Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 177 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Temmuz 05, 2005 - 15:25:36
· Istari Hakkında - 2 (2)

Haziran 17, 2005 - 14:07:45
· Istari Hakkında - 1 (15)

Haziran 03, 2005 - 10:19:49
· GONDOLİN KAPILARI -1- (6)

Mayıs 23, 2005 - 10:39:04
· Ferah Çayırlar Felaketi (11)

Mayıs 13, 2005 - 09:49:07
· Tuor Ve Voronwe-3 (4)

Mayıs 02, 2005 - 18:10:50
· Tuor Ve Voronwe-2 (4)

Nisan 18, 2005 - 10:38:29
· Tuor Ve Voronwe-1 (3)

Nisan 11, 2005 - 11:45:20
· Tuor ve Ulmo (2)

Mart 21, 2005 - 09:41:30
· Tuor- Gondolin' e Varış (5)

Aralık 06, 2004 - 23:38:59
· Durin'in Halkı (5)

Haziran 14, 2004 - 11:19:05
· Çevrilmiş Bir Başyapıta Önsöz (13)

Mart 22, 2004 - 15:39:02
· Erebor Arayışı (4)

Şubat 23, 2004 - 09:09:44
· Hurin ve Morgoth'un sözleri (5)

Şubat 16, 2004 - 09:39:37
· Elessar (7)

Şubat 16, 2004 - 09:39:17
· Turin'in Çocukluğu (5)

Şubat 08, 2004 - 17:38:14
· Galadriel ve Celeborn’a Dair (8)

Şubat 02, 2004 - 02:53:01
· Túrin Haydutların Arasında (13)

Şubat 02, 2004 - 02:50:51
· Turin'in Ölümü (8)

Ocak 26, 2004 - 10:30:49
· glaurung'un ölümü (17)

Bitmemiş Öyküler: Ferah Çayırlar Felaketi (İkinci Bölüm)
Bitmemiş Öyküler Çevirileri. Aragorn-2 göndermiş "

Isıldur’a öyle geldi ki düşman sanki Orman’a doğru geri çekiliyordu. Arkasına baktı. Dağların ardına doğru batarken, güneşin kızıl parlaklığı bulutlardan yansıyordu; yakında gece çökecekti. Hemen yürüyüşe devam etme emrini verdi, Orklar’ın daha az avantajlı oldukları patikanın aşağı ve düz bölgelerine doğru kıvrılacaklardı. 19 Pahalıya mal olan geri püskürtülmelerinden sonra onların uzaklaşacaklarına inanıyordu, gözcüleri gece boyunca onu takip edecek ve kampı gözleyecek olsalar dahi. Bu, avları dönüp onları ısırdığında Orklar’ın hep başvurdukları bir huylarıydı.

Fakat yanılmıştı. Burada yalnızca bir kurnazlık işlemiyordu, ancak vahşi ve acımasız bir kin de mevcuttu. Dağ’lı Orklar, uzun zaman önce geçitleri gözlemek için yollanmış, Barad-dûr’un amansız hizmetkarları tarafından yetiştiriliyor ve komuta ediliyordu, 20 ve böyle olsa da hiçbirinin, iki sene önce onun kara elinden kesilen Yüzük’ten haberi yoktu, o hala Sauron’un kötü iradesi ile doluydu ve tüm hizmetkarlarını yardımına çağırmıştı. Dúnedain ancak bir mil kadar yol gitmişti ki Orklar yeniden harekete geçtiler. Bu kez hücüm etmediler, fakat tüm kuvvetlerini kullandılar. Geniş bir sıra halinde geldiler, bir hilal şeklinde kıvrıldılar ve az sonra Dúnedain’in etrafında kırılmaz bir halka halinde kapandılar. Şimdi sessizdiler, ışık hızla zayıflıyor olsa da çok korktukları Númenor’un çelikyaylarının 21 menzilinden güvenli bir uzaklıkta duruyorlardı, Isildur ihtiyacı olan çok az sayıdaki bütün okçulara sahipti. 22 Durdu.

"
-----------------------------------------------
Yayınlayan Editör iarwainbenadar Tarih: Eylül 19, 2005 - 18:30:44 (5578 defa okunmuş)
( Devamı... | 22840 karakter | 4 yorum | PRINTER  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin )

Bitmemiş Öyküler: Ferah Çayırlar Felaketi (Birinci Bölüm)
Bitmemiş Öyküler Çevirileri. Aragorn-2 göndermiş "

Sauron’un mağlup edilişinden sonra, Elendil’in oğlu ve varisi, Isildur, Gondor’a döndü. Orada, Arnor Kralı olarak Elendilmir’I(1) taktı, Kuzey’deki ve Güney’deki tüm Dúnedain üzerinde egemenliğini ilan etti; çünkü onurlu ve güçlü bir adamdı. Bir sene boyunca Gondor’da kaldı, düzeni yeniden kurmak ve sınırları belirlemek için; (2) fakat Arnor ordusunun büyük bir kısmı Isen Sığlıkları’ndan Fornost’a ayrılan Númenórean yolunu kullanarak Eriador’a döndü.

Sonunda kendi krallığına dönme vaktinin geldiğini hissettiğinde acele etti, ilk olarak Imladris’e gitmeyi arzuladı; çünkü karısını ve en küçük oğlunu orada bırakmıştı, (3) ve zaten Elrond’un tavsiyelerine acilen ihtiyacı vardı. Bu yüzden yolunu Osgiliath’tan kuzeye, Anduin Vadileri’ni aşarak Cirith Forn en Andrath’tan geçirmeye karar verdi, burası Kuzey’in tırmanılarak aşılan bir geçidiydi, oradan da Imladris’e varılıyordu. (4) Yöreyi iyi tanıyordu, çünkü İttifak’ın Savaşı’ndan önce de sık sık buradan seyahat ederdi, ve Elrond’un bölüğündeki doğu Arnor’lu insanlarla birlikte savaşa bu yoldan yürümüştü. (5)

"
-----------------------------------------------
Yayınlayan Editör iarwainbenadar Tarih: Eylül 02, 2005 - 11:44:29 (5242 defa okunmuş)
( Devamı... | 21588 karakter | 4 yorum | PRINTER  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin )

Bitmemiş Öyküler: Numenorè`un Tasviri
Bitmemiş Öyküler Çevirileri. dark_wizard göndermiş "

<

<

Resmin üzerine tıklayın

Gondor krallarının tasvirlerinden ve basit haritalarından alıntı yapılmıştır, uzun yillar arşivlerde saklanmistir. Bu yazılanlar, eski yazılarin cok az bir kısmını kapsamaktadır, öyle ki Numenor'un buyukleri(bilginleri) ada hakkinda birçok coğrafi yazilar yazmışlardır. Ancak, bu yazilar ve dökümanlar, diğer sanat eserleri gibi ,Numenor'un çöküşünde yokolmuslardir.

Hatta Gondor ve İmladris'te saklanan bircok dokuman bile (Numenor krallarindan geriye kalan hazinelerin Elrond'a verildiği yerde) kaybedilmiş veya ilgisizlik yüzünden harap olmuş. Numenor`un çöküşünden kurtulan bir avuc insan yine'de Akallebeth icin can atiyorlarmış, Yüzyıllar sonra bile memleketlerinden surgun edilmiş insanlar olduklari düşüncesini kafalarından silip atamamışlar.Armağan edilen topraklar yeniden geri alındığın da ve Numenor'un sonsuza kadar yokolduğu anlaşılınca ,birkac kisinin disinda herkes Numenor'dan geriye kalan tarihi eserleri aramanin sadece ise yaramayan bir uğraş olacağını ve üzüntü getireceğini düşünmüşler..Ve gelecek çağlara bir tek ünlü Ar-Farazon'un ve onun ordusunun hatirasi kalmis."


Not: Dark_Wizard`ın Türkçe karakter kullanamama problemi vardı. Elimden geldiğince, okunması zor kelimeleri düzelttim. İyi okumalar...
-----------------------------------------------
Yayınlayan Editör iarwainbenadar Tarih: Ağustos 22, 2005 - 14:14:51 (4764 defa okunmuş)
( Devamı... | 18275 karakter | 7 yorum | PRINTER  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin )

Bitmemiş Öyküler: Nienor Brethil'de
Bitmemiş Öyküler Çevirileri. Aragorn-2 göndermiş "Nienor, ardından gelen kovalama seslerini duyarak ormanın içine doğru koştu; kaçarken sonunda çıplak kalana dek elbisesi yırtıldı, parçalanıp dağıldı; ve avcılardan kaçan bir hayvan gibi yüreği parçalanana dek tüm gün boyunca koşmaya devam etti, birazcık nefeslenecek kadar durmaya cesaret edemedi. Fakat akşam olduğunda üstündeki bu çılgınlık aniden kayboldu. Bir süre merak içinde durup bekledi, ve sonra yorgunluktan baygın düştü, otların arasına yığılıp kaldı. Ve yaşlı eğreltiotları ile yaprak kümesinin ortasına uzanıp hiçbirşeyi önemsemeden orada uykuya daldı. .
Sabahleyin uyandı, ve ışığı gördüğünde yeni hayata gelmiş biri gibi sevindi; gördüğü herşey ona yeni ve tuhaf geldi, hiçbirinin ismini bilmiyordu. Çünkü ardında yalnızca boş bir karanlık uzanıyordu, bildiklerinden geriye hiçbir hatıra kalmamıştı, aklında hiçbir söz yankılanmıyordu. Tek hatırladığı şey, korkunun gölgesiydi, ve birden tedirgin olarak gizlenecek bir yer aramaya başladı: eğer herhangi bir ses ya da gölge onu korkutacak olursa, bir sincap ya da tilki kadar atik bir şekilde bir ağaca tırmanabilir ve çalılıkların arasına kayabilirdi; ve tekrar yola koyulmadan önce oradan etrafı dikkatle gözleyebilirdi.
"
-----------------------------------------------
Yayınlayan Editör iarwainbenadar Tarih: Ağustos 08, 2005 - 15:48:09 (3070 defa okunmuş)
( Devamı... | 12291 karakter | yorum? | PRINTER  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin )

Bitmemiş Öyküler: Glaurung`un Gelişi
Bitmemiş Öyküler Çevirileri. Aragorn-2 göndermiş ""Selam dostlarım. iyisinizdir umarım. bakıyorum da uttp olayı almış başını gitmiş. hayret ki ben çevirdiklerimden bazılarını yollamamışım gördüğüm kadarıyla. işte size;

Glaurung’un Gelişi

Glaurung’un gücü ve kötülüğü hızla büyümüştü, gövdesi hantal ve devasa bir kütle haline gelmişti, Orklar’ı kendisine toplamıştı ve artık bir Ejder-Kral olarak hükmediyordu, tüm Nargothrond diyarı ayaklarının altındaydı. Turambar’ın ormanda yaşadığı üçüncü yıl olan o yıl bitmeden önce, bir süreliğine barış içinde olan o topraklara saldırmaya başladı; çünkü Brethil’de hala Üç Hanedan’ın sonuncusundan geriye kalan ve Kuzey’in gücüne kafa tutan insanların yaşadığı, Glaurung ve Efendisi tarafından çok iyi biliniyordu. Ve bu katlanılamaz bir durumdu; çünkü Morgoth’un amacı tüm Beleriand’ı boyunduruğu altına almak ve her köşesini araştırmaktı, böylece onun esareti altına girmemiş hiç kimse kalmayacaktı.

"
-----------------------------------------------
Yayınlayan Editör iarwainbenadar Tarih: Temmuz 21, 2005 - 11:42:42 (3991 defa okunmuş)
( Devamı... | 22685 karakter | 5 yorum | PRINTER  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin )

Anketler
5000 yıl aradan sonra site geri döndü. Ne hissediyorsunuz?

Eh işte.
öf pöf
Unuttuk gitti
Sevindim. Ama girmem
Sevinmedim. Anı olarak kalsaydı
Sevindim. İhya edecem onu.


[ Sonuçlar | Anketler ]

Toplam Oy: 141 | Yorum: 0

Ara


Yükle bölümümüz
· Yüzük Kardeşliği ve İki Kule'nin özetlerinin yeraldığı E-BOOK'lar yükle bölümünde sizleri bekliyor. Türkiye'de ilk ve tek...Kaçırmayın
· Geniş kapsamlı bir; İngilizce-Elfçe , Elfçe-İngilizce sözlük sizler için Mitran (Gürkan Güler) tarafından hazırlandı.
teşekkür ediyoruz.
· Orta Dünya`nın interaktif haritası burada..

Editörün Seçimi
Büyük Usta J.R.R. Tolkien`in bitiremediği ve oğlunun Bitmemiş öyküler adıyla yayınladığı kitabından bazı bölümlerin çevirisi burada :
Unfinished Tales Çeviri Projesi

Yüzüklerin Efendisi'ne genel bir giriş,kısaca kim kimdir, kitaplarda neler oluyor?
Yeni başlayanlar için Yüzüklerin Efendisi

Sitemizde, daha fazla Yüzük Dostuyla tanışmak, daha fazla bilgiye ulaşmak, daha çok şey tartışmak istiyorsanız; mutlaka FORUM bölümümüzü ziyaret etmenizi öneririz...

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012