Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz?
Tarih: Mart 22, 2004 - 15:39:33
Konu: > GENEL / Yüzüklerin Efendisi


Öncelikle tüm LOTR ailesine sevgilerimi göndermek istiyorum.Yazacağım yazının yanlış anlaşılması istediğim son şey fakat kafama takılan birkaç şey var ve bunları sizlerle değil de kimlerle paylaşayım?
Ayrıca bu yazının bilgisayar başında üzerinde hiç düşünülmeden yazıldığınıda belirtmek isterim ki, bu da yanlışlarım olduğu takdirde beni mazur görmeniz içindir.
Yüzüklerin Efendisi' ne açık yüreklilikle yaklaşan, onu eline alıp okuyan, üzerinde düşünen herkese sonsuz saygı duyduğumu bilmenizi isterim. Çünkü bu bizlerin hayata, insanlığa, düşünmeye ve hayal kurmaya duyduğumuz ortak özlemlerin kanıtıdır. Bu kanıtlar bizleri biraraya getirip sadece Yüzüklerin Efendisi üzerine değil,az önce bahsettiğim ortak temalar hakkında da konuşmaya ve birbirimizi anlamaya itmekte.


Hepimiz düşünmeyi bilen zeki insanlarız, aksi takdirde zaten Tolkien' i ANLAYAMAYAN insanlar gibi olurduk ve en azından Tolkien' i anlamaya çalışan insanlar olarak bizler onun yapay dünyasıyla ilgili birçok şeyi merak edip üzerinde düşünmeye çalışıyoruz. İşte bu noktada da anlayamadığım bazı şeyler bulunmakta.
Neden Tolkien' in kurduğu bu yapay dünya ile ilgili birçok şeyi kafamıza takıyoruz. Sanırım Büyük Usta' nın o kusursuz hayal gücü ve zekası bizleri o kadar etkiliyor ki asıl dikkatimizi çekmek istediği şeyler yerine başka şeyler üzerinde yoğunlaşıp takıntılı hale geliyoruz. Tom Bombadil' in ne ve ya kim olduğunu, filmin müziklerini, film ve kitabın ne kadar uyuşup uyuşmadığını tabii ki düşünmeliyiz fakat hikayenin asıl anlatmak istediği şeylerden de uzaklaşmamamız gerektiğini düşünüyorum. Tolkien Bombadil' in kim olduğunu anlamammızı isteseydi bize açık açık anlatırdı, aynı Gollum'un kim olduğunu anlattığı gibi...Neden birşeyleri olduğu gibi kabul etmek yerine bize uymayan şeyleri ya da anlayamadığımız şeyleri bu kadar kafamıza takıyoruz ki? Yüzüklerin Efendisi İyi ve Kötü arasında ki savaşın anlatıldığı en güzel örnektir bence ve Tolkien' in onu yazarken onun bir "Mitoloji" muamelesi görmesini fikrimce hiç mi hiç istemiyordu. Çünkü birşeyi ne kadar kurcalarsanız o kadar yıpratırsınız ve bu büyük eserin yıpranmasını Büyük Usta' nın arzu ettiğini hç sanmıyorum.
Film hakkında ki eleştirilere de gelmek istiyorum. Biz insanlar bazı şeyler bizim istediğimiz gibi olmadığı zaman son derece saldırgan hale gelebiliyoruz ve bence bu filmin üzerinde ki emeğe yapılabilecek en büyük saldırı. Tabii ki hepimiz filmin kitapla birebir uyuşmasını isterdik fakat o zaman film yaklaşık yirmi saat kadar sürerdi sanırım ve o zaman da buna hem Hollywood' un bütçesi yetmezdi yetse bile de bu kadar uzun bir filmi sadece biz Yüzüklerin Efendisi' ni anlamaya çalışan insanlar seyrederdik. Bu durumda Yüzüklerin Efendisi başka insanların da bazı şeyleri anlamasını sağlamak yerine sadece bizler için görsel bir zevk halini alırdı. Oysa PJ' in amacı YüzüklerinEfendisi' ne son derece büyük bir saygı duyan ve onu anlamayı son derece iyi başarmış biri olarak, kitabı eline almayı hiç düşünmemiş, Yüzüklerin Efendisi' ni sadece bir masal olarak bilen yüzbinlerce insanın da bu hikayeden zevk alıp hayata ve gerçek dünyamıza farklı bir açıdan bakmalarını sağlamaktı bence. İşte bu yüzden filmde bizim olmasını istediğimiz şeylerin büyük bölümü yoktu. Çünkü unutmayalım ki büyük bir zevkle izlediğimiz bu film sadece bir özet ve aynı zamanda ÇOK BAŞARILI bir tanıtımdır. Yüzüklerin Efendisi'ne saçma sapan diyen bir çok insanın filmi seyrettikten sonra üçlemeyi alıp okuduklarını büyük bir zevkle seyrettim. Sanırım Tolkien' de üzerinde düşünülmesi gerektiği şeylerin daha çok kişi tarafından anlaşılmasını isterdi...
Bu yüzden çok saygıdeğer arkadaşlarım; küçük şeyler bizi oyalar...asıl görmemiz gerekenleri görmemizi engeller bu tuzağa düşmeyelim ve hoşumuza gitmeyen şeyleri olduğu gibi kabul etmeye çalışalım...

Hepinize Sonsuz Sevgiler ve Saygılar


YOLL

Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1580