Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 31 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz?
Yayınlanma tarihi Mart 22, 2004 - 15:39:33 Gönderen iarwain-ben-addar-

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Yoll göndermiş "Öncelikle tüm LOTR ailesine sevgilerimi göndermek istiyorum.Yazacağım yazının yanlış anlaşılması istediğim son şey fakat kafama takılan birkaç şey var ve bunları sizlerle değil de kimlerle paylaşayım?
Ayrıca bu yazının bilgisayar başında üzerinde hiç düşünülmeden yazıldığınıda belirtmek isterim ki, bu da yanlışlarım olduğu takdirde beni mazur görmeniz içindir.
Yüzüklerin Efendisi' ne açık yüreklilikle yaklaşan, onu eline alıp okuyan, üzerinde düşünen herkese sonsuz saygı duyduğumu bilmenizi isterim. Çünkü bu bizlerin hayata, insanlığa, düşünmeye ve hayal kurmaya duyduğumuz ortak özlemlerin kanıtıdır. Bu kanıtlar bizleri biraraya getirip sadece Yüzüklerin Efendisi üzerine değil,az önce bahsettiğim ortak temalar hakkında da konuşmaya ve birbirimizi anlamaya itmekte.


Hepimiz düşünmeyi bilen zeki insanlarız, aksi takdirde zaten Tolkien' i ANLAYAMAYAN insanlar gibi olurduk ve en azından Tolkien' i anlamaya çalışan insanlar olarak bizler onun yapay dünyasıyla ilgili birçok şeyi merak edip üzerinde düşünmeye çalışıyoruz. İşte bu noktada da anlayamadığım bazı şeyler bulunmakta.
Neden Tolkien' in kurduğu bu yapay dünya ile ilgili birçok şeyi kafamıza takıyoruz. Sanırım Büyük Usta' nın o kusursuz hayal gücü ve zekası bizleri o kadar etkiliyor ki asıl dikkatimizi çekmek istediği şeyler yerine başka şeyler üzerinde yoğunlaşıp takıntılı hale geliyoruz. Tom Bombadil' in ne ve ya kim olduğunu, filmin müziklerini, film ve kitabın ne kadar uyuşup uyuşmadığını tabii ki düşünmeliyiz fakat hikayenin asıl anlatmak istediği şeylerden de uzaklaşmamamız gerektiğini düşünüyorum. Tolkien Bombadil' in kim olduğunu anlamammızı isteseydi bize açık açık anlatırdı, aynı Gollum'un kim olduğunu anlattığı gibi...Neden birşeyleri olduğu gibi kabul etmek yerine bize uymayan şeyleri ya da anlayamadığımız şeyleri bu kadar kafamıza takıyoruz ki? Yüzüklerin Efendisi İyi ve Kötü arasında ki savaşın anlatıldığı en güzel örnektir bence ve Tolkien' in onu yazarken onun bir "Mitoloji" muamelesi görmesini fikrimce hiç mi hiç istemiyordu. Çünkü birşeyi ne kadar kurcalarsanız o kadar yıpratırsınız ve bu büyük eserin yıpranmasını Büyük Usta' nın arzu ettiğini hç sanmıyorum.
Film hakkında ki eleştirilere de gelmek istiyorum. Biz insanlar bazı şeyler bizim istediğimiz gibi olmadığı zaman son derece saldırgan hale gelebiliyoruz ve bence bu filmin üzerinde ki emeğe yapılabilecek en büyük saldırı. Tabii ki hepimiz filmin kitapla birebir uyuşmasını isterdik fakat o zaman film yaklaşık yirmi saat kadar sürerdi sanırım ve o zaman da buna hem Hollywood' un bütçesi yetmezdi yetse bile de bu kadar uzun bir filmi sadece biz Yüzüklerin Efendisi' ni anlamaya çalışan insanlar seyrederdik. Bu durumda Yüzüklerin Efendisi başka insanların da bazı şeyleri anlamasını sağlamak yerine sadece bizler için görsel bir zevk halini alırdı. Oysa PJ' in amacı YüzüklerinEfendisi' ne son derece büyük bir saygı duyan ve onu anlamayı son derece iyi başarmış biri olarak, kitabı eline almayı hiç düşünmemiş, Yüzüklerin Efendisi' ni sadece bir masal olarak bilen yüzbinlerce insanın da bu hikayeden zevk alıp hayata ve gerçek dünyamıza farklı bir açıdan bakmalarını sağlamaktı bence. İşte bu yüzden filmde bizim olmasını istediğimiz şeylerin büyük bölümü yoktu. Çünkü unutmayalım ki büyük bir zevkle izlediğimiz bu film sadece bir özet ve aynı zamanda ÇOK BAŞARILI bir tanıtımdır. Yüzüklerin Efendisi'ne saçma sapan diyen bir çok insanın filmi seyrettikten sonra üçlemeyi alıp okuduklarını büyük bir zevkle seyrettim. Sanırım Tolkien' de üzerinde düşünülmesi gerektiği şeylerin daha çok kişi tarafından anlaşılmasını isterdi...
Bu yüzden çok saygıdeğer arkadaşlarım; küçük şeyler bizi oyalar...asıl görmemiz gerekenleri görmemizi engeller bu tuzağa düşmeyelim ve hoşumuza gitmeyen şeyleri olduğu gibi kabul etmeye çalışalım...

Hepinize Sonsuz Sevgiler ve Saygılar


YOLL"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwain-ben-addar-


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz?" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 14 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Kabul etmek neye yarar? (Puan: 1)
Gönderen Elsa_ Tarih: Mart 22, 2004 - 17:34:02
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
güzel bir yazı hatta çok da mantıklı. ama olduğu gibi kabullenmek bize bir yarar sağlamıyor. tom bombadil kim diye tartışırken bir maia da valar da elfde insanda olması gerekenleri araştırıyoruz buluyoruz sunuyoruz. müzikleri eleştirirken değişik anlayışlara kapılar açıyoruz. örn. ben blind guardian adını bu siteye kadar hiç duymamıştım. tarzım bir müzik yapmıyorlar, ama yinede lotr la ilgili çalışmalarını dinleme fırsatı buldum. beğendim mi? eh fena değildi... yeni birşeyler katmış oldum hayatıma.
olduğu gibi kabullendik yine de sonuçta. ne yaparsak yapalım tom hakkında şu an bildiklerimizden çok bilemeyiz, ya da ilgili sahneleri filme ekletebiliriz. yine de öylece oturur takılmazsak, düşünmezsek,... ne faydası olur ki bize?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz? (Puan: 1)
Gönderen Alucard (tremere@hellsing.com) Tarih: Mart 22, 2004 - 21:42:20
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
film hakkında söylediklerine katılıyorum, bize orta dünyayı pj'nin ve ekibinin hayal gücü aracılığıyla seyretme imkanı veriyordu- başka ne beklenebilir ki??
"Yüzüklerin Efendisi İyi ve Kötü arasında ki savaşın anlatıldığı en güzel örnektir bence ve Tolkien' in onu yazarken onun bir "Mitoloji" muamelesi görmesini fikrimce hiç mi hiç istemiyordu." demişsin ama gerek silmarillon'daki gerekse kayıp öyküler'deki önsözlerde tolkien mektuplarında y.e'nin tarihsel alt yapısını ve özellikle de mitolojisini yaratmaktan bahsediyor. Y.E zengin mitolojik köklerle bezeli olarak yazılmış. aslına bakarsan kayıp öykülerde dile getirdiği gibi mitoloji olarak görülmesine -silmarillon ve k.ö'nün-belki de sevinirdi:))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz? (Puan: 1)
Gönderen Greensleeves Tarih: Mart 22, 2004 - 23:19:02
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
yazındaki fikirler her ne kadar "aykırı" görünse de, üslubunun tartışmaya uygun oluşu sayesinde sonuna kadar hiçbir aşırı tepki duymadan okuyabildim. seviyeli tavrın için bu ortamda bulunan biri olarak sana teşekkür ederim.

bence olaya biraz eksik yaklaşıyorsun. ancak eksik gördüklerimi belirtmeden önce genel olarak yazın sanatına ve okuyucu olma kavramına dair birşeyler "gevelemek" istiyorum izninle: bence her ne şekilde olursa olsun sözcükler birer araçtır, düşünce ve anlam ise esas amaç... sanatın diğer dalları için de bu geçerlidir aslında. müzikte ses bir araçtır, resimde renk ve ışık, tiyatroda sahne, dekor, oyuncu... aslonan her zaman için düşüncedir!

bu noktadan bakarsak yazdıklarına tamamen katılıyor olmam gerekirdi. ancak bazen öyle durumlarla karşılaşırız ki, anlam aracın kendisinde gizlidir. bunu açıklamak için yazında verdiğin örnekleri kullanmak istiyorum:

Bombadil konusunda yapılan "o kimdir?" tartışmaları, aslında onun nufüs cüzdanı bilgilerinden ziyade, yüzükle olan ilişkisi üzerine yoğunlaşıyor. yani aslında, yüzüğün gücü simgelediği ve güç ile böylesi bir ilişki içinde olabilecek karakterin ne olabileceği tartışılıyor. aslında bir anlamda güç kavramını ve "kendi kendinin efendisi olmak-irade" olgusunu tartışmış oluyoruz. oysa Bombadil'in mesela bir Maia olduğu açıkça söylenseydi... bilemiyorum:)

Gollum konusuna gelince, onun açık seçik anlatıldığına inanmıyorum. içinde hep iki ayrı uç çarpışıyor ve onun kim olduğunu anlamak bence Bombadil'in esrarını çözmekten daha zor. yazar ona acımamızı istiyor bir yandan, ama bir yandan da onu tıpkı bizim kendi iç çatışmalarımıza benzeyen ikilemler içinde bırakarak bir anlamda kendimize acımamızı istiyor... ya da öyle görünüyor. belki bir anlamda ayna tutuyor bize, kendimizi görmemiz için...

öte yandan, bir MİT yaratmayı amaçladığını defalarca dile getirmiştir Tolkien; dolayısıyla bu dünyanın bir Mit muamelesi görmesine üzülmüyorum. ayrıca, incelediğim kadarıyla mitolojik kaynaklardan edindiğim her türlü bilgi ve okuma zevki, ağır felsefe kitaplarından edindiğimden çok daha fazladır. bu anlamda, aslında mitoloji muamelesi, bir eser için iltifattır:) bence mitoloji, toplumların önünde gerçek anlamda bir aynadır. tarih gibi katı değildir, felsefe gibi dayatıcı da değildir... herkes okur ve kendi beyin fırtınasını, kendi içsel değerlendirmesini yapar.

tüm bunların ışığında, mitoloji bir düşünceyi vermenin bence en güzel aracıdır:)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz? (Puan: 1)
Gönderen isuldurunvarisiomer Tarih: Mart 24, 2004 - 20:30:50
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Merhaba arkadaşım,sana hem katılıyorum hem de katılmıyorum.Çünkü bizlerin bu kadar detaya girmemizdeki en büyük sebep bu heyacanın bu serüvenin bitmesini istemediğimiz içindir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz? (Puan: 1)
Gönderen ILuvatar-eru Tarih: Mart 28, 2004 - 15:07:26
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
saygıdeğer dostum. eğer tolkien yazdıklarını bir title altında sıkıştırmak mümkün olsaydı o zaman haklı çıkardın.Ancak evreni yaratma konusunda tanrıdan aşşağı kalmayan bu adamın yazdıklarının her cümlesi bize ayrı bir ip ucu ayrı bir öneri getiriyor. derinlemesine incelenmeliki tolkien in asıl niyet altındaki iyi ve kötü yaşam şartlarıda anlaşılabilsin. her karakter üzerine bir kitap yazılabilecek böyle bi eserin genellemelere kurban gitmesini hiç arzu etmem. Eğer amaç yüzüklerin efendisine pragmatist yaklaşıp fayda aramaksa bunda yanılabiliriz. bilimsel pradigmalara kapılıp en basit bir kurguyu dahi bilim dışı diye adlandıran beyaz sakallı bilim aptallarından biri olmanın yada tolkien i eleştirirken ondan sonuç çıkarmayı görev bilmenin hiç bir faydası yoktur. Tolkien in kurduğu ardada bir pay sahip olmak, onu düşüncede war etmek insanı mutlu kılıyorsa, bunun dışında bir mana aranmamalı. şahsen beni ve dostlarımı tolkien yarattıkları mutlu ediyor ve yaşamak denen şeyde mutlu olmak demekse tolkien bize bunu sunuyor. ben derinlere indikçe daha fazla güzellik görmenin mutluluğunu hep duydum. bundan sonrada tom bombadil yada gollumun kökenini kendimce bulduğumda dahada mutlu olucam. Sanada böyle düşünmeyi tavsiye ederim. hoşçakal... (Bombadil maia değildir. ainur un müziğine katılan bir valarda değildir. Eru nun gözü kulağıdır sadece. ona bir kılıf geçirmek gereksizdir kanaatimce)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz? (Puan: 1)
Gönderen Eonwe Tarih: Mart 28, 2004 - 16:30:13
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Eski dostum(bu terimi kullanmak için insanlarla yeni tanışmış olmam,yıllardır tanımam veya hiç tanışmamış olmam farketmiyor,samimiyet ve sıcaklık ifadesi).Fikirlerinde sana çoğunlukla katılıyorum,özellikle film konusunda,tüm yüz.efendisi serisini 3 defa okumuş olan ben kurcalama konusunda ki fikirlerine pek katılamıyorum,evet bazı yerler varki zaten kendini açıkça bellirli ediyor,ama bir insan bir şeyleri anlatmak uğuruna tüm hayatını harcamışsa o eserin boylu boyunca incelenmesi gerektiğini düşünürüm,sana çok samimi söyleyebirim ki kitapları her okuyuşumda yeni şeyler keşfettim o kadar küçük yerlerde o denli büyük mesajlar varki!tomun kim olduğu ve nerden geldiği kesinlikle önemli değil ama önemli olan onunla bize anlatılmak istenen.Ben böyle düşünüyorum senin fikirlerine de ayrıca büyük saygı duyuyorum,sanda sonsuz saygı ve sonsuz sevgiler,ince düşünen...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz? (Puan: 1)
Gönderen 1onering1 Tarih: Nisan 09, 2004 - 12:30:27
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)

yazinda soyledigin herseye kelimesi kelimesine katiliyorum...ama kabul etmek filmin oyle yapilmis oldugunu dusunmek beni tatmin etmiyor daha iyisini istiyorum(bana gore daha iyisini) bazen dusunuyorum birde filmin tami tamina kitaba uygun bir versiyonunu yapsalar diye...bunun icin nasil bir butce gerek dusunemiyorum.
ama pj yide elestirmiyorum hayal kirikligina ugratti bizi ama daha cok memnun oldugumuz sahneler var diye dusunuyorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Neden Olduğu Gibi Kabul Edemiyoruz? (Puan: 1)
Gönderen ILuvatar-eru Tarih: Mayıs 24, 2004 - 23:48:53
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bu forumun kapandığını sanıyordum, iyiki açık. arkadaşımızın üstünde durduğu konu aslında daha genel bir yargının lotr da su yüzüne çıkan uçlarıdır. dostumuz bilerek yada bilmeyerek ağır bir felsefi bunalım teorisyeni olabilir ama bunun için kendini lotr dışında var etmeli. her neyse latife yapıyorum. konuyu güncel kılmak devinimini sağlamak için bi kaç bişey karalıyım dedim. hemde bi kaç kendini JRRT sanan ne idüğü belirsin lotr severe b kaç şey sölemeliydim. çevremde onlarca JRRT olma uğraşında insan war. Mitolojik eserler verme yolunda ilerliyorlar. Aslında başaranlarda war ancak ne yazıkki lotr ve silmarillion onların aklında ve yazdıklarında hep yer ediyor. örneğin ne hikmetse hep doriath tarzı saklı şehirler. cirdan ı evi tarzı limanlar, sauron un hükmü tarzı zalimlikler... bu sıra taa yaratılarının temeline yani eru ya kadar gidebiliyor. çokça söylememe rağmen hala ısrarcılar bu kalıpları korumakta. dolayısıyla edebvi söyleyişleri çıkarınca geriye silmarillion kalıyor başka tek bir fikir yok. ainur un müziğini sainur un gitar sesi yapıyorlar o kadar. ne yazıkki tolkien müthiş bir etkileme gücüne sahip. helede yaratamayacak kadar acizler üstünde müthiş etkili oluyor. ve onları esir alıyor ama elbette bu ve benzeri kalıplaşmış tipler herkesin çevresinde mevcuttur. eğer tolkien i muhafaza etmek onun eserlerini daha iyi kavramak bir misyonsa bu tip arkadaşları olabildiğince dünya üzerinde tutmak gerekli. zira gazla şişirilmiş bir balondan daha fazla uçucular. tolkien i anlamaya araştırmaya derinlere inmeye warım ama onu taklit ederek bir emeğe tecavüz etmeye gram tahammülüm yok. Hoşçakalınız...... ILuvatar-Eru


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012