Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 42 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Filmler: There is a hope
Yayınlanma tarihi Aralık 23, 2002 - 10:35:13 Gönderen ringmaster

FİLMLER II İki Kule smiling_girl göndermiş " İki gece Antep’te kalıp oğlanı yalnız bırakınca kendimizi affettirmek lazım. TÜRSAK Film Festivali’nin kapanış gecesinde bütün gençlerin çılgın gibi beklediği “Yüzüklerin Efendisi”nin ikinci bölümü özel olarak gösterilecek. Koşa koşa gidiyoruz. Bir izdiham, bir izdiham! Herkesin yanında oğluşu, kimsenin festivalde kazanan filmleri merak ettiği yok. Bu filmleri tekrar gösterseler. Siyad ödülünü alan “İslamın Müziği” çok ilgi çeker. Ben “Işık Saçan Apollo”yu kazanan İbbolye Fekete’nin “Çiko”sunu ve Jüri Özel ödülünü alan Çek yönetmen Zdenec Tyc’in “Mutluluğu beklerken” isimli filmini merak ediyorum... Zdenec Tyc, ödül alırken öyle sevindi, öyle sevindi ki sahnede hopladı zıpladı, sağa sola koşuştu, o soğuk töreni Oscar törenine çevirdi. Jüri başkanı ünlü Amerikalı oyuncu John Savage da bunun için elinden geleni yapmış ve pek şık giyinmişti ama ne yazık kie pek şık giyinmişti ama ne yazık ki herkesin derdi başkaydı. Laf aramızda ödül kazanan filmleri gösterseler kaç kişi seyretmek için o karda kışta gelirdi bilmem. Filmin fragmanları bile hiç de öyle kolay yenilir yutulur lokma olmadıklarını kanıtlıyordu.Festivali anons ederken daha hiçbir filmi görmeden size ne demiştim hatırlıyor musunuz? “Bu festivalin konusu madem ki dinler arası diyalog, demek ki şiddet, demek ki kan, demek ki savaş ve gözyaşı seyredeceksiniz!” Aynen öyle. Zaten “İki Kule” de böyle bir film.Umut var!Kötülere rağmen
--------------------------------
Film, üç buçuk saat sürüyor. Ben bir ara fabrika gezmeye meraklıydım, birkaç otomotiv fabrikası gezmiştim. Karoseri bölümünde özel kulak tıkacıyla çalışırlar. Çünkü kalıba giren metal sesleri dayanılmaz bir gürültü yaratır. Filmde aynen öyle. Üç buçuk saatin iki saati, inanılmaz bir teneke gürültüsü. Çünkü tuhaf zırhlar giymiş binlerce figüran, üstelik de ellerinde kılıç kalkan savaşıyor! En beter savaş sahnelerinde artık sadece kulaklarımı değil, gözlerimi de kapatıyorum, çünkü o tuhaf yaratıklar çok da çirkin!
Haa, bir de bir yıllarca Malkoçoğlu Cüneyt Arkın’ ın hakkını yemişiz. Alt tarafı beş on kişiyi dövüyordu. Filmde 500 kişi 10bin kişiyle savaşıyor! Beş on atlı, kaleden bir çıkıyor dört nala, ordunun içine dalıyor da burunları bile kanamıyor ve üstelik bütün o karşılarındaki çelik çomak yığını gümbür paldır yerlere yuvarlanıyor!
Ama çocuklar bayılıyor. Büyük çocuklar da bayılıyor! Arada bir oğlana bakıyorum, uykusu geldi mi diye, gözünü kırpmadan, huşu içinde izliyor. Bunu gerçekten analiz etmek lazım. Nedir bu fantastik roman, fantastik film merakının altında yatan gerçek?
Görüntüler güzel. O dağlar, ormanlar, tuhaf yaratıklar, bir koca masal. Yürüyen, konuşan,hatta savaşan ağaçlar muhteşem! Hatta komik. O dehşet sahneleri, hem ürkütücü, hem de gerçek olamayacak kadar korkunç olduğu için boşverebiliyorsunuz.
Fakat ana tema, o güzeller güzeli Liv Tyler’ ın fısıldayarak söylediği gibi: “There is a hope! Umut var!” Kalenin içinde sıkışmış 500 kişiye 10bin vahşi savaşçı saldırdığı zaman bile umut var, en olmadık tehlikelerde, en aşılmaz sanılan engellerde, en yenilemez sanılan güçlüklerde umut var. VE... İyiler kazanıyor! Sonra bütün o şamataya rağmen kahramanlar ölmüyor. Figüran telefatı müthiş. Ama ana karakterler, hep ayakta. Bütün bunlar gençleri üzmüyor, hayatla barıştırıyor.
Film steril. Cinsellik yok. Aşk, minimal düzeyde. Bir iki dakika bakışma, en fazla dudak teması. Tam ergen dönem gençliğine göre. Nerde o Karaoğlan’daki Yunan güzelleriyle ateşli yatak sahneleri.
Liv Tyler da neden sevgilisinden o kadar ayrı kalmış film çekiyor diye bilmem. Topu topu on dakika gözüküyor, onu çeker, sonra çeker gider insan evine! Film, tam 184 salonda birden başlıyormuş. Bırakın babalar ve oğullar gitsin. Çok mutlu olurlar!

Not:Bu yazı 21 Aralık 2002 Posta Gazetesi’nde yer almıştır, Yazgülü Aldoğan adlı bir kişiye aittir. Ben şahsi tepkilerimi biraz olsun sizlerle paylaşabilmek için bu yazıyı yazdım. Ve gerçekten haksız yorumlar yaptığına inanıyorum. Çünkü kitap ve içeriği hakkında bilgisi olduğunu sanmıyorum. Eğer bilseydi böyle bir yazı yazmazdı... Haklı veya haksız yorumlarınızı bekliyorum.
Sevgilerle...
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· FİLMLER II İki Kule Hakkında
· Yayınlayan Editör: ringmaster
· Ana Sayfa


FİLMLER II İki Kule Hakkında en çok okunan :
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ-İKİ KULE(FİLMDE KAPALI KALAN ELFÇE REPLİKLER ve DİĞER DİLLER


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Filmler: There is a hope" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 6 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Yes, there is! (Puan: 1)
Gönderen Angelic Tarih: Aralık 23, 2002 - 13:17:36
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Subjektif bakarsak, güzel bir yorum. Güzel bir anlatım. Bir anne almış evladını gitmiş izlemiş. İzlemekle de kalmamış kendi düşüncelerini de aktarmış. Demek ki filmi eleştiriye veya yoruma değer görmüş. Bunu yapmayabilirdi de. Yani sadece izlerdi, sonra çıkar evine gider, düşünmezdi de.. Ancak oturmuş, yazmış. Vaktini ve emeğini vermiş. Sadece bu şekilde bile saygıyı hak ediyor.

Görüşlerine gelince, diyeceğim sadece şu. Sanırım iyi tanımlama olacaktır. "derler ki, Starwars serisini -eskileri yani- bilmeyenler, kitabını okumayanlar sinemada ilk filmi izlemeyenler için ikinci film romantik bir hikaye olarak algılanmaktan başka, yer yer savaş görüntüleri ve vurdu kırdı olarak seyredilen bir filmden öteye gitmeyecektir."
Sevgilerimle,


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Tamamen arkandayım (Puan: 1)
Gönderen Tunivel Tarih: Aralık 23, 2002 - 17:15:50
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sevgili smiling girl,
Sana tamamiyle katılıyorum ancak şunu unutmamaılısın; Posta gazetesinde yayınlanan bu yazıyı yazacak türdeki insanlara sadece acımak gerekir çünkü tepkilerine ( aynı filmi izlerken yaptığı gibi) kulak tıkayacaklardır.
Onlar içlerindeki çocuğu öldürdükleri için herkesden bunu yapmalarını beklerler. Ama işte zaten bizi bu gibi insanlardan ayıran özelliğimiz içimizde yaşamasına izin verdiğimiz çocuk. Yazında bu çocuğu senin de yaşattığını fark ettim ve çok sevindim. Onlar bırak istediklerini yazsınlar bu sadece onların bu konuda ne kadar az şey bildiğini ortaya koyuyor çünkü Yüzüklerin Efendisi hakkında gerçekten bilgili olan birinin filme ya da kitaba bu gözle bakabileceğini hiç sanmıyorum.
Benim de bugün "allegoride gerçeklik"isimli bir yazım yayınlandı eğer yorum yaparsan gerçekten sevinirim .
Tunivel


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: There is a hope (Puan: 1)
Gönderen Nirno Tarih: Aralık 24, 2002 - 10:05:49
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Fantastik edebiyatın ülkemizde beğeni topladığının yanı sıra bir o kadar da olumsuz yönde eleştirildiğini de varsayarsak gazete köşelerinde çıkan bu tür yazılara pek şaşırmamamız gerekir diye düşünüyorum. Olaya bir ebeveynin gözüyle bakarsak hanfendi yazdıklarında yerden göğe kadar haklı. Ama onun olaya bu kadar dar bir açıdan bakmasıysa tartışma konusu olabilir. Evet umut var... Gözünü kırpmadan yeşermiş ağaçlara balta vuran yazarlarımız için bile...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: There is a hope (Puan: 1)
Gönderen Mithrandir_tharkun Tarih: Aralık 24, 2002 - 22:15:48
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
sanırsam nefret anlamında tepki göstermemiz gereken bunlar sevgili dostlar... biz ışıkla olalım
Eru bizi korusun yeter


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: There is a hope (Puan: 1)
Gönderen el-ferren Tarih: Aralık 25, 2002 - 22:35:26
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
arkadaşlar,
bilmem tanıyanınız okuyanız daha da önemlisi okuyup da kaale alanınız var mıdır ama ben size söyleyeyim Yazgülü Aldoğan bir ruh hastasıdır...Hayatı boyunca feminist kadınlar ve kediler dışında hiç bir şeyi sevmemiş ve hakkında olumlu bir yorum yapmamış olan bu zatın, yüzüklerin efendisi hakkında iyi bir şey söylemesini beklemek çılgınlık olurdu...Bazen bir kadın olarak düşünüyorum da hayatta işleri güçleri herşeye bok atmak ve çirkeflik olan feminist adıyla anılıp aslında herşeyi erkekler için yapan nu kadınları bir kadınlar cumhuriyeti kurup(mümkünse dünyanın ücra bir köşesinde) oraya göndersek dünya ne muhteşem olurdu...Kadın erkek ne mutlu yaşardık...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012