Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 33 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ
Yayınlanma tarihi Nisan 17, 2002 - 14:42:28 Gönderen Ringmaster

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi gimli-lotr göndermiş " SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ
Eski püskü görünen ama öldürme amacıyla usta ellerde kullanılan bıçağın ete değdiği anda çıkardığı o iç bulandırıcı sürtünme sesini duyduğunda, gözleri bir anda kısıldı. Hayır o hedef olamazdı, en azından bu kadar kolay bir hedef olamazdı. Nefes almaya çalıştı ama ciğerlerine dolan havanın ağzından yada burnundan girmediğini hissetti ümitsizce. Başka bir yol buluyordu hava ve o yol, istemese de, çenesinin altında oluşan ve gittikçe büyümeye başlayan kızıllığın içinden geçiyordu. Elleri asasının verdiği o güvenlik hissini aradı, ancak asası yoktu. "Gri ahmak" diye düşündü kızgınlıkla, "Gri ahmak, bunları tahmin etmiştir." Aklına büyülü sözler getirmeye çalıştı, belki söyleyecek kuvveti yoktu ama güveneceği bir şeylere ihtiyacı vardı. Bedeninin onu terk etmekte olduğunu kavradı o anda, "Neden kitaplarda hep ruhun bedeni terketmekte olduğunu söylerler ki?" diye sordu ve "Ona ihtiyacım yok" diye geçirdi aklından. "Ben o olmadan da vardım". Sakalı kanı bir sünger gibi çekmeye başlamış ve yüzüne korkunç bir ifade vermişti. Ölümlülere saniyeler gibi gelen bu anda düşüncesi gerilere gitti.
Yaratıldığı anda ki mutluluğu düşündü. Ölümsüzlerle birlikteydi o zamanlar ve kendisi gibi olanlarla paylaşmıştı tüm zamanını. Ölümlü yaratıklar onlara Maiar diyordu. Valar kadar güçlü değillerdi ama ölümlülerin çok üstünde bir yere sahiptiler. Çağlar boyunca basit oyuncakları seyreder gibi seyretmişti bu zavallı yaratıkların çekişmelerini. Ve bir gün onların arasına yollanmıştı adını arkasında bırakarak, artık Curumo değildi.
Onları getiren geminin güvertesinden seyretmişti bu toprakları ilk defa bu kadar yakından. Ve bu topraklara adımını attığında yeni bir hırsla incelemişti yeni bedenini. Genç değildi bu beden ama içinde onların anlayamayacağı güçler taşıyordu. III. çağın bininci yılıydı ve yanında ki diğer dört yoldaşıyla birlikte (Radagast, Alatar, Pallando ve lanet olası Gandalf) Ortadünya'ya gelmişlerdi. Bu andan sonra onlardan büyücüler olarak bahsedilecekti ve içlerinden ikisi Ortadünya'nın bu çağındaki en önemli işlerde pay sahibi olacaktılar. Limanlarda Cirdan karşıladı onları, içten bir sevgi duyumsadı kendine yönelen ama onun Gandalf'a verdiği küçük kırmızı bir şeyi de gözden kaçırmadı. Zaman içinde bunun bir yüzük olduğunu öğrenecek ve niye kendi yerine Gandalf'a verildiği sorusu içini bir kurt gibi kemirecekti. Oysa o en güçlüleriydi, insanlar Ak Saruman demişti ona yani "Marifetli Adam", Elfler ise Curunir diye çağırıyorlardı yani "Hünerde Usta Olan". Gandalf ise sadece ateşten numaralar yapan basit bir büyücü idi.Ve orada ayrıldılar. Doğu'yu seçmişti kendi yolu olarak ve orada geçirdi binlerce yılını. Hep saygı gördü gittiği yerlerde ama hep nefret biriktirdi onu bu zavallı yurtta yaşamaya mahkum eden kaderine ve bu kaderi çizen Valar'a karşı. Ama sabır göstermeyi çok iyi biliyordu ve kadim bir kişi idi. Unutulmaya yüz tutmuşken gönlüne bir çağrı gelmişti Batı'dan ve bu çağrıya cevap verip geri döndüğünde III. çağın 2463 senesi geride kalmıştı bile. Ve sonunda değeri belki de anlaşılmıştı. Ak Divan'ın yöneticisi olarak dönmüştü geriye ve Galadriel ve Elrond adlı iki ölümlünün itirazlarına kimse katılmamıştı. Gandalf kendine yandaşlar bulmuştu anlaşılan geçen uzun zamanda ve gönülleri kendine çevirmeyi başarmıştı.

O dönemde ilgisini çekecek bir şeyle karşılaşmıştı: Karanlık Sanatlar yada Divandakilerin deyimi ile düşmanın sanatları ve onun sonucu olan Yüzükler. Kısa sürede almıştı Orthanc'ın anahtarlarını ve zamanını yıldızların gizemi ve yüzüklerle değerlendirmeye başlamıştı. Anlayamadığı bir şey vardı : Bir tane yüzük olmalıydı çok güçlü olan ama kaybolmuştu. Bu sorunun peşine düşmüş ve Minas Tirith'i ziyareti sırasında İsildur'u ve onun Yüzük hakkında yazdığı yazıları keşfetmişti. O yazıları yok etmediğine sonradan çok üzülmüştü ve Gandalfı küçümsediğine de. Yaşlı ahmağın onları bulamayacak kadar değersiz olduğunu düşünmüştü ama yanılmıştı. Bu sırada güçleri doruk noktasına varmıştı. Sesi en kuvvetli zihinleri bile bulanıklaştırıyor, onun karşısında zayıf düşmelerini sağlıyordu. Sesi sihiri olmaya başlamıştı. Ve karanlık sanatlarda da bir çok gizi açığa çıkartmıştı. Dol Guldur daki düşmanın karşısında denemişti gücünü ve onun yenilebildiğini anladığı andan itibaren aklında sadece bir tane hayal vardı: Tek olanı ele geçirmek.

Güçlerini deneylerle geliştiriyor ve bunun için canlıları kullanıyordu. Güneş ışığından korkan zavallı Orklardan yeni bir tür yaratmıştı. Uruk-hai demişti onlara. Kurtlardan ve bu yeni türden oluşan savaş gücünü gittikçe büyütmüştü ve artık zamanın geldiğine karar verdiği anda onları açığa çıkarttı. Sonrası onun için tam bir yıkımdı. Yenildi, aşağılandı ve Ortadünya ya hükmedecek bir konumdan zavallı bir dilenciye doğru alçaltıldı.

Ama her şey bitmemişti. Umudu doğudaydı, oraya varacak kadar gücü vardı ve belki de hala bir parça sihiri. Ama önce şu buçukluklar üzerindeki oyununu tamamlamalı, zaferin eşsiz tadından onları mahrum bırakmalıydı. Ve işte buradaydı ama bir şeyler olmuştu yolunda gitmeyen ve sadece bunun ne olduğunu bulmalıydı. Evet gücünü toparlamalıydı yeniden ama gittikçe yorulduğunu hissediyordu. Lanet olası uşağına doğru çevirdi gözlerini, demek ona ihanet eden oydu ve şu anda zavallı bir şekilde sırtında oklarla can çekişiyordu. Sevindi bir an bu solucanın ölümüne ve gözleri kapandı yavaşça. Tam 2019 yıl süren yaşamı sona eriyordu burada ama ruhunun yükseldiğini anlamasıyla korkusu geçti. Sadece basit bir vücuttan kurtulmuştu o kadar. Yaratıcı onu ölümsüz kılmıştı ve gene ona doğru yaklaşacaktı. Her şey silikleşti, tüm gücüyle ışığa ulaşmaya çalışıyordu yani Eru'ya, onu yaratana. O seçilmiş bir varlıktı ve bu ölümlü, basit yaratıklara yaptıkları yüzünden kimse onu suçlayamazdı. Işığı hissetti ve sevinci arttı...ama birden bir şeyler tarafından çekildiğini uzaklaştırıldığını hissetti..Çığlık atmak istedi ama yapamadı....

"Etrafta duranların dehşetli bakışları altında Saruman'ın bedeninin etrafında gri bir pus toplandı ve ateşten çıkan duman gibi yükseldi; soluk ve örtülü bir suret halinde Tepe'nin üzerinde toplandı. Bir aniçin Batı'ya bakarak dalgalandı; fakat Batı'dan serin bir yel geldi, onu çevirdi ve suret ah ederek yokluk içinde eridi gitti."-J.R.R. Tolkien


Not: Gimli_lotr uzun bir süre sonra tekrar aramızda... Tüm yüzük dostları adına hoşgeldin Gimli...
RingMAster"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: Ringmaster
· Ana Sayfa


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 21 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Ellerine sağlık! (Puan: 1)
Gönderen Silverberry (silverberry_lotr@hotmail.com) Tarih: Nisan 17, 2002 - 23:40:45
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sevgili Gimli’ciğim, ellerine sağlık! Çok akıcı ve özlü bir yazı olmuş. 2019 yıllık yaşamında, hem kendi alanında iktidara sahip olup, hem de gücü ve geleceği başka iktidarlarda arayan Saruman’ın -bence oldukça hazin- olan yaşamını özetleyerek, hepimize önemli bir kaynak sunduğun için teşekkür ederim.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen QueenofGalad Tarih: Nisan 18, 2002 - 16:56:42
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Öncelikle hoşgeldin! Senin yazılarını burada yeniden okumak çok keyifli olacak eminim :)) Verdiğin bilgiler için de çok teşekkürler, müthiş bir yazı olmuş.. Sevgiyle kal :)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen meri Tarih: Nisan 18, 2002 - 21:19:53
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Tebrikler ve çok teşekkürler...Çok etkileyici bir çalışma...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Nisan 19, 2002 - 00:53:15
gandalftaki yüzük neyin nesi???


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen Obi-Wan Tarih: Nisan 19, 2002 - 02:12:46
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Tekrar Aramıza Dönmen Çok iyi oldu!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen lorien (ecedemirci77@hotmail.com) Tarih: Nisan 19, 2002 - 10:30:33
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aşkım bu yazı müthiş olmuş!! işte orta dünyayı yaşamak böyle birşey, sanki hissetmişsin ve ordaymışsın gibi.. (yalnızca küçük bir hatırlatma; Galadriel ve Elrond ölümlü değiller, onlar orta dünyadaki yaşamları bittiğinde Manrosun salonlarında dinlenmeye çekilirler. Ölümlülük ise sadece insanlara bahşedilen bir armağan.)
Tebrik ederim seni, çok yaratıcı bir çalışma olmuş :)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re:Gandalf'taki Yüzük neyin nesi? (Puan: 1)
Gönderen Gimli-lotr (drobolsu@hotmail.com) Tarih: Nisan 19, 2002 - 13:51:33
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Narya Kırmızı Yüzük yada Ateş Yüzüğü ismiyle anılırdı. Üzerinde Yakuttan bir taş vardı. Yapıldığı dönemde Gil-galad tarafından gemi yapıcısı Cirdan'a verilmişti ama Ortadünya'nın üçüncü çağının 1000. yılında Limanlara gelen bir İstari'ye geçti, yani Gri Gezgin Gandalf'a.
“Şimdi bu yüzüğü alın" demişti Cirdan; "çünkü sizin uğraşınız ve görevleriniz çok zorlu olacak. Ama bu Yüzük , tüm bunların içinde sizi destekleyecek ve yorgunluktan esirgeyecektir. Bu Ateş Yüzüğüdür. Bununla birlikte , belki, giderek soğuyan bir dünyadaki yürekleri yeniden eskinin yiğitliğiyle tutuşturabilirsiniz Ama ben, benim yüreğim denizle birlikte ve son gemi yelken açana dek Limanlar'ı koruyarak gri sahillerde yaşayacağım. Orada hazırlanıp sizi bekleyeceğim."Güç Yüzüklerine Dair-sf. 93


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Galadriel ve Elrond ölümsüz mü? (Puan: 1)
Gönderen Gimli-lotr (drobolsu@hotmail.com) Tarih: Nisan 19, 2002 - 14:01:07
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
-Elfler: Ortadünya topraklarına ilk ayak basan varlıklardır. Bu yüzden ılkdoğanlar da denir. Ömürleri sonsuzdur, hastalıklardan etkilenmezler, ama ÖLDÜRÜLEBİLİRLER:)), fiziksel olarak ise görülmemiş bir zarifliğe sahiptirler. Ortadünya'daki ırklar arasında sanat ve edebiyat alanında en ileri gitmiş gruptular. Uzun çağlar boyunca güzellikleri yaratmanın ve onlara hak ettiği değeri vermenin peşinde oldular.

Zaten bu yazıda Saruman'ın kast ettiği ölümlü sözü bedenlerin kolayca öleceğidir. Dikkat edersen yazının bir yerinde "Neden kitaplarda hep ruhun bedeni terketmekte olduğunu söylerler ki?" diye bir soru soruyor Saruman, çünkü onun için ölümlü olmanın anlamı daha farklı...tabi daha da tartışılabilecek bir konu bu ama sanırım burada ancak bu kadar oluyor. Barışla kal....


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen supervelet17 (17@17.17) Tarih: Nisan 20, 2002 - 00:20:23
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
süper bi yazı olmuş
saruman ın o uzun yaşam hikayesini gerçekten çok sürükleyici bi şekilde aktarmışsın
senin yazılarını dört gözle beklio olucaz
aramıza tekrar hoş geldin


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen ELENTARY Tarih: Nisan 20, 2002 - 20:28:52
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Gerçekten harika olmuş.Bu yazı çok ince düşünülerek ve emek sarfederek hazırlanmış.Ayrıca tüm kitapları gerçekten özümsediğin çok iyi anlaşılıyor.Tebrikler...
Bu arada sitede yeni olduğum için olayı anlamadım ama bende sana hoş geldin demek istedim.Hoşgeldin Gimli-lotr....


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen Taniquetil Tarih: Nisan 20, 2002 - 22:01:15
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
doktor abi! muhteşem yazmışsın bakış açın çok farklı ve herşeye değmiş devamını bekleriz


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen axana (axana@mynet.com) Tarih: Nisan 20, 2002 - 22:47:16
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
işte yine muhteşem bir yazı sitede ve tabii ki yine sen. Saruman hakkında yazı yazmayı düşündüğünü söylemiştin ama ben açıkçası bu kadarını ummuyordum. Ne diyebilirim ki böyle bir araştırma ve sonuç olarak böyle bir anlatıma, öyküye...Saruman hakkında bilmek istediğin herşey!
hele o hainin yok oluş kısmı harikaydı sağolasın!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: SARUMAN'IN DÜŞÜŞÜ (Puan: 1)
Gönderen arwenevenstar Tarih: Nisan 22, 2002 - 12:09:02
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Gimli_lotr öncelikle hoşgeldin diyorum.Yazın çok güzel olmuş tebrik ederim.Başka yazılarını bekliyoruz.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012