Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 48 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Tolkien'den önce Elfler
Yayınlanma tarihi Mart 18, 2002 - 10:40:54 Gönderen RingMaster

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Bruinen göndermiş "Eski Germen ve Kelt kültüründe elfler ve periler hakkında birçok mit mevcuttur. Elfler genel olarak peri halkından sayılırlar, ancak görünüşleri insan biçiminde (humanoid) olarak tarif edilir. Günümüze kadar gelen bazı bilgilere göre periler, minik yapıda, yer ve hava ruhlarıdırlar. Buna göre yer ruhları çirkin ve uğursuzken, hava ruhları doğaüstü güzel olup şans getirirler. Elfler (periler), doğayı canlı tutan küçük varlıklardır. Onlar son derece zarif kanatları olan kırılgan minik yaratıklardır. Erkek, dişi, çocuk ve hatta hayvan elfler bile vardır. Hepsi de çok gizli, insan ayağı değmemiş yerlerde yaşarlar. Germen kültürünün günümüz insanları, çocuklarına, sadece çok temiz bir kalbi olanların eğer çok sessiz olabilirlerse onları görebileceğini anlatırlar.
Genel olarak perilerden bahsedince, karışıklık yaratmamak için, insan şeklinde olanların elf diye adlandırıldığı vurgulanmalıdır. Onlar 30 cm'lik ya da daha küçük kanatlı minik varlıklar olabileceği gibi, uzun boylu zarif büyük bir insan şeklinde de olabilirler. Tıpkı Tolkien'in kitaplarında tarif ettiği gibi. Ki onlardan "İyi yürekli halk" diye bahsedilir. Söz konusu bu insan büyüklüğündeki elflerden, -ayırd edici olması bakımından- Alman kültüründe "Elb" ya da "Alb" diye de bahsedilir. Almanya'da ismi "Albenheim" yani elf kenti adında birçok yerleşim yeri mevcuttur. Çok ilginçtir fil dişine Almanca'da "elf bacağı" denir.
Elfler için, sihirle auralandırılmış olağanüstü güzellikte oldukları söylenir. Öyle ki, bir insan erkeği, bir elf kızı görürse, ömrünün geri kalanını eş güzellikte bir insan kızı aramakla geçirirmiş.
Elflerin oluşumu ile ilgili hikayeler de çok farklı. Kimileri topraktan bittiklerini söyler, kimileri de cennetten men edilen düşmüş melekler olduğunu iddia ederler. Her halukarda, elflerin bilge ve değişik biçimde sihir gücüne sahip varlıklar oldukları anlatılır. Bilindiği kadarıyla, sıkı geleneksel kurallara bağlı organize toplumlar olarak yaşarlar. Ayrıca büyük müzikal yeteneklere sahiptirler ve bunu şölenlerde sergilemeyi severler. Bundan Tolkien de birinci kitabında bahsetmişti. Ancak anlatmadığı bir şey var ki, o da elflerin dans etmeyi de çok sevdikleridir. Doğrusu bir tahmin yürütmem gerekse, elflerin danslarının kuzey Kafkasya halklarının lirik müzik eşliğinde süzülerek yapılan danslara çok benziyor olabileceğini düşünüyorum.

Zaten ora halkı da güzel, zarif ve uzun boylu olur. Lirik müzikleri eşliğinde dans ederlerken, özellikle kadınları, ruhani varlıklara benzerler. Kim bilir? Neyse konumuza dönecek olursak. İnsanların böyle şölenleri görmesine izin verilmez. Çok şanslı bir kişi, belki uzaktan müzik seslerini duyabilir. Ancak elfler, yakınlarında bir insan varlığı hissettiklerinde, hemen yok olurlar. Yaz gecelerinde ay ortaya çıktığında, özellikle de hasat zamanlarında, saklı evlerinden çıkıp ıssız yerlerde toplanarak dans ederler. En sevdikleri yerler, insanların gelmedikleri vadi dipleri, kurumuş dere yatakları, terk edilmiş eski viran yerleridir. Bizim kültürümüzde de tekinsiz sayılan ve cinlerin, perilerin dolaştığına inanılan yerler gibi.
Tanınmış eski Alman şailerinden Heinrich Heine ve J.W. von Goethe, onlar hakkında çok güzel şiirler yazmışlar. İlgilenenler için bulup tercüme etmeye çalışabilirim.

İzlanda'nın troller, cüceler, elfler ve benzer varlıklara ait resmi elkitabı olan Vaettatal'da yüzlerce kayıt bulunmaktadır. Ancak burada sadece elflere değinmek istiyorum. İzlanda'da elflere özel bir saygı gösterilir. Eski sagalara göre elfler, Tanrı ziyarete geldiğinde, Havva ananın henüz yıkamamış olduğu çocuklarının neslinden gelir. Havva Ana, henüz yıkamamış olduğu çocuklarını çalıların arkasına saklamıştı ve o gün bugündür görünmez kaldılar.
İzlanda'da, üzerinde elflerin yaşadığı kayalar ve tepeler, geleneksel bir koruma altındadırlar. Yeni yol yapımlarında, elflerin yerleşim yerleri dikkate alınır ve yollar etraflarından büyük bir kavis çizecek şekilde inşa edilir. Şaka gibi geliyor, değil mi?
Oralarda da Elfler hakkında çok hikayeler anlatılır. Elfleri ziyaret edip de geri dönebilenler, genelde hazinelerle yüklenmiş olarak gelirler, ama çoğu zaman garip bir şekilde değişmişlerdir.

Sevgili yüzük dostları,
Bu yazıları çeşitli Alman sitelerinden derledim. Görüldüğü üzere Elfler zaten Tolkien'den önce de bilinen eski, hatta kuzey Avrupa'da günümüze kadar gelen bir bilgidir. Ama Tolkien sayesinde tüm dünya onları tanıdı. Bizim kültürümüzde de cinler ve periler mevcuttur. Merak konusu, bizdekilerin Avrupa'da bilinen elfler ya da peri varlıklarla ne şekilde örtüştüğüdür. Ya da bu konuda hiç bir araştırma yapılmış mıdır?
Bilindiği üzere, özellikle Karadeniz bölgesinde -sadece Türkiye olarak değil, Kafkasya bölgesinde de- insanlar cinler ve perilerle adeta içiçe yaşamaktadırlar. Bu konuda kendi tecrübelerinden bahseden son derece ciddi kişiliklere sahip çok fazla tanıdıklarım var.

Sevgili yüzük dostları,
Sizlerden de yorum ve bilgilerinizi bekliyorum.

Barışla kalın

Bruinen"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: RingMaster
· Ana Sayfa


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Tolkien'den önce Elfler" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 3 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Tolkien'den önce Elfler (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Mart 22, 2002 - 16:41:35
Belki yazacaklarım o kadar önemli şeyler değil ancak yazmak istedim..Çünkü filmdeki elf karakterlerinden bende çok etkilenmiştim.Ben aslen Karadenizliyim.dediğiniz gibi oralarda bu tür hikayeler çok anlatılır.Ancak ben filmde geçen elf halkının daha önceden Germen ve Kelt kültüründe geçtiğini bilmiyordum.Ancak bu yazdıklarınız ilginç ve güzel.Bahsettiğiniz şekilde özellikle Doğu Karadenizde(ben Giresunluyum) cinlerden bahsedilir.A ncak farklı olarak ben perilerden söz edildiğini duymadım.Birde cinlerden kötü niyetli varlıklar olarak söz edilir.Benim küçüklüğümden beri her zaman insanları korkutan,insanların olmadığı veya az olduğu yerlerde yaşayan(boş evlerde,ıssız ve yüksek yaylalarda),rahatsız edilmemesi gereken cinlerden bahsedilir.bu beni bugün bile zaman zaman korkutan bir şeydir.Çünkü çok etkisinde kalırdım. Anlatılanlara göre bu cinler akşam vakti ortalığa çıktığı için biz gece dışarı adım atamazdık.Neyse fazla uzatmayayım.Yunan mitolojisi gibi konulara ilgi duyduğumdan Germen veKelt kültürüne hiç ilgi duymamıştım.Bu yazdıklarını devamı olursa severek okuyabilirim,barışla kal. ELENTARİ


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Tolkien'den önce Elfler (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Mart 23, 2002 - 16:32:31
Bence sonuna kadar haklısın .Lütfen bu konuyla ilgili daha fazla bilgi bul cunku ben ve bircok insan bunların gercekliine inanıyor!:))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012