Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 62 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Filmler: Kast İncelemesi - V
Yayınlanma tarihi Mayıs 10, 2004 - 10:41:30 Gönderen iarwain-ben-addar-

FİLMLER III Kralın Dönüşü Greensleeves göndermiş "Kast dizimizin beşinci bölümünden merhaba! Geçen hafta da belirttiğim gibi, pek çok baba karakteri barındıran “G” harfine gelmiş bulunuyoruz. Paragraflar uzayacak, bitmeyecek diye ödüm kopuyor. Filmin ağır toplarını incelemek büyük şeref olacak. Ve şimdi bayanlar önden:Önce sesiyle varlığını derinden hissettiğimiz Işığın Hanımı, hemen ardından duruşuyla, zarafetiyle ve oyunculuğuyla da kendini ortaya koydu. Galadriel gibi bir karakteri canlandırmak kolay olmasa gerek. Yine de, salt dinleyerek bile etkisinde kalabileceğimiz bir Hanım gördük perdede. Bir kere Cate, tok sesiyle çok yerinde bir seçimdi. Galadriel’in kararlı, hırslı karakterine uygun, hafif erkeksi bir tonlaması vardı. Sesinin pes oluşu da bu normal dışı kadını canlandırmasına yardımcı oldu. Üçlemenin girişindeki “söylev”iyle daha maça çıkarken seyirciye karşı 1-0 öndeydi. Makyajın da katkısıyla, yüzüne yerleşen donuk-bilge ifadenin altını da özellikle çizmek isterim. Duruşundaki asaleti ve dimdik sırtındaki beyazları taşıması da kayda değerdi. Gimli’nin ona olan sevgisini yerden göğe haklı çıkaran bir hanımefendi yansıdı perdeye. Ayrıca, Frodo ile yüzük konusundaki diyaloglarında ve genişletilmiş versiyonda da Gimli’yi karşılamasında çok başarılıydı. Hediyeleri dağıtırken takındığı şefkatli ve olgun tavrı anlatmak içinse tek bir sözcük yeterli olacaktır: Anne!

Bu ağır karakterin ardından, biraz rahatlayıp yan karakterlerden birine bakalım şimdi de: Aslında normal versiyonda pek de izlenecek bir şey yok gibi görünen bir karakter Gamling. Zaten kralın arkasındaki adamlardan biri olarak ön plana çıkması doğru olmazdı. Yine de genişletilmiş çekimlerde dikkatimi çeken bir sahne var ki... Edoras'tan Miğfer Dibi'ne kaçan Rohan'ın bir askeri olarak süklüm püklüm yürürken, kralının bir sözüyle gaza gelişi ve yürüyüşünün o anda değişmesi mükemmel bir detaydı. Gamling'in adımlarının sesini duymaya başladığımda, bir liderin nelere kadir olduğunu da görmüş oldum. Elbette bunda yönetmenin de payı vardır; ama böyle durumlarda oyuncular genellikle kendi yorumlarında serbest bırakılır.

Bu haftanın son aktörü aslında başka biri olmalıydı, ancak onun için başlı başına tek bir yazı yazılması gerektiğine karar verdim ve sırayı bozdum. Onun yerine, her zaman için güven veren, delikanlı bir cüceye de hayır demezsiniz herhalde:

Gimli karakterinin en sevdiğim yanlarından biri, bana her an güven hissini yaşatıyor olmasıydı. Okuduğum tek bir satırda bile ondan şüphe duymamıştım. İnsanların şüpheci yüreklerinde bu hissi uyandırmak zor olmalı; ama iyi seçilmiş bir aktörle düzgün çalışılmış bir karakter yan yana gelince imkansız değil. Cüce’nin yüz ifadesinden duygularını anlayabildiğim ve konuşmasına hiç mi hiç gerek duymadığım anlarda oyunculuğun aslında söze dayalı bir iş olmadığını düşündüm sık sık. Galadriel’e “vurulduğu” an yüzündeki değişim ve o hayranlık ifadesi, genişletilmiş versiyonun bizlere armağanıydı. Ayrıca Ağaçsakal’ın sesi olarak da yine büyük bir başarıya tanık olduk. Hem ağaç olarak, hem de cüce olarak öyle tonlamalar işittik ki… Böyle başarılı bir gırtlağa sahip olan oyuncunun, ses öğesine sığınmaması ve mimikleriyle de geri kalmaması büyük keyifti.

Bu haftalık bu kadar diyerek, önümüzdeki hafta tek bir aktörü inceleyeceğimi “müjdeliyorum”. Üzerine kitaplar yazılası bir karakter ve onu canlandıran büyük bir aktörü… "

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· FİLMLER III Kralın Dönüşü Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwain-ben-addar-
· Ana Sayfa


FİLMLER III Kralın Dönüşü Hakkında en çok okunan :
LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Filmler: Kast İncelemesi - V" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 9 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Kast İncelemesi - V (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar (iarwain@yuzuklerinefendisi.com) Tarih: Mayıs 10, 2004 - 11:44:00
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Cate Blanchet`in oyunculuğu gerçekten hayalimdeki Galadriel`i göstermişti. Ben de Gimli gibi aşık olmuştum O`na ilk okuduğum zamanlarda. Filmde de karşımda görünce, Liv`le ikisi arasında çelişkide kaldım. :)

John Rhyes Davis`i geçenlerde, dördüncü sınıf bir filmde pis işler yapan bir mafya babası rolünde seyretmiştim. Oradaki performansıyla Gimli performansını karşılaştırdım ister istemez. Bence O, Gimli`yi oynamıyor, Gimli`nin ta kendisi. Diğer rolü yazmıycam. umarım rastlayıp izlemezsiniz o filmi.

Ben PJ`in Hama`yı harcayıp, yaşlı Gamling`i ön plana çıkarmasına akıl erdiremedim.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kast İncelemesi - V (Puan: 1)
Gönderen Bruinenn Tarih: Mayıs 11, 2004 - 10:51:03
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Galadriel rolündeki Cate Blanchett için sayfalar dolusu yorum yazılabilir.
Doğaüstü bir varlığı, sonsuz yaşama sahip bilge bir Elf kraliçesini canlandırmak, hem de önünde hiçbir örnek olmadan, olağanüstü bir başarıydı.
Onun yer aldığı her sahne benim için etkileyiciydi ve bir an için bile olsa bir Elf kraliçesinin, Galadriel'in hakikaten böyle olabileceğinden en ufak bir kuşku duymadım.
Ama beni en çok etkileyen sahneler, baştan sona "Galadriel'in Aynası" kısmındakilerdi. Oradaki beden hareketleri, duruşu, bakışları, mimikleri, yüzündeki cinimsi ifade... C.B., Galadriel'in büyüleyici zarafetini ama aynı zamanda huşu uyandıran haşmetini de canlandırıp, ses tonundaki kudret ifade eden hafif erkeksiliği de çok ölçülü bir biçimde verirken kadınsı güzelliğinden hiçbir şey kaybettirmemeyi başarmıştı.
Lorien'deki sahneler ve atmosfer zaten bu dünyaya ait değil gibiydi. Bu arada aynı cinimsi ifade zaman zaman Elrond'un yüzünde de belirmişti. Her ikisi de birer Elf hükümdarı olarak çok gerçekçi ve etkileyiciydi.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kast İncelemesi - V (Puan: 1)
Gönderen Gloredhel (gloredhel1@yahoo.com) Tarih: Mayıs 11, 2004 - 14:53:09
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Galadriel öyle olağanüstü bir karakterdi ki kitapta orta dünyadaki elflerin en soylusunu görmeyi hem çok istemiş hemde çok korkmuştum karaktere uymayan bir Galadriel'e karşılaşmak çok büyük bir hayal kırıklığı olacaktı benim için ama PJ'yı tebrik etmek lazım oyuncu seçimleri harika Cate bence harika bir Galadriel olmuştu.Özelliklede sesine duruşundaki zarafete hayran kaldım

Gimli'yi ekranda seyrederken aklıma hiç oyuncunun görüntüsü gelmedi orada bir oyuncu yoktu ki cüce Gimli vardı açıkçası gerçekte var olmayan bir türün var olduğuna inanmaya hazır hale geldiğimi itiraf etmeliyim bu filme oyuncuların çok özen gösterdiği ve rolleriyle adeta bütünleştiklerini düşünüyorum

Gamling için fazla birşey söyleyemeyeceğim çünkü bende sadece normal versiyonu seyreden bahtsızlardan biriyim...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012