Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 38 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Filmler: Kast İncelemesi - IV
Yayınlanma tarihi Mayıs 03, 2004 - 09:50:43 Gönderen iarwain-ben-addar-

FİLMLER III Kralın Dönüşü Greensleeves göndermiş "Alfabemiz sağ olsun, kast yazılarında işler git gide kızışmaya başladı. İşte karşınızda şanlı ve şöhretli bir Nazgul-deşen, soylu ve erdemli bir İthilien prensi ve asil bir Yüzük Taşıyıcısı… Salt alfabetik sıralamadan değil, aynı zamanda “bayanlar önden” diyerek güzeller güzeli Eowyn ile başlıyoruz:Daha filme girdiği ilk kareden itibaren gözlerimi alamadığım Miranda, kuzeninin yarasını gördüğü anda kardeşine attığı bakışla Eowyn kimliğini ortaya koymayı başardı ve rolünün altında ezilmedi. Buna, o çok sevdiğim gülüşünü getirip filmin en uygun yerlerine konduruvermesini de eklersek, mimikleriyle başarılı olduğu ortada. Ayakları üzerinde durmayı bilen, "güçlü ve bağımsız kadın" timsali Eowyn'i bizim sinemamızdan Fatma Girik ile özdeşleştirdim zaman zaman. Grima’yla karşılıklı oynadıkları ve hala anlam veremediğim sahne dışında, onun için olumsuz bir şey bulamıyorum. Nazgul karşısında fena değildi; ama daha iyi bir rejiyle daha iyisi de yapılabilirdi. Umduğum görkemi yaşayamadım o sahnede. Belki de en merakla ve coşkuyla beklediğim sahne olduğu için… Merry ile diyaloglarında onun şefkatli ve kadınsı yönünü de görebilmemizi sağlayan yönetmeni, Nazgul karşısında eleştirdikten sonra, İki Kule'deki kılıç-kalkan sahnesine geçmek işi biraz dengeleyecek sanırım. Eowyn’i bana gerçek anlamda sevdiren bölümden, “kafes”ten bahsediyorum. Zaten Aragorn'un çok sevdiğim detay oyunculuğuyla da yeterince iyi bir sahneydi; bir de Eowyn'in güçlü ve sert duruşu eklenince... Hani "Gel beni izle" diyen bir sahne olmuş. Ayrıca Miranda'nın soğuk duruşuna da dikkatinizi çekerim. ROTK'in sonundaki taç giyme törenine kadar hep donuk bir güzelliği vardı. Oysa o sahnede artık yanında Faramir'i de görüyoruz. Açıkçası, o buzların nasıl çözüldüğünü izletmezse, P.J. büyük tepkimi alacak!

Hazır buzların çözülmesinden laf açılmışken, Faramir’e geçelim. Her ne kadar hakkında objektif olmak mümkün değilse de, rejinin gazabından kurtarabildiğimiz kadarıyla iyiydi. Babasının ezik evladı, erdemli büyücü yamağı (!) ve aslında bir komutan… Belki Faramir karakterinin biraz ezik olması gerektiğinden, belki de aktörün en güçlü yanı olduğundan, dikkatimi çeken ilk şey sesindeki vurgu ve tonlamalar oldu. Onu emirler yağdırırken katı bir sesle dinledik; Hobbitler'i anladığını söylerken yumuşak ve biraz da kederliydi; vurulup düşen Haradlılar'ın görev isteği üzerine felsefe parçalarken ise erdemli. Görsel anlamda en önemli sahnesi ise Gollum'un sorgusuydu: Smeagol-Gollum çatışmasını duydukça değişen yüz ifadesini, yerinden fırlayan gözlerini ve bu geçişin Smeagol-Gollum konuşması ile eş zamanlı olmasını unutmak, büyük haksızlık olur. Bu denli kurcalanmış ve kitaba göre çok farklı aktarılmış bir karakter hakkında bu kadar laf ettim; bir de kitaptaki o “taptığım” Faramir'i oynasaydı kim bilir neler yazacaktım! Bu arada, Miranda ile yüzlerinin çok uyduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Sıra geldi filmin en ağır yükünü taşıyan kişiye. Hayır hayır, yüzükten bahsetmiyorum! Çocuk cidden ağır bir yük taşıyordu. Her şeyden önce hikayenin, ve dolayısıyla da, filmin en çok değişmesi gereken karakterlerinden biriydi Frodo. Haliyle, oyunculuk konusunda en büyük çeşitliliği onda gözlemeliydik. İlk film için oyunculuk iyiydi aslında. Hayta delikanlıdan yüzüğü taşıyor olmanın olgunluğuna geçişi görebildik. İkinci filmde de Frodo'nun gösterdiği gelişme fena değildi. Gollum’un karşısındaki “efendi” olarak yetersiz kalmamıştı. Yüzüğün etkilerini de yavaştan görebiliyorduk yüzünde. Ayrıca, Sam ile birlikte iyi bir ortaklık kurmuşlardı. Tabi bunun, yardımcı oyuncu seçiminin önemini anladığımız bir ortaklık olduğunu belirtmeden geçmek istemem; ilgili harfe gelince buna daha ayrıntılı bir şekilde el atacağım:) Yalnız işin şu yönü de var: Bu kadar iyi oyunculardan oluşan bir ekip içinde en küçük bir falso dahi göze batıyor. Yani bu kadro, hata yapma lüksünün olduğu bir kadro değil. Frodo mimikleriyle bazı eksilerini kapatmayı başarmış olsa da, kitaptaki Frodo'nun olgunluğunu üçleme biterken yeterince yaşatamadı. Yaşından olsa gerek diyorum, ama bu izleyicinin sorunu değil. Gerçi oyuncu seçiminde “içtenlik” gibi bir kriterden bahsedildiğini hatırlıyorum ve gerçekten de Frodo konusunda bunu çok hissettim. Yine de böylesi bir büyük proje için belki de erkendi… ya da cidden bu kadro, gelmiş geçmiş en iyi kastlardan biri olduğu için sadece iyi olmak yetmiyor.

Haftaya yine işlerin kızıştığı bir kast yazısında birlikte olacağız. Zaten bu “G” harfiyle başımız dertte:) Kardeşim, bütün ağır karakterlerin adı aynı harfle başlamaz ki! Zor duruma düşüyoruz ama burada! En iyisi lafı fazla uzatmamak ve önümüzdeki haftanın yazısı için şimdiden düşünmeye başlamak olacak. Haydi sağlıcakla kalın!
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· FİLMLER III Kralın Dönüşü Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwain-ben-addar-
· Ana Sayfa


FİLMLER III Kralın Dönüşü Hakkında en çok okunan :
LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Filmler: Kast İncelemesi - IV" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 4 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Kast İncelemesi - IV (Puan: 1)
Gönderen king_fingolfin (king_fingolfin@mynet.com) Tarih: Mayıs 03, 2004 - 10:36:32
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Eowyn: Miranda, Eowyn karaketerine fiziksel olarak tam uysada banaa göre o kadar ahım şahım bi oyunculuk yoktu . Hatta Eowyn ı göremedik bile tabi bu Miranda 'nın suçu değil . Ama ben biraz daha sert ,savaşçı bir Prenses bekliyordum bu olmadı. Nazgullü sahne gerçekten daha dikkat çekici yapılabilrdi.

Faramir : Faramir için dediklerine tamamen katılıyorum .bi karakterin üzerinde bu kadar oynanmazki canım :))

Frodo : İlk Filmdeki oyunculuğu gerçekten çok iyiydi ama ikinci filmdeki genel olarak vasatlık Frodoya yansıdı bence. üçüncü filmde ne kadar karizmayı biraz düzeltsede pek kurtaramadı.

Not:vatana millete çok yararlı olan bu cast çalışmanızdan sizi kutlar ve tebriklerimi sunarım :))
Sizin sayenizde öğrendim castın ne olduğunu :)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kast İncelemesi - IV (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar (iarwain@yuzuklerinefendisi.com) Tarih: Mayıs 03, 2004 - 14:37:19
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Faramir`in; üçüncü filmde Denethor`la olan muhabbetindeki mimikleri ve ağlamak isteğinde olduğu halde ağlamaması gereken adam rolünü oynadığı sahne mükemmeldi. Wenham, süper bir oyunculuk çıkarmış. Faamir`in katledilen kişiliğini de kişisel çabalarıyla kurtarmış.

Miranda`da senaryo kurbanlarından aslında. Aragorn`a aşırı yavşamıştı filmlerde. Ama oyunculuk anlamında kendisini oldukça sevdim.

Frodo`yu ise en çok Shelob`un ininin önünde kapıdan bakarken, korkan birini oynadığı sahnede çok beğenmiştim. Genel olarak mimiklerde çok başarılı bulmadım. Elijah`ın çok daha iyi performanslarını seyretmiştim halbuki.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kast İncelemesi - IV (Puan: 1)
Gönderen Gloredhel (gloredhel1@yahoo.com) Tarih: Mayıs 04, 2004 - 11:47:16
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Eowyn karakterini Miranda gerçekten iyi verdi bize sadece bende Aragorn'un üzerine biraz fazla düştüğünü düşünüyorum ama bunun içinde Nazgul'le olan karşılaşması içinde Miranda'yı suçlayamayız zaten...Nazgul sahnesi beni biraz hayal kırıklığına uğrattı ama bu konuda yapacak birşey yok ne yazık ki...

Faramir kitapta en beğendiğim karakterlerden biriydi bu yüzden filmdede merakla beklemiştim ama karakterin üzerinde o kadar oynanmıştı ki sadece bu Faramir değil diyebilmiştim kesilmiş kısımlar eklendiğinde belki biraz daha iyi anlayabiliriz ama yinede oyuncu elinden geldiğince karakteri kurtarmaya çalışmış bakışlarında ve ses tonunda özellikle Denethor'la karşılıklı konuştukları sahnede bildiğimiz Faramir'i yakalayabilmiştim ben.Bence aktör iyi bir oyunculuk çıkarmış

Frodo için pek yorum yapamayacağım ilk filmde iyiydi ama sonrasında Frodo'nun olgunlaşma sürecini tam veremedi gibi geliyor bana ...

Haftaya ''G'' harfi; şimdiden yazını okumak için sabırsızlanıyorum Green.Kolay gelsin.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kast İncelemesi - IV (Puan: 1)
Gönderen Bruinenn Tarih: Mayıs 07, 2004 - 16:38:35
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yazın yine çok güzel olmuş Green, yorumlarına büyük ölçüde katılıyorum. Yalnız ben yine de Miranda'nın kitaptaki Eowyn'in soğukluğunu yeterince yansıttığı görüşünde değilim. Bence Miranda filim boyunca çok daha sıcak bir mizaca sahipti.
Faramir de, reji yüzünden kitaptaki karakter %100 aynı biçimde yansıtılmış olmasa da çok güzel oynanmış bir karakterdi. David Wenham'i gerçekten çok beğendim.
Frodo'ya gelince, Elf havasındaki Hobbit, sorumluluk duygusunu mükemmelen yansıtan sıradışı Hobbit rolünün üstesinden çok güzel geldi. Duygularını inandırıcı bir biçimde yansıttı, gerçekten de gözleriyle konuşuyordu.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012