Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 27 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Aragorn Neden Mükemmel
Yayınlanma tarihi Ağustos 05, 2003 - 11:06:58 Gönderen ringmaster

Editörün Seçimi / Özel Yazılar bucukluk göndermiş "Son gözden geçirişimde aklıma bir şey takıldı(yine)Aragorn.Hani hatasız kul olmaz derler.Varmış,Aragorn.Arathorn oğlu Aragorn,Yolgezer,Elassar,Elf Taşı.

Kitapta Gandalf hariç herkes çeşitli şekillerde hata yapmış,görevlerinde başarısızlık görmüş,hatalara yanılgılara düşmüştür.Buda iyi veya kötü maceraya bir yön vermiştir.Saruman ın nasıl yoldan çıktığını ve inanılmaz hatalar yaptığını biliyoruz.Gandalf iyiliğin ve doğrunun tarafında olduğu ve sıradan türlerin çok ötesinde bir varlık olduğu için her hareketi başarılı sonuçlar veriyor ve her öngörüsü doğru sonuçlar veriyor.En doğru zamanda doğru yerde olabiliyor.Bu Gandalf gibi biri için şaşırtıcı glmiyor bana tabii ki.


Hatalara gelince ,Elflerin Gollum u elinden kaçırması.Legolas ve Gimli nin sonradan iyi bir arkadaşlığa dönüşse de birbirlerine olan ilk başta ki önyargıları,Boromir in düşüşü,Merry ve Pippin den hangilerini saysam,Sam Frodo Faramir,Theoden Denethor tek tek saymaya gerek yok.Her karakter günahı ile sevabı ile bir karakter.Bir yerde her biri mutlaka bir yanlış karar,bir yanlış hareket mutlaka yapıyor.Hata yapmasa da yenilgiye uğrayabiliyor.Faramir gibi mesela.Cümlekapısının önünde Gandalf yetişmeseydi neler olurdu bilinmez.En büyük hatayıda bence Ağaçsakal yapıyor.Sarumanın artık kimseye zarar veremeyeceğini düşünüp onu salıvermesi Tolkien in eserinde belkide en özel yere sahip hobbit türünün yani halkımın bir çoğunun ölmesine,birçok buçukluğun hiç tanımadığı keder ve zulümle karşılaşmasına neden oluyor.Buda hikayede kötülüğün şerrinden en uzak halkların bile zarar görebileceğini ispatlanmasını sağlıyor.

Ama Aragorn bunların dışında...

Yaptığı herşey iyi sonuçlar veriyor.Kral.Savaşlardan zaferle ayrılıyor.Kral ın elleri şifacının elleri aynı zamanda.Palantir e bakış anı saniyesi saniyesine öylesine mükemmel bir zamanlama ki bakmasa herşey bambaşka olabilir.Bree de tam zamanında hobbitleri buluyor,ölülerin yolu seçimi çok kritik.Bir insan için olabilecek en büyük sevgiyi de karşılıklı yaşıyor,Arwen Akşamyıldızı gibi biri var hayatında.Kral olduktan sonra da bir bonkör bir bonkör ki sormayın gitsin.

Uzun lafın kısası Aragorn tek kelimeyle mükemmel.Hiçbir zaman büyük bir umutsuzluğa bile kapılmıyor,böylesi düşünceler aklına düşse de etrafında onu motive edecek insanlar devamlı var.Ama neden.Kralların soyundan geliyor evet ama en bi kral İsildur un bile ne büyük bir yanlışın içine düştüğünü biliyoruz.Kolcu olması ve uzun zaman kendini ispat etmek için gezmesi ise ne Elrond tarafından kararın verilişi ile nede Aragorn tarafından uygulanışı ile kötü sonuçlar vermiyor aksine mükemmel sonuçlar veriyor ve kendisini geliştirmesinde en büyük katkıyı sağlıyor.Babası Arathorn un kısa ömrüne karşın çok uzun bir ömür de yaşıyor.Gerçi bunun nedenleri açıklanıyor tabii ki.Ama asıl neden sorusunun cevabını bir türlü bulamıyorum.İnsanlar hatalarından ders alır.Ama Aragorn un anlatıldığı kadarıyla hayatında aklımda yer eden hiçbir hatası yok.

Sırf bu yüzden her zaman karakter olarak Boromir i sevmişimdir.Hayatı inandığı şeyler için savaşmak için geçmiş,en umutsuz anında aslında Gondor adına üzerinde azda olsa hak iddia edebileceği İsildur un Felaketi Boromir inde felaketi oluyor.Boromir ne elfler tarafından yetiştirilmiş,ne bir yolgezer gibi Orta Dünya yı tam anlamı ile tanıma şansını bulmuş nede Gandalf ın gözüne girebilmişti.Babasının gözdesi olmasının nedenleri ise açık.Karşılaştırıldığında Aragorn Boromir e göre fazla mükemmel.Peki neden,onu bilmiyorum.Belki de sadece Tolkien biliyordur ama benim tek bildiğim bu kadar mükemmel olabilmek ve Gondor u yükseltip kral olabilmek için bir parça elf taşının yetmeyeceği.(copyright by Sauron un Ağzı)Elflerin kendileri bile mükemmel değilken...

Aklımda kalmayan yada gözümden kaçmış bir hatasını bilen varsa ve buraya yazarsa sevinirim.Yada Aragorn unmükemmelliğine bir cevabınız varsa tabii ki...

"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· Editörün Seçimi / Özel Yazılar Hakkında
· Yayınlayan Editör: ringmaster
· Ana Sayfa


Editörün Seçimi / Özel Yazılar Hakkında en çok okunan :
Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Aragorn Neden Mükemmel" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 42 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Gondorian_Flame Tarih: Ağustos 05, 2003 - 13:32:53
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aragorn'un en büyük hatası Amon Hen'de Boromir onlarca orka karşı savaşırken yardıma yetişememek:)

Şaka bir yana, bence Aragorn mükemmel değildi hatta verdiği her kararda çekingen ve karar vermeyi hep başkalarına bırakan biri izlenimini veriyordu ilk başlarda (ta ki Gandalf'ın ardından Boromir'in ölümü ve grubun dağılışına kadar). Bunun en büyük nedeni de daha önce İsildur'un yapmış olduğu hatadan dolayı belki bir bakıma ders alması belki de aynı hatayı yapmaktan korkması idi. Aragorn'un belirgin bir hatasını göremiyoruz çükü hep temkinli davranıyor ve başkalarının da fikirlerine önem veriyor (bunu elflerden aldığı eğitime, kolcu olarak edindiği tecrübelere belki daha da fazla İsildur'un düştüğü hataya düşmekten korkmasına bağlayabiliriz) . Ancak Boromir hayatı boyunca hep Mordor'un karanlık güçleriyle savaş içinde olmuş ve tek tecrübesi savaş taktikleri üzerine ve en büyük erdemi de kendine güveni ve kırılmaz cesareti. Aragorn'un aksine Boromir hep kendi verdiği kararların doğruluğuna inanıyor. Bu iyi bir özellik, ancak eksik nokta tecrübeli ve bilgelerin uyarılarına kulak asmaması. Eğer o da Aragorn gibi tüm efsaneden haberdar olarak yetişseydi tabiki yüzük ve onun gücü konusunda daha temkinli olur onun sadace Sauron'a hizmet ettigini bilirdi.
Boromir'in kendi düşüncesinde haklı olduğuna inanmasındaki bir diğer etken de yıllarca Mordor'la karşı karşıya savaşan biri olarak hobbitlerin bu görevi başaramayacağını düşünmesiydi ki bu da hiç küçük bir ihtimal sayılmazdı. Bana kalırsa Boromir Aragorn'a elfler tarafından verilen eğitimi alsaydı, kararlılığı ve de cesaretiyle Aragorn'dan çok daha iyi bir lider olabilirdi. Ancak burada Tolkien'in anlatmak istediği bilgi olmadan cesaret ve kararliliğin insanı yanlışa sürekleyebileceği, oysa bilginin ışığında daha temkinli bir cesaretinse başarıya götüreceğidir. Sözkonusu günah keçimiz Boromir , torpilli kahramanımız ise Aragorn'dur.

Ancak son olarak eklemek isteğim bir nokta da eğer Boromir olmasaydı Frodo gruptan ayrılmaya karar vermeyecek ve belki de Isengard'ın orkları tarafından Merry ve Pippin gibi o da yakalanacaktı (Filmde Aragorn'a bir torpil de PJ tarafından geçilmiş, kitapta Frodo Aragornla karşılaşmadan ayrıldığı halde filmde onu Aragorn gönderiyor) .


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen bucukluk Tarih: Ağustos 05, 2003 - 14:43:00
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
tamda anlatmak istediğime yakın şeylerden bahssetmişsin gondorian flame.Ben bu mükemmelliğin ardında hep bir torpil olduğuna inanıyorum.Ama pekte aldığı kararlarda çekingen olduğunu sanmam.Mesela palantir e bakmaya karar vermesi gayet cüretkar bir hareket.Çünkü ilk bakışta pekte akıllıca görünmüyor.Gandalf bu olayın ne gibi sonuçlar getireceğini anlattığı zaman işin aslı ortaya çıkıyor.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen kingfingolfin Tarih: Ağustos 05, 2003 - 15:46:18
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bucukluk ben kitabı ilk okuduğumda aragorn için en büyük hata eowyn ile evlenmemiş olması her ne kadar arwen soyunun en güzeli bir elf olsa da sonuçta bir krala eowyn gibi bir hatun yakışacağını düşünmüşümdür.bence yaptığı hata bu fakat kardeşlik içinde hiç hata yaptığını zannetmiyorum galiba tolkein'den torpilli ya da üstad elflerin hemen hemen her konuda ki üstünlüğünü insan krallara böyle hatasızlıkları ile eşitlemeye çalışmış olabilir... Moria'yı girmeyi kim akıl etmişti yoksa aragorn'muydu? eğer oysa bu bir hata mıydı?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Aldueren (aldueren@yahoo.co.uk) Tarih: Ağustos 05, 2003 - 15:56:51
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Arkadaşlar, düşüncelerim için bakınız Gondorian_Flame'in yorumu.

Tebrikler Gondorian_Flame! Beynimizi okudun

Alduéren


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Anarion Tarih: Ağustos 05, 2003 - 16:49:28
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yazın çok güzel olmuş kutlarım.. Ben de daha önce bir yazı yazmıştım. Ve kafamda tarttıktan sonra 0-0 lık bir sonuca varmıştım kendince.. Bu aslında bir yazgı tartışması..

İnsan elfleri kıskandılar hep, sonsuz yaşam vardı.. Ölüm yoktu hazin ayrılıkların dışında...

Elfler ise insanlara özendiler hep.. Morgothun kötülüklerini çok az yaşıyorlardı.. Çok hızlı çoğalıyorlar ve hüzünleri elflerin hüzünleri yanında bir hiçti..

Senin yazın da bunun gibi bir şey.. Film de karşımıza her ne kadar parlak yüzlü yakışıklı bir Aragorn çıksa bile esas kitap yüzü kırışmış saçları beyazlamaya başlamış gölgeler içinde bir Aragorn var... Yani ne kadar mükemmelsiniz o kadar acıyı ve hüznü görmüşsünüz demektir..

Ayrıca ben Aragorn insanların bastırılmış duygularını açığa vuruyor diye düşünüyorum.. Sevgili buçukluk çevrendeki kızlara yüzüklerin efendisinde en beğendiniz erkek karakter kim diye sor, çoğunlukla cevap legolas veya frodo olacaktır.. Bunu zaten biliyoruz. Sen Gandalf ve hobbitler dışında başka bir cevap verenlere niye öyle düşündüklerini sor.. İşte asıl ilginç gerçekler onların vereceği gerçeklerde yatmaktadır!..

Ben her zaman Boromir gibi olmak istedim!.. Zaten ben Boromirim. Orada kim olsa öyle düşünürdü.. Bu tam bilgiyle de alakalı değildi. Aragorn Gandalfın tecrübeleri ve tabii ki taşıdığı elf hatta çook uzakta maia kanı nedeniyle daha farklı açılardan yaklaşıyordu..

Boromir ise kendi sınırları içinde düşündüklerini söyledi.. Bir ya da bir kaç buçukluğun yapamayacağı bir işti bu..

Soruyu tersten soralım sevgili buçukluk..

Ya frodo başarısız olsaydı?

Vebali kimin boynunaydı?

Işık ve Sevgiyle

Anarion


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen AndreleN Tarih: Ağustos 06, 2003 - 13:39:30
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aragorn tam basrol oyuncusu olarak degilde iyi özellikleriyle aradan SIYRILan bir özellige sahip bence.Evet dediginiz gibi torpil olma ihtimali veya diger ihtimallerde dogru sayilabilir.
Tolkien belki diger karakterlerden çok aragorn’a güç katarak herkesi ona hayran etmek istemis olabilir?Belkide kücükken yaptigi göçlerle kendini ülkesini dogru düzgün görmemis,yabancida yasamis aragorn olarak görmüs ve onu yüceltmisde olabilir.Ama diger yorumlarada hak veriyorum ve:

Frodo basarisiz olsaydi,kendi boynuna cünkü kardeslikten ayrilmayi kendisi secti.Tabi sartlara göre sam’de suclu olabilirdi…


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen VeZiR (sahte_e-mail@fake.com) Tarih: Ağustos 06, 2003 - 15:45:38
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aragorn hakkında söylenen söylenmiş ben söü gandalfa getireceğim. Gandalf'da hata yapmıştı hatırlayınız, hatta hayatının en büyük hatası, beklemek yerine Sarumana gitmişti ve bu onun deyişiyle en büyük hatasıydı. Konu bu değil ama değinmeden edemeyecem, Gandalf'ın Gollum ile düşündükleri bana göre biras saçma olmuş. Yani nasıl tahmin edebiliyordu ki Gollumun yüzüğü yanlışlıkla yok edeceğine, hadi Gollumun hırsından ve tutkusundan dolayı Yüzüğün peşine bırakmayacağını biliyordu, ama Gollumun ayağının "rasgele" takılıp dağın içine düşmesi hiç bir irfan ve tahmin bilemezdi. Dolayısıyla Gandalfın Gollumun herşeyin en sonunda büyük bir şey yapacağını bilmesi ve bununda dediğiğim gibi bir ayak takılmasına bağlanması çok ama çok saçma olmuş.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen AndreleN Tarih: Ağustos 06, 2003 - 20:56:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Gandalf'in "icine dogmus" diyebiliriz.Ama bunu tarismak dogru olmaz cünkü o kisiler ve hayat farkli.Günesin KIZIL dogusundan kanli gece gectigini cikartan bir beyin her seyi yapar(kötülemek icin sölemiyorum yanlis anlamayin :))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen WindRider_of_Arnor Tarih: Ağustos 07, 2003 - 19:10:59
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Moria'ya giriş fikrinin doğduğu anda Aragorn Gandalf'a "...Sen felaketin eşiğine kadar benim peşimden geldin ve beni suçlamadın bile. ben de senin peşinden geleceğim..." diyordu. Bu da aragorn'un geçmişte mutlaka bir yerlerde hata yapmış olduğunu gösterir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Willow Tarih: Ağustos 08, 2003 - 17:39:13
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aragorn mükemmel sunulmamış bence bize,ancak evet mükemmelliğe çok yakın.Ve bunun çok sebebi olabilir.Mesela elflerin zaten çok üstün bir ırk olduğunu biliyoruz genel olarak.Hobbitler ise güçlü savaşçılar olmasa bile neşe dolu,canayakın ve hayat dolular hep.Entler keza kadim varlıklar.Cüceler ise işçilikleriyle,muhteşem eserleri ile ünlüler.Aslında en iyi tanımamız gereken ırk insan ırkı pek tabii.Ancak Elrond'un ''Men are weak'' sözü bile anlatıyor Orta Dünya'da insanlara nasıl bakıldığını ve pek de haksız sayılmazlar.Ancak Tolkien de insan ırkının,kendi ırkımızın arasında çok güçlü temsilciler olduğuna inanmış olmalı ki,belki de bir örnek vermek istemiş bize.Veya umut belki.Zaten kitaplarda zayıf insanlar kadar güçlü ve güzel insanlarla da karşılaşıyoruz oldukça sık.Ve Aragorn mükemmele yakın evet ama bunda bir sorun göremiyorum ben.Zira olamayacak bir şey değil.Mustafa Kemal de mükemmele yakın gördüğüm insanlardan biri örneğin.Ve torpille alakası falan yok işte,Aragorn gerçekte de var olabilecek birinin kitaba yansıması sadece.Tanıdığımız zaman çok şanslı olduğumuz çok nadir kişilerden.Değerini bilelim :)

Blessed be.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Greensleeves Tarih: Ağustos 11, 2003 - 00:41:27
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bir kere Aragorn bir insan, haliyle mükemmel değil. zaten bir insanın mükemmel olabileceğini kendi adıma asla kabul etmiyorum:) ancak pek çok insanda olmayan bir yönü var: ADAM KENDİNİ BİLİYOR! yani insanların zayıf olduğunu, kendisinin de İsildur'un düştüğü hatalara düşebileceğini, gücünün ve iradesinin nelere yetip nelere yetmeyeceğini... doğal olarak nerede ileri atılıp nerede geri duracağını iyi ayarlıyor. gerektiğinde ariflerini sözünden çıkmayan uslu bir çocuk gibi de davranabiliyor.

elbette bunda Gandalf ve Elrond'un büyük payı var. ayrıca çok gezen "bilir" derler, ki doğrudur, adamın gezmediğ yer ve görmediği ülke kalmamış. bence mükemmel değil, yalnızca kendinden öncekilerin hatalarından ders almayı becerebilmiş bir adam. eh bunun karşılığını da fazlasıyla alıyor sonunda:)

Boromir'den bahsedilmiş, hatta aynı şekilde yetiştirilseydi onun Aragorn'dan daha iyi bir kral olabileceğine dair eğilimler de sezdim. ben buna katılamıyorum üzülerek, çünkü o bana hep daha başka geldi... yapısı daha hırslı ve egosu daha baskın bir karakter Boromir. üstelik gururuna FAZLA düşkün (zaten aşırıya kaçmasa en sevdiğim yanlarından biri bu...).

ben daha çok Faramir ile benzerlikler kuruyorum Aragorn arasında. hatta kitapta, Pippin'in Faramir'i ilk görüş anında, geçiyor böyle bir bölüm. Pippin Boromir'e çok benzediğini düşünüyor Faramir'in ama sanki onda Aragorn'dan da izler görüyor ("daha sağlam, daha mesafesiz" gibi tabirler vardı kitapta). belki de Boromir ve Aragorn gibi iki uç karakterin bir birleşimi olduğu için bu kadar çok sevdim Faramir'i... hatta ona kanım öyle bir kaynamıştı ki, daha Şifa Evlerine gelmeden en favori karakterim Eowyn ile aralarını ben yapmıştım:)

sanırım J.R.R.T. mitinde mükemmel olan esas şey MİTİN KENDİSİ, BİR BÜTÜN OLARAK...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen bucukluk Tarih: Ağustos 11, 2003 - 02:18:27
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
dostum green yorumun için sağol.Fakat yazında anlattıkların Aragorn un tavır ve davranışları.Tabi mükemmellik kelimesinin anlamı sonsuzdur,kim neye göre mükemmeldir tartışılır.Benim asıl derdim eserde anlatıldığı kadarıyla Aragorn un hayatında girdiği savaşlar,aldığı kararlar,öngörüleri ve bazı olaylardaki zamanlamasında hiç şaşmadığı,hiç hata yapmadığı üzerine.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen King_of_the_west Tarih: Ağustos 11, 2003 - 20:19:01
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ya arkadaşlar aragorn hakkında biraz saçmalamıyormusunuzçbazılarınız diyorki tolkien ona kitapta torpil yapmış veya pj ona film de torpil yapmış..hiç böyle bişi olurmu tolkien kitapta vepj fimde aragorn a torpil yapsaydı bu eserler nasıl bu kadar başarılı olurdu?torpilin olduğu yerde huysuzluk olur ama böyle bişi yok.zaten film de kitapta başarılı olmuş.gelelim boromir konusuna ben boromir in minas tirith te varis olarak yetiştirilip mordor a karşı savaşmasından sonra hala yüzük ün gücünü ve kendisini bilmemesine şaşıyorum.denethorun ailesinin kanında yüzüğe karşı bi istek var kannımca.GÜÇ isteği.ayrıca Boromir orta dünyanın en güzel şehrinde kralların şehrinde üstelik babası vekilharç olarak doğmuş.Yani boromir gençliğinde ve ötesindes sımsıcak minas tirith te savaştan dönüp yatarken aragorn un böyle bi şansı yoktu!Aragorn bi kral ve öyle doğmuş.Bir kolcu hayatını orta dünyaya adamış kendi anne ve baba sevgisinden mahrum olarak yetiştirmiş biri.çok gün geçirmiş...o mükemmel olmayı dışarda yalnız başına geçirdiği elli yıldan ve burdaki tecrübelerinden sonra haketmiyormu ve krallığı?öyle torpil falan omaz.üstelik filmde kitaptakinin aksine aragornun krallığıyla soyuyla kendisiyle özüyle alakalı pek bişi yok!ama kitapta anlayabiliyoruz...aragorn hakkında konuşmaya o kadar acele etmeyin o mükemmele yakın.Bence boromir iyi bir şavaşçı ama isteyerek yapmasada bir hain...üzülerek söyledim bunu lütfen kızmayın.hepinizin bilinç altında yatmış olan şey bu.teşekkürler


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen bucukluk Tarih: Ağustos 11, 2003 - 21:11:00
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
şimdi de psikolojik yorumlar mı gelmeye başladı.Ne bilinç altı dostum.Yazdığım yazıyı ve atılan yorumlara verdiğim cevapları bir daha gözden geçirmelisin bence.Senin söylediklerin benim yanıtını aradığım sorunun cevabı değil.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen King_of_the_west Tarih: Ağustos 12, 2003 - 09:43:53
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
dostum bucukluk ben o sözleri sana yazmadım.yukarda aragorn u biraz kötüleyen torpil morpil gibi kötü iddaalarla kardeşliği zedelemeye çalışan gondorian flame e tam olarak olmasada bi cevap olarak yazdım.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Gondorian_Flame Tarih: Ağustos 12, 2003 - 13:08:13
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bazıları ya ne saçmaladıklarının farkında değil yada hikayeden gerçek dünyaya dönememiş. Ben fikirlerimi gayet açık ve anlaşılır bir şekilde aktardım ve anlaması gerekenler anladı ayrıca isteyen katılır istemeyen katılmaz. Bu sitedeki hiç kimse bir başkasının fikirlerini okuyarak kardeşlik hakkındaki yada aragorn hakkındaki kendi düşüncelerini değiştirecek kadar naif değil. Ancak Frodo yada Gandalf okuyup Aragorn'a tavır alacak ve kardeşlik zedelenecekse onu bilemem !!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen King_of_the_west Tarih: Ağustos 12, 2003 - 22:24:08
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
seninle ne tartışmaya nede saçmalıklarına katılmaya niyetim yok.anlamadan ayrımcılık yaparak kitap ı kötülüyorsun.sana başka söz söylemicem.sana iyi günler.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Anarion Tarih: Ağustos 13, 2003 - 10:27:58
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bir kelebek kondu parmağıma
ağulu buğulu...

west of king mi yoksa king of west mi şu anda hatırlayamadım bir dostumuz çok doğru şeyler söylüyor şu son vakitlerde...

yalnız.. çağı kaymış laf ebeliğine soyunuyor bazı bazı..

tıpkı benim gibi..

ben gondorian_flame nin bu yazısını tekrara tekrara okudum ve bir ayrımcılık bulamadım. (Ben bulamadıysam..)

Bu tip eleştirilerde bulunmadan önce lütfen, önce eleştiride bulunmak istediğimiz dostumuzu kırmadan üzmeden ve mümkünse önceden onunla irtibata geçelim.. (Anlatım bozukluğu sevgili flame!)

Işık ve Sevgiyle

Anarion


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen King_of_the_west Tarih: Ağustos 14, 2003 - 14:19:08
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
dostum anarion öğüdüne uyacağım ve bu tartışma burada sonlansın.gondorian flame ı kırdıysam özür dilerim.tartışmak bize kötü olur.anarion sana bi sorum var konu dışı ama olsun.şimdi iki kule dvd leri 26 ağustosta çıkıyor.geçen sene daha ne zamandan internetten sipariş etmeye başladık fakat bu sene öyle bişi yok.kim dağıtacak bu sene palermomu?umutsanat siparişleri alcağına kurayla dvd kazandırmak gibi işlerle uğraşıyor.nerden isteyeceğiz dvd leri?bilgin varmı?cevaplarsan sevinirim.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen elollyra Tarih: Ağustos 14, 2003 - 22:14:56
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ben de merak ediorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen bucukluk Tarih: Ağustos 15, 2003 - 02:50:24
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ne demek biri yaşıyormuş.Hiçbir şey anlamadım.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen King_of_the_west Tarih: Ağustos 15, 2003 - 10:20:23
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
eğer anarionun söylediği doğru ise benim aklıma boromir den başka isim gelmiyor.eğer boromir yaşıyosa aragorn la aralarında taht kavgası olur.boromir in ölmediğini düşünüp bi senaryo yazayım size:faramir boromir i anduinden alır ve adamlarıyla minas tirith e taşır.denethor biraz da palantirden aldığı biraz kötü güçlerle boromir i tekrar hayata döndürmeye başarır.ama boromir hayata döndüğünün aragorn minas tirith e gelinceye kadar gizli tutulmasını izler.hatta filmde faramir hobbitlere'onun ölmüş olduğunu biliyorsunuzdur' diyerek blöf yapar.aragorn minas tirithe gelir ve taht kavgası olur.:) Tabi bu bir aptalca senaryo gülünecek bişi.bakalım anarion un duydukları doğrumu?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Anarion Tarih: Ağustos 15, 2003 - 11:14:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sevgili Dostlarım,

Duyduğum dedikodunun boş laf olma olasılığı çok yüksek, bu yüzden kendimi ve sizleri boş hayallere sürmek istemem...

Ama duyduğum dedikodu Boromir olduğu şeklinde..

Yine de biz sakin olalım..

Işık ve Sevgiyle

Anarion


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen King_of_the_west Tarih: Ağustos 15, 2003 - 13:26:16
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
dostum anarion bu dedikodu yu doğrulamak için 26 ağustos u beklemek gerekecek heral.Ama pj eğer böyle bişi yapmışsa kitaptaki doğallı olması gerken bazı kişi ve olayları çıkarması yanında böyle bişi yaparsa ona kızarım.o tip kişi ve yerleri çıkarması kadar boromir i sokması da yanlış olur.tabi böoyle bişi varsa.heyecan katmak istiyor galiba!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen bucukluk Tarih: Ağustos 15, 2003 - 15:01:11
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bu kadar da olmaz canım olamaz artık yuh yani.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Shadowfury Tarih: Ağustos 16, 2003 - 15:27:42
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
HA Ri KA


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

kim o yaşayan:) (Puan: 1)
Gönderen Greensleeves Tarih: Ağustos 18, 2003 - 01:14:10
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Boromir'in yaşamasını isterdim gönülden... ama bana Haldir gibi geliyor ve bundan hiç hoşlanmayacağımı sanıyorum, eğer doğruysa...

genel tavrım her zamanki gibi "bekleyelim ve görelim"

Sevgiyle Kalın:)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen bucukluk (erdemilker@hotmail.com) Tarih: Ağustos 18, 2003 - 02:07:08
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bu zombilerin efendisi p.j ölüleri geri getirmeyi sever ama artık onu lotr de yaparsa,bu kitabı değiştirme olayının bu kadar suyunu çıkarırsa onu öyle bir lanetler,öyle bir kalaylarım ki(kendim gibi birçok lotr fanının yapacağı ve yaptığı gibi) bir daha iki yakası bir araya gelmez.Tutar yani söyliyim.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen elghorn Tarih: Ağustos 19, 2003 - 13:34:15
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
yaşıyor hikayelerine baktım da... ilk kitabı okuyup 2.sini okumamış veya ilk filmi izleyip 2. sini izlememişler acısından acıklanacak bir yasayan olu var.
umarım komik bir laf etmiyorumdur ama o denilen bence... gandalf


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen King_of_the_west Tarih: Ağustos 19, 2003 - 21:42:47
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bak dostum ben kitabı yemin ediyoru en az o n kere okumuşumdur.ilgi çeken yerlerini hala okurum.filmleri de en az beş defa izledim.gandalf olduğunu bilcek kadar salak değiliz.bizle dalga geçeceğine ilk önce kitabı oku filmi izle sonra gel


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen Belthil Tarih: Kasım 16, 2003 - 13:25:36
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Anarion'a katılıyorum ve bence kitabı okuyan ya da filmi izleyen hemen hemen herkes Aragorn'u seviyor oysa mükemmellik bir süre sonra insana batar bu da demek oluyor ki Aragorn tam anlamıyla mükemmel değil zaten biz Aragorn'un hayatını Yüzüklerin Efendisi'nin üç kitabında yakından ve ayrıntılarıyla izleme, gözlemleme olanağı buluyoruz bundan öncesi ve sonrası da anlatılıyor ama sadece değiniliyor yani ayrıntılar meçhul. Eğer Tolkien yaşıyor olsaydı belki de Aragorn üzerine bir kitap yazardı biz de mükemmel olup olmadığını öğrenmiş olurduk.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Aragorn Neden Mükemmel (Puan: 1)
Gönderen MerryMeriadoc Tarih: Şubat 25, 2009 - 21:03:11
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ne olursa olsun Boromir'de biraz kaba kuvveti bırakıp biraz "irade gücünü" kullanmış olsaydı.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012