Öneri ve Düşünceler
Tarih: Ağustos 03, 2002 - 12:08:23
Konu: yuzuklerinefendisi.COM sitesi


Bu siteye yaklaşık üç dört hafta önce üye oldum. Öncelikle belirtmeliyim ki site çok düzeyli ve sade. Gereksiz ıvır zıvır içermiyor ve hoş renkleri ile göz yormuyor. Ayrıca en beğendiğim özellik ise site güncelleştikçe yeni yazıların önce ana sayfada, daha sonra yan menüde kayarak ilerlemesi mantığı. Bu sayede siteye sık bağlanan kullanıcıların yazıları takip etmesi kolay olmaktadır. Yüzüklerin Efendisi'nden alıntılar, değişik hikayeler, muğlakta kalan gerçekler, bilinmeyenler veya bilinenler gibi birçok konuda çok güzel ve ilginç yazılar yazan üyeler, sitenin devamlılığını sağlamakta. Tabii site için gerekli çalışmaları yürüten (bkz. "biz kimiz" bölümü) arkadaşlarda sitenin yaşam kaynağı olmaktadır.
Tabii siteyi bu kadar övdükten sonra önerilerimi ve düşüncelerimi de iletmek istiyorum. Öncelikle sitenin daha sık güncellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun nedeni aktif bir üyenin giriş sıklığı da bu güncellenme sıklığına göre değişiyor. Bu şekilde yazı trafiği de artabilir. Aynı zamanda sitede bir database şeklinde birşeyler oluşturulabilir. Yani ansiklopedi gibi değil tabii ama, mesela kitaptaki karakterlerin ve bu karakterlerin ufak açıklamalarını içeren bir liste yapılabilir. Hatta ırklar, silahlar, ülkeler, şehirler veya soy ağaçlarını içeren veri tabanı yapılabilir.

Tabii önemli olan başka sitelerde olanlarla değil, bu siteye özel bir bilgi bankasının hazırlanmasıdır bence. Aklıma gelen başka birşey de anket gibi insanların oyları ile bazı sonuçların çıktığı formların çoğaltılması. Anket olması gerekmiyor aslında, sadece sitenin biraz daha interaktif olmasını sağlayabilir belki. Zaten forum bölümü de bu açıdan çok başarılı.
Sonuç olarak site zaten çok güzel, benim demek istediğim biraz daha interaktif bir ortam sağlanırsa (tabii dozu kaçmadan), birlikteliğin sağlanması da o kadar kolay olur sanırım. Çünkü sitedeki yazılardan, diğer üyeler ile çok ortak özelliğimin olduğunu keşfettim. Herkes farklı ama aynı frekanstan etkileniyoruz. Bu yüzden diğer sitelerde göremediğim bu özelliğin bu sitede devam etmesini hatta artmasını diliyorum. Bunu da sadece siteyi hazırlayanlardan beklemenin de çok bencilce olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle öneriler ile onlara en azından birkaç fikir verebilirsek çok yardımımız dokunabilir. Sizin de önerilerinizi ve düşüncelerinizi merak ediyorum, lütfen yazın. Bakalım ne fikirler çıkacak?... Sevgiler, Saygılar...


Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=714