YÜZÜK KARDEŞLİĞİ ÜZERİNE
Tarih: Aralık 25, 2001 - 13:00:02
Konu: FİLMLER I Yüzük Kardeşliği


"Abi her şey güzel, tamam kardeşlik falan da hoş; kılıcım senin, baltam senin de iyi ama amca çıktı çatıya iki okudu koca dağı tepelerine geçirdi, oldu mu şimdi"
Bu sözleri film arasında duydum. Esprili ama bir o kadar da iyi bir eleştiri idi bence. Anlaşıldığı üzere benim için zor bir yazı var önümde. Çünkü sitede ki yazıların bir çoğu filmi sahiplenmiş ve beğenmiş. Hele konu LOTR olunca iş bir derece daha zorlaşıyor. Önce kendimce bir soruyu cevaplamalıyım. (Bence bunu herkes cevaplamalı).O gün saat 11 de sinemaya yüksek bütçe ile çekilmiş, sezonun en iddialı filmlerinden birini izlemeye mi gittim, yoksa yıllar boyunca defalarca okuduğum, internette saatlerimi hatta günlerimi alan, üzerinde yazılar yazdığım, karakterlerini taa içimde hissettiğim, kendimle özdeşleştirdiğim bir hayalin yansımasını mı? Film, ama sadece film izlemeye gidenler aradıkları her şeyi bence çok fazlası ile bulmuşlardır. PJ; çok güzel, insanı hikayenin içine çeken, kesinlikle izlenebilir ama biraz ağır bir temposu olan harika bir film çekmiş. Kesinlikle eminim ki (biraz iddialı oldu ama öyle düşünüyorum) yüzyılın ilk klasiğini seyrettik artık. Bu yönü ile pek de eleştirilecek bir yön bulamıyorum ve film hoşuma gitti bile denebilir. Ama bir LOTR hayranı filme tamamen bu gözle bakabilir mi? Gerçekten istese dahi filmi bir sinema seyircisi gözüyle seyredebilir mi? Sanmıyorum açıkcası. Çevremdeki herkesi bu filme gitmeleri için teşvik ediyorum, en sevdiğim insanlar bile fikrimi sorduklarında beğendim diyorum çünkü sinema olarak güzel bir film, Hollywood'dan böyle bir şeyin çıkması bile başlı başına bir seyretme sebebi ama bunlar beni bağlar mı? LOTR'un teknolojinin gelişmesi ile birlikte filme çekilmesi zaten olacak bir şey di, ben şimdi oturup çekilen sahnelerin ne kadar iyi olduğunu mu tartışacağım. Bu gözle bakarsam 50 yıl sonra üç boyutlu ve interaktif olarak çekilen bir film kesinlikle daha iyi bir uyarlama olmayacak mı?

"Casablanka"yı seyretmiş olanlarınız varsa bilir, o film niye unutulmaz oldu acaba? "Potemkin Zırhlısı" sessiz bir film olarak niye hala klasikler arasında? Çünkü bu filmlerde ilginç bir şey var, belki buna ruh belki de başka bir şey demeliyiz ama bir şey var diğerlerinden ayıran, doğru zamanda, doğru yönetmen, doğru oyuncular, doğru senaryo değil başka bir şey...benim "Yüzük Kardeşliği"nde bulamadığım bir şey.
Gimli'yi düşünüyorum, görünüşü mükemmel olmuş. Tam bir Cüce gibi..ne eksik ne fazla..nasıl hayal ettiysem öyle..Ama onu en fazla yakın bulduğum sahne Moria'da mezarın başında diz çöküp ağladığı sahne oldu. Aule'nin bu sert, yıkılmaz çocuğu Kuzeni'nin yasını tutuyordu, bir film kahramanı değildi sanki. Ama onun Galadriel'e cadı yakıştırması yaptığı sahneyi tamamlayan bölümü bulamadım. Galadriel'in onu cüce lisanı Khuzdul'da seslenerek selamladığında yüzündeki farklılaşmayı, o ifadeyi görmek isterdim. Orman'ın Hanımı'na sonsuz bir sevgi ile bağlandığını ve saçından bir altın tel istediğini görmeyi isterdim. Bunlar yoktu. Kimse zaman olayını öne sürmesin lütfen Lurz'un doğumu ve bir orku öldürmesi için geçen zaman çok çok yeterdi böyle sahnelere. Narsil'i düşünün belki de filmin önemli güçlerinden biri olabilirdi, tamam daha sonra Aragorn'un elinde birleştirilmiş hali vardı ama insanlar nereden anlayacaklar o kılıcın yarım saat önceki kırık kılıç olduğunu? Orkların dakikalarca silah yapmaları gösterileceğine Narsil'in yeniden birleştirildiğini ve o ezik görünümlü kolcunun elinin o kabzaya değdiğinde nasıl bir kral gibi değiştiğini göstermek çok mu zordu? PJ bir LOTR hayranı olabilir ama en büyük hayranlarından biri vs. gibi yakıştırmalar yapmak biraz abartılı bence.
Elfleri görebildiniz mi filmde? Vücutları ve yüzleriyle orada idiler. Görünümleri mükemmeldi, her sahne de işte bir elf dedirtecek kadar kusursuzca giydirilmişler ve benzetilmişler. Ama elf'ler değilmiydi Ortadünya'ya ilk ayak basanlar. Oradaki tüm canlıları, Gollum'u bile, sonsuz bir aşkla sevenler. Kökleri dünyanın yaradılışında olanlar Elfler değilmiydi. Ben filmde baskıcı, kavgacı, diktatörce davranan, oraya buraya bağıran elfler gördüm. Galadriel Hanım kardeşliğin kalbini korku ile mi eline aldı yoksa sevgi ile mi? Frodo Yüzüğü aynada gördüklerinden korkmuş bir tavırla mı vermişti hanıma, yoksa onda kötülük yapamayacak kadar yüksek bir güzellik gördüğü için mi? Saruman gerçekten öyle kuvvetli bir büyücü mü, kusura bakmayın ama büyük Tolkien fanı PJ Ortadünya da ki büyücüler ile frp deki 20. level büyücüleri karıştırmış biraz. Bir yazı da geçtiği gibi "Aragorn Gandalf burada olsaydı derken, burada olsaydı da tozu dumana katıp bizi kurtarsaydı demek istemez hiç bir zaman, o Gandalf'ın bilgeliğini özler, karar vermedeki becerisini hatırlatır" Gandalf Limanlara geldiğinde ona kırmızı yüzüğün emanet edilmesinde ki sebepde budur. Ama bu Gandalf Saruman'ın yanında acınacak bir şekilde durmamalıydı, saygı başka bir şeydir ama orada saygıdan çok eziklik gördüm ben.Bunlar seyirciyi çekmek için yapılmış şeyler değil kesinlikle, bilinçli bir seçim olmalı. Ya kitabın aynısını çekmiş ve kendinden hiç bir yorum katmamış damgası yemekten korkmuş ya da NLC'dan gelen baskılara dayanamamış. Bir olay lütfen yanlış anlaşılmasın. Büyücü düellosu çekilecekse en güzelini çekmiş, bulduğum kusur orada değil, hatta görüntü olarak da filmin başarılı sahnelerinden biri ama niye çekmiş? Bunu soruyorum kendime. "Çekmişse çekmiş sana ne, utanmasan senin senaryonu çekmelerini isteyeceksin" diyen arkadaşlar varsa, onlara şunu söylemek isterim. Bu filmin bir eleştirisi değil, bunu benden daha iyi yapacak onlarca kişi vardır aramızda; bu bir hayalin yansımasının eleştirisi ve buna hepimizin hakkı var. Çünkü hepimizin hayalleri var ve o hayallerin adıda "Yüzük Kardeşliği".
Sonuç olarak ortayolcu bir tavır ile bitireyim bari:) Bence serinin sinema diline en yabancı olan kısmı idi"Yüzük Kardeşliği", ikinci ve üçüncü bölümlerde daha fazlasını hakediyoruz ve sanırım öyle olacak..barışla kalın..


Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=291