HAYALİ RAKİPLER VE ORTAYA ÇIKMALARI
Tarih: Kasım 12, 2001 - 11:46:29
Konu: FİLMLER I Yüzük Kardeşliği


Bundan birkaç yıl önce film çalışmaları yavaş yavaş olgunlaşmaya başladığında Peter Jackson’la yapılan bir röportaj okumuştum. Ünlü yönetmek (ki o zaman ismi bu kadar duyulmuş ve ünlü değildi) ısrarla bu işin olgunlaşmaya başlaması için verilen emek ve harcanan zamandan bahsediyor, Yüzük Kardeşliği’nin ilk film olarak vizyona girmesiyle birlikte Holywood’da bir çok şeyin değişeceğini vurguluyordu. Neydi Jackson’a göre bu değişiklikler? En önemlisi star devrinin kapanacağından bahsediyordu, sonra artık ünlü filmlerin Yeni Zelanda, Avustralya gibi ortamlarda genelde çok az teknolojik destek kullanılarak çekilmesinin sinema sanatına yapılacak bir katkı olarak gösteriyordu. Neyi ne kadar yaptığı benim konum değil. Sinema konusunda bir uzman da değilim ama bildiğim bir şey var ki o da Yüzük Kardeşliği’nin önü sanıldığı kadar kolay şekilde açılmayacak.



Genelde LOTR ile ilgili her şeyi takip eden veya etmeye çalışan biriyim ve geçtiğimiz günlerde İcq numarama gelen bir çağrı ile şaşırdım. Mesaj Gandalf nickli birinden geliyor ve özetle şunları söylüyordu: “Biz Harry Potter’ı ve Yüzükleri çok seviyor, ikisini birleştirdiğimiz klubümüze seni de bekliyoruz” Bunu önce şaka sandım açıkcası öyle ya ne ilgisi vardı LOTR ile Potter’ın ya da nicki Gandalf gibi bir arifin ismi olan biri nasıl böyle bir mesaj atardı, herhalde arkadaşlarımın kötü bir şakasıdır diye düşünerek adrese tıkladım ve herhalde kitap hakkında şimdiye kadar gördüğüm en üzücü manzara ile karşılaştım. Evet böyle bir klüp vardı ve genelde insanların nickleri hep LOTR’a ait nicklerdi. Ama yazılarda ısrarla iki eser arasındaki benzerliklerden ve yazım tarzındaki paralellikten bahsediliyordu. Eh demek ki bazı mekanizmalar süratle çalışmaya başlamıştı.. ne de olsa New Line gibi nisbeten küçük bir film şirketinin göldeki büyük balığı yakalamasına sudaki Köpekbalıkları seyirci kalamazdı. Balıktan et, pazardan pay koparmak lazımdı ama karşıdaki rakip de öyle kolayca alt edilecek ya da direk olarak kötülenebilecek bir şey değildi. O zaman yapılacak şey basitti onlar da acelece bir filmi hemen pazarlamalı ve hatta ilk gösterim tarihini biraz da öne koyarak yükselen ilgiden paylarını kapmalıydı. Ama bilmedikleri bir şey vardı o da LOTR’ın sadece bir kitap olmadığı idi.

Öncelikle Yüzüklerin Efendisi yazılmasıyla birlikte edebiyatta o güne kadar görülmemiş bir tarzı masaya koyan ve yepyeni bir yol açan bir eser. O sadece bin küsür sayfalık bir kitap değil insanlığın tarihler boyunca geldiği noktayı son derece güzel bir şekilde anlatan bir destandır. Potter ile paralelliklerin olması belki normaldir ama bu Tolkien babadan sonra gelenlerin sadece onu kopya ederek yapmaya çalıştığı ve hiç de yeni olmayan bir çabadır. Ben hayatımda LOTR’ı hiçbir zaman yazılı hiçbir eserle karşılaştırmaya çalışmadım, bunu zaten yazıldığı yıllarda hem de edebiyat alanında çalışan insanlar yapmaya çalışmış ve cevaplarını bir güzel almışlar. Lütfen film vizyona girdiği zaman da bunu yapmaktan kaçınalım. Biz farklıyız, biz her insanın içinde olan iyi ve kötü yanları görebilen kişileriz. Filmin çok güzel bir deneyim olacağına adım kadar inanıyorum ama LOTR sadece film değildir ve bunun tersini göstermeye çalışanlar da mutlaka kafa bulandıracaklardır. Sonuç olarak bu düşüncelerimi siteye yazarak sizlerle paylaştığıma sevindim..21 Aralıkta görüşürüz LOTR Rulezz:)






Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=28