Born of Hope. LOTR Fan Filmi
Tarih: Ocak 19, 2010 - 08:58:13
Konu: Editörün Seçimi / Özel Yazılar


Haberini ilk aldığımda, çok sevindiğimi hatırlıyorum. Benim de bu siteden birçok insanla beraber hayalimdi, fan kurgu filmler çekmek. Ancak maddi ve teknik yetersizlikler yüzünden hiçbir zaman yaklaşamadık o hayale. Ve birgün birileri oturdu. Fikirler öne sürüler. Gerekli şeyleri buldular ve çektiler. Önce Hunt for Gollum, şimdi de Born of hope.Bu filmi eleştirmeye, nereden başlayacağımı bilemiyorum aslında. Sahne sahne de inceleyebilirim. Ya da sadece arada hoşuma gitmeyen noktaları seçebilirim. Her şeyden önce, böyle bir emeğe saygıda kusur etmemeye çalışırım. Çok rezil bir şey bile olsaydı, bir araya gelmiş Yüzük severlerin çabasıyla yapılmış olacaktı.

Öncelikle birkaç konuya şöyle bir değinmek isterim. Filmin hemen başlarında ilk göze çarpan, Gilraen’in erkek kardeşi olduğu söylenen Dorlad isimi karakterin cenaze töreniydi. Dunedain, ölülerini mecbur kalmadıkça yakmaz. Ki o durumda bir mecburiyet yoktu. Hemen akabinde ork' ların aralarındaki konuşmalarda, “Sauron şöyle böyle diyor” tarzı bir muhabbet geçti. Benim bildiğim bu yaratıklar, aralarında asla Sauron kelimesini kullanmazlar.

“Takıldığın noktalara bak” diyebilirsiniz. Ancak, Orta Dünya konseptli bir film yapılıyor ve fanlar yapıyorsa, bazı ayrıntılara dikkat etmeleri gerekirdi. Bir kere bu filmde para kazanma kaygısı yok. Hayranlar dışında birilerinin izlemesi kaygısı da yok. Öyle olsa, internetten bedava dağıtmazlardı. Sadece bize hitap ediyor.

Bu saydıklarım gibi birkaç ufak yöntem kusuru dışında, teknik anlamda başarılı bir film. Ork tasarımları, troll ve diğer kostümler de mükemmele yakın. Oyunculuklar çok kaliteli olmasa da, gayet iyi. Ancak tavsiyem, iyi bir alt yazı ile izlemenizdir. Benim izlediğim, devrik cümleler ve sürekli yanlış kullanımı yüzünden Türkçe olmaktan çıkmış bir alt yazıydı. Bir noktadan sonra eziyete dönüştü. Kapatıp izledim.

Daha uzun uzun bir sürü eleştiri yazılabilir. Ama gerek yok. Bizlere Orta Dünya’ nın bir hikayesini daha görsel olarak sunan ekibe, teşekkür etmekten ve yenilerini beklemekten başka yapacak bir şey de yok. Keşke, ülkemizde bu tür imkanlarımız olsaydı da, biz de bir şeyler çekebilseydik.


Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=2119