Húrin'in Çocukları
Tarih: Aralık 27, 2006 - 20:06:57
Konu: LOTR / Medyada yüzükler


Yeni bir Tolkien kitabı geliyor hem de çok yakında. 16 Nisan 2007'de HarperCollins tarafından İngiltere'de, Houghton Mifflin tarafından ise Amerika'da satışa çıkacağı duyurulan "The Children of Húrin" (Húrin'in Çocukları) ile alakalı Üstadın torunu olan Adam Tolkien ile, İspanyol bir Tolkien Fan sitesinde yapılmış bir röportajı aşağıda bulabilirsiniz. Bu yazıyı araştırıp bulan Beldaran'a teşekkür ederim.

Alejandro Serrano: Merhaba Adam!

Adam Tolkien: Merhaba ve cevabımdaki gecikmeden dolayı üzgünüm...Alejandro Serrano: Öncelikle, İngilizcem için özür dilerim. Sanırım Christopher Tolkien bu sıralar çok meşgul ve genellikle çok az röportaj isteğine yanıt veriyor. Bizim de isteğimiz de onun için (veya senin için) bir sıkıntı olmak değil. Tabi ki bize bu röportaj için yanıt vermen bir onur. Elbette, tüm dünyanın Húrin'in Çocukları ve diğer çalışmalarına olan ilgisini biliyoruz. Senin de bize zaman ayırmana müteşekkiriz.

İlk olarak Húrin'in Çocukları'nda yeni yazılar olacak mı yoksa, diğer kitaplarda göründüğü gibi temel haliyle mi basılacak. Bu hepimizin kendimize sorduğu bir soru

Adam Tolkien: Bu göründüğünden daha zor bir soru: Bildiğiniz gibi, Húrin'in Çocuklarının hikayesinin versiyonları ve parçaları bir çok farklı kitapta basılmıştı, (Silmarillion, Bitmemiş Öyküler, Kayıp Öyküler, Beleriand Destanları, vb.) "Húrin'in Çocukları" metni, bu farklı kaynaklardaki bölümlerin toplanmasıyla oluşmuş ve Bitmemiş Öyküler'de son halini bulmuştur.

Ama bu, bütün hikayenin tekrar üzerinde çalışılmasıyla oluşturulmuştur. Yazının bir çok bölümü, bilgili bir okur için, -hemen anlaşılmasa bile- tanınabilir, ama daha önce hiç bulunmayan bölümler de olacak.

Ayrıca düşünceme göre, bu metnin düzeni, bağımsız ve bir bütün olarak, editöryal bir not ile bölünmeye gerek duyulmaksızın okunabilecektir.

Christopher Tolkien, Silmarillion'u, öykü ile bağlantı kuramadıkları için çok zor ve mesafeli olarak tanımlayabilecek bir çok okur olduğuna inanıyor. Aynı zamanda, bu okurlar History of Middle Earth'ü okurken, itina gösterilmiş editöryal içerikten kendilerine bir yol bulup asıl ilgi alanlarına ulaşmak istemiyorlardı.

Umuyoruz ki, bu okurlar "Húrin'in Çocukları"ndan üst düzeyde etkilenecekler ve bu müthiş öykünün J.R.R. Tolkien için de ne kadar önemli olduğunu ve Yüzüklerin Efendisi'nin ardındaki bütün etkileyici mitolojiyi de farkedecekler.

Yani sonuç olarak: Metnin bir çok kısmı diğer çalışmalarda göründüğü gibi (özellikle Bitmemiş Öyküler), diğer bölümler ise History of Middle Earth'ü bütün detayıyla okumuş olanlar dışındaki okurlar için yeni olacak.

Bütün olarak metne, daha önce basılmamış bölümlerin de bir bileşimi olduğu için, "yeni" denilebilir. Bir açıdan tamamlanmış bir yapboz.

Alejandro Serrano: Bilmek istediğimiz bir şey de, Húrin'in Çocukları metninin J.R.R. Tolkien'in çalışmalarının bir toplamı mı yoksa, Christopher Tolkien tarafından bölümlerin birleştirilmesiyle mi oluşturulduğu. (Silmarillion gibi)

Adam Tolkien: Yukarıdaki cevap buna yardımcı olabilir. Ama aslen bütün Húrin'in Çocukları öyküsü yazarının kelimeleridir - çok az bir şekilde gramatik ve tarzla alakalı düzeltmeler dışında.

Christopher Tolkien'in çalışması, babasının -üzerinden onyıllar geçmiş- yazılarına sadık kalınmış ve parlatılmış bir teslim olarak görülebilir.

Alejandro Serrano: Bu hepimiz için sadece bir rüya ama, bu kitap, başka kitaplara açılan bir kapı mı? "Gondolin'in Düşüşü", "Beren ve Lúthien" veya "Leithian Destanı" basılabilir mi?

Adam Tolkien: Bu konuda bazı konuşmalar oldu, buradaki sorun, J.R.R. Tolkien bu öyküleri hiçbir zaman Húrin'in Çocukları gibi geniş bir biçimde tekrar yazmadı. Yani üzerinde çalışılabilecek çok fazla kaynak yok ve bir cilt yaratmak çok daha zor olacaktır. Ancak tamamen düşünülemez değildir ama bundan fazlası da değildir.

Alejandro Serrano: J.R.R. Tolkien'in İspanyol hayranları sabırsızlıkla kitabın çıkmasını bekliyor. Belki de 2007 Nisan'a kadar. Húrin'in Çocukları için yaklaşık bir çıkış tarihi verebilecek misiniz, uluslararası baskılar ne zaman yapılabilir?

Adam Tolkien: Bu bilgiler için İspanyol yayınevleriyle görüşülmesi gerekiyor. Kesin bir şey olduğunu sanmıyoruz, bu Harper Collins - İngilizce yayınevimiz - ve İspanyol yayınevlerinin arasındaki bir konu.

Alejandro Serrano: Bir çokları Hobbit için bir (veya iki) film düşünüldüğünü söylüyor. Bu gibi şeyler kitaplar için iyi mi (bir çok insan Yüzüklerin Efendisi'ni ilk kez filmden sonra okumuştu) yoksa esere zarar mı veriyor?

Adam Tolkien: Bunun filme bağlı olduğunu söylemem gerek!

Alejandro Serrano: Son olarak bize vakit ayırdığınız için teşekkürler ve şu ana kadar basılmış ve basılacak olan bütün eserler için Christopher Tolkien'e tebriklerimizi sunuyoruz. Dor-Lómin.org, Fantasymundo.com ve İspanyol Tolkien Hayranlarına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Adam Tolkien: Merhaba ve ilginiz için teşekkürler. Húrin'in Çocukları umarım beklentilerinizi karşılar. Olağanüstü bir öykü...

Alejandro Serrano: Zaman ayırdığınız için gerçekten çok teşekkürler.

***

Röportajın orijinali için: http://www.fantasymundo.com/articulo.php?articulo=439

Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=2029