Benim Dünyamda Mordor
Tarih: Şubat 17, 2006 - 11:27:20
Konu: LOTR / J.R.R. TolkienYüzüklerin Efendisindeki dünyayı hep kendi dünyamızla bağdaştırmaya çalışmışızdır;Mordor aslında Almanya, orklarda naziler yada Mordor Anadolu orklar da Türklerdir gibi benzetmelerle Tolkien'in hep ne düşündüğünü,ne anlatmaya çalıştığını anlamaya çalışıyoruz.Acaba Tolkien bu destan da kimleri anlatıyor neleri eleştiriyor diye içimiz içimizi yiyor sanki.Sanırım Tolkien yaşasaydı bu tarz karşılaştırmalara çok içerlerdi, hikayenin tüm saflığını ve iyi niyetliliğini istismar eden bir durum adeta.


Ve ben bu istismarcılar arasında utanarak ta olsa yerimi alıyorum.Dikkatimi çeken ve belirtmekten kendimi alamayacağım çok küçük bir bağdaştırma:

Mordor,Anadolu mu,Hitler Almanya'sı mı bilmem ama tamamiylen ekonomik sebeplerden ötürü çıkmış iki dünya savaşı yaşayan Tolkien muhakkak bu savaşlardan etkilendi ve onun hayat hikayesinden anlıyoruz ki kendisi tam bir doğa tutkunu küçüklüğünün bir kısmının Güney Afrika ve ingilteredeki köylerde geçmiş olması ve hep doğayla içiçe yerlerde yaşamış olması bunu kanıtlıyor. Tolkien sanayiyi ve onun getirdiklerini -ki bunların arasında 2 büyük dünya savaşı da vardı- sevmiyordu.Çünkü kendi o temiz dünyasını yakıyordu nitekim iki kule bölümünde Saruman ilk defa barutu kullanmıştı ve filmin bir bölümünde ortadünya sanayii ateşinde yanacak demişti. Bu Mordor'un bizim dünyamızdaki yerini belirtmek için yeterli gib. Isaac Asimov ''Concerning Tolkien'' adlı yazısının bir bölümünde bunu çok güzel özetlemiş:

"Well, one day, Janet and I were driving along the New Jersey Turnpike, and we passed a section given over to oil refineries. It was a blasted region in which nothing was growing and which was filled with ugly, pipelike structures, which refineries must have. Waste oil was burning at the top of tall chimneys and the smell of petroleum products filled the air.
Janet looked at the prospect with troubled eyes and said 'There's
Mordor.'"


Mordor ne bazılarının deyimiyle Türklerin ne de yanlız Nazilerin diyarıdır.Mordor, sanayii ve ateşini elinde bulunduran ve bunu dünyanın saflığıyla huzurunu bozmak için kullanan herkesin diyarıdır.

Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1956