AINUR'UN MÜZİĞİ
Tarih: Kasım 05, 2005 - 16:18:32
Konu: YAZILAR / Ortadünya YazılarıAinur(Valar ve Maiar) tarafından söylenen şarkı. İluvatar'ın 3 teması üzerine gelişti.

"Ainur sesleri, arplar,udlar, korolar viyollar ve orglar gibi sözcüklerle şarkı söyleyen sayısız koro gibi İluvatar'ın temasını ulu bir müziğe dönüştürmeye başladı.

İluvatar, oturup dinledi, uzun süre boyunca bu ona iyi gözüktü çünkü müzikte kusur yoktu(Evren'in oluşumu)."

"Ama Melkor'un yüreğinde, İluvatar'ın temasıyla uyum içinde olmayan, kendi imgeliminin birbiri içine girmiş özleri ulaşmaya başladı" ( Ve Valar Ea'ya indi ve uğraşlarına başladılar. Ve bu uğraşta asıl iş, Manwe, Aule ve Ulmo tarafından üstlenildi. Ama Melkor başlangıçtan beri oradaydı. Eğer yapabilirse kendi tutku ve amaçlarına yönelterek, yapılmış olan herşeye karıştı: ve büyük ateşler yaktı. Bu yüzden dünya henüz genç ve alevlerle doluyken, Melkor ona göz koydu ve düğer Valalara dedi ki: "Burası benim krallığım olacak: ve onu kendime alıyorum" Silmarillion sayfa 26. Melkor'un imgelerin müziğe geçmesinin ilk etkilerini burada görüyoruz."


"Bu düşüncelerden bazılarını müziğe dokudu ve hemen etrafında bir ahensizlik yükseldi, çevresindekilerin çoğu umutsuzluğa düştü, ama bazıları müziklerini başlangıçta ki müzikten çok ona uyum sağlamaya yöneltti (Bir çok Maiar, büyüklük günlerinin ihtişamına kapılıp ona sadakatlerini koruyarak karanlığın içinde kaldı. Bu ruhlar arasında en korkunç olanları Valaraukar'dı, ateşin kırbaçları, Balroglar. Silmarillion sayfa 39.

İşte ben burda müzikte Melkor'a uyum sağlayanların ona Ea'da hizmet eden Maiarlar olduğunu düşünüyorum)"

"Ve daha önce duyulmamış melodiler, çalkantılı bir ses denizinde battı. Ama İluvatar, sanki yatıştırılamayacak sonsuz bir öfke içendeki karanlık suların birbiriyle savaştığı o köpüren fırtınanın, tahtının etrafında gözükene dek oturup dinledi."

"Sonra İluvatar ayağa kalktı, Ainur onun gülümsediğini farketti ve sol elini kaldırdı, önceki gibi ama ona pek benzemeyen yeni bir tema, fırtınanın ortasında başlayıp güçlendi..." (Sonra Melkor yapılmış olanları gördü: Valar'ın Dünya'da görünür güçler olarak yürüdüğünü , bakıldığında hoş parıltılı ve mutlu olduklarını, Dünya'nın onların zevki için bir bahçe haline geldiğini çünkü karışıklıklara boyun eğdirdiklerini gördü... Silmarillion sayfa 27. İkinci temanın güçlenmesi)

"Ama Melkor'un ahenksizliği gürültüyle yükselip onunla mücadele etti... Ainurların çoğu artık şarkı söyleyemez hale gelene dek, öncekinden daha şiddetli bir ses savaşı başladı ve Melkor duruma hakim oldu" (Böylece Arda'nın egemenliği için Valar'ın Melkor ile ilk savaş başladı. Silmarillion sayfa 28.

Melkor'un burda güçlenmesini ve duruma hakim olması bence Lambaların yıkılışı ve Valar'ın Orta Dünya daki yurtlarını terk etmesini anlatıyor.

Ayrıca ikinci tema boyunca dünyanın İluvatar çocukları için kurulması ve Eru'nun ikinci temayla Melkor'a karşı Manwe'yi öne çıkarması geçiyor....

"İluvatar'ın aklında Manwe, Melkor'un kardeşiydi ve İluvatar'ın Melkor'un Ahenksizliğine karşı yürüttüğü ikinci temanın ana enstrumanıydı. Silmarillion sayfa 26."

"Sonra İluvatar tekrar ayağa kalktı, Ainur artık onun gülümsemediğini farketti, sağ elini kaldırdı ve işte! üçüncü bir tema kargaşanın ortasında büyüdü diğerlerine benzemiyordu. Çünkü başta yumuşak ve tatlı seslerin dalgalanması gibiydi "İluvatar'ın çocukları sadece onun tarafından tasarlanmıştı: üçüncü temayla yaratılmışlardı."Silmarillion sayfa 23)

(Üçüncü tema boyunca seslerin birbiri üzerinde üstünlük sağlamaya çalışmasından bahsediliyor. Melkor'un zincirlenişi-çıkışı ve tekrar yükselişi ses dalgalanmalarıyla ilgili)

Ve sonunda İluvatar'ın huzurunda aynı anda iki farklı müzik gelişiyor gibiydi, tamamen uyumsuzluk içindeydiler(İyilik-Kötülük, Aydınlık-Karanlık) Birisi derin, geniş ve güzeldi ama yavaş ve sınırsız bir hüzünle karışmıştı ki güzelliği en çok bundan kaynaklanıyordu" (Başlangıçta İluvatar'ın çocukları şimdikilerden daha güçlü ve büyüktü ama daha güzel değil çünkü her ne kadar gençlik günlerinde Quendi'nin güzellikleri. İluvatar'ın var olmasına sebep olduğu tüm güzelliklerin ötesindeydi ama Batı'daki yaşamları boyunca üzüntü ve bilgelikle güzellikleri süslenecekti. Silmarillion sayfa 62.

Ancak ben buradaki karışık güzelliğin sadece elflerin değil Orta Dünya ve Valinorda yaşananlarla ilgili olduğunu düşünüyorum...

"Diğeri artık kendi birliğini kazanmıştı; ama gürültülüydü, anlamsızdı, durmadan tekrarlanıyordu; ve çok az ahenk vardı, daha çok sanki bir sürü trampet birkaç nota üzerine bağırıyormuş gibi gürültülü bir ahenk vardı. Ve diğer müziği kendi sesinin şiddetinde boğmaya kalkıştı, ama en güçlü notalar diğeri tarafından alınarak kendi görkemli yapısına işleniyor gibiydi.(Ve, sen Melkor tamamen benden kaynaklanmayan hiçbir temanın çalınamayacağını ya da bana rağmen değişmeyeceğini göreceksin. Çünkü buna kalkışana, kendisinin hayal bile edemeyeceği, çok daha harika şeylerin tasarlanmasında benim enstürmanım olduğunu kanıtlanacak. Silmarillion sayfa 22)

"Bu çekişmenin ortasında, iluvatar'ın salonları sarsılır ve bir ürperme henüz hareketsiz sessizliğe giderken, İluvatar üçüncü kez ayağa kalktı: Yüzü artık bakılamayacak kadar korkunçtu. Sonra her iki elini birden kaldırdı. Dipsiz derinliklerden daha derin. Sema'dan daha yüksek ve İluvatar'ın gözlerindeki ışık gibi delip geçici bir akorla müzik kesildi."(Son savaş ve bildiğimiz Ea'nın bitişi.)

Son Savaş: Günlerin sonunda olacak savaş. Karanlık'ın son kez ve tamamen Ea'dan atılmasıyla son bulacak.

Evet, yukarda da anlatmaya çalıştığım gibi Tolkien kitaplarında bize ipuçları vermekte geleceğe ve müzikte olanlara dair. Ben, Melkor'un tekrar ortaya çıkıp son savaş'ı başlacağına inanıyorum. Gerekçelerimi sayayım.

Anlattığım gibi olaylar müziğe uygun bir şekilde ilerliyor ve Melkor uyumsuzluğun yapan kişi olduğuna göre onun olmayacağı bir son savaş olmayacaktır çünkü müzikteki bu kısmı o yapmıştır.

Sauron'un ona yardım etmek istemesinin işaret ve sebeplerinide şöyle sayabiliriz ki:

Melkor'un gidişinden sonra Sauron onun izinden gitti ve bu da Melkor'un müzikteki düşüncelerine uyum sağlamasının bir sonucuydu.

"Böylece, Eönwe'nin ayrılışından sonra Orta Dünya'da gizlendi; üzerinde Morgoth'un bağları çok güçlü olduğu için kötülüğe döndü... Güç Yüzüklerine Dair sayfa 65"

Sauron, Numenor'u kandırdığında onları Melkor'a tapınmaya yöneltti ve bu onun hala efendisine sadık olduğuna dair en büyük kanıttır.

"Sauron sonraki yıllarda Morgoth'un bir gölgesi onun kötülüğünün hayeleti gibi yükseldi ve boşluk'un içine giden aynı harap edici yolda onun arkasında yürüdü..."

Melkor'un ilk esaretine dair Tolkien: "Kimsenin kaçamayacağı Mandos'un salonlarına hapsedildi" diyor. Ancak ikinci esareti için çıkamayacağına dair bir yazısı yok.

Melkor'un oradan çıkmasıyla ilgili şöyle bir teorim var ki bildiğiniz üzere Varda Son savaşı önceden haber verecek Menelmacar yıldızını göklere yükseltti. Burda olayı kitaptan bir yere bağlıyorum "Earendil gökyüzünün surlarını izlemeye devam ediyordu" Bildiğimiz üzere Earendilde bir Silmaril var ve gemisiyle o bir yıldız olarak gözüküyor Melkor'un ordan bir yarım ya da kendi başıyla kurtulmasıyla Silmaril'i alıp Earendil'i öldürebilir ve bu gökyüzünde yaşanan olay Menelmacar'ın son savaşın başlaması yani Melkor'un kurtuluşunun işareti olur(tabi burda olayları tam yazamam ne de olsa ben Tolkien değilim :) )

Ve buna dair bir kanıtta Yüzüklerin efendisi Kralın dönüşünde karşımıza çıkıyor.

Gandalf:" Gelebilecek başka kötülüklerde var; Çünkü Sauron kendiside bir uşak veya gizli bir casustan başka bir şey değil. Yine de dünyanın bütün gelgitlerine hakim olmak değil bizim rolümüz; bizim rolümüz içine bırakılmış olduğumuz yılların sıkıntılarından kurtarmak için elimizden geleni yapmak, bizden sonra yaşayanlar işlemek için temiz topraklar bulabilsin diye bildiğimiz tarlalardaki kötülüğü kökünden söküp atmak.Ama onların ne bulacakları bizim hükmümüze bağlı değil...." Kralın Dönüşü sayfa 169.

Bunlar benim görüşlerim umarım açıklayıcı olabilmişimdir...

Birde yazdıklarımın ışığında. Tom Bombadil'in aslında kim olduğunun açıklanabileceğini düşünüyorum. Sanırım İarwain demişti. "Tom Bombadil Yaşlı Ormanın kendisidir."

Bende Ulu Müzikteki şarkıların işlenmesinden şunu ortaya atıyorum; Tom Bombadil ulu müzikteki Yaşlı Orman'ın temasını işleyen maiardır Böylece onu onun ordaki herşeyin efendisi olmasını ve ilk kozalaktan önce orada olmasını açıklayabiliriz. Müziğin kendi işlediği kısmının efendisi, ondan başka bir şeyle ilgilenmediği için müzikte kendi işlediği parçası olan Yaşlı orman dışındaki olaylar onu etkilemiyor. Yüzükten de bu yüzden etkilenmemiş olabilir...

Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1917