Acının İlacı
Tarih: Ağustos 08, 2005 - 15:46:54
Konu: YAZILAR / Genel


"Söyleyin, o duaları edeyim, o sihirleri yapayım."
Çinli din adamı, üzüntülü anneye acısını yatıştıracak sözler söylemek yerine, ona bir görev verdi:
"Bana, yaşamları boyunca bireylerinden teki bile hiçbir acı tatmamış bir evden, bir avuç hardal tohumu getir," dedi. "Onu, senin yaşamından acıyı yok etmek için kullanacağız."


Üzüntülü anne, bu sihirli tohumu isteyebilmek için, acının bilinmediği bir ev aramaya başladı. Sonunda, çok güzel ve çok büyük bir konak gördü ve gitti, umutla kapısını çaldı.
"İçinde, acının asla yaşanmamış olduğu bir ev arıyorum," dedi. "Bu güzel ve büyük konağı görünce, burada acının yaşanmadığına inandım ve aradığım yerin burası olduğuna karar verdim."
Konağın sahipleri, acılı anneyi içeri aldılar, ona ikramda bulundular ve acısını dinledikten sonra, aradığı evin burası olmadığını söylediler.
"Siz yanlış yerdesiniz," diye söze başladılar ve sonra da, başlarından geçen tüm acılı olayları anlattılar.
Acılı anne, ev sahiplerini dinlerken onlara acımaya başladı:
"Bunlar benden daha acılı," dedi kendi kendine. "Bunlara birilerinin kesinlikle yardımcı olması gerekir."
Çevrede onlara yardım edecek kişilerin bulunmadığını görünce bir süre orada kaldı ve elinden geldiğince bu acılı aileye yardımcı oldu.
Acılı anne daha sonra kentte yine sokak sokak dolaşarak, içinde acının yaşanmadığı başka evler aramayı sürdürdü. Fakat hangi evin kapısını çaldıysa, tümünde acılı öyküler dinledi. İçinde acının yaşanmamış olduğu bir ev bulamamış, fakat kapısını çaldığı bu evlerdeki acılı tüm kişilerin acılarını paylaşarak onlara yardımcı olabilmişti.
Acılı anne, gittiği evlerde tanıştığı acılı kişilerin acılarını azaltabilmek için onlara yardımcı olmaya kendini o denli kaptırdı ki, bir süre sonra kendi yüreğindeki evlat acısının da azalmaya başladığını gördü.
Ve sonunda, sihirli hardal tohumunu aramayı da, içindeki acıyı da unuttuğunun ayırdına vardı...

"Bir köşeye sıkıştığınızda, artık daha fazla asılamayacağınızı duyumsayacak denli her şeyin sizin aleyhinize olduğunu düşündüğünüz anda asla vazgeçmeyin. Çünkü o an, rüzgarın yönünü değiştireceği andır..."
Harriet Beecher Stowe
"Ümitler doğar her şey ümitsizleştiğinde"
Legolas Yeşilyaprak

Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1874