LEGOLAS'IN KİTABA VE FİLME KATTIKLARI
Tarih: Mayıs 23, 2005 - 10:38:35
Konu: > GENEL / Yüzüklerin Efendisi


Şu an herhangi bir site veya herhangi bir dergi de "En sevdiğiniz karakter kim?" şeklinde bir soru yöneltilse cevapların büyük bir çoğunluğu Legolas olacaktır.
Bunun çok farklı sebepleri var ve kitap ile filmi bu konuda biraz ayrı tutmak gerekli bana göre.İlk olarak Legolas ın kitaba kattıklarından bahsedeyim. Tabi bunlar benim fikrim, katılıp katılmamak size kalmış. Legolas gercekten de kitapta bir elf gibi yani usta Tolkien bir elf'i nasıl tarif ediyorsa Legolas aynı şekilde bir elf. Konuşma tarzı, anlattıkları, yaşadıkları vs... Yalnız kardeşliğin önemli bir elemanı olmasına rağmen filmdeki kadar gösterişli değil. Aynı gercek bir elf beyinin olması gerektiği gibi.
Filmde durum biraz daha farklı. Legolas'ı ata ucarcasına binerken, arka arkaya okları yollarken, fül'ün üstünde akrobatik hareketler yaparken görüyoruz. Bir de Orlando Bloom gibi yakışıklı bir oyuncu oynuyor. Bu bakımdan filme daha çok şey kattığını söyleyebiliriz. Tabi bana soracak olursanız ben kitaptaki gibi olmasını yani biraz daha geri planda ama önemli bir karakter gibi davranmasını isterdim.
Filmin her bölümü güzeldi. Yani olabilecek en güzel şekilde aktarılmış ama büyük eksikliklerle birlikte.
Belki de en önemlisi; Aragorn`a en az kardeşliğin diğer üyeleri kadar sadık olan Elrond'un oğulları ve kolcuların gösterilmeyişidir. Bence yönetmen Jackson, Legolas ve Arwen'i bu kadar gösterişli yapacağına bahsettiğim şahısları gösterse daha iyi olurdu. En azından bizim gibi sağlam kitap fanatikleri için.
Tekrar görüşmek umuduyla...


Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1829