Eorl Hanedanlığı-Rohirrim
Tarih: Kasım 22, 2004 - 14:42:44
Konu: Editörün Seçimi / Özel Yazılar


Tamamiyle araştırmadan yazdım :) başka kaynaklarda yada yeni basımlarda Eklerin arasına eklemiş olabilirler bendeki ROTK'de yoktu sadece Arwen ve Aragorn'un hikayesi var orjınalinden çevirdim acaip iyi ek bölümler var buda onlardan biri.
Eğer başka bir kaynakta TR ye çevrilmiş ise sizden ve çevirenden özür dilerim
Fırsat bulursam 3.bolum Durin's Folk'u da çevireceğim umarım oda çevrilmemiştir daha önce

Yüzüklerin Efendisi Appendix A Part 2

Eorl Hanedanlığı

Genç Eorl, Eotheod İnsanlarının efendisiydi. Eorl’un hükmmettiği bu yer Anduin’in kaynaklarından, Puslu Dağlar’a ve Mirkwood’un kuzey kanadına kadar uzanıyordu.Eotheod’ler bu topraklara Kral 2.Earnil zamanında Carrock ve Gladden arasındaki vadilerden gelmişlerdi. Soylarının Beorningler ve batı daki ormanlarda yaşayan İnsanlar ile akrabalığı olduğu söylenir. Eorl’un soyu Arabasürücülerinin istilasından önce Mirkwood’un ötesinde yaşayan Rhovanion krallarına dayanırdı, bu krallarda kendilerini Gondor’un halkıyla Eldacar sayesinde akraba sayarlardı. En çok düzlükleri sevdiler, atlardan haz duydular ve atçılıkla ilgili olan her şeyi yaptılar. Fakat o yıllarda Anduin’in ortasındaki vadilerde pek çok insan vardı ve Dol-Guldur’un gölgesi büyüyordu, Cadı-Kral’ın kaçmak zorunda kaldığını duyunca Kuzey’e ve Angmardan kalanların olduğu Doğu’ya doğru göçtüler. Eorl’un babası Leod günlerinde halk çoğaldı ve yaşadıkları yerler onlara yetersiz gelmeye başladı.


Üçüncü Çağın ikibinbeşyüzelli senesinde Gondor yeni bir tehdit altında kaldı. Kuzey-doğudan gelen bir vahşi adam ordusu Rhovanion ve Esmer-diyarlardan kayıklarla Anduin’i geçerek saldırdı. Aynı sırada şans eseri yada Orkların ayarlamasıyla( tam bu sıralarda Cücelerle savaşları kızışmıştı) Dağlardan aşağı bir istila başlattılar. İşgalcilerin Calendrahon’u geçmesi üzerine Vekilharç Cirion kuzeyde uzun zamandır iyi geçindiği Anduin Vadisi İnsanlara yardım için elçiler gönderdi. Fakat nehrin insanları o zamanlar az sayıdaydı ve Gondor’a büyük çapta yardım edecek bir güçleri yoktu. En sonunda söylentiler Eorl’un kulağına geldi ve geçde olsa o süvarilerden oluşan büyük bir güçle Gondor’a doğru sürmeye başladı.
İşte böyle gelmişti Eorl Celebrant Ovasına ismini Gümüşdamarı ve Limlight’tan alan bu yeşil diyara. O sıralarda orda savaşan Gondor’un kuzey ordusu perişan durumdaydı. Bozkırlarda yenilmişler ve güneyle bağlantılarını kaybetmişler bu da yetmezmiş gibi aninde bir orc-grubu tarafından saldırıya uğramışlardı. Tüm umut yok olmuştu taki Kuzeyden borazanlarla gelen süvarılerin düşmanın arka hattını kırarak savaşa girmesine kadar. Sonunda savaşın şansı Gondor’a dönmüş ve düşman Limlight üzerinde katledilmişti. Eorl askerlerini kalanları kovalamak üzere yolladı ve Kuzeyin Süvarilerinin önünde gidenlerin korkusu o kadar büyüktü ki Bozkır’daki düşmanda panikledi ve süvariler onları Calenardhon üzerinde tek tek avladı.
Burada yaşayan insanlar Veba’dan beri azalmış kalanlarda dağlardan inen Doğudölleri tarafından katlediliyordu. Cirion, yardımın karşılığı olarak Anduin ve Isen arasındaki Calenardhon’u Eorl ve halkına verdi, onlarda karılarına, çocuklarına haber salarak hepsinin buraya yerleşmesini söylediler. Orayı daha sonra Mark of the Riders olarak isimlendirdiler ve kendilerini Eorloğulları olarak çağırdılar; fakat Gondor’da onların yaşadığı yere Rohan dendi, ve halkına da Rohirrim(bu da Atların-efendiler anlamına gelir). Böylece Eorl ilk kral oldu ve kendi için Ak Dağların eteklerinde yeşil bir tepe seçti. Bundan böyle Rohirrim burada kendi kralları ve kanunları üzerinde içinde özgür fakat Gondor’a şerefleriyle bağlanmış olarak yaşadı.
Bir çok lord ve savaşçı, ve bir çok güzel ve asil kadın Rohan şarkılarında söylendi ve Kuzey’de hala söylenir. Frumgar derler halkını Eotheod’e getiren liderin adına. Onun oğluna da Fram, Ered Mithrin’deki büyük Ejderha Scatha’yı öldüren. Scatha’nın ölümünden sonra diyar büyük-solucanlardan uzun süre kurtuldu. Böylece Fram çok zengin oldu fakat Scatha’nın zenginliğini sahibi olduğunu söyleyen Cüceler ile kavgaya girişti. Fram onlara bir kuruş bile vermemeye kararlıydı, Cücelere mücevherlerden yapılmış bir kolye yerinde Ejderhanın dişlerinden yapılmış olanı ve bir mesaj yolladı. “ Size yolladığım gibi mücevherleri kendi hazinelerinde bulamassanız çünkü onlar bileğin hakkıyla kazanılır”. Bazıları bu saldırı sonunda Cücelerin Fram’ın kellesini uçurduğu söylenir. Bu yüzden olsa gerek Rohirrim ve Cüceler arasında asla büyük bir dostluk olmamıştır.
Leod, Eorl’un babasının adıyıdı. O zamanlar etrafta çok bulunan vahşi atları ehlilleştirmede onun üzerine olmadığı söylenir. Leod hızlıca büyüyen, güzel ve onurlu bir tay yakalamıştı. Kimse o atı ehlileştiremedi. Ve Leod üzerine binmeye cesaret ettiğinde önce onu almak istemedi daha sonrda çifteledi ve Leod kafasını bir kayaya çarparak öldü. Öldüğünde sadece kırk iki yaşındaydı ve oğlu ise sadece onaltı.
Eorl babasının intikamını alacağına yemin etti. Uzun süre atı aradı ve en sonunda ona rastladığında, arkadaşları onun atı bir oklar öldüreceğini düşünüyordu. Fakat yaklaştıklarında Eorl yüksek bir seste bağırdı: “Buraya gel İnsankatili ve yeni bir isim al!” Nasıl olduysa at Eorl’a doğru geldi ve önünde durdu ve Eorl ona seslendi: “ Felarof diyeceğim sana. Özgürlüğünü seviyorsun ve bunun için seni suçlayamam fakat şimdi bana ödemen gereken bir borcun var ve ben özgürlüğünü ölene kadar bana vermeni istiyorum.”
Sonra Eorl ona bindi ve Felarof buna izin verdi, ve Eorl onu eve kadar ne dizginle nede kırbaçla sürdü, ölümüne kadar onu hep çılplak sürdü. At insanların söylediği herşeyi anlıyordu ve Eorl dışında kimsenin onu sürmesine izin vermedi. Eorl, Celebrant Ovasına sürdüğünce Felarof ile birlikteydi, Felarof ve onun soyundan gelenler hep bir insan ömrü kadar yaşadılar. Soyundan gelenlere maeras adı verildi ve onlar Gölgeyele’ye kadar sadece Rohan’ın Krallarını taşıdlar. İnsanların inancına göre onu Deniz’in ötesinedeki Batıdan Bema( Eldar’ın Orome dediği) getirmiş olmalıydı.
Rohan kralları arasında Eorl ve Theoden arasında en çok Helm Hammerhand’den söz edilir. Sert görünüşlü ve güçlü bir adamdı. Onu zamanında Freca adında soyunun Kral Freawine dayandığını söyleyen biri vardı fakat bazıları onda daha çok Dunlen kanı olduğunu söylüyordu ve adam siyah saçlıydı. Adorn’un etrafındaki topraklara sahip oldu ve servetini genişletti. Topraklarının kaynaklarının yanına bir kale inşa etti ve Kral’ı pek dinlemedi. Helm ona hiç güvenmedi fakat divanına da çağırdı, ama Freca canı isteyince geldi.
Bu divanlardan birine Freca bir çok adamla birlikte geldi ve oğlu Wulf için Helm’in kızını istedi. Fakat Helm ona “ Buraya son geldiğinden beri bayağı olgunlaşmışsın Freca fakat mide olarak” dedi ve divandakiler buna güldü çünkü Freca gerçekten çok şişmandı.
Freca bir öfkeye kapıldı ve en sonunda dedi ki “ Asa ile yürümeyi reddeden yaşlı krallar en sonunda dizlerinin üzerine düşerler.” Helm cevap verdi: “Gel! Oğlunun teklifi imkansız. Bırakalım Freca ve Helm onu sonra halletsin. Ama şimdi kral ve divanın konuşması gerekenler var.”
Divan sona erdiğinde, Helm devasa elini Freca’nın omuzuna koydu ve “ Bir kral evinde kavgaya izin vermez fakat erkekler dışarıda özgürdür.” Dedi ve Freca’yı önünde Edoras’tan çıkmaya zorladı. Peşlerinden gelen Freca’nın adamlarına döndü ve dedi ki : “ Defolun!Şahide ihtiyacımız yok. Bu özel meseleyi kendi aramızda halledeceğiz. Eğer hevesliyseniz gidin ve benim adamlarımla konuşun!” Kral’ın adamlarına dönüp baktıklarında onların kendilerine sayıca ezdiklerini gördüler ve geri çekildiler.
“Şimdi Dunlenoğlu” dedi kral, “önünde sadece Helm duruyor silahsız ve zırhsız. Fakat sen zaten konuşma hakkını kullandın şimdi sıra bende. Freca , aptallığın midenle eşit büyüyor. Bir asadan bahsettin!Eğer Helm kendisine uzatılan asayı sevmesse onu kırar.ŞİMDİ!” Böyle dedikten sonra Frecaya öyle bir yumruk savurdu ki geriye düşüp kala kalan adam bir süre sonra da öldü.
Bundan sonra Helm Freca’nın oğulları ve akrabalarını Kral’ın düşmanı ilan etti ve adamlarını onları avlamaları için gönderdi.
Olaydan 4 yıl sonra (2578) Rohan büyük bir tehlike altında kaldı ve Gondor’dan yardım gelemiyordu çünkü Korsanların istilasına uğramışlardı. Aynı zamanda Rohan yine Doğudan istilaya uğradı ve Dunlenoğulları şanslarını bu sefer Isengard üzerinden denediler. Kısa bir süre sonra liderlerinin Wulf olduğu anlaşıldı. Çok büyük güçteki düşman birde Gondor’un düşmanlarıyala birleşmişti.
Rohirrim yenilgiye uğradı ve toprakları işgal edildi ve öldürlmeyen yada köle olarak alınmayanlar dağların içlerine kaçtılar. Helm, Isen’de büyük bir yenilgi aldı ve Hornburg’a sığındı.( Burası daha sonra Miğfer Dibi olarak adlandırıldı.) Burada kuşatma altın alındılar. Wulf, Edoras’ı fethetti, Meduseld’de oturdu ve kendini Kral ilan etti. Meduseld kapılarında Helm’in oğlu Haleth düştü.
Bundan sonra Uzun Kış başladı ve Rohan neredeyse 5 ay kar altında kaldı.(Kasım- Mart 2758)Hem Rohirrim hem de düşmanları ağır bir yara aldılar. Kış tan sonra Miğfer Dibi’nde büyük bir kıtlık başladı ve açlık umutsuzluğu getirdi. Bunun sonucunda kralın izni olmadan Helm’in en küçük oğlu Hama yanında bir grupla yiyecek bulmak için çıktı fakat karda kayboldular. Oğlunun kaybı sonucunda tehlikeli bir hale gelen Helm’in öfkesi arttı ve kaledikileri teslim olmamaya tek iten Helm’in bu öfkesiydi. En sonunda kaleden kendi çıkıp beyazlara bürünmüş bir buz-trolü gibi düşmanlarının kampına ilerler orada kendi elleriyle birçok kişiyi boğardı. İnanıldığına göre tanrıların kutsadığı sanılan Helm’in silahı olmadığı zaman ona hiçbir silah işlemezmiş. Dunlenoğullarıda eğer yiyecek hiçbir şey bulamassa insanları yediğini söyler. Bu hikae Dunland’da hala söylenir. Helm’in büyük bir borazanı vardı ve anlaşıldı ki dışarı çıkmadan önce bir nota üflerdi ve düşmanlarının üzerine öyle bir korku çökerdi ki ayakları tutmazmış. Halkın dediğine görede bu borazan Diplerden bir çok kez duyulmuş ve düşmanları onu öldüreceğine kaçmaya başlarlarmış.
Bir akşam askerler borazanın üflendiğini duydular fakat Helm geri dönmedi.Sabah uzun süreden sonra ilk kez güneş doğduğunda beyaz bir figurun dışarıda durduğunu ve hiçbir Dunlenoğlunun yanına yaklaşamadığını gördüler. Orada Helm duruyordu, bir taş kadar ölüydü fakat dizleri bükülmemişti. Ondan sonra bile askerler Helm’in borusunun diplerde üflendiğini duyduklarına ve bir çok düşmanın korkudan öldüğüne yemin etmişlerdir.
Bir süre sonra kış geçti. Helm’in kızkardeşi Hild’in oğlu Fréalaf Duharrowdan dışarı çıktı ve bir kaç cesur askerle birlikte Meduseld’deki Wulf`u şaşırtarak onu katletti ve Edoras’ı tekrar ele geçirdi. Karların erimesinden sonra oluşan büyük sel sonucunda Entsuyu Vadisi bataklığa döndü. Doğudaki istilacılar perişan oldu ve en sonunda Gondor’dan yardım geldi. 2759 yılı bitmeden Dunlenoğulları yok oldu, Isengard’dan bile sürüldüler ve Fréalaf kral oldu.
Helm,Hornburg’a getirildi ve oraya yatırıldı. Ondan sonra orada beyaz simbelmyne Orta Dünya’nın hiçbir yerinde büyümediği kadar sık büyüdü ve hep kar varmış gibi gözüktü.Fréalaf öldüğünde yeni bir krallık halkası başlamıştı.
Rohirrim çok ağır kayıplar aldı soğuktan ve savaştan sayıları azalıdı, koyunları ve atları öldü fakat iyi olan tek şey bir süre hiç büyük bir tehlike altında kalmadılar.En sonunda Kral Folcwine zamanında eski güçlerini topladılar.
Saruman’ın ilk kez Fréalaf’ın tahta çıkışı sırasında ona hediyeler vermesiyle görüldü. Herkes onu gerçek bir dost olarak gördü. Kısa bir süre sonra Isengard’da ikamet etmeye başladı çünkü Vekilharç Beren ona izin vermişti ve Isengard hala Gondor tarafından bir kale olarak korunuyorudu. Beren ona aynı zamanda kalenin anahtarlarınıda verdi. Kule bir düşmanın asla zarar vererek giremeyeceği şekilde yapılmıştı.
Bu şekilde Saruman İnsanların bir efendisi gibi davranmaya başladı fakat aslında Beren ona orayı Vekilharçın bir subayı ve kulenin bekçisi olarak görevlendirmişti. Fakat Fréalaf Beren’in bunu yapmasından memnundu çünkü Isengard’da güçlü bir müttefikin olması onları sevindirmişti. Uzun süre bir dost gibi göründü belki de ilk başlarda öyleydi. Sonraları da Saruman’ın Isengard’a sadece taşı bulmak için gittiği kimsenin aklına gelmedi. Fakat 2593’teki son Ak Divan’dan sonra onun Rohan’a karşı sakladığı planlar ortaya çıktı ve bunlar kesinlikle iyi şeyler değildi. Daha sonra Isengard’ı kendinin malı olarak aldı ve Barad-dur la yarışacak bir korku kulesi haline getirdi. Isengard’a Gondor ve Rohan’dan nefret eden insanları ve daha kötü düşmanları çekti...

ROHAN KRALLARI

İlk Halka

2485-2545 1. Genç Eorl. Bu şekilde adlandırıldı çünkü babasının yerine geçtiğinde çok gençti ve günlerinin sonuna kadar sarı saçlı kaldı. Bu günleri bir Doğudölü hücümüyla kısaldı çünkü Eorl ve atı Felarof orada öldüler. Ve onların adına ilk höyük dikildi.
2512-2570 2. Brego. Düşmanları Bozkırlardan kovdu ve Rohan bir kaç sene hiç istilaya uğramadı. 2569 senesinde Meduseld Sarayının yapımını bitirdi.Festivalde ise oğlu Baldor izin alarak Ölülerin Yolundan geçmek için çıktı fakat asla haber alınamadı.Brego da acısından diğer sene öldü.
2544-2645 3.Yaşlı Aldor. Brego’nun ikinci oğlu olan Aldor’a yaşlı ismi çok uzun yaşa kadar yaşaması ve 75 sene hüküm sürmesinden dolayı verildi.Onun zamanında Rohirrim çoğaldı ve Isen de yaşayan bir kaç Dunlenoğlunu da oradan çıkardılar.Harrowdale’e yerleşildi. Aldor’dan sonraki 3 kral hakkında pek bir şey söylenmez çünkü Rohan huzur içindeydi.
2570-2659 4.Frea. Aldor’un en büyük fakat 4.çocuğu tahta geçtiğinde zaten yaşlanmıştı.
2594-2680 5.Freawine 2619-2699 6.Goldwine 2644-2718 7.Deor, onun zamanında Dunlendingler Isengard’ın harap olmuş halkasını ele geçirdiler.
2668-2741 8.Gram
2691-2759 9.Helm Hammerhand. Onun zamanın sonunda Rohan büyük kayıplar verdiler. İki oğlu Hama ve Haleth ve Helm’in kendisi de öldü. Ölümünden sonra onu kız kardeşinin oğlu Fréalaf sürdürdü.

İkinci Halka

2726-2798 10.Fréalaf Hildeson. Bu zamanda Saruman Dunlenoğullarının kovulduğu Isengard’a geldi. Rohirrim ilk zamanlarda soğuğun ve savaşın getirdiği zorluklarda onun dostluğundan fayda geldi.
2752-2842 11.Brytta. Kendi insanları tarafından Léofa diye çağırıldı çünkü herkesten çok o sevilmişti ve yardıma ihtiyacı olana hep elini uzatırdı. Onun zamanında Orklar Ak Dağlarda sığınmışlar fakat Rohan tarafından avlanmışlardı kral öldüğünden hepsinin öldüğü zannedilmiş fakat işin aslı öyle değildi.
2804-2864 13.Folca. Çok büyük bir avcı olan Folca civarda bir tane bile ork kalmayana dek vahşi hayvanları avlamayacağını belirtir. En son ork-evi de yıkıldığında Kral Everholt’un ulu ayısının peşine düştü onu öldürdü fakat ayıdan aldığı yaralar yüzümden fazla yaşayamadı.
2830-2903 14.Folcwine. O kral olduğunda Rohirrim eski gücene kavuştu.Dunlenoğularının elinde olan batı bölümünü fethetti. Bu savaşlarda Gondor tarafından büyük bir yardım gördüler. Folcwine’da Gondor’un Haradrim tarafından işgal edildiğini duyduğunda büyük bir ordu yolladı. Ordunun başında gitmeyi çok istiyordu fakat hastalandı ve ikiz oğulları savaşa gitti.(Folcred ve Fastred) Sırt sırta dövüşürken öldürüldüler. 2. Turin Folcwine’a yardımlarının karşılığı olarak büyük bir hazine yolladı.
2870-2953 15.Fengel. Folcwine’in 3.oğlu ve 4.çocuğu olan Fengel pek sevilmedi. Yemeğe ve altına değer verirdi. Komutanları ve oğluyla kavgalıydı. Tek oğlu olan Thengel, Rohan’ı terk etti ve Gondor’da yaşamaya başladı ve Vekilharç Turgon’un yanıda onurlu bir yaşam sürdü.
2905-2980 16.Thengel. Uzun süre evlenmedi fakat 2943 senesinde Gondor daki Lossanarch’dan Morwen ile evlendi. Morwen ona 3 çocuk verdi bunlardan sadece 2.si olan Theoden erkekti.Fengel öldüğünde Rohirrim onu geri çağırdı ve istemesede geri döndü. Morwen ona iki kız daha doğurdu. Ve sonuncular Theodwyn içlerinde en güzeliydi. Kardeşi onu çok sevdi.Thengel’in dönmesinden bir süre sonra Saruman kendini Isengard’ın Efendisi ilan etti ve Rohan’a bela saçmaya başladı.
2948-3019 17. Theoden. Theoden Ednew diye çağırıldı çünkü Saruman’ın büyüleriyle bağlanmış fakat Gandalf tarafından iyileştirilmişti. Yaşamanın son yıllarında uyandı ve halkını Miğfer Dibi’nde zafere sürdü arkasından Pellennor Düzlükleri adı verilen çağın en büyük savaşı geldi. Mundburg’un kapıları önünde düştü.Bir süre doğduğu yerde Gondor Kralları arasında dinlendi fakat sonra Rohan’a geri verildi ve Edoras’da sekizinci höyük kuruldu.Ölümünden sonra yeni bir halka başladı.

Üçüncü Halka
2991- DÖrdüncü Çağ 63 Eomer Eadig. Daha çok gençken Süvarilerin komutanı oldu ve babasının görev aldığı yere yollandı. Yüzük Savaşı sırasında Theodred Saruman’ın askerleri ile savaşırken öldü.Pelennor Düzlüklerinde ölmeden önce Theoden onu kendisinin varisi ve kral olarak ilan etmişti. Aynı gün içinde Eowyn’de şöhret kazandı çünkü o da süvarilerle savaşmış Süvariler arasında Kalkanelli Hanım olarak bilinmişti.
Eomer çok büyük bir kral oldu.Theoden den krallığı aldığında daha gençti ve 65 yıl hüküm sürdü. Yaşlı Aldor dışındaki tüm krallardan uzun süre hüküm süren Eomer, Yüzük Savaşı sırasında Kral Elassar ve Dol Amroth’lu Imrahil ile de dost olmuştu. Bu dostluğun sonucunda uzun süre Gondor’a gitti ve 3.Çağın son yılında Imrahil’in kızı Lothriel ile evlendi.Eomer den sonra oğulları Güzel Elfwine hüküm sürdü.
Eomer’in günleri sırasında Rohan yıllardır aradığı huzuru bulmuştu, insanları çoğalıyor ve yeni yerlere yerleşiyordu, atlar yetişiyordu.Hem Arnor’da hem de Gondor’da şimdi Kral Elessar hükmediyordu ve Rohan’a Vekilharç Cirion’un verdiği toprakları yeniden verdi Eomer’de tekrar Eorl’un Yeminini etti. Ve sık sık bunu uyguladı. Çünkü Sauron’un gitmesine rağmen yaydığı kötülükler gitmemişti ve Batı’nın Kumandanlarının Ak Ağacı huzurla büyütebilmesi için ortadan kaldırması gereken bir dolu düşman daha vardı. Ve Kral Aragorn nereye giderse gitsin Eomer’de onunla geldi. Rhun Denizini aştılar, Güneyin uçsuz bucaksız çöllerinde gezdiler ve her zaman süvarilerin yıldırım gibi akınlarının seslerinin yanlarında olduğı gibi her zaman Ak Ağaç ve 7 Yıldız’ın olduğu bayrağın yanında Yeşil’in üzerinde bulunan Ak At dalgalandı taki Eomer yaşlanana kadar


Bende yeni basım sayılabilecek ROTK var. Ve onda da yok bu bölüm Firefoge. İyi yapmışsın ellerine sağlık.Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1750