ANADOLULULUK ve ANA SAYFA
Tarih: Şubat 23, 2004 - 09:10:00
Konu: yuzuklerinefendisi.COM sitesiGenç nesil olarak kültürümüzü yeterince tanımadığımız bir gerçek. Yine de zaman zaman düşünüyorum “Kendimize çok mu hoyrat davranıyoruz acaba?” diye... Elbette belli kültür politikalarının sonucudur bu tespit; ama şu anda "nedenler" üzerinde durmayacağım. Zira bu yazının içeriği daha çok sitenin içeriği üzerine olacak.

Anlamakta zorlandığım bir düşünceyi ortaya attı bir-iki arkadaşımız geçen hafta. Yazılarımızda kendi kültürümüzden esinlenilmesi gerekliliği neredeyse bir "zorunluluk" gibi gündeme geldi. Oysa ki ben bu sitede Anadolu kültürüne dair dayatmaların olmasına üzülürüm; hem bu site ve sakinleri adına, hem de kendi kültürüm adına...Herşeyden önce bir yazarın yazdıkları, ancak onun kişisel iradesi ve hayal gücüyle sınırlı olabilir.

Ayrıca bu site, içeriği ve formatı belli bir site. Daha önce de belirttiğim gibi, yazılarda LOTR ve onun bize sunduğu açılımlar, benim öncelikli beklentilerim. Yine de belli bir esnekliğe sahip bakıyorum olaya. Örneğin, bazı arkadaşlarımızın, büyük emeklerle, kendi dünyalarını yaratmalarını ve bu dünyalarda yazdıkları hikayeleri bizimle paylaşmalarını takdirle karşılıyorum. Zaten bunları site içeriğinden çok da uzak bulmuyorum; Tolkien Usta'nın çıraklarıyız ne de olsa:) Onu örnek alarak yaptıklarımızı burada paylaşmayacaksak nerede paylaşacağız? Yalnız Anadolu kültürünün bu denli sert şekilde, deyim yerindeyse, “dayatılması” çok gücüme gidiyor. Elbette Tolkien'i örnek alarak Anadolu kültüründen ilham alıp kendi dünyamızı yaratabiliriz. Ama bunu yapmak zorunda mıyız? Daha doğrusu kendimize bir dünya yaratacaksak ille de kendi kökenlerimizden mi ilham almalıyız? Sanat evrensel değil miydi ya?

Evet bizim kültürümüzdür, canımızdır ciğerimizdir, sahip çıkmak gerekirse biz koşarız ellerden önce; ama şimdi Çukurova'da pamuk tarlasında geçen bir hikaye yazmışsam, onu paylaşmak için bir YE sitesine "ihtiyacım" var mı? (burada arkadaşlarımla paylaşmak istersem paylaşırım, o ayrı konu ...ki yazsam, paylaşırım, hiç çekinmem…) Öylesi bir hikayeyi, tutup Yaşar Kemal sitesine de yollayabilirim. Herşey yerli yerinde! (bu slogan da Hitlervari oldu biraz:P)

İlk etapta çok katı ve soğuk bir yaklaşım gibi gelebilir bu; hak veririm böyle hissedenlere. Ancak kastım, "Aman konu dışı olunmasın vs" dalgası değil. Tam tersi, zaman zaman ana sayfada farklı konuların da olması gerektiğini düşünüyorum. Hatta böyle yazılar da yolladım zamanında; bazısı yayınlandı, bazısı yayınlanmadı. Yani karşısında olsam, kendim yapmam değil mi:)

Tamam bu tip hikayeler de yapılsın, diğerleri gibi. Anadolu’nun o büyük birikimini dışlıyor değilim. Karşısında durmam, aksine desteklerim. Hikayelerin -hangi kültürden esinlenilirse esinlenilsin- bu sayfalarda paylaşılmasını isterim. Yazana da "neden yazdın" demem...

…ama kimse de bana "neden yazmadın" deme hakkına sahip değil.

Sevgilerimle!

Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1550