Din(ler) ve Silmarillion
Tarih: Şubat 23, 2004 - 09:08:56
Konu: YAZILAR / Genel


Bu başlık altında değinmek istediğim şey -herkesin inancına saygılıyım- din(ler) ve Silmarillion arasındaki benzerliklerdir.

Öncelikle, olaya şuradan girmek istiyorum. Semavi dinlerin (Hristiyanlık, İslamiyet, Musevilik) hepsinde tek bir tanrı inancı vardır. Hepsinde melek inancı vardır. Hepsinde bir şeytan inancı vardır.

Benim görüşüme göre Tolkien'nin bu her şeyin başlangıcı olan kitabını din ile bağdaştırabiliriz. Örneğin; Tek Olan, Eru, İslamiyet'e göre Allah olarak düşünülebilir, Yahudiliğe göre ise Yehova'dır. Hristiyanlık'ta ise Tanrı diye geçer.

Ainur, Valar ve Maiar'ın dahil olduğu grubun adıdır. İkisini de kapsar. Ainur'u, genel anlamda melekler olarak düşünebiliriz. Tabi ki bunlar içinde güçlüler ve güçsüzler olarak ayrılır. Güçlü kısıma Valar diyebiliriz, daha az güçlü kısıma ise Maiar.Meleklerden başlayacak olursak, bunlardan bilinen en güçlüleri Cebrail, Mikail, Azrail ve İsrafil'dir. Bu melekler 4 büyük melek olarak geçer ve diğerlerinden üstündürler. Valar içinde ise Aratar olarak adlandırılan Vala'lar, en güçlü Vala'lardır, bu 4 büyük meleğin girdiği kategoriye denk olarak düşünülebilir.Kısaca grup içinde grup. Büyük melek olup da, öyle sayılmayanlar da vardır.Yani Vala olup, Aratar içine girememek gibi düşünelim.Aratar'dan sayılmayan Vala'lar.

Maiar ise daha az güçlü dediğimiz kategoride olan melekler olarak düşünülebilir. Bu Ainur (melekler) iyilik için, Eru(Yehova, Allah, Tanrı)'ya hizmet için yaratılmıştır. Fakat içlerinde Melkor olarak bilinen Vala karanlık işlere dalmış, Eru'ya ihanet edip, elflerden orkları yaratmıştır. Bu durumda Melkor'u Şeytan olarak adlandırmak hiç de yanlış olmaz. Şeytan da bilindiği üzere Tanrı'ya ihanet etmiştir. Bunun gibi daha bir çok örnek verilebilir, din ve kitap arasındaki benzerliklerden.

Anlatmak istediklerimi, umarım anlatabilmişimdir. Sonuçta görüldüğü üzere din(ler) ile bu kitap bağdaştırılabilir. Kısaca, bu kitapta din mitolojisi görülmektedir.

Herkese kalın sağlıcakla diyorum, kendinize iyi bakın dostlar...


Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1546