Karanlığı lanetlemek yerine bir mum yakmak
Tarih: Haziran 02, 2003 - 14:37:43
Konu: yuzuklerinefendisi.COM sitesi


Aslında tartışmamak adına birşey yazmak istemiyordum, çünkü benim beğendiğim birşeyi herkes beğenmek zorunda değil ayrıca herkesin de fikrini belirtme hakkı var ve de tartışmak ne benim ne de aksi yönde düşünenlerin fikirlerini değistirmeyecek. Ancak şu var ki, benim düşüncem site içeriğinin şahısların beğenisine göre kişisel olarak değil site üyelerinin herbirinin ilgi alanı, beğenisi ve yeteneği doğrultusunda paylaşmak istedikleri yönünde şekillendiğidir. Tabi ki sitede bulunan heryazıyı her üye beğenmeyebilir ancak

yapılacak olan siteye yazı göndererek fikirlerini yada hikayelerini paylaşmak isteyen insanların hevesini kırmak değil, beğenmeyenlerin de kendi beğenileri yada sitede görmek istedikleri türden yazıları ilk olarak kendilerinin göndermesidir. Zaten böyle bir girişimde bulunulduktan sonra ortak beğenileri olanlar benzer özellikte yazılar göndermeye başlayacaktır. Yani karanlığı lanetlemek yerine bir mum yakmak en mantıklısıdır. Yıkıcı eleştirilerle bir yere varılamayacağını düşünüyorum. Öyküleri beğenmeyip bunların boş yere ana sayfayı doldurduğundan bahsedenler kendileri anlamsız tartışmalarla ana sayfayı meşgul ettiklerinin farkında değiller herhalde.
Evet bu tartışmalar anlamsız ve de kısır peki neden? Çünkü herkesin beğenisi farklıdır ve biri çıkıp ben bunu beğenmiyorum dediği zaman mutlaka beğenenlerden de karşılık gelecektir fakat bir yere varılamayacaktır çünkü hiçkimsenin yazacağı hiçbir yazı yada vereceği hiçbir cevap bir diğerinin beğenisini değiştirmeyecektir. Kaldı ki sitede yayınlanan eserlerin çoğunda ne Tolkien’in ne de başka yazarların anlattığı şeyler anlatılmıyor sadece zemin kullanılıyor ve olaylar, karakterler, mekanlar, dialoglar vs yazanların kendi hayal güçlerinin eseri. Bunları ortaya çıkaran ve kurgulayan bir hayal gücü ve kendi anlatım ve tasvirleriyle kendi oluşturdukları olay örgüsünü aktarmaları yaratıcılık değil de nedir. Elfler, orklar büyücülerse zaten pekçok yazarın Tolkien’den de önce kullandıkları öğeler. Osgiliath savaşını anlatan bir arkadaşımız var, evet karakterler Tolkien’in karakterleri ile aynı ve YE’de geçen bir olay anlatılıyor, fakat Tolkien bunu anlatmış mı ? Hayır, bizim hayal gücümüze bırakmış ve de tasvir ve anlatım yeteneği iyi olan birinden bu savaşı okumak bence oldukça güzel. Aldueren’in hikayesi ise pekçok eserden imgeler taşımakla birlikte hiçbirinin kopyası değil. Sonuçta hikayelerin pekçoğu düzgün anlaşılır bir dille yazılmış ve güzel tasvirlerle desteklenmiş, kurguları mantıklı temeller üzerine oturtulmuş yazılar. Peki bir de bunları beğenmeyen arkadaşların yazılarına ve anlatımlarına bakalım tam olarak ne anlatmak istedikleri açık değil ve çelişkili ifadelerle dolu.

Bir de film ve kitapla ilgili konuların ele alındığı yazıların bu sitede olması gerektiğinden bahsedilmiş. Bir kere bu sitede Toklien’in vermek istedikleri, kitapların edebi değeri, eserlerde alegori olup olmadığı , her bir karakterle Toklien’in yansıtmak istedikleri zaten bu sitede enine boyuna tartışılmış şeyler ancak yine de bu tür yazılar görmek isteyenler bu dogrultuda bir yazı gönderip fikirlerini paylaşmak yada konu üzerinde tartışmak isterlerse de kimsenin itiraz edeceğini sanmıyorum. Filmse gösterimden kalkalı kaç ay oldu biz hala daha kitapla filmin ne kadar uyumlu olduğu ve filmlerin sanatsal değerleri ile ilgili mi tartışalım. Filmlerle ilgili yeni haberlerse zaten yeni haber oldukça çeşitli arkadaşlar tarafından gönderiliyor hatta bazları bunları daha önceden duymuştuk türünden tepkiler bile alıyor. Sonuç olarak “bu tür yazıları yazmayın arkadaşlar ben beğenmiyorum” manasına gelen yazılar ve ifadeler anlamsız ve de yersiz.Site içeriği üyelerin katılımıyla şekillendiğine göre eğer içeriğe kendi beğenilerin doğrultusunda katkıda bulunmak istiyorsan bu doğrultuda yazılar gönderirsin aynı şekilde düşünenler de arkandan gelir. Yoksa web master yayınlamaya değer gördüğü ve yayınladığı sürece kimsenin böyle bir şey demeye hakkı yok.

Gondorian_Flame


Bu yazının bulunduğu yer: Yuzuklerin Efendisi / Turkiye LOTR / Turkey
http://www.yuzuklerinefendisi.com

Bu yazıyı bulabileceğiniz URL adresi:
http://www.yuzuklerinefendisi.com/article.php?sid=1298