Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 190 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Medyada LOTR: Fantestikten ziyade Bir Destan
Yayınlanma tarihi Ocak 06, 2003 - 12:29:47 Gönderen ringmaster

LOTR / Medyada yüzükler arwen986 göndermiş "Ocak ayının popüler Sinema Dergisi'nde İki Kule için bir eleştiri yazılmış ve filme 4,5 yıldız verilerek,yıldız tablosunda ayın en iyi filmleri arasına girmiş,işte eleştiri yazısı;
"Tolkien hayranları "Yüzüklerin Efendizi:Yüzük Kardeşliği"ile korktuklarına uğramamanın mutluluğunu yaşamışlardı.Tolkien hayranları,Peter Jackson'ın üstadın hakkını veren bir sinemacı olduğunu düşündü.Kitabı okumayanlar ise hem heyecanlı,görsel olarak müthiş bir film izledi.Hem de "dünyevi mutluluk"diye tanımlayabileceğimiz Shire cenneti girişiyle de ,meselenin ne olduğunu kavradılar. Peter Jackson ikinci filmde de sinemanın eldeki bütün imkanlarından doğru orantıda yararlanmış.Gene aynı harikulade Yeni Zelanda mekanlarında,rollerine cuk oturmuş oyuncularla ,ustaca bilgisayar efektleri,makyaj ve maket birleşimiyle daha da mükemmel bir film yapmış.Gene yıl 'yüzük kardeşliği'nin bir giriş olduğunu söylüyordu.'Kralın Dönüşü',neredeyse baştan sonra bir doruk noktası olacaktı.İkinci film ise,herşeyin daha da kötüye gittiği bölümdü.Orta Dünya açısından,gerçekten de öyle."İki Kule"ilk filmde olduğu gibi bir dış ses (Blanchett)anlatımıyla başlamıyor,doğrudan 'aksiyon'a geçiyor.Gandalf'ın (eşsiz Ian McKellen) Moria dağlarının bağrında Balrog ile mücadelesini yeniden izliyoruz.Ana karakterleri de nasılsa tanıdığımız için,bir daha tanışmamıza gerek kalmıyor.

Jackson ilk filmi izlememiş olanlarla ilgilenmiyor,ne halleri varsa görsünler!Onun seyircileri biziz,"Yüzük Kardeşliği'ni heyecan içinde seyredenler.
Moria madenlerindeki bölümde bu sefer orayı terk edip kaçan diğer Kardeşlik üyeleriyle birlikte değiliz,mücadeleyi sonuna kadar izliyoruz.Sonra kocaman tek bir ateş-gözden ibaret Sauron'un karanlığının çöktüğü bir Orta Dünya'da,üçe (Gandalf'la birlikte dört)ayrılan kardeşlik üyelerinin başlarına gelenlere tanık oluyoruz.Jackson onların maceralarını kitaptaki gibi arka arkaya değil;içiçe vermiş.Böylece 1)Merry(Dominic Monaghan) ve Pippin'in (Billy Bold) ve Entlerin;2)Aragorn(Viggo mortensen),Gimli(John-Rhys Davies) ve Legolas'ın (Orlando Bloom);3)Frodo(Elijah Wood) ile Sam'in (Sean Astin) ve elbette ki Gollum'un (Andy Serkins'in sesi)maceralarına fragmanlar halinde,ondan ona atlayarak tanık oluyoruz.Jackson temposuyla,parçalanmış kardeşlik'in çeşitli ekiplerinin birbirinden kopuşunu da vurguluyor.Buna karşılık,filminde hiç kopma yaratmayan bir şekilde bu maceraları birbirine örtüyor.
Adını ölüm getiren iki kuleden,Sauron'un Barad-dur'u ile Saruman'ın (80'ini deviren Christopher Lee)Orthanc'ından alan "İki Kule",Karanlıklar Efendisi Sauron'un güçlendiği dönemi anlatıyor.Büyücü Saruman da ona katıldığı için,Yüzük Kardeşliği'nin, aslında bütün insanların ufku kararmış.Peter Jackson,üstat J.R.R Tolkien'in temalarını atlamıyor."Yüzük Kardeşliği"Hristiyan usulü bir umutla doluydu,"İki Kule"de ise baskın bir tanrısızlık duygusu var.Belki de,şimdiye kadar yapılmış en karanlık Hollywoos epiği.Ancak bu kasverli bir karanlık değil;Kardeşliğik,parçalanmış olsa da,insanların yok edici Sauron'a karşı çıkmalarını amaçlıyor.
Filmin senaryosunda Jackson,Fran Walsh,Boyens ve bu filmde onlara katılan Stephen Sinclair'in imzaları var.Yer yer "bayat"tadı veren diyalogları olsa da (ki,fantezi filmlerinin şanından sayılabilir),kitap filmde kendine karşılık buluyor.Tamam,Elfler'in Miğfer Dibi'ne gelişi eklenmiş,buradaki savaşın kendisi de kitapta olduğundan çok daha ayrıntılı (filmin de en etkileyici bölümü);Merry ile Pippin'in hikayesi biraz farklı gelişiyor,ayrıca Jackson bazı bölümleri,örneğin Shelob'un İni'ni son filme bırakmış ama Orta Dünya derstanının ruhunu koruyor,kusursuz bir şekilde görselleştiriyor.Özellikle Miğfer Dibi savaşına inanmak için sahiden görmeniz gerek."Yüzüklerin Efendisi",bir fantastik filmden ziyade,bir destan-film.Benzerleri arasında ancak John Boorman'ın 1981 yapımı "Ecalibur"uyla mukayese edilebilir.1970'lerin başında "Yüzüklerin Efendisi"ni sinemaya uyarlamak için çok uğraşan ama imkan bulamayan Boorman eğer kitabı sinemaya aktarsaydı belki başarı kazanabilirdi. Ama "Yüzüklerin Efendisi"nin hakkıyla uyarlanabilmesi için,bilgisayar teknolojisinin bugünkü düzeyinde olması da şartmış gibi görünüyor.
Jackson,yazarın temalarına sahip çıkıyor demiştik.BUnların belki de en önemlisi,Gollum ile Smeagol arasındaki çatışma.Sam,onlara Mordor yolunu gösterecek olan Gollum'a karşı acımasız;Frodo ise onu anlıyor,çünkü Yüzük gittikçe ağırlaşıyor ve Frodo'ya hakim olmaya başlıyor.Andy Serkis'in hareketleri,mimikleri örnek alınarak bilgisayar özel efektleriyle yaratılan Gollum ise,inanılmaz yetkinlikte.(Harry Potter'ın Dobby'sine fark atar).Entlerde başarılı bir çalışma ama Gollum'la mukayese edilemez,çünkü Gollum "oynuyor".Filmde yeni insan karakterler de var,Saruman'ın adamı Solucandil'in (Brad Dourif harika) Rohan kralı Theoden (Bernand Hill),onun asil ve savaşkan yeğeni,Aragorn'a aşık Eowyn(Miranda Otto),kardeşi Eomer(Karl Urban),Boromir'in kardeşi Faramir(David Wenham).Aragorn ise bu filmde avare Yolgezer'likten sıyrılıp krallığın ilk belirtilerini veriyor.Doğrusu,Viggo Mortensen'in bu kadar karizmatik olabileceği aklımdan bile geçmezdi.Orta kısımdaki Elf bölümleri hem Elrond(Hugo Weaving),Galadriel(Cate Blanchett) ve Arwen'e (Liv Tyler)görünme fırsatı veriyor,hemde kesilen nefeslerimizi bir nebze toparlamamızı sağlıyor.
Peter Jackson ve ekibi,"Yüzüklerin Efendisi"ni sevgiyle yoğurarak yapmış,filmin her anında bunu hissetmek mümkün.En büyük,akıl durdurucu savaş sahnesinde bile,filmin odak noktası bu insanları,onların duyguları,istekleri...Harry Potter'la mukayese ile ne yazık ki mümkün değil."Yüzüklerin Efendisi"nin yanında Harry Potter,yalnızca hafif kalmıyor;başka bir kulvarda koşuyor.""

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· LOTR / Medyada yüzükler Hakkında
· Yayınlayan Editör: ringmaster
· Ana Sayfa


LOTR / Medyada yüzükler Hakkında en çok okunan :
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ BELGESELİ


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Medyada LOTR: Fantestikten ziyade Bir Destan" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 2 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Fantestikten ziyade Bir Destan (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 13, 2003 - 12:39:46
Ya arkadaşlar. neden sürekli LOTR'ı Harry Potter ile kıyaslıyorsunuz?
Onlar tamamen farklı filmler. yani ben Harry Potteri de inanılmaz keyif ve yazarın hayal gücüne hayranlık ve şaşkınlıkla okudum. Sonuçta Harry Potter filmi çocuklara yönelik çekilmiş ve gayet de başarılı.
LOTR gibi harika bir destan beklenemez ki.
Anti parantez şunu söylemek isterim lütfen bizler "StarWars" cılar gibi beğendiğimiz filmi yüceltmek için diğer filmleri kötülemeyelim.
LOTR'ın yazarı ne kadar inanılmaz biriyse. filmi yapan ekip ve P.J.'de o kadar inanılmaz harikaydı. Kısıtlı film süresi içersine kitabın ruhunu olanca mükemmel şekilde sığdırmışlar.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Fantestikten ziyade Bir Destan (Puan: 1)
Gönderen Brandybuck Tarih: Temmuz 11, 2004 - 17:57:26
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bu yazıyı daha önce okumuştum.yüzüklerinefendisinin Harry Potterla kıyaslanması bencede yanlış.Ama filme yapılan övgüler konusunda haklılar


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012