Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 35 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Filmler: N.G Belgeseli ve Filmin Perde Arkası...
Yayınlanma tarihi Nisan 15, 2002 - 10:40:14 Gönderen Ringmaster

FİLMLER I Yüzük Kardeşliği ELENTARY göndermiş " BU HAYAL ALEMİNİN ,DÜNYAMIZIN BİR YANSIMASI OLDUĞUNA DAİR BÜYÜLEYİCİ BİR KEŞİF!
Evet sevgili yüzük dostları,
National G. dergisinin verdiği CDlerin tanıtımı böyle yapılmış.İzlemeyenler için biraz açıklama yapmak istedim.Öncelikle söylemek istediğim;CDye beğendiği sanatçıları görebilmek için sahip olmak isteyenler varsa hemen vazgeçsin.Çünkü bu tamamen Tolkien ve yaşadığı hayatın yazdığı kitaplar üzerine etkisi olup olmadığına dair bir belgesel.
Genel olarak bakarsak,belgesel kitapların ;tarih ve kültürel yaşamla ilişkisine yoğun olarak değinmiş.Ve gerçekten ilginç tespitleride var.İzlediğimden anladığım kadarıyla belgesel kitapların 20.yüzyılın başlarının,savaşın ve iyi kötü savaşının etkisinde olduğu yönünde bir kanıyla hazırlanmış.
Tolkienin çocukluğunu yaşadığı yer (belgeselde Shire ile özdeşleştirilmiş),gerçekleşen sanayi devrimi ve ardından gelen savaşta konu edilmiş.Belgesel boyunca bu yönde yorumlar dinledim ama bir yerinde P.J ''Tolkien kitapların savaşın etkisinde yazıldığı görüşüne hep karşı çıktı'' diyor.Bir yerdede Tolkienin Orta dünya hakkında ilk karalamalarını savaş günlerinde not almaya başladığı söyleniyor.
Belgeselde film kahramanlarının(9 taşıyıcı) dünyayı kurtarmak için yola çıkmaları;günümüzde yapılan çevreci bir çalışma ile bağdaştırılmış.Kim olduğunu anlayamadığım bir adam (bir doğa aşığı diyeyim)G.Afrikada ;uzun bir mesafeyi yürüyerek katetmiş.Ve kamera çekimleri yapmış(bozulmamış ama yok olma tehlikesi olan,balta girmemiş ormanlar ve yaşayan canlılar görülüyordu)Amacı bu ormanların yok edilmesini önlemek Ben bu olayın ,bizim kahramanlarla alakasını anlayamadım ama adamı bolbol göstermişler.Tamam ikiside dünyayı kurtarmak istiyor ama bu ortak amaç dışında bir bağlantı kuramadım ben.Ayrıca dünyayı kurtarmak için pek çok çaba var ,hepsinide bu hikayeye(lotr a)bağlayamayızya. :)Neyse bir bildikleri vardır.


Tolkienin bu kitapları(sanırım Silmarillionda dahil) yazarken asılları Almanyaya dayanan,gemilerle İngiltereye gelip yerleşen Anglo-sakson denizcilerden kalma mitlerin yok olmaması-yada İngilizler için ortak bir mitoloji oluşturmak için yazdığı gibi bir görüşede yer verilmişti.
Bunların yanı sıra Tolkienin Elflerin dilini yaratırken,Finceden etkilendiğinden bahsediliyor.Ve Finlerin destanları ile benzerlikler bulunmuş.Fin efsanelerini birinde;sahibi olan kişiyi çok mutlu ve güçlü eden bir nesneden bahsedilirmiş.Bu yüzükle bir benzerlik olarak yorumlanıyor.
Benim en ilginç bulduğumyere gelelim.Finlerin en ünlü destanı ''Kalevala''nın etkilerinden bahsediliyor. Finler destanlarını yazıya dökmezler,şarkı olarakezberden bilirlermiş.Günümüzde Kalevala destanının tümünü ezberden bilen bir kişi kaldığı için sonunda yazıya dökmüşler.
Silmarillionda; SİNDARA DAİR adlı 10. bölümdede benzer birşey okudum.
''......... uzun barış yılları hakkında çok az hikaye anlatılır.Ozan Daeronun tasarladığı rünler(alfabe) Sindarin(elf halkı) tarafından çok beğenilmiş ancak,savaş günlerine dek kayıtların tutulması için çok az kullanılmış.........Çünkü güzel ve harika olan işler,gözler onları görmeye devam ettiği sürece kendilerinin kayıtlarıdır.Ve ancak tehlikede oldukları yada sonsuza dek bozuldukları zaman şarkı haline dökülürler.....''
Bu tabiki illa Tolkien Finlerden etkilenmiş demek değil tabi.Sadece şarkılara duyulan sevgiden dolayı bir tesadüf belki.(zaten müzik evrensel değilmi?)Ancak Y.Efendisinde çoğu hikayenin şarkılarla anlatılması ilk başta garip gelmişti.Şimdi ise harika geliyor.Ayrıca şunuda düşünürsek,dilden dile geçen söylentilerde insanların kendi eklemeleri olabilir ama şarkılarda bu ihtimal daha az.Böylece bozulmadan değişmeden kalmada daha mümkün.Ve şarkı söylemek ezber yapmaktan kolay,zevkli....
Sanırım oldukça uzadı.Fakat son bir sözüm var.VCDde izleme imkanım olmadığı için;CD yi dışarda izledim.Bu yüzden gürültülü bir ortamda ancak bu kadar anlayabildim.Yanlışlarım varsa;düzeltecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.
Gözleriniz yıldızlardan uzak olmasın..... tugba
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· FİLMLER I Yüzük Kardeşliği Hakkında
· Yayınlayan Editör: Ringmaster
· Ana Sayfa


FİLMLER I Yüzük Kardeşliği Hakkında en çok okunan :
Film ve kitap arasındaki uyumsuzluklar neler?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Filmler: N.G Belgeseli ve Filmin Perde Arkası..." | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 8 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Pazarlama Araçları (Puan: 1)
Gönderen Silverberry (silverberry_lotr@hotmail.com) Tarih: Nisan 15, 2002 - 17:53:41
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
National Geographic’in Nisan 2002 sayısıyla birlikte verdiği VCD, filmin vizyona girdiği haftalarda NTV’de defalarca gösterilmiş ve o dönemde sitemizde de bir hayli tartışılmıştı. En çok tartışıldığı nokta; NG belgeselinde, Yüzüklerin Efendisi’nin alegorik yapıda bir roman olduğuna ilişkin göndermeler olmasıydı; ki birçoğumuzun artık ezberlediği gibi, Tolkien alegoriden şiddetle kaçınırdı ve YE’ni alegori olarak niteleyenlere karşı çıkardı. Buna rağmen, belgeseli bir yorum ve çokça emek verilmiş bir çalışma olarak görmemiz gerek. Tıpkı YE filmini Peter Jackson’ın yorumu ve emeği olarak kabul ettiğimiz gibi.

Elentary’nin gündeme getirdiği, bir çevre hareketi ile Yüzük Kardeşleri’ni kıyaslama konusuna gelince; bunun tam bir pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum. Artık eskisi gibi iki ilan, bir billboard, bir de televizyon reklamı ile yapılmıyor tanıtım çalışmaları. National Geographic - New Line Cinema işbirliğinde olduğu gibi, farklı araçlar kullanılıyor sinema sektöründe de. Burada amaç Tolkien’in dünyasını tanıtırken, filmle ilgili ağız sulandıran ayrıntıları vermek; bir yandan da “yüklenici firma” konumundaki NG’in arşiv ve malzemesini izleyiciye sunarak, kendi tanıtımını da yapmak. Şahsi fikrim belgeselin de, anlatımın da başarılı olduğu yönünde. Bir de, zaman içinde bu tip “bilinç altı” reklamlara alışıp, onları diğerlerinden ayırd etmeye ve birer bilinçli tüketici olarak davranmaya başlayacağımıza inanıyorum.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: N.G Belgeseli ve Filmin Perde Arkası... (Puan: 1)
Gönderen ELENTARY Tarih: Nisan 15, 2002 - 19:39:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sevgili Silverberry,
açıklaman için teşekkür ediyorum.Gayet mantıklı geldi banada.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: N.G Belgeseli ve Filmin Perde Arkası... (Puan: 1)
Gönderen Obi-Wan (ilkhigh@yahoo.com) Tarih: Nisan 20, 2002 - 11:52:53
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Tolkien'de her yazar gibi hayatından bazı kesitleri eserine aktarmıştır.Çocukluğunda yaşadığı kasaba gerçekten Shire'ye benziyor.Böylesine büyük bir romanı yazarken ona bağlanıp kendinden bir şey katmaması imkansız zaten ama belgeselde gerçekten bu konuyu fazla abartmışlar.Belgesel'in anlatımı sanki Tolkien hayatını alıp Orta Dünya'ya uyarlamış der gibiydi neredeyse-yada ben öyle hatırlıyorum seyredeli bayağı oldu.-
Ama yinede güzel belgeseldi Tolkien'in esin kaynakları,hayatından kesitler ve Tarih ile Edebiyat bilgisi çok güzel verilmişti.
Aslında bence Lord Of The Rings belgeselinden çok Tolkien'in hayatı üzerine bir belgeseldi.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: N.G Belgeseli ve Filmin Perde Arkası... (Puan: 1)
Gönderen ELENTARY Tarih: Nisan 20, 2002 - 20:22:50
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yorumlarına katılıyorum.Her yazar eserlerinde kendi hayatından kesitler sunabilir.Yazımda belirttim zaten senin dediğin gibi belgesel baştan sona Tolkien Orta dünyada kendi hayatını anlatmış yargısıyla hazırlanmış...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: N.G Belgeseli ve Filmin Perde Arkası... (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Nisan 27, 2002 - 01:18:30
kesinlikle katılıyorum burda en önemli şeylerin gerçek hayattan alındığını söyleyebilirim
iyi ve kötünün mücadelesi
ve heyacan dolu bir serüven wow
sauron iktidar hırsı ile yoğrulmuş hüküm tutkulu
insan ruhunun bir yönü -
adolf hitler
çok uluslu 2 dünya harbi müettefik ittifak güçleri -çeşitli ırklar
insanın içindeki küçük çocuk olan umut-hobbitsss
hata yapmış aldanmış vede pişman olmuş insan ruhunun bir başka yüzü-Isildur/aragorn
erdem , özendiği idol, asla olamıyacağı varlık - elffffsss
tarihin mitler ve karanlıklarla dolu zamanı orta çağ-orta dünya
ve uydurulmuş bir dil
aman allahım

The nine king......


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

berbat (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Mayıs 06, 2002 - 11:20:13
ng nin nisan ayı reklamında cdden bahsederken çekim arkası görüntülerini yayınlayıp cdde tolkien'in kabul etmediği alegoriden alakasız bi kongo gezisi(ki bunun anlatımı 5dakika sürüyor)ne kadar bir sürü şey olması tam bir hayal kırıklığı!bence izlemeye değmez!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

  • Re: berbat Gönderen ELENTARY Tarih: Mayıs 06, 2002 - 11:35:38
Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012