Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 42 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Herçek ve Hayal??Belki....
Yayınlanma tarihi Nisan 10, 2002 - 09:44:42 Gönderen Ringmaster

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Silmaril_ göndermiş "Konuya nasıl gireceğimi bilemiyorum.Lotr'in anlamını belirtmek en iyisi.

Bireyin doğaya yabancılaştığı ve sadece yeni çağın gereklerini yapmaya itildiği bir dönemdeyiz öyle ki bugün televoleler ve magazin haber programları en çok izlenen programlar arasında aslında bunun kaynağı bunları halka sunan ve ondan verilenden daha fazlasını istememesini öngören sistemdendir.İnsanlık tarihinde her zaman böyle zamanlar olmuştur ama her seferindede aşılmıştır.Ama bu sefer durum o kadar parlak değil.İnternet bilgiyi simgeleyebilecek birşey aynı zamanda özgürlüğün simgesi ve bu toplum ve kültür kavramını yavaş yavaş ortadan kaldırıyor(Aslında internet başka bir konu biz lotr ilgili kısma dönelim).

Lotr sanayi devriminin başlarında (eğer NG belgesilini izlediyseniz daha iyi görürsünüz) bir profesörün çocuklarına yazdığı masal kitabından daha büyük şeyler orada bir arayış var(Quest Literature.Bazıları Kaçış edebiyatı suçlaması yapmışlar ama hocama sordum ona göre ikisininde amacı aynı dolayısıyla aynı şey olduğunu söylemişti).Şu günlerde frp oynayanlara yapılan bir suçlamalara bir de bakın sırf rant sağlamak için frp yi alet ediyorlar.Hiçbir zaman hayal kurmak kötü birşey olmamıştır.Olmayacaktır da.İnsanlar sırf eldekinin gideceğini anladığında paniğe düşerler size hayal kurmanın kötü şey olduğunu söylüyorlarsa kesinlikle onların menfaatine uygun olmayan bişeyler vardır.Ama bunun bir de kötü bir kısmı var.Bakın http://www.tuvpo.com/byrd/byrd.html deki gibi saçma sapan şeylere yol açıyor.Unutmayın kardeşler middle earth bize hiçbirşey vermez.Ama biz ondan ağacı sevmesini,güzel bahçeler yapmasını,iyi şarkı söylemesini daha doğrusu iyiyi düşünmesini öğreniriz.Bir hayal bize birşey vermez biz ondan bişeyler alırız.

Dediğim gibi sizin hayal kurmanıza laf atan olursa hoşgörüyle karşılayın. arwenaksamyildizi da dediği gibi onlar IŞIĞI GÖREMEMİŞLER...

Bu konudaki her türlü düşüncelerinizi bekliyorum....


"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: Ringmaster
· Ana Sayfa


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Herçek ve Hayal??Belki...." | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 7 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Herçek ve Hayal??Belki.... (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Nisan 10, 2002 - 23:16:31
yani kardeş konuşma ve olayları yorumlama kağıda dökme yönüm mükemmeldir ama sana dicek sözüm yok AYNEN katılıyorum sana hele o dediğin "orta dünya bize birşey vermez ama biz ondan ağacı sevmeyi,bahçe yapmayı şarkı söylemeyi öğreniriz"lafın tam beni anlatıyor.Eğer doğa önemsiz olsaydı bizi ona çeken maneviyat nedir?herkezi çeker, içten şarkılar söyler ama insan oğlu hep tamahkardır onları görmez duyamaz hissedemezler.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re:İnsan hayalleri olduğu müddetçe yaşar! (Puan: 1)
Gönderen ELENTARY Tarih: Nisan 11, 2002 - 22:07:39
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Hayal kurmanın bir insan için en az nefes almak kadar önemli olduğuna inanıyorum.Kanımca insanoğlu için yapılan en önemli icatlar hayal sonucu oluşmuştur.
Eğer içimizdeki uçma hayali olmasaydı;uçak bulunur muydu acaba?İnsan olarak doğamızda doyumsuzluk var.En iyi ve mutlu anlarımızda bile şu da olsaydı diyebileceğimiz bir an olmadı mı? Her zaman daha iyi ve güzeli hayal ederken,daha iyi ve güzeli yapmak için çabalamadık mı?
Hayal kurulmalı derken tamamen hayale dayalı,ayakları yerden tamamen kopuk demek istemiyorum tabi.Ama hayalleri olmayan bir insan da kurumuş bir ağaç gibi bence.Hayal ve gerçeği aynı düzlem üstüne birbirine zarar vermeden,engellemeden yerleştirebilmek önemlidir.
Eğer kurduğumuz hayaller gerçek dünyaya ve çevremizle olan bağlarımıza zarar veriyorsa bu kötü.Ancak bize destek oluyorsa,-dediğin gibi ağaçları sevmemize,güzel bahçeler yapmak istememize- yardımcı oluyorsa ne mutlu hayal kuran insana.
Ayrıca cahilliğimi bağışla ma bana frp ne demek açıklarmısın?Y.efendisi ile ilgili bir oyunmu?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Herçek ve Hayal??Belki.... (Puan: 1)
Gönderen Bruinen Tarih: Nisan 12, 2002 - 12:00:23
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ai, Yüzük Dostu
Sen tuvpo.com'da yazılana saşma demişsin ama saçma görünen nice şey gerçek çıkıyor oyüzden hüküm vermekte acele etme. (Bu laf biraz Gandalf vari oldu galiba)
Bu arada insanın en huzur dolu olabileceği yer bana göre güneş ışınlarının hafifçe yaprakların arasından süzüldüğü, içinden küçük bir pınardan sular akan derin bir ormandır. Doğaya yabancılaşmak bize mutsuzluktan başka bir şey vermiyor gerçekten. Bu durumun hepimiz için tersine dönmesi dileğiyle...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Herçek ve Hayal??Belki.... (Puan: 1)
Gönderen sircadogan Tarih: Nisan 13, 2002 - 21:30:32
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
hayal kurnak bir yetenektir emek ister.büyüdükçe körelen bir yetenek.insan eğer bu yeteneğini koruyamazsa zamanla körleşir sağırlaşır.bazıları(yeteneğini kaybedenler) hayal kurmanın çocukluk; kurmamanın ise olguluk olduğunu düşünür.oysaki tam tersidir.bazıları ise olgunlaşmak(!) için yeteneklerinden vazgeçer.mesela benim arkadaşlarım;daha 14 yaşındalar. benim okuduğum kitapların saçmalık olduğunu düşünüyorlar.örneğin sıra arkadaşım kalın tarih kitapları okuyor ve beni küçümsüyor. ailemde bana karşı aynı yıldırma politikasını uyguluyor.çok zor durumdayım ne olur yardım edin bu baskıdan nasıl kurtulabileceğimi söyleyin. insanlar ne kadar acımasız


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Herçek ve Hayal??Belki.... (Puan: 1)
Gönderen ELENTARY Tarih: Nisan 14, 2002 - 22:41:30
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Seni en iyi anlayanlardan biride benim.Bu tür baskılar çevremdeki herkesten geliyor.En başta erkek arkadaşım Orta dünyaya çok fazla daldın çık artık diyor.Onu karşıma alıp hislerimi anlattığım zaman beni anlıyor. Ama yakın arkadaşları sadece bu siteye girdiğim için(ve ayrıca hala hevesin geçmedimidiye) dalga geçince o da çok etkileniyor.
Oda arkadaşlarım zaten bana yarı deli,çılgın gözü ile baktığı için sorun olmuyor.
Benimse tek yapabildiğim şey,Aslında fazla önem vermiyorda kafa dağıtmak için geliyormuş gibi yapmak.Sende öyle yap.Artık onlara anlatmaya çalışma.
Ayrıca başka işlerlede ilgileniyormuş gibi görün.Nasıl bir yerde yaşamak isterdin denirse Sakın orta dünya deme.Hollywood falan de geçiştir.Unutma zaten kitabı okumayanlar seni hiç anlamaz.Eğer daha yeni yollar bulursam,yazarım.(banada gerekiyor çünkü)
Birde sakın ertesi gün iki sınavın varken,internete girme yada kitabı okuma.(Nasılsa geniş bir zaman).Yoksa aileni iyice karşına alırsın.Arkadaşlarınla ise sadece seni anlayabilecekleri şeyleri paylaş.Lotr konusunda bu site var nasılsa,herşeyi burada yazabilirsin.
Huzurla kalman dileği ile..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012