Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 13 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar
Yayınlanma tarihi Kasım 23, 2001 - 21:12:22 Gönderen RingMaster

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Anonim göndermiş "Ya Arkadaşlar Bu Yüzüklerin Efendisi olayını çok abartmışsınız ben bunca yıllık Bir Edebiyat okuyucusuyum.Bu kitabı iki kere okudum ama hiçbir enteresanlığa rastlamadım Hiçbir Edebi değeri yok sadece Fantazi adı altında bir sürü yaratık bir sürü yer tasvir edilmiş yani ne olayların başlangıcı gelişimi hepsi hepsi çok sıkıcı ama Türkiyede herzaman olduğu gibi bir Moda çılgınlığı yaşanıyor Eskiden bir ara yandan çıtçıtlı komik kot pantalonlar modaydı şimdi olsa herkez güler sizlerde bu halinize ilerde çok güleceksiniz bu 2 boyutlu olarak ardarda dizilmiş zenginlik diye verilen ama sadece birtakım yaratıkların resmi geçit yaptığı anlamsızlıklar komedyasında

ne buluyorsunuz daha anlamlı ve değerli şeyler okusanız yok kitapta şu varmış da filmde yokmuş sanki mübarek İsanını On emiri değişmemesi lazımmış gibi hepsi hepsi Yaşlı Bir Eski çağtarihçisi adamcağız canı sıkılınca yazıvermiş..

RingMaster'dan not: Bu yazıyı yayınlamamak bu şekilde düşünen insanların (ki bu insanların sayısının yadsınacak kadar az olduğunu düşünüyorum) varliğını yoksaymak olacaktı. Sonuçta bu site yüzüklerin efendisi konsepti üzerine düşüncelerin paylaşıldığı bir ortam ve bu düşüncelerin herzaman olumlu olamayacağını gözardı etmememiz gerekiyor. Yüzük dostlarının hoşgörüsüne sığınarak yazıyı sitede biraz da sansürleyerek yayınlıyorum. "

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: RingMaster


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 155 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Kasım 24, 2001 - 00:13:01
Bu adam zırvalamıs baska bisiy diiil, Tolkien le alıp veremedigi nedir anlamadım.
Tolkieni sevmiyorsa niye o kadar okumus? veya bu sitede isi ne?
O onu sevmiyorsa biz de onu sevmiyoruz..:))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen Gimli-lotr Tarih: Kasım 24, 2001 - 00:58:22
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Gerçekten beni şaşırtan bir yazı..Neresinden tutacağımı dahi bilemedim ama belki bunda yazının tamamını okumamış olmamında payı olabilir diye düşünüyorum.Ama genede eleştirilerimi sıralamalıyım.
1) "Bunca yıllık bir edebiyat okuyucusuyum" cümlesinin anlamını çözemedim. Kastettiğin yıllardır kitap okurum ya da yıllardır edebiyatla ilgilenirim ise ,o zaman bunca yıllık bir okuyucuya yakışmayan bir cümle olduğunu belirtmeliyim. Baştan hata yapmışsın yada LOTR a çok kızdığın için yazdıklarını redakte bile etmemişsin.
2) Bir enterasanlığına rastlamamış olabilirsin, ama benim ise hayatımı değiştiren bir kitap. Ne olacak şimdi ? Senin gibi yıllardır edebiyat okuyucusu olan birine güvenmemek olmaz, bu durumda ben yanılmışım deyip yok mu saymalıyım tüm bildiğim gerçekleri?
3) Moda suçlaması ise tamamen asılsız çünkü bundan yıllar önce bu siteyi yapan arkadaşla bir öğrenci evinde saatlerce üzerinde konuştuğumuz kitaplar o zaman moda falan değildi. Eğer moda olsaydı, yayınlandıktan bu kadar zaman sonra bile amazonda 2000 yılının en çok hit alan kitabı olamazdı. Moda'nın anlamını biliyor olmalısın bir edebiyat okuyucusu olarak, ama tahminimce hatırlamamışsın.
4) Üstelik bu tepeden bakmacı bir yaklaşım değil mi? Ben sizin yerinize okudum, hemde iki kere okudum, o yüzden abartmayın ve "daha anlamlı ve değerli şeyler okuyun"demişsin. Haddini aşan bir cümle olmuş. 29 yaşımdayım ve doktorum, hak verirsin ki ne okuyacağım konusu sadece beni ilgilendirir ve fikrini soracağım kişileride ben seçerim.
5) Değişmemesi lazımmış diyerek başladığın cümlenin sonunun iyi geleceğini tahmin etmiştim ama orda da yanılmışım. Bir edebiyatçı olarak senin insanların bir esere sahip çıktığını görmekten mutlu olman lazım değil mi? Evet, değişmemesi lazımdı,çünkü LOTR bir klasiktir. Neleri okumamız gerektiğini yazmamışsın ama senin sevdiğin bir klasik alınıp değiştirilse ve insanlara sırf iki saatte tüketsinler diye abuk subuk bir film yapılsa sen de bozulurdun belki. Sonuç olarak filmin bu şekilde fazla değişmeden üç bölümde çekilmesi (ilk proje iki filmdi) tamamen okuyucuların yaptıkları imza kampanyaları sonrasında verilmiş bir karardır ve bence dayanışmanın iyi bir örneğini temsil eder.
Sen kitapları sevmemiş olabilirsin ve bu düşünceden hareket ederek bir daha Tolkien'in kitaplarını almayabilirsin. Bu fikrini de bir edebiyat yada eleştiri sitesine yazarak insanları uyarırsın. Buna kimse karışamaz ve karışmamalı. Ama sırf tartışma yaratmak için bir fan sitesine bunları yazmak bence samimi değil...barışla kal...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen IMLADRIS Tarih: Kasım 24, 2001 - 01:24:14
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bu yoruma yorum yapıp yapmamakta epey bir süre düşündükten sonra:
Efendim büyük bir merak içerisindeyim; tüm dünya edebiyat camiasının daha 19. yüzyılın başlarında üzerinde tartışmalara girip sonunda da edebiyat tarihinin bilim kurgu yazıları dalının kurucusu kabul ettiği bir edebiyat dahisinin bizzat bu dalın kurulmasına neden oluşturan eserini kim nasıl bir kültür ve eğitim seviyesi ile "hiç bir eğitim değeri yok!" diye yorumlaya biliyor. Kitap okuma alışkanlığının zaten pek az olduğu ülkemize ancak bir yüzyıllık ara ile dilimize çevrilerek girebilen böyle bir eseri herkesin anlayabilmesi diye bir şart zaten koyulmuş değil. Ancak anlamadığımız her şeyi bir şekilde "tü kaka" "moda" ilan etmek de ne yazık ki bizim toplumuza özgü bir davranış stilidir. Kaldı ki bir "edebi eser" ile kıyafet kavramlarını aynı kefeye koymak da "ayrı" bir düşünüş şeklidir. Bu arada -böyle bir karşılaştırmayı mantık çerçevesinde kabul edememe rağmen- şunu da eklemeden geçemeyeceğim moda dediğiniz şeylerin ömrü belli ve kısadır. Bu kitaplar ve yazar bir yüzyıl öncesinden gelip ülkemize de 90 lı yıllarda giriş yapmış ve azımsanmayacak bir okuyucu kitlesi tarafından o kadar zamandır ilgi görmektedir.
Gelelim boyut karmaşanıza. Karmaşa diye adlandırıyorum çünkü, kitap sever bir insan olarak okunanlardan algılanabilecek boyutun okuyanın hayal gücü ile doğru orantılı olduğu tüm mantık çerçevelerinde kabul görür! Kaldı ki konu ile ilgili tüm eserleri okuma zahmetine girdiyseniz konu ilk tarihlerinden dil yapısına kadar -üstelik de bir dil bilimci Profesör tarafından- en ince ayrıntısı ile işlenmiş bir konudur.
Film ve kitap arasındaki karşılaştırmalar hakkındaki eleştiriniz içinse sadece şunu söyleyeceğim:
Çok şükür ki hayatlarındaki yaşam için gerekli olan noktalar kadar, okudukları, anladıkları ve saygı duydukları şeylere -ki bu burada bir kitap ve onu yazan yazarın mantığıdır- gerekli değeri verip, bu konuya zaman ayıran ve daha da önemlisi sahip çıkan insanlarımız hala tükenmedi.
Beklerdik ki (en azından kendi adıma) biz nasıl sizin daha anlamlı ve değerli bulduğunuz şeylere saygı gösteriyorsak siz de en azından bunu yapabilesiniz...
Ve umarız ki sizin de bir gün canınız sıkılınca dünyanın kabul ettiği bir edebiyat dalı başlatabilen bir eser yazı verirsiniz.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

gerçekçi arkadaşımız ananim'e cevaben (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Kasım 24, 2001 - 20:52:03
ben bu arkadaşa soruyorum:madem bu bir akım kotlar pantolonlar gibi o zaman niye 1950'lerden beri okuyucunun ilgisini çekmiş ve geniş bir okuyucu kitlesine sahip bir kitap?bana bunun mantıklı açılamasını yapar mısın?siz kendini edebiyat okuyucusu zanneden arkadaş size sesleniyorum:siz ve sizin gibiler fantazi türünü kabul edemeyecek kadar hayal gücüne sahip olmayabilirsiniz ama bu dünyada milyonlarca okuyucunun hayal gücüne hitap etmiş ve kabul görmüş bir kitaptır. elbet siz de bu hayal yüzü görmemiş mantığınız,aklınız ve gerçekliğinizle yüzüklerin efendisi hakikatini kabul edeceksiniz.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Kasım 26, 2001 - 22:35:17
Siz de oltaya gelip bu adama cevap verme gafletinde bulunmuşsunuz arkadaşlar.Ne dediğini kendisi bile bilmeyen bu adam bunca yıl edebiyat okuyunca! kafayı sıyırmış.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Kasım 27, 2001 - 14:54:42
ne desemki bu edebiyat asigi arkadasin ! mutlu olmasi gerekir ki okumanın bos vakitlerde yapildigi bir ulkede bir kitabin sitesi var ve kitaplari ciddiye alan bir suru kisi var.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen GOLLUM_s (edgeinthemoondancer@hotmail.com) Tarih: Kasım 27, 2001 - 21:24:10
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Doktor beyin söylediğine katılmamak elde değil."Bunca yıllık edebiyat okuyucusu olmak"çok entellektüel bir okuyucunun kurabileceği bir cümle:)
Bence bu zatın tek istediği arkadaşlarına"bakın kuyuya bir taş atıyorum kırk tane akl-ı selim adam da çıkarmaya uğraşıyor,çok kolay tahrik oluyorlar,ne zevkli değilmi,bir hafta beni konuşuyorlar"diyebilmek.Ciddiye bile almaya değmez.......yok alalım ama !!??adam yılların edebiyat okuyucusu.Unutmasın LOTRde yazanları hayal edebilmek ,romana adapte olmak parlak bir zeka gerektirir,fantazi türünü ortaya çıkarıp son noktayı koymuştur tolkien bu triloji ile.Bu türü okumayı abes saymak zaten,o kişinin ne kadar edebi zevkten mahrum IQ su ayakkabı numarasına eş bir "EDEBİYAT OKUYUCUSU":) olduğunu gösterir.Esen kalın.GOLLUM RULEZZZZZ


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

[Başlıksız] (Puan: 1)
Gönderen milagros Tarih: Aralık 02, 2001 - 15:32:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
her zaman herkes herşeyi beğenmek zorunda değil tabi ama ben şahsen bu kitabın çok üstün bir hayal gücünün ürünü olduğunu düşünüyorum tamamen sıradışı bir yolculuk öyküsü ben hala o hikayedeki yolculukta gibi hissediyorum kendimi ve bence bu yolculuk diğer fantastik türlerden değil başlıbaşına bir EFSANE... ve efsane bu kitapta canlanıyor


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

yok yani gerek yok! (Puan: 1)
Gönderen Medea Tarih: Aralık 04, 2001 - 10:49:26
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bir daha bu siteye girermisin bilmiyorum fakat şunu biliyorum sen yaşamın rutinine kendini öyle kaptırmışsın ki at gölüğü takıp bu kafayla kitap okumaya çalışıp kızlara hava yapacağını düşünüyorsun...Ama istersen bin ikiyüzyıl kitap oku yinede kalemi eline aldığında çıkacak kelimeleri ben biliyorum."Bizim devleti ekonomik kriz vurmuştu...Sonrada çok kitap okuyorum diye dolan ortamda.Olan şeyleri mükemmel bir dille yazarsan sanattır ama şöylede bi gerçek var asıl sanatçı olarak üretim,yaratım sanatçının mükemmeliyetini arttırır...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen chu1 Tarih: Aralık 10, 2001 - 15:47:34
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Su y?llard?r edebiyat okuyucusu oldugunu söyleyen ki?i sanirim en son "CIN ALI BAKKALDA" SERISINI OKUMUS. daha dogru düzgün "herkes" yazmas?n? bile bilmiyor(utanmadan "z" ile yazm?s). bi de isa n?n 10 emri saçmal?g?n? yapm?s , yahu o isa n?n de?il musa n?n 10 emridir... ewet san?r?m bu y?llanm?? okuyucunun daha cok kitap okumas? gerekiyor. daha tolkien ve onun muhtesem eserleri hakk?nda elestiri yapacak düzeyde degil. eski bir soz vard?r bos f?c?dan cok ses c?kar d?ye, san?r?m bu o k?s? icin uygundur .


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen tombombadil Tarih: Aralık 07, 2001 - 13:22:11
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
slm ben yorumumu maddeler halinde yapacağım
1-Moda çılgınlığı konusu.Hiçbir tolkein okuyucusu kendine gösterilen bir tutam otun peşinden giden bir koyun değildir aksine hepsi kitabı okuyup,inceleyip,anlamaya çalıştıktan sonra tolkeine olan sewgi weya ilgilerini dile getiren insanlardır
2-Yıllardır edebiyat okuyucusu olan ki bu ne anlama galiyor anlayamadım,acaba edebiyat diye bir yayını falan mı kastediyor bu arkadaş yandan çıtçıtlı komik kot pantalonlar we dünyanın heryerinde her kesimden insanın okuyup beğendiği tolkeini nasıl birbirine benzetebiliyor açıklarsa sewinirim
3-Eğer tlor bir eski çağ tarihçisi tarafından yazılan öylesine bir kitapsa kendisi şu kadar yıldır edebiyat okuyucusu olan bu zat-ı muhterem de bi tane yazsın da görelim
NOT ringmaster a bu yazıyı yayınladığı için teşekkürler,bu çağdaşlıktır işte,tebrikler


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen Luin (the_luin@hotmail.com) Tarih: Aralık 09, 2001 - 15:22:51
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
İnanıyorum ki bu Edebiyat Aşığı şahıs da Tolkien'i kaçık olarak değerlendirenlere dahildir. Türkiye'deki sadece bir moda çılgınlığıysa tüm dünyada yaşanan nedir? Kendini küçük düşürmek için mi girdin bu siteye? Kaçık diyenlere de bir şey demiyorum. Çünkü insanın böyle mükemmel ve kusursuz bir şey yaratması için kaçık olması gerek. O'nun kaçıklığına sonsuz saygı duyuyorum...ben de bir kaçığım ve mutluyum o zaman...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

bu adama kafa atmak istiyorum. (Puan: 1)
Gönderen estel_Aragorn Tarih: Aralık 12, 2001 - 12:20:25
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
şu an sinirimden klavyeyi parçalayabilirim ama sakin olmama lazım. bence bu adam ya ölümüne susamış yada küfür yemek felan istiyor. aslında bunu lotr fayranlarının ortasına atacaksın ve tartışmaya başlayacaksın. O zaman belki iki kere okuduğunu iddia ettiği yüzyılın kitabı hakkında, hemde milyonlarca hayranı bulunan bu şaheser hakkında, kitaba gönül verenleri aşşağalayıcı konuşma yapılması gerektiğini öğrenir...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen decembre Tarih: Aralık 12, 2001 - 15:29:14
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bu moda filan degil. Yuzuklerin Efendisi bir felsefe icerir. Iki kere okumaniza ragmen bunu anlamamis olmaniz ilginc!!! Belki de hayalgucunuzle ilgili problemleriniz vardir. Bilemem.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen Luin (the_luin@hotmail.com) Tarih: Aralık 12, 2001 - 18:12:24
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bence bu adamın algılama yollarında enfeksiyon oluşmuş, hemen müdahale gerekli. ya çekip vuralım ya da gimli-lotr arkadasım sana bırakıyoruz...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Aralık 13, 2001 - 20:33:41
Bu muhterem zat kitabı iki defa okumuş ama hala daha Tolkien'in eski çağ tarihçisi olduğunu zannediyor. Diğer arkadaşlar gereken cevabı vermişler o yüzden daha fazla yazmayacağım ama Tolkien'in bir dilbilimci, eski İngiliz dili uzmanı ve edebiyatçı olduğunu kitapları iki kere okumasına rağmen hala anlamayan bu kişiyi ciddiye almamak gerekir diye düşünüyorum. İnsan hiç değilse kitabın önsözünü okur yahu!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen abigale Tarih: Aralık 20, 2001 - 21:12:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ya koskoca tolkieni ve dehasını,koskoca bi efsaneyi,tüm sınırların ötesinde bi hayalgücünü çıtçıtlı pantolona benzeten ins***** ne denirki!

senin edebiyat okuyuculuğunda bu kadarmış işte pek müstesna insan...

tolkien i çıtçıtlı pantolon modasıyla bir tutan biri daa fazla edebiyat faalan okumasın bence...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Garip bir inceleme anlayışı olduğuna inandığım ki& (Puan: 1)
Gönderen forchune Tarih: Aralık 24, 2001 - 08:51:10
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Garip ama bir edebiyat okuyucusu olarak fantastik ya da değil;
- tasvir sanatını inceleyip de birşey bulamaman ilginç,
- Hikayeyi bir araya getirdiğinde iç bütünlüğünü görmemiş olman da ilgimi çekti
- Bana göre hikayenin içeriğindeki olay yalnızca bir fantastik öykü değildir, çok daha fazla insani değerlerle ilişki kurmaktadır ama sen bunu anlayamayacaksın herhalde
- Haritayı izlemeden okumuş olmalısın diye düşünüyorum belki o zaman tanımlama sınırlarına erişemediğinden dolayı sadece tasvirlerden ibaret bir kitap olduğunu düşünmüş olabilirsin

J.R.R.T.'nin söylediği gibi :
" İnsanlar anlam veremedikleri şeylere beklenende fazla bir değer verildiğinde; onu anlamaya çalışmak için çaba göstermek yerine kendi değerlerini savunmaya geçer. " - Hata yapmış olabilirim yaklaşık çeviri budur. -


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen mithrandir Tarih: Aralık 24, 2001 - 22:07:13
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bu Herif Ne Saçmalıo Ya ......
Öncelikle bu anlattığı kadar aptal bir kitap olsaydı yüzyılın en iyi kitabı seçilmezdi..
buna sadece bir edebiyat okuyucusu diil o edebiyatı yapanlar karar vermişti.....
bunları bir daha düşünüp özür dilemesi lasım bence


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen ESTEL Tarih: Aralık 28, 2001 - 19:09:42
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ardadaslar bu adam cok komik ya... Tuttum bu herifi ii sacmalıyo... Gecen trende biri vardı. Yüzüklerin efendisi bir cocugun basından gecenlermis. Filmi seyretmis ve bunu anlamıs. Ben ona kızıyordum ama bu arkadas daha vahim durumda. Neyse baya güldüm buna saolsun yorumları için yine bekleriz...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: I made a spell ! (Puan: 1)
Gönderen medieval_princess Tarih: Aralık 29, 2001 - 01:24:28
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://profiles.yahoo.com/lady_sun_n_moon
Hani bazen kabus görürüz sınava giriyoruz bişi yapamıyoruz soğuk terler dökülüyo filan lol! Umarım bir gün bu sayın 'yüksek edebiyat eleştiremeni' so called, insan Tolkien'ın ingilizcesini de okumak zorunda kalır ve onu da anlamaz bi güzel böööle ;D Gandalf büyüsü yaptım işte! hadi bakalım :) şaka bi yana böyle bir insan bile iki kere okumaya değer gördüyse bence bu insan zaten kitabın başarısını kendi ağzıyla söylüyo bu kadar basit yani olay :))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen culurien Tarih: Ocak 02, 2002 - 16:34:28
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bence ilerde kendine gülecek olan sensin. senin gibi düşünenlere aldırmak bile saçma aslında..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

none (Puan: 1)
Gönderen eced Tarih: Aralık 31, 2001 - 11:17:47
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
eminim okuduğun kitaplarda herkez değil herkes yazıyodur.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

 • Re: none Gönderen elf_girl Tarih: Ocak 01, 2002 - 23:25:50
türkçe (Puan: 1)
Gönderen elf_girl Tarih: Ocak 01, 2002 - 23:25:00
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
"bunca yıllık Bir Edebiyat okuyucusuyum" diyen insan "herkes"i "herkez" yazmaz. Ayrıca edebiyat okunmaz kitap okunur.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 02, 2002 - 01:03:13
Walla filme gittiğimde arkada oturan bir yarım akıllı mahluk ilk yarının sonunda bu ne b*ktan bişey dedi sesi salonda çınladı ,o an o kızı orglara yem etmek istedim ve aynı seyleri bu yorumu yapan ve yıllardır edebiyat okuyan şahıs içinde istiyorum...
ben bi edebiyat okuyucusu değilde iyi bir kitap okuyucusu olarak şunca yıllık hayatımda bu kitabı okuyamadağım için filmi izlerken iki gözüm iki çeşme ağladım ne yapalım kısmet değilmiş hayal gücüme bu kadar hitap eden bu filmi izledikten sonra kitabı okucam hemde 2 kez:) sevgili arkadasım sende biraz hayal gücünü geliştirmeye ve daha faydalı işlerle uğrasmaya çalışsan eminim vatana millete daha hayırlı olursun...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

sabah gazetesindede senin gibi bi zibidi vardı yırtıp ATTIM..! (Puan: 1)
Gönderen jedimetin Tarih: Ocak 02, 2002 - 14:12:39
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
kitabı pop kültür saçmalığına eş tuttuğun için Senin allah günahlarını affetsin.
j.r.r senin gibileri saldırısını karşılamak için güzel bi söz etmiş ama neyse bilen biliyor zaten.(alagorinin her türlü tezahüründen.. diye giden hani)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen Luin (the_luin@hotmail.com) Tarih: Ocak 07, 2002 - 13:17:31
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
die now and curse in vain!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Babalar ne diyo bu arkadaş ya (Puan: 1)
Gönderen Pornogothic Tarih: Ocak 07, 2002 - 22:34:36
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ya arkadaş madem ben malesef senin iyi bir okuyucu olduğunu düşünmüyorum.Bunca yıldır okurum demişsin ama daha iyi bir eserle dandik bi eser arasındaki farkı bile anlamıyosun be ya..
Kolaymı bunca karakteri ırkı dünyayı yaratmak .Sen bütün bu olağanüstü çalışmayı bi seferde silip atmışsın ya. Dediğin gibi bir okuyucu olsaydın bu hayalgücünün müthiş gücü karşısında eğilirdin. Seni lanetliyorum arkadaşım...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

On Emir İsa'nın Değil Sevgili Edebiyat Okuyucusu (Puan: 1)
Gönderen Lady_Lothlorien Tarih: Ocak 09, 2002 - 20:19:34
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Okumayı bu kadar seviyorsan al eline bir de tevrat ve incil oku da On Emir kime aitmiş öğren seni gidi dikkat çekmeye çalışan cümle kurma özürlü yaratık. Senin gibileri tüpe koyup bağsur ilacı yapmalı çünkü ettiğin laflar ancak oraya sürülür!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 23, 2002 - 14:33:49
ulan sözde edebiat okuyucusu zaman ve yer söle kapısalım bakalım sacmalık neymis


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen EmirYener Tarih: Ocak 22, 2002 - 21:53:01
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Tüm yüzükdostlarına selamlar,

Anonim edebiyat okuyucusu(?) arkadaşımızın ve sizin yorumlarınızı okuyunca bir anda beş yıl öncesine,Tolkien ve Fantastik edebiyat ile ilk tanıştığım günlere döndüm.Benim çok sevdiğim bir arkadaşım (ve kankam :) ) elinden kalın mı kalın bir ingilizce kitabı düşüremiyordu.Kitabın kapağında bir yüzük ve bastonuna dayanmış yürüyen,tuhaf siviri şapkalı,çatık kaşlı bir ihtiyar vardı.Hepsinin üstünde ise,kırmızı harflerle yazılmış o efsanevi başlık:The Lord of the rings.....Arkadaşım yemiyor içmiyor,odasına kapanıp okuyor da okuyordu.Çok kızıyordum ona;neden ki her aradığımda,biryerlere gidelim dediğimde hep aynı cevap:'Çıkmasak olmaz mı?,Kitap okuyorum,çok heyecanlı yerindeyim kusura bakma' vs. vs....Ondaki okuma hastalığının tek kitaba yoğunlaştığını nihayet anlayınca sordum:'Anlatsana ne yazıyor şu kitapta?Günlerdir evdesin bunu bitirmek için.' Arkadaşım başladı içeriği anlatmaya...kızılca kıyamet ondan sonra koptu zaten:'Vayy efendim bu ne saçmalıktır!Yaşından utan böyle çocuk masallarını okuyorsun!Ne demek öyle hayali yaratıklar,yok orta dünya,yok hobbit bilmemne!Madem çok meraklısın okumaya doğru dürüst şeyleri oku!' falan filan...Şimdi hatırlıyorum o lafları da hayret ediyorum kendime ben ne darkafalı,ne duygu yoksunu adammışım diye....Neyse,baktım ki arkadaş kitaba sarıldıkça sarılıyor,bende de başladı bir merak 'acep nasıl birşeymiş ki bu böylesine materyalist adamı kendine esir etti?' diye.O sıralar da Metis yeni çıkarmıştı yüzük kardeşliğini...Aldım birtane bakayım dedim nemene şeymiş bu?Çok iyi hatırlıyorum,cuma günü alıp başladım kitaba,başlayış ki o başlayış....İki gün boyunca tuvalet haricinde çıkmadım odamdan,yemeklerimi bile odamda yedim;ailem artık endişlenmeye başlamıştı.Ben de kitap okumayı ve edebiyatı çok severim (anonim edebiyat 'okuyucularının' kulakları çınlasın :) ) bazen uzun saatler hatta tüm bir gün okuduğum olurdu ama böylesi hiç olmamıştı.Nihayet pazar akşamüstü kitabı bitirdiğimde artık gerçek dünyadan neredeyse tamamen kopmuş durumdaydım ve duygularım öyle yoğundu ki her an ağlayabilirdim.Bu kitaba fantastik demenin çok büyük bir haksızlık olduğunu kesinlikle karar vermiştim.Fantastik hayal olan,hayal olduğu hiçbir zaman gözden kaçmayan şeydir ama Lotr hayal falan değildi,basbayağı gerçekti!Ben çok gezi yazısı,anı okumuşumdur ama onları yazanların yaptığı gerçek varlıkların tasvirleri,üstadın hayalgücüyle yaptığı tasvir ve doğal anlatımının yanında sönük kalıyordu.Ama herşeyden çok da eserdeki olay bütünlüğü,duygu yoğunluğu beni büyülemişti.Kankamla artık rolleri değişmiştik :).Şimdi Ben onu frodonun mordordaki yolculuğunu,minas tirith kuşatmasını anlatması için sıkıştırıyordum o ise bana gülerek hep aynı yanıtı veriyordu:'gelecek bölümleri bekle'....Böylece meraktan çatlayarak geçirdiğim altışar aylık aralıklarla üçlemeyi tamamladım.Üçleme bittiğinde birşeyi farkettim:ben artık eski b

Yorumun devamı...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 27, 2002 - 01:59:40
bu yukaridaki notta buyuk bir kiskanclik ve herkesin begendigi bir seye illa zit olmak icin bir tavir takinilmis.
sadece turkiyede bir moda cilginligina baglamani ise okudugun kitaptan hicbirsey anlamamis olmana veriyorum.senin moda cilginligi dedigin kitap tum dunyada best seller olmus ve (tam bir sayi veremiyecegim ama satis rakami olarak milyonlarla ifade edilen bir kitap) elf leri ve elce yi tolkien amca uydurmus kafasindan sen oturup buna benzer birsey uydur ondan sonra camur at. *tabiki sen derken anonim grubu kaste ediyorum*


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Edebiyat okuruymuş! :) (Puan: 1)
Gönderen Dumbledore Tarih: Ocak 29, 2002 - 22:40:15
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bu yazıyı yazan arkadaş iyi ki bir okurmuş. Bir de olmasaydı lotr için ne derdi acaba? Tahmini cevaplar; Çocuk romanı ya da masalı, sobada yakmak için yakıt vb. saçmalıklar.......
Sevgiyle kalın kardeşlerim:)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

kac yıllık okuyucusun???? (Puan: 1)
Gönderen yagmur Tarih: Ocak 30, 2002 - 17:25:03
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Madem bir enteresanlık yakalamadın,hiç bi edebi niteligi yok niye iki defa okudun kardesim???
ilkinde anlayamıyormusun??tuhhh bak işe yaramamısEDEBİYAT okuyuculugun...
ayrıca iki defa okumak degil,okuyupta anlamak marifet,ve gördüğüm kadarıyla pek bir sey anlamamıssın..koca bir dünya yaratılmıs karsında duruyor ve sen ne olayların baslangıcı nede sonu var deme gafletinde bulunuyorsun...sana bir tavsıye kitabi 10 defa daha oku...belki birseyler anlamaya baslayabilirsin.....


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Şubat 14, 2002 - 02:28:35

eğer üniversite mezunu, 60-65 yaşında olan insanlar Yüzüklerin Efendisi'ni okuyor , anlıyor, ve en önemlisi sevilmeye değer buluyorsa, bu kitapta bir şeyler var demektir.bunu göremediyse bu arkadaşa kızmaya gerek yok-kendisini özel "edebiyat" dünyasıyla başbaşa bırakalım!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen axana Tarih: Şubat 18, 2002 - 11:55:09
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
al işte Tolkien'in sadece ticaret amaçlı bir kitap yazdığına inanan beyinsizlerden biri daha! onca yıllık Edebiyat okuyucusuymuş ben de senin kadar kitap okumuşumdur inan bana! sen daha adamın yapıtının nasıl bir Edebi değer taşıdığını anlayamadıysan kendine nasıl edebiyat okuyucusu diyorsun ki? Biraz saygı ya başka birşey istemiyorum bir kitap yüzyılın romanı olursa bunu seçenlerin de bir bildiği vardır herhalde sevmemiş olabilirsin ama böyle, bu şekilde görüş bildirip o küçücük beyninle bir dahiyi ayaklar altına almaya hakkın YOK!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Şubat 21, 2002 - 11:56:51
BU ADAM GERÇEKTEN ZIRVALAMIŞ. TÜRKİYEDEKİ MODA ÇILGINLIĞINDAN BAHSEDİYOR;BİR ÇEŞİT MODADA ONUN YAPTIĞI BUNA "BEN HEPİNİZDEN FARKLIYIM" MODASI DENİR BENCE.
YILLARDIR EDEBİYAT OKUYORUM DİYOR AMA HİÇ SANMIYORUM Kİ TOLKIEN KADAR GÜZEL TASFİR YAPABİLEN BİRİNİ NE GÖRMÜŞTÜR NEDE GÖRECEKTİR.
İSTER KIZSIN İSTER BAŞKA BİRŞEY!!!!!!FRP TÜM DÜNYAYI ETKİLEYEN BİR SANATTIR VE BİZ FRP'NİN BAŞLANGICI SAYILAN BU BAŞYAPIT KARŞISINDA SAYGIYLA EĞİLİYORUZ......


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen akgandalf (sakalu@cızırtı.com) Tarih: Şubat 22, 2002 - 18:51:22
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
tabii ki herkesin beğenmemesi normal, esasen beni bu kitaba bağlayan tolkien'in hayal gücü.
insan kitabı iyice anlayıp okuduğunda sanki orta dünyada gibiyim. belki bir edebi eser değil ama sonuçta bu kitap yıllarca insanların hayranlıkla okuduğu kitap.işin edebi kısmına gelince aslında ben çoğu edebi kitabı okurken genellikle sıkılırım.
ancak tabii insanların yazdıklarına da saygılıyım ancakm bu yazı sansürlendiğine göre arkadaşımız bu olaya pek objektif yaklaşmamış anlaşılan.emeğe saygı ilkesini hafızamızın birv köşesine kazımamız lazım.şu anda dünyada tolkien'in yarattığı başarıya ulaşmış kaç yazar var ki?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen frena Tarih: Şubat 23, 2002 - 00:01:32
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bence bu kısı tolkıen'ı ve bu tarzı pek anlayamamıs ve bu yuzden de boyle bır yazı yazma ıhtıyacı duymus. bu bır moda degıl tarz meselesı . eger ınsanlar bırseyden hoslanıyorsa o seyle ılgılenır ve onun hakkında bır seyler yapmaya calısır. bence bu kısının bunu moda ayak uydurma olarak dusunmesının nedenı bunun son bırkac senede daha cok kısı tarafından benımsenmıs olması olabılır. ama hatırlatmak ısterım bu tarz zaten yenı yenı anlasılıyor. nasıl kı metalcılere rockcılara moda yapıyorlar demıyorsak buna da moda dıyemeyız. zamanla bu tarzın da yerlesecegını dusunuyorum hem de dıger butun tarzlardan daha hızlı. cunku bu tarz hayal gucune etkı edıyor ve bunu anlayan ınsanlar cok begenıyor.yıne de rıngmaster'a bu yazıyı yayınladıgı ıcın cok tesekkur ederım. boylece ınsanların bu konuda ne kadar eksık kaldıklarını gorebıldık....


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

ONYARGILAR!! (Puan: 1)
Gönderen mitabula Tarih: Şubat 25, 2002 - 14:08:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
yuzuklerin efendisi kitabinin hayranlarina; bu kitabi cok iyi anladiginizi, cok iyi degerlendirdiginizi soyluyorsunuz ancak kitabin sadik muritlerinin asla yapmamasi gereken bir hatayi yapiyorsunuz; yazilarinizda surekli malum yaziyi yazan kisiden ADAM diye bahsediyorsunuz. adam kelimesini insan olarak kullaniyoruz diye bir savunmada bulunmayin cunku bizde bu kelime erkek kelimesinin yerine kullanilir. yaziyi yazanin bir kadin olabilecegini hic dusunmuyorsunuz... bence bu kadar onyargili olmayin...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

tebrikler:)) (Puan: 1)
Gönderen mitabula Tarih: Şubat 25, 2002 - 14:12:58
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
sanirim buraya her geldiginde kIs kIs guluyorsundur. bilmiyorum bu yaziyi yazarken bu kadar firtina koparacagini biliyor muydun? ne diyeyim, arkadaslar sana tesekkur etmeli. sayende sitenin izlenirligi artti:))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Şubat 25, 2002 - 21:02:25
Çok fanatikçe yaklaşacağım için beni bağışlayın ama şu fikre katılıyorum ki çok üzülerek söylüyorum: gerçekten moda oldu!! Bilen bilmeyen LOTR okuru, izleyicisi, fanı..vs oldu. herkeste bir telaş bir heyecan. Tolkien'le yeni tanışan ve gerçekten onun ruhunu anlayıp sevenlere bir lafım yok,yanlış anlaşılmasın.Ama sırf piyasa oldu diye bir anda herkes -aman bende geri kalmayım- diyerek akın etmeye başladı. Ve yine sırf piyasa diye oturduğu yerden yorum yapmaya başladı. Tıpkı şu ''edebiyat profesörü'' gibi.. Şimdi soruyorum:Sen kitabı hemde iki kere okumakla modaya uymuş olmuyor musun? yani senin de dediğin gibi ''ilerde gülünecek'' kişilerden biri de sen olmayacak mısın? Ya neyse dediğim gibi ben bu konuda çok bencilim bunu şimdiden kabulleniyorum. Sırf piyasa oldu diye okunmasın ve izlenmesin lütfen. İlgisi olmayanlar LOTR nin BIRAKSIN ARTIK PEŞİNİ!!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen makcicek Tarih: Şubat 26, 2002 - 11:52:36
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Haklı valla ne diyim. Ama benim gibi hayalperestler için ne deseniz boş. Hatta bunları aslında Tolkien yazmamış, çalıntı bunlar deseler bile boş. Ben bi kere sahiplenmişim olayı. Hayır, mesele o da değil. İçinde düşünebilen canlıların birbirleriyle olan ilişkilerinin yer aldığı tüm edebi eserleri seviyorum. Dostluk, sadakat, sorumluluk, hırs vb. insani duygular içinde yer aldıktan sonra, "Alice Harikalar Diyarında" bile benim için "Sefiller" kadar değerli ve önemli bir eserdir. E şimdi, Gimli'nin maden de ölmüş olan yoldaşlarının ve kuzeninin mezarıyla karşılaştığı ve acı içinde ağladığı sahne de onunla birlikte aynı acıyı hissedip ağladıysam, Gandalf karanlık çukura yuvarlandığında diğerleriyle birlikte haykırdıysam, bana istediğimi vermiş demektir. Gerisi palavra. Çal çal oyna.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Haklı Vallahi. (Puan: 1)
Gönderen makcicek Tarih: Şubat 26, 2002 - 11:52:57
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Haklı valla ne diyim. Ama benim gibi hayalperestler için ne deseniz boş. Hatta bunları aslında Tolkien yazmamış, çalıntı bunlar deseler bile boş. Ben bi kere sahiplenmişim olayı. Hayır, mesele o da değil. İçinde düşünebilen canlıların birbirleriyle olan ilişkilerinin yer aldığı tüm edebi eserleri seviyorum. Dostluk, sadakat, sorumluluk, hırs vb. insani duygular içinde yer aldıktan sonra, "Alice Harikalar Diyarında" bile benim için "Sefiller" kadar değerli ve önemli bir eserdir. E şimdi, Gimli'nin maden de ölmüş olan yoldaşlarının ve kuzeninin mezarıyla karşılaştığı ve acı içinde ağladığı sahne de onunla birlikte aynı acıyı hissedip ağladıysam, Gandalf karanlık çukura yuvarlandığında diğerleriyle birlikte haykırdıysam, bana istediğimi vermiş demektir. Gerisi palavra. Çal çal oyna.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Hadi ordan ! (Puan: 1)
Gönderen WiCKeR_MaN Tarih: Şubat 26, 2002 - 19:43:15
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
yaw, bu adamdan ne edebiyat okuyucusu (!) olur, ne de başka bişey .. anlama kıtlığı çektiği ise kesin, hem de kitabı iki kere okumuşken !!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen gitane Tarih: Mart 02, 2002 - 20:24:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bir kere bir edebiyat okuyucusunun hele hele bunca yillik bir edebiyat okuyucusunun yorumu biraz daha edebi olurdu daha sonra herkesin zevki kendine .onun deyisiyle bu MODACILGINLIGI bircok insanin kitapla tanismalarini sagladi e buda kotu bisi deil.
bu kisi kendisi kitabi beenmedigi icin bizimde ona uymamiz gerekmio ve bunun farkinda deil.herkes LOTRu sevcek diye bir sey yoksevmeyenede saygimvar tabi kendisini bu sekilde kuculmuyor ve benim fikrime saygi duyuyorsa! ne zannediyorki kendisini bu yaa?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Mart 04, 2002 - 14:16:58
bUNU YAZAN kişinin kitabı okuduğuna ve bir edebiyatçı olduğuna inanmak güç ayrıca Joseph Tolkien ingiliz edebiyatının en önemli adamlarından biri. Ben üçlemenin gerçek fanatiklerinin türkiyede çok az olduğuna inanıyorum ve tolkienin hayal gücüde muthiş ve her kitabın insana faydalı olduğuna inanıyorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

edebiyat(!)okuruna (Puan: 1)
Gönderen karia Tarih: Mart 10, 2002 - 21:42:07
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bu değerli edebiyat(!)okuru arkadaş herhalde sadece kitap başlıklarını okuyo olsa gerek.dünyanın hiçbir yerinde canı sıkılan bir adam sadece canı sıkıldı diye cilt cilt kitap yazmaz herhalde ve tüm dünyada bu kadar okunmazdı.ayrıca o kadar sıkıcı buldun kitabı da niye iki kez okuyon.seninkide laf olsun diye yazılmış bi yazı...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu sayın edebiyat okuyucusu! (Puan: 1)
Gönderen tugba Tarih: Mart 15, 2002 - 17:08:19
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bir kere önce ilk cümlen yanlış,bu kitap hakkında böyle yorum yapan bir şahsın ,bu sitenin üyeleri ilearkadaş olabileceğini sanmıyorum!Zaten bu kadar eleştirdiğin bir kitabı 2kere okuduğunada inanmıyorum.Bir olayın enteresan olmasıda,bir kitabın beğenilmeside göreceli bir olaydır(bilmiyorsan eğer; göreceli:kişiden kişiye değişebilen)Kitabı beğenmemen olası bir durum onu anladımda ,bu sitede neden gezindiğini anlamadım.Kitabı okuyup, hemen siteyi bulup eleştireyim demedin herhalde!Şöyle bir düşünürsek; o komik çıtçıtlı kotları hatırladığına göre sende modayla baya ilgilisin.Neyse bu önemli değil ,eminim ki o kitabı beğenen bir çok insanın çok saçma bulacağı,güleceği,sıkıcı bulacağı,anlamsız ve boş,ve üstüne üstlük moda olan pek çok saçma kitabı beğeniyorsundur.Ama bence sen bunlarla vakit kaybetme,otur beyninin gelişmemişhayalgücü ve fantezi bölümü ile anlamlı ve değerli(!!!)kitaplar oku.ama dikkat et modası geçmiş olsun .SEN VAR YA ;BU HALİNLE DEĞİL YAŞLIBİR ESKİ TARİHÇİNİN FANTAZİ KİTABINI ANLAMAK,BUNAK BİR MATEMATİKÇİNİN YAPACAĞI 2İŞLEMİ BİLE ANLAYAMAZSIN!!!!! NOT;KENDİMİ EN FAZLA BU KADAR SANSÜRLEYEBİLDİM!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

zırva nın bu türlüsü! (Puan: 1)
Gönderen AvEsTa Tarih: Mart 17, 2002 - 11:55:50
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bu tipleme kendi kendini yeterince küçük düşürmüş zaten ..
bırakalım.. belediye zehirler bu türleri...bir yerde küçük adamların büyük gölgeleri oluşuyorsa orda güneş batıyor demektir... bu adamın gölgesini daha fazla büyütmeyelim bence... sevgiler tüm fanlara!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen dwarfwithmorthalcharisma Tarih: Ocak 05, 2005 - 20:32:51
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ya hadi beğenmedin saygılı ol be adam ben o yaratıkların hepsini senden çok seviyorum.
Hayır benim merak ettiğim Tolkien'in sözkonusu anonim arkadaşın annesiyle bi münasebeti mi olmuş acaba


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen anthorle Tarih: Nisan 11, 2002 - 17:45:10
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
saygı gostermelıyız de ne bıcım seydır bu kardesım.amcam 2 defa okumus ve sıkıcı dıyo.anlamak mumkun deıl.ne dıyelım.basındasaruman gıbı bı bela musallat olsun


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Eh Çok Biliyosan Sen Bişey Söyle Onu Okuyalım! (Puan: 1)
Gönderen yol_gezer Tarih: Nisan 13, 2002 - 23:07:11
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aklınımı bozdun sen yaw?

Sen çok biliyosan bişey söyle onu okuyalım...

yaşlı bir eskiçağ tarihçisi adamcağız dediğin 20.yuzyılın en çok okunan kitabının yazarı tamam mı?

sen acaba kitabı nasıl okudun? belki anlamaya yetecek kapasiten olmadığı için böyle konuşuyosun demi?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

SAURON GÖRSÜN YÜZÜNÜ! (Puan: 1)
Gönderen yol_gezer Tarih: Nisan 13, 2002 - 23:08:36
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
kıskanç!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

seni ork herif! (Puan: 1)
Gönderen Mithrandir_tr_1 Tarih: Nisan 14, 2002 - 13:46:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bizim 46 yaşında geri kafalı geri zihniyetli bir edebitatçımız vaar bakıom aynı şeyleri düşünüyosun gollum bozuntusu


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Allahın ezigine!! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Nisan 14, 2002 - 15:46:27
sen ne anlarsın kitaptan kırmanco git ali babayla 40 haramileri oku!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

SAYGILI OLUN! (Puan: 1)
Gönderen asenawolf Tarih: Nisan 16, 2002 - 17:03:04
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://communities.msn.com/TheLordOfTheRingsLegends
Arkadaslar su yaziyi yazan kisiye niye saldiriyorsunuz anlamadim.Size ne?Istedigini dusunur ve yazar.Kendisine gore elbette heklidir,size gore haksiz olabilir ama her normal insana yapilmasi gereken gibi ona saygi gostermek gerekir..Bakin bizimle dusuncelerini adam gibi paylasmis,sizde medeni olun..Dusunme sucu yanlisi olmayin.Bana gore arkadas yanlis dusunuyor ama bravo ona,bunu dile getirmesi bile guzel.Ancak o kitabin edebi olup olmadigini usta yazarlar takdir edebilir,biz sadece dar alanlarda degerlendirebiliriz.
Bir LOTR faninada bu yakisir,hakaret degil.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

cevap lütfen (Puan: 1)
Gönderen arwenevenstar Tarih: Nisan 27, 2002 - 15:34:08
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Arkadaşım senin fikirlerine saygı duyuyorum,ama fikirlerinde o kadar ısrarcıysan şu sorulara lütfen bir cevap gönder:
-Kardeşim madem Yüzüklerin Efendisi edebi eser değil,işe yaramaz bir kitap niye iki defa okudun?Hadi anlamadığın için diyelim niye o zaman kendine “yıllardır bir edebiyat okuyucusuyum” gibisinden laflar söylüyorsun?(bir!)
-Canım arkadaşım acaba yıllardır okuduğun o edebi eserlerin hepsinde “herkes”kelimesini “herkez” diye mi yazmışlar?Hadi öyle yazmışlar diyelim o zaman niye o kitaplara EDEBİ eser diyorsun da Yüzüklerin Efendisi’ne edebi eser demiyorsun?(iki!)
-Madem Yüzüklerin Efendisi’ni iki defa okudun nasıl hala bir şeyler kapamadın?Affedersin ama duygusuz ve zırvacı olduğundan mı?Yoksa “Hadi bi laf atayım da ortalık karışsın” şeklinde düşünenlerden misin? (üç!)
-Her şeyi anladım tamam da yüzlerce kişiye nasıl “ben sizin yerinize okudum boş verin okumayın”gibisinden sözler sarf ediyorsun?( dört!)
-Yüzüklerin Efendisi’nin son yüzyılın en çok okunan kitaplarından olduğunu bilmiyor musun?Yoksa modanın her sene (hatta her mevsim)yerine yüzyılda bir mi değiştiğini sanıyorsun?(beş)
Hadi sevgili kardeşim cevaplarını bekliyorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen smiling_girl Tarih: Nisan 28, 2002 - 13:03:32
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Nasıl bir okuyucu olduğun çok iyi anlaşılıyor.Yukarıda da yazmışlar sanırım senin okuduğun o edebi kitaplar pamuk prenses gibi kitaplar falan.Efsaneleşmiş bir kitap için nasıl bir yazı bu aklım almıyo yani.Belki sana saçma gelebilir ama bu kadar da yerden yere vurulmaz ki bir kitap.Ne biçim bi eleştiri bu.Bana sorarsan hiçbir LOTR fanının karşısına geçme yoksa seni linç ederler!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen Gelu Tarih: Nisan 01, 2005 - 15:46:32
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yüzüklerin Efendisi ve Godfather okumaktan en çok zevk aldığım ve beni en çok etkileyen iki eser, fakat maalesef ikisinin de edebi değeri olup olmadığı hakkında saçma sapan tartışarak milyonlarca insanın edebiyattan aldığı zevki sorgulayanlar var. Geçen sene bu 'edebi değer biçme' furyasından nasibimi almıştım. Roman dersinde hocama 'biz niye Godfather gibi önemli bir eseri okumuyoruz' diye sormuştum, o da 'çünkü edebi değeri yok' demişti. O gün hocama soramadığım (hocadır soramazsın, ukalalık olur!) soruyu arkadaşa sorayım. Ne de olsa iki kitap da benzer meziyetlere sahip... Bu kadar etkili, kendi içerisinde tutarlı bir olay örgüsüne, sürükleyici bir anlatıma ve neredeyse kusursuz kişi, olay ve mekan tasvirine sahip bir kitabın edebi içeriğe sahip olup olmadığını söylemek sana mı düştü?
Dünyada hiçbir edebiyatçı 'şu edebiyat, bu değil' deme lüksüne sahip değilken ülkemizde niye her önüne gelen kendi fikrini evrensel gerçek zannediyor? Nedir ya, 'ben sevmiyorum' demek yerine 'herkes bi modaya kapılmış, bu kitapların bi numarası yok' diyince adam mı oldun? Bu kadar insanın kitapta senin sığ vizyonunla farkedemediğin nice güzellik görmüş olabileceğini 'düşünemedin' mi? Eleştiri böyle yapılmaz. Saygılarımla.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re:ne saygısı... (Puan: 1)
Gönderen ELENTARY Tarih: Mayıs 09, 2002 - 16:19:32
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Arkadaşlar bazılarımız saygılı olalım demiş.Bu adam lotra ve bize saygı duymamışki biz ona duyalım.Ayrıca burağın yazdıklarını okumadınızmı,yazıları sansürlü olduğu halde fazlasıyla hakaret dolu.
Ben yukarda yazdıklarımdan dolayı hiç pişman değilim valla...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Anlayış Gerekli (Puan: 1)
Gönderen asenawolf Tarih: Mayıs 15, 2002 - 20:10:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://communities.msn.com/TheLordOfTheRingsLegends
LOTR:FOTR'a karşı haksızlık ve terbiyesizlik söz konusu olabilir ama aynı şekilde cevap vermek gibi bir tutumda izlenmemeli.O,bize yazısını sansüre uğratacak kadar terbiyesizleşip,kendisini küçülttüyse,bizimde mantıklı ve akılcı olup o kadar seviyeli olmamız gerekiyor.Yoksa ondan farkımız ne olur ki?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen aragornhp Tarih: Mayıs 19, 2002 - 02:02:17
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
cevap vermeye bile degmeyen bir yazi...kesinlikle katilmadiimi belirtiyorum sadece...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

heh (Puan: 1)
Gönderen Irniel Tarih: Mayıs 21, 2002 - 21:01:33
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://lasgalen.istanbull.net
çıtçıtlı pantolon mu?heh.

Bunu yazana sadece gülebiliyorum.

Demek sen bir edebiyat okuyucususun ve Tolkien eserlerini benzetebildiğin tek şey çıtçıtlı pantolon?

Acaba Harry Potter'ı da hani bi dönem moda olan şu apartman topuklu spor ayakkabılaramı benzetiyorsun gerçekten merak ediyorum?!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Ve son olarak bir öneri ; (Puan: 1)
Gönderen Irniel Tarih: Mayıs 21, 2002 - 21:04:46
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://lasgalen.istanbull.net
Edebiyat okuyuculuğundan vazgeçip adini yazmak bile istemediğim sazan H.U. gibi pazar günleri yayınlanan şu dergilere moda editörü olaraktan kim in kim out olayını takip edebilirsin?Baksana modayıda iyi takip ediyoruz??


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Modaya da bakın... (Puan: 1)
Gönderen smiling_girl Tarih: Haziran 03, 2002 - 13:08:20
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sayın Anonim,
Sana bazı şeyler söölemek istiorum:
-En başta (bir çok kişi için)böölesine değersiz bir yazıyı yayınladıı için yat kalk Ringmaster'e dua et!!
-Bu yazıyı yazma cesaretini gösteren adama noolmuş bööle ya? Yorumları cevaplayamiicak kadar korkaklaşmış. (Gerçi neden cesur olasın ki yazıyı ANONİM göndermişsin en başta, sözümü geri alıorum.)
-Ayrıca yıllık edebiyat okuyucusunun Türkçesini seviyim ben. Ne zamandan beri herkes kelimesi herkez yazılıyo??? Heralde bizim edebiyatçı kendini bişi sanıo. Sen önce Türkçeyi öören sonra da kendini bütün aleme rezil ve düşman et.
-Ayrıca bu ne bitmez modaymış bööle. Bu LOTR fanları nedense yıllardır,nesillerdir hep aynı modayı takip ediyor senin dilinden. Şimdi sen bize demode demeye de kalkarsın. (Gerçi sen de hiç fena diilsin heralde baksana çıtçıtlı pantolonu biliosun...)
ve son olarak bişi daha söölemek istiyorum (ki bu en önemlisi benim için)
-BU MODA SEN İSTESENDE İSTEMESENDE SONSUZA DEK SÜRECEK... SENİN GİBİ TEK TÜK ÇIKINTILAR BİZİM GİBİ BU İŞE GÖNÜL VERENLERİ YILDIRMAZ!!!!!!!!!!!!!
Bunu lafı lütfen kafanın müsait bir yerine derin derin kazı. Olur mu???


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

WhiTe_GaNDaLf (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Haziran 04, 2002 - 22:41:23
Sadece Hahahahahahahahahahaha....................


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

White_GaNDaLf (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Haziran 04, 2002 - 22:49:11
Madem kitabı beğenmedin ne 2 defa okuyon. Ben ilerde değil öbür dünyada da yalnızca sana gülerim bu eseri tolkien içtenlikle yazmış ve bu eser herşeyin başlangıcı olmuştur.Tolkienin kitaplarından sonra bazı oyunlar buna gööre uyarlanmıştı.Ayrıca bazı yazarlar bu kitabı örnek aldı.Eser de bi kötülük yok bu senin zevkin olmadığı için böyle söylüyorsun.Ben müslüm gürses dinlemem fakat onun kendi dalında en iyilerden olduğunu biliyorum sende bunun gibi zevk almadığın şeylere saygı göstermelisin.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen diablogirl Tarih: Haziran 19, 2002 - 15:28:47
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
sen 2 kere okuyupta anlamamışsan sorun senin beynindedir


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen arelle Tarih: Haziran 20, 2002 - 12:24:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)

Yılın en komik yazısı olarak seçsek bu yazıyı...

Bir de unutmadan bu edebiyatçı arkadaşımızın en sevdiği kitap neymiş??? Cin Ali Serileri???? Aaaa... Tabi Cin Ali önemli bir edebi eserdir... Okumak akıl, zaman ve zeka ister... Ama orda bile herkesi "herkez" diye yzmıyorlardır herhalde...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen evans Tarih: Ağustos 12, 2005 - 13:19:15
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
kardeşim sen kendini ne sanıyorsun yaaa?!aslında senin kadar cahil bi !edebiyat okuyucusunu!ciddiye aldığımız için suç bizde de neyse


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ??? (Puan: 1)
Gönderen menekse Tarih: Temmuz 09, 2002 - 18:37:56
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
BİR KİTABI 2 KERE OKUDUKTAN SONRA BİLE ANLAYAMAYAN BİRİNE CEVAP BİLE VERMEMEMİZ GEREK ASLINDA AMA YİNEDE SİNİRLENİYOR İNSAN...ANLAŞILAN ÇOK OKUMAKTAN KAFAYI YEMİŞ.BAKSANIZA 10 EMİRE KADAR VARMIŞ,AŞMIŞ KENDİNİ.YAPTIĞI İMLA HATALARI GİBİ FİKİRLERİ DE YANLIŞ!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen Connacht Tarih: Temmuz 15, 2002 - 23:14:31
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Pek sayın, zeki, yüce insan!!!Bizim gibi zavallı insanlara o çook derin(!) edebiyat bilginle bu çook müthiş(!) ve bizi ezen yazıyı yazmayı kendine bir tenezzül görmediğin için çok mutlu olduğumu belirtir zat-ı alilerinize saygılarımı sunarım. Büyük ihtimalle sizde şu an ki modern tatlısu entelleri gibi o nazik burnunuzu sürekli başka insanların mutlu oldukları olgulara "sokmak" için kullanmaktasınız. Güzel, nasıl yukarılara çıkılacağını öğrenmişsin. Başkalarının sevdiği şeylere taş atarak ilgi çekmeyi başarmışsın.Yalnız edebiyat bilgin Tolkien'i kapsamıyor. Anlaşılan ne Silmarillion'u okumuşsun ne de Hobbit'i. Haliyle Tolkien'in tarihiyle, coğrafyasıyla, mitleriyle ve lisanlarıyla apayrı bir dünya yarattığını görememişsin. Bizim bu kitabı sevmemizin nedenine gelince, ben şahsım adına, Tolkien'in yarattığı bu dünyayı şu anda yaşadığım dünyadan daha güzel ve yaşanır buluyorum. 17 yaşındayım, 4 yaşımda okumayı öğrendim ve şu ana kadar 800'ü aşkın kitap okudum. Birkaç tanesi hariç hiçbir kitap beni okurken 3-4 yerinde ağlatmayı başaramadı. Bunu başaran kitaplardan biri "Yüzüklerin Efendisi"dir. Senin o "çoook yüksek edebiyat bilgi"nin bile anlayamadığı, anlamak için bilgiden ve ukalalıktan çok bir yüreğe ihtiyaç duyan bir kitaptır o. Bazıları 40 yaşında okur ve Orta Dünya'da yaşamaya başlar, bazıları 20 yaşında okur ve hiçbirşey anlamaz. Anlamamanı eleştirmiyorum, benim eleştirdiğim senin bize büyüklük taslaman. Biz Orta Dünya'yı seviyoruz, 80 yaşımızdada seveceğiz sen ve senin gibiler ise yüreklerinde alternatif bir dünya'nın eksikliğiyle aramızdan ayrılacaklar. Ha bu arada "İsa'nın 10 emri" demeye çalıştığın bir cümle var galiba. Şunu bil ki o emirler İsa'ya değil, Musa'ya gelmişti.O müthiş edebiyat bilgin bunu atlamış sanırım. Esenlikle kal!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Harbi Çok Moda Nasipsiz Kardeşim (Puan: 1)
Gönderen Goblinz Tarih: Temmuz 19, 2002 - 08:42:54
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bak kardeşim bende saçma yazılar yazarım ama buda çok saçma yav.Hem çok kitap okudun diye eleştirmen olamazsın sen eleştiri yapabilecek kapasitede olsaydın zaten bu vakte kadar bikaç kitabının çıkmış olması lazımdı.Hem yukarıda
"bunca yıllık Bir Edebiyat Edebiyat Okuyucusuyum"
demişsin bende diyorum ki Biz Okumayı Muhtemelen senden daha çok seven BİNLERCE EDEBİYAT OKUYUCUSUYUZ!!!
Aradan senin insanlar çıkması anormal değil.
Şimdi İşte LOTR vizyona girmiş.bende sinemaya gitmişim.Yapmışlar adamlar bari izliyek diye.
Yoksa gerek bile yoktu filmine bence.
Sinemaya girdim oturdum koltuğuma adam gibi
herifin biri geldi oturdu yan koltuğa.Senin gibi oda
gerçi filmi bende beğenmedim ama önemli olan bu değil.Ben oraya ELEŞTİRİ yapmaya gitmiştim.Nede olsa bunca yıllık Sinema izleyicisiyim ya.Adam Etrafına bakındı şöle bi sonra bana dediki niye bu kadar kalabalık burası Alt tarafı film yalnızca özel efectten oluşmuş.Bunu bana demesinin bi hata olduğunu anladı tabii sonra.Adam daha ilk yarı bitmeden yanımdan kaçtı tabiri caizse.
Yani kardeşim böle yazılar yazarak kendini kötü duruma sokarsın yalnızca.Hadi kendine iyi bak
Kitap okumak değil kitabı okumayı bilmek önemlidir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

kim bu yaa! (Puan: 1)
Gönderen turin83 Tarih: Temmuz 22, 2002 - 12:56:39
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bu adam,lotr hicbir temele dayanmadıgını soyluyor.herhalde silmarilionu okumamıs,gerci okusada onun hayal gucunden yoksun beynı bunu kavrayamaz.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ağustos 06, 2002 - 21:21:24
Bu "edebiyat okuyucusu"na sormak istiyorum. Yazın 23 kasım 2001 tarihinde yayınlanmış benim yorum gönderdiim tarih ise 6 ağustos 2002 söyleyin bakalım hangi moda 1 mevsimden fazla sürer acaba!!! Bu yazı yayınlanalı nerdeyse 1 yıl oluyo NE BİÇİM Bİ MODAYMIŞ BU YAHU!!!!!!!!!!!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen cureshut Tarih: Ağustos 08, 2002 - 17:10:31
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
eger bunu yazan arkadas Yüzüklerin Efendisi`ni okumus ve tabii anlamissa bunu yazmazdi cünkü LOTR`i okuyabilmek bir ayricaliktir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

edebiyatciymis (Puan: 1)
Gönderen cureshut Tarih: Ağustos 08, 2002 - 17:15:48
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Tolkien ve eserini boyle edebiyatci bozmalari karalayamaz!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen cemileren Tarih: Ağustos 15, 2002 - 14:33:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bir kere Tolkien'i ve yapıtlarını sevmeyenlerin bu sitede ne işi var? Ayrıca bunca yıllık edebiyat okuyucusuymuşsun fakat bir "herkes"in yazımını bile öğrenememişsin. Yani bu durumda bu güzel yapıtları nasıl algıladığın ayrı bir mevzu!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen gandalf_enes_ Tarih: Ağustos 16, 2002 - 12:15:24
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
1)ya abi nedir bu bizden alıp veremedikleri.madem bu arkadaşımız edebitatcı(!) o zaman günümüzde türkiyedeki en büyük problemlerden biri kitap okumakken böyle ilgi gören bir kitap olduğunu öğrendiği için günün 24 saatini amuda kalkarak geçirmeli.
2)bence biz kuyuya atılan taşı çıkarmaya çalışmıyoruz.biz sadece hayatmıza yön veren bir romana(eğer bu esere roman denirse)arka çokmaya çalışıyoruz.
3)bu arkadaş bu kitabı 2 kez okumuş ve elinde olmadan kendiside büyüsüne kapılmış ve kitapla filim arasında eleştiri yapmış(kendisi gerçeği ne kadar kabul etmesede).
4)sonuçta şu anlaşılıyorki bu eser sahipsiz değil.eğer abuk subuk bir şey olsaydı dünyada bu kadar ilgi görmezdi.modalar gelip geçicidir ama lotr asla!!!yaşasın yüzük kardeşliği...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

ahh, mmedya sen insanımızın beğenisini nasıl bu kadar aş (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ağustos 16, 2002 - 14:51:18
ben bu filmi beğenelere saygı duyuyorum. ama filme gösterilen bu büyük ilgiyi son derece yersiz ve abartılı bulduğumu eklemek istiyorum. bu eserin zeka ürünü olmadığını, hatta bir saçmalıklar yığını olduğunu da iyi bir roman okuyucusu olarak söylemek isterim. tamamen hayal mahsülü olan bu eser insanların hayal gücüne herhangi bir katkı yaptığını da düşünmüyorum. iyinin çok net olarak iyi, kötünün fiziksel olarak alabildiğine canavarlaştırıldığı bu filmde harcanan her bir "cent" boşa gitmiş. beğenenlerin, hatta film için ayılıp bayılanların birçoğunun, moda olan bu filmi beğenmediğini söylemenin belki de ayıp bir şey olarak algılanabileceği için bu şekilde davrandıklarından eminim.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ağustos 16, 2002 - 14:56:08
ben bu filmi beğenelere saygı duyuyorum. ama filme gösterilen bu büyük ilgiyi son derece yersiz ve abartılı bulduğumu eklemek istiyorum. bu eserin zeka ürünü olmadığını, hatta bir saçmalıklar yığını olduğunu da iyi bir roman okuyucusu olarak söylemek isterim. tamamen hayal mahsülü olan bu eser insanların hayal gücüne herhangi bir katkı yaptığını da düşünmüyorum. iyinin çok net olarak iyi, kötünün fiziksel olarak alabildiğine canavarlaştırıldığı bu filmde harcanan her bir "cent" boşa gitmiş. beğenenlerin, hatta film için ayılıp bayılanların birçoğunun, moda olan bu filmi beğenmediğini söylemenin belki de ayıp bir şey olarak algılanabileceği için bu şekilde davrandıklarından eminim.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen ladyofdarksouls Tarih: Kasım 08, 2005 - 14:17:27
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
sadece komik geliyor :) hacettepe üniversitesi ingiliz dil bilimcisine göre tolkien dünyanın en iyi edebiyatçısı.. bunu bir kenara bırakırsak adam kendi başına bir dünya yaratmış, içine ırkları koymuş, yepyeni bir dil yaratmış ve üstüne üstlük anlatmaya başlamak için hiçbirşeyin var olmadığı ve tanrıların orta dünyayı yarattıkları günü seçmiş.. yüzüklerin efendisi bir kitap olmaktan çok daha fazlası ki zaten kitap ilk yayınlandığından beri çok ciddi bir fanatik kitlesi var..
sormak istiyorum,sadece dünya klasikleri midir insana bir şeyler verebilen?
hiç sanmıyorum.
tabiki onların statüsü tartışılamaz ama bence insan zevk aldığı şeyle,kendi ilgi alanına giren şeyle ilgilendiği sürece gelişir.
zaten bahis konusu olan şahıs tolkien! hiç te hafif bir dili yoktur onun ayrıca hayal gücüyle harmanlanmış kitaplardır bize sunduğu..
kendi adıma söylemem gereken bir şey var ..
bazıları günlük hayatın stresinden resim yaparak uzaklaşır,bazıları beste.. herkesin kendine göre bir yolu vardır.. benimki de bu.. bende orta dünyaya kaçıyorum zaman zaman.. burdaki çoğu kişinin olduğu gibi..
sıradan bi fani işte bu yazıyı yazan :) bizi anlamasını bekleyemeyiz ki..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

hiç hoş bişi değil bu! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Eylül 14, 2002 - 22:12:37
ne kadar uyuzsun ya ne alıp veremediğin var bizle biz yüzüklerin efendisini çok seviyoz ve bundan cok mutluyuz sana burdan nanik yapıyorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Ne saçmalıyorsun??? (Puan: 1)
Gönderen Green-lotr Tarih: Eylül 17, 2002 - 16:46:56
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Şu saçma yazını göndereli 1 yıl olmuş!!!
Sorunun ne senin? Niye hala yazı gönderip sinirlerimizi zıplatıyorsun? Yok ol artık!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Dunyamiz ne zaman kurtulacak boyle tiplerden (Puan: 1)
Gönderen Black_Knight Tarih: Eylül 17, 2002 - 20:44:57
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
birakin allahaskina boyle pisliklerden ne edebiyat okuyucusu ne de baska bi b.k olur tahminen kitaba elini bile surmemistir ki 2 kez okusun bu dallama filmine gidip algilayamamasinin verdigi eziklikle gelip boyle yazilar yazmistir
BANA BAK DALLAMA: eger hala bu sitede bizim huzurumuzu kacirma cabalarina devam ediyosan temennim bir an once bu siteden sonra da dunyadan en kisa zamanda elini ayagini cekip gitmendir. ey gavat 1 asirlik moda nerde gorulmus hangi reklam kendisine bu kadar sadik fan kitlesi yaratmis gebermeden once cevap ver bana. en kisa zamanda yok olman dileklerimle...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen Green-lotr (green11@mynet.com) Tarih: Ekim 03, 2002 - 15:24:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Çok haklısın Black_Knight. O çirkin ve saçmalanmış yazıyı okuduğumda ben de sinirlerimi zor tutmuştum. Ama sen tutamamışsın. Yine de böyle bir terbiyesizliğe aynı şekilde cevap vermesek daha iyi olur diye düşünüyorum ben. Her ne kadar bunu haketmiş olsa da!!!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ekim 12, 2002 - 12:21:29
Bu herif hakkında söylenebilecek tek şey kafasının körelmiş olduğu. Bir insan kitabı önyargı ve antipatiyle okursa tabiki beğenmez. Fakat bu sitede bu eleştiriyi yapıyosa bizlere karşı hayli gıcığı var demektir. Neyse zaten Two Towers 2 ay kadar sonra geliyor, bırakalım ezilsinler:)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar ! (Puan: 1)
Gönderen teskere12 Tarih: Ekim 15, 2002 - 18:32:43
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
NE DERSEN DE AMA BÖYLE ŞEYLERİ GELİP BU GİBİ SİTELERDE SÖYLEME...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

edebiyat okurlarına hakaret etmeyin! (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ekim 19, 2002 - 21:32:31
sevgili edebiyat (!) okuru
senin bir edebiyat okuru olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum!kitabın önsözünü bile okumamışsın.JRRT bir eski çağ tarihçisi değildir!!!
senin kitaptalarında herkesler herkez yazıyo herhalde.bir kere on emrin kime ayit olduğunu bile bilmiyorsun!ben senin bir edebiyat okuru olduğuna inanmıyorum.sadece böyle bir fan sitesinde ortalığı karıştırmaya çalışan birisin!ama yazarı hayattayken bile bu kitap tartışılıyordu ve JRRT de senin gibilerin azınlık tarafında olmasından zevk alırdı.bunca yıllık edebiyat okurunun kitabı sırf beğenmediği için modaya benzetmesine bile şaşıyorum.ve lütfen edebiyat okurlarına kakaret etmeyin!:)))))))))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen el-ferren Tarih: Aralık 25, 2002 - 22:22:49
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
hay allah,
Edebiyatın türleri vardır fantazi edebiyatı denen türse günümüz edebiyatının vazgeçilmez türlerinden biridir...Ve açıkça itiraf etmek gerekir ki ingiliz modern edebiyatı fantezi türünün yüzü suyu hürmetine ayakta durmaktadır..
Tolkien bir edebiyat tarihçisi değil bir dil bilimcidir,trihle dilin ne kadar alakası varsa Tolkien'nin da tarihle o kadar alakası vardır...
Bir eseri eleştirmekle b.k atmayı karıştırmak iyi bir okuyucunun düşeceği en büyük hatadır...Bu durun ilişikteki terbiyesiz yazıyı yazan arkadaşın ilk savını çürütüyor...
Düşüncelerini bu platformda belirtmesi yapılacak yorumları göze almasıyla eş değer olduğu için bence yapılan yorumlardan gocunmamalı,amiyane tabirle(bu platforma çöplük demiyor sadece bir deyim kullanıyorum) her horoz kendi çöplüğünde öter,ya da bir her horozun ötüşü kendi çöplüğünde dikkate alınır...Bu noktada bence kendi çapında eğlenmek isteyen ve muhtemelen mazoşist eğilimleri olan bu arkadaşın bu kadar dikkate alınması bile biz Lotr fanları için bir vakit kaybı oluyor bence...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

gülümsüyorum.. (Puan: 1)
Gönderen icespell Tarih: Ocak 02, 2003 - 14:34:58
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
olayı moda diye tanımlayan zihniyetin olayın yeni farkına varmış olması gayet olasıdır..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 03, 2003 - 12:41:51
senin düşüncelerine saygı duyuyorum ama kitapta o kadar enteresan şeyler olmasada sonuçta bu filme bir emek verilmiş ve bu her kesin yapabileceği bişey değil sana iyi roman okumalar ayrıca ben kitaptan çok etkilendim


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 09, 2003 - 18:23:18
anonim kardeş senden tek istediğim bi daha bu sitede yazı veya yorum yazma.zaten burası senin gibi büyük bir insanın bulunacağı bir site değil.bi daha gözükmezsen hiç yoktan biz de kafayı yemeyiz!


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 16, 2003 - 14:41:19
Sevgili bunca yıllık edebiyat okuyucusu On emir İsa'ya degil Musa'ya gelmisti bilginize sunulur.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 19, 2003 - 00:11:29
Yılların edebiyat okuyucusu olduğunu iddia eden birisi için oldukça kötü bir yazı olduğuna sanırım herkes katılıyordur. Sonuçta göreceli bir dünyada yaşıyoruz ve herkes farklı beğenilere sahip. Bu arkadaşın dediği gibi modası geçtikten sonra dönüp yaptıklarımıza güleceksek; kendisinin de edebiyat okuyuculuğunun ilk yıllarındaki hallerine gülmesi gerekmiyor mudur acaba?

Bu kitap ne büyük bir eserdir ki, bu adama bile kendisini iki kere okutturmuştur.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen _elenor_ Tarih: Ocak 23, 2003 - 14:01:53
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ Tokienin 19 yıl uğraşarak yazdığı bir eser.Ve Tolkienin bu kadar uğraşarak yazdığı bu fantezi romanı sürükleyici ve etkileyici.Diğerlerinden farklı olarak insanlara çok geniş bir hayal dünyasının kapılarını açıyor.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen Rogue Tarih: Ocak 30, 2003 - 02:19:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
kıahahkıah :))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen Rogue Tarih: Ocak 30, 2003 - 02:25:43
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ahah bende ne zaman bir deli kuyumuza taş atacakta biz 40bin akıllı o taşı çıkarmaya çalışıcaz diye bekliyordum kaıaha :o


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen elfsreina Tarih: Şubat 25, 2003 - 14:06:45
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ben bu 'edebiyat okuyucusu 'olduğunu iddia eden arkadaşa yorum gönderenlerin hepsine katılıyorum ama özellikle GİMLİ,ARWENEVENSTAR.IMLADRİS VE ANONİM arkadaşlarmızın yorumları fevkalade yerinde.Yani bu edebiyat okuyucusu arkadaş bu siteye böyle ne içerdiği anlaşılmayan bir metin gönderince tabii ki birileri çıkacak ve aynayı yüzüne tutarak yine fevkalade sorular soracak elbette. Bu saydığım arkadaşlar sağolsunlar.Tam düşüncelerime tercüman olmuşlar.
Elfsreina


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen gloin__ Tarih: Şubat 26, 2003 - 14:09:16
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
on emir isa'ya değil musa'ya inmiştir yazının geri kalanı ise yoruma bile degmez selamlar...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Tolkien (Puan: 1)
Gönderen Larien_Greenleaf Tarih: Mart 14, 2003 - 23:05:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
RingMaster'ın notunda yazının sansürlenerek yayınlandığı belirtilmiş.Ben yazının orjinalini görmek isterdim.Herkesin herşeyi sevemeyeceği gibi senin de bu kitabı/filmi beyenmemen çok doğal.Bu sana sadece basit sıradan bir kitap olarak gözükebilir;hislerini açıklamakda en doğal hakkın tabii.Önemli olan bunu usulünde yapmak.Kitaba karşı çok önyargılısın sanki canını çok acıtmış gibi.Sahip olduğun bu aşırı beyenmemeyi neye borçlu olduğunu merak ettim.Eğer şikayetin sadece moda çılgınlığı ise,bu kitabı film yapılmadan çok önce okuyan ya da Tolkien'le ilgilenen insanlara hakarette bulunmuş olursun(her hakaret küfür içermez).Fimle birlikte fan olan insanlara taktıysan eğer bu da çok doğal birşey,ticaret böyle işliyor sonunda.Ama ne olursa olsun Tolkien kendini kanıtlamış bir insan ve fikrin ne olursa olsun sana saygım da olsa hiçbir edebi yanı yok demen çok haksızca.Bir eserin edebi yanından bahsedersen eğer edebiyatla ilgili çok şey bilmen(sıradan öğrencilerden de fazla),yargılama mertebesine ulaşman gerekir.Düşünsene sen sevdiğin bir işe 17 gibi hiçte azımsanamayacak yıllarını veriyorsun,sonra da insanlar seni acımasızca eleştiriyorlar.Bence ölçüyü biraz kaçırmışsın.Bu arada kitabı neden okuduğunu merak ettim.Eğer meraktan okuduysan sende moda kervanına katılmışsın demektir.Modacılarda merak ve tavsiyeyle katılırlar bu kervana.Yine de eğer hoşlanmıyorsan Tolkien'den uzak durabilirsin;onun fanları moda olsun gönülden sevenler olsun ona yeter.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bunu yazan klavye kullanmayı biliyor mu? (Puan: 1)
Gönderen eowyngreenleaf (eowyngreenleaf@hotmail.com) Tarih: Mart 16, 2003 - 15:13:43
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
-HerkeS böyle yazılır sayın edebiyat OKUYUCUSU!
-On Emir Musa'ya inmiştir!
-Hangi moda iki yıl önce yazılmış olan bir yazıya sinirlenmemizi sağlayacak kadar bizi etkilemiş olabilir?!
-Kitapları iki kere okumuş olan birinden en azından kibar konuşmayı öğrenmiş olmasını beklerdim, yazık!
-Sana bunlara inanmanı söyleyen yok, bir şeyler anlasan yetermiş de artarmış bile!


SAYIN SİTE SAHİBİ/SORUMLUSU,
YAZININ SANSÜRSÜZ HALİNİ YAYINLAMANIZ MÜMKÜN MÜ?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen eowyngreenleaf (eowyngreenleaf@hotmail.com) Tarih: Mart 16, 2003 - 15:28:17
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Arkadaşlar bu SAYGIDEĞER ŞAHSIN bir beyefendi olduğunu nereden biliyorsunuz, hanımefemdi de olabilir?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Tepkisiz kalmamalı (Puan: 1)
Gönderen Delduwath Tarih: Mayıs 04, 2003 - 14:43:20
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bu kadar yorumun üstüne aslında söylenecek söz yok ama tepkisiz kalmamak istedim.
Her insanın dünyaya bakış açısı farklıdır. Bu sebeple arkadaşın düşüncelerine saygı duymak lazım, ancak sözlerine değil. Nitekim, o sözcüklerde saygı ile alakalı noktalar eksik kalmış, yazık! Bırakalım kendi haline , o bu dünyayı beğenmesin ama biliyoruz ki dünyada iki tür insan vardır:"Yüzüklerin Efendisi'ni anlayanlar, ve anlayacak olanlar"


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen tuile Tarih: Ağustos 01, 2003 - 00:12:56
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aslında yeteri kadar insan konuya yorum yapmış hatta ben zaten nerdeyse iki sene kadar geç kalmışım :) ama gerçekten böyle düşünüldüğünü görüp de birşey diyememek çok zor.

Söz konusu kitabı ilk olarak 10 yaşında okudum daha doğrusu okumayı denedim ve ilk birkaç bölümden sonra bıraktım. Ama inattı benimki, annem oku demişti ve okumaya kararlıydım :) o yüzden birkaç ay kadar sonra tekrar elime alıp başladım. Etkilenmiştim. Buluatların üzerinde süzülüyordum neredeyse. Bir insan bu kitabı nasıl yazabilir aklım almamıştı. Böyle bir dünyayı yoktan, hiç varolmayan canlıları zihninden, bilinmemiş kahramanlık destanlarını hayalgücünden yaratan böylesi bir deha... Kitabın kapağına bakarken bir garip oluyordu içim. Daha sonra tekrar okudum. Ve tekrar. Hiç bir defasında büyüsünden birşey kaybetmedi benim gözümde. "Bunca yıllık edebiyat okuyucusu" değildim, sadece küçüktüm ama büyülüydü benim için gerçekten. Fantastik kurgu adı altında kitap raflarını işgal eden pek çok kitap da kütüphanemde. Ama hiçbiri bunun gibi etkilememişti beni. Ne bir Dragonlance e, ne bir Dark Elf Trilogy ye böylesine kaptırmadım kendimi.

Her neyse bunun dışında eğer hala arada bu siteye bir uğruyorsa yazıyı yazan arkadaşa bir kaç sözüm var:
-"Fantazi" adı altında pek çok yapıt var dilimize çevrilmiş çevrilmemiş bugüne kadar yazılmış olan. Hepsinde "bir sürü yaratık, bir sürü yer tasviri" var. Ama kimilerince farkedilemeyen, daha önce de değinenlerin dediği gibi Lord of the Rings in bunlardan farklı olduğudur. Olayların gelişimi başlangıcı "sıkıcı" olmanın yanısıra özenle planlanmış, yıllarca süren bir çalışmanın ürünüdür. Yani "öylesine yazılıvermiş" değildir.
-Ben bu halimden açıçası çok memnunum ilerde gülmeyi düşünmüyorum. O kitap çok uzun bir süre önce İngiltere de basıldı ve yanılmıyorsam o zaman ilk okuyanlar hala kitaba aynı tutkuyla bağlı.
-Açıkçası bu kitap bize göre anlamlı ve değerli, herhangi bir kitaptan daha çok. Değer anlayışlarımız farklı sanırım ve gerçekten madem o kadar beğenmedim neden bu siteye girdin ve ayrıca neden iki defa okudun?

İmla hatalarına değinmiyorum değinen değinmiş zaten. Artı gerçekten bir deli kuyuya taş attı kırk deli çıkarmaya çalışıyor oldu gerçekten herhalde arkadaş halimize çok gülüyor şu sıralar ama...Açıkçası ben de senin yazını okuyunca çok güldüm ne diyeyim hala bu kadar dar görüşlü insanlar olduğunu hatırladım...

RingMaster a da teşekkürler evet bunu bize hatırlattığı için :)
Bir de kendi imla hatalarım için özür dilerim okuyanlardan.
sevgilerimle


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen elollyra Tarih: Ağustos 14, 2003 - 21:56:58
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bence bunu yazan şahıs kitabı kesinlikle anlamamış
anlamamış...anlamamış...
eğer senin çevrendeki h-e-r-k-e-'Z' böyle düşünüosa yandık.............


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen arwen_ff Tarih: Ağustos 17, 2003 - 17:08:41
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yorumsuz kalamayacak kızılmaması gereken nadirane bir yazı. neden mi dostlarım ilk defa LOTR yi sevmeyen birini görüyoruz da ondan!!!!!!!!!!!!!!!
Tolkien bu kitabı canı sıkıldığında yazmadı nadirane arkadas. Tolkien bu kitabı yazabilmek için önce silmarillion u yarattı.
sonra akallabeth ve güç yüzüklerine dair Silmarilion la beraber yaratıldı.
Hayal gücü okadar güçlüydü ve artık elleri buna dayanamıyacak kadar caresizdi ki nerdeyse kitabı bırakıyordu.
sevgili dostu saolsun ki onu destekledi. bu kitabı bitirmesi gerektiğini bu eserin herkein ufkunu genişletecek bir şaheser olduğunu belirtti.
biyografisini oku nadirane dostum.
böylece üstün bir edebiyat profesörünün üstün eserini çıtçıtlı pantolonlara benzetme gafında bulunmazsın.
HEM NE GÜZEL BİR MODADIR Kİ BU ASIRLARDIR KENDİNDEN BİR ŞEY KAYBETMETMEDEN OKURLARINI BULABİLİYOR YAZARINA ÖDÜLLER SUNABİLİYOR.
SENİN NEZİNDE ÖVGÜYE DEĞER OLMALI.
EVET İLERDE GÜLÜMSEYEREK HATIRLAYACAĞIZ BUNU. HAYATIMI BU KİTAPBU YAZAR DEĞİŞTİRMİŞ BENİ GÜNLÜK EDEBİYAT RUTİNİNDEN KURTARMIŞTI DİYE.......
ARWEN


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık bu ne sacmalik (Puan: 1)
Gönderen 1onering1 Tarih: Mart 06, 2004 - 00:10:08
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
sayin edebiyat okuyucusu
bizimle dalgami geciyorsunuz yoksa bu gercek dusuncelerinizmi bilemem
ama bence siz kendi yazinizi okuyunca kendi verdiginiz aciklarin farkindasinizdir.
edebiyat okuyucusu olupta tolkien in yaptigi tasvirleri elestiriyorsaniz...
bir basyapitla bir bir pantalonu karsilastiriyorsaniz ve biz fanlarin bu siteye ne kadar uzun bir suredir
yazilarimizla katildigimizi ve "moda" dediginiz seyin bu kadar uzun surmeyecegini bilmiyorsaniz...
sayin edebiyat okuyucusu sizin daha coookk edebiyat okumaniz lazim ama bir yere varabileceginizi sanmiyorum
ve bunlar sizin dusunceleriniz saygi duyarim ama bu kadar fanin oldugu bir sitede bu tip bir yazi yazmaniza goz yumamam(yumamayiz)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen phantom_lord Tarih: Nisan 09, 2004 - 19:15:58
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
sitede dolaşırken birden aklıma bu yazı geldi... yazının üstünden 2,5 yıl kadar bi süre geçmiş ve biz hala burdayız ve birlikteyiz... kendisi hala bakıyorsa siteye heralde anlamıştır bizimkinin bi "çılgınlık ve modaya kapılış" olmadığını... (içimden bunları yazmak geldi birden)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen Ellessedil_Greenleaf Tarih: Ekim 01, 2004 - 12:36:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ne modası ya sen neden bahsediyorsun. senin basit ,özellliksiz diye nitelendirdiğin kitap bir kült. Kendinden sonra edebiyat dünyasını sarsmış,değiştirmiş etkilemiş bir eser. Hem sana birşey daha söyleyeyim. Kaçış edebiyatının ilk örneği olmasının yanı sıra diğer fantastik romanlardan en büyük farkı okurken verdiği yaşanmışlık hissi. Hikayenin gerçek olabileceğine bu kadar insan inanmasa emin ol bu kadar insan tarafından okunmaz ve de izlenilmezdi. Sanırım herkesi kendin gibi ticari propagadalara kandığını zannediyorsun. Ben de dahil olmak üzere bu siteye üye olan bir çok kişi orta dünya tarihini ,tolkien in diğer kitaplarını okuyup tolkien usta nın yarattığı dünyayı çözümlemiş kişiler.Senin gibi Hollywood propagandalarıyla film seçecek insanlar değil.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
Gönderen butti Tarih: Ağustos 01, 2006 - 13:38:48
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bu arkadaşımız yazıyı yazalı 5 yıl kadar olmuş. Muhtemelen yazdığını bile unutmuştur ve belki eser hakkındaki fikri bile değişmiştir ama belki takip ediyordur yada siteyi takip eden biri kendisini tanıyordur diye bir ümitle cevap yazmak istedim. Böyle bir yazının neresini baz alıp cevap yazacağımı çok iyi bilemedim ve bölüm bölüm kesitler alıp yanıt vermek anlamlı olur diye düşündüm.

 • “Ya Arkadaşlar Bu Yüzüklerin Efendisi olayını çok abartmışsınız”

  --Arkadaşım, Yüzüklerin Efendisi olayı eğer bir şekilde abartılıyorsa görünen o ki, abartan bizler değiliz. Yüzüklerin Efendisi halihazırda dünya üzerinde tüm zamanların en çok satılan fantezi kurgu eseri ünvanını taşımakta. Dünya çapında ün yapmış sanatçı ve gruplar, gerek Sting gibi, gerek Marillion gibi, gerekse Enya gibi eserden bir öğeyi kendine veya grubuna isim olarak seçmiş. Zaman zaman da Yüzüklerin Efendisi eserinde geçen mekanlar veya olaylar için parçalar yapmışlardır. Dünyanın hangi ülkesine baksan, o ülkenin dilinde hazırlanmış Yüzüklerin Efendisi konulu bir web sitesi ve forum bulmanda keza mümkündür.

  Hollywood sineması gibi son derece profesyonel ve maksimum kar amaçlı çalışan, hiçbir ciddi riske girmeyen bir sektör Yüzüklerin Efendisi eserinin dünya üzerindeki potansiyelini göz önüne alarak 3 bölümden oluşan sinema filmine 300 milyon dolar gibi bir bütçe vermiş ve 3 filmden Amerika hasılatı hariç, dünya genelinden toplam 3 milyar dolar gibi bir gişe hasılatı elde etmiştir ki, bu da bire on almak anlamına geliyor. Buna Amerika hasılatını da eklersen, senin abartılma, benim hak etme dediğim olgu daha da belirgin oluyor. Sen bu yazıyı yazarken henüz filmler gösterime girmemişti galiba. Sanırım sen bu nedenle Yüzüklerin Efendisi olayını Türkiye’nin abarttığı yanılgısına düştün.

  Bunlardan haricinde bir gerçeklik daha var ki, ben eserin dünya üzerindeki yeri hakkında bütün bunlardan daha belirleyici olduğunu düşünüyorum. Şu anda dünya üzerinde Asya’dan Afrika’ya kadar birçok ülkenin başkent merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde ve turistik yerlerinde Gimli’s Jewels, Lorien Trees, Galadriel’s gift shop gibi çeşitli kuyumcu, bitki dükkanı hediyelik eşya dükkanı türü işletmelere rastlamak mümkün. Bir işletmecinin açtığı dükkanın adını Orta Dünya’daki öğelerden seçmesi ancak ve ancak gelen yabancı turistin de Gimli’yi, Lorien’i veya Galadriel’i en az kendisi kadar iyi tanıyor olduğu varsayımıyla yapılabilir.

  Bunlardan anlıyoruz ki, eğer ortada bir abartılma durumu varsa, bu durum biz Türkler olarak abartıyoruz kavramından daha ileri bir boyutta.

 • “ben bunca yıllık Bir Edebiyat okuyucusuyum.Bu kitabı iki kere okudum ama hiçbir enteresanlığa rastlamadım Hiçbir Edebi değeri yok sadece Fantazi adı altında bir sürü yaratık bir sürü yer tasvir edilmiş yani ne olayların başlangıcı gelişimi hepsi hepsi çok sıkıcı”

  --Öncelikle bunca yıllık edebiyat okuru olarak ilk cümlenin başındaki “ben” kelimesinin büyük, cümlenin içinde geçen “Bir” kelimesinin küçük harfle yazılması gerektiğini. Aynı şekilde o “Bir” kelimesinin aslında anlatım bozukluğuna neden olduğunu ve hiç kullanılmaması gerektiğini anlayamaman, anlıyorsan ciddiye almamanı yadırgadım. Umuyorum ki, iki kere okumanın nedeni ilk okumanda enteresan bir şey bulamaman değildir. Kaldı ki, eserleri enteresan bir şey bulmak için okumak edebiyat okuruna uygun bir davranış değildir. Eğer söylemeye çalıştığın şey, “Bir eserdeki fantezi öğesi edebi kavram değildir” ise o zaman bunu neye dayanarak söylediğini sormak isterim. Bu konuda kendini yetkin ve söz sahibi bulacak kadar ciddi bir edebiyat eleş

  Yorumun devamı...


 • [ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

  Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
  Gönderen Larien Tarih: Haziran 12, 2008 - 14:47:17
  (Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
  bunca yıllık edebiyat okuyucusu arkadaşım;
  lord of the rings kitabını asıl bence sen sırf bende o kitabı okudum diyebilmek için eline alıp kitabın ilgini çeken yerlerini okuyup(hatta tam olarak da anla***** okuduğunu sanmıyorum)sonra da kitabı tam okumadığın için Tolkien'i ve bunca lord of the rings fanını zırdeli ilan etmişsin.kitabı okumadığın için bu yazında da haliylede zırvalamışsın.eğer senin dediğin gibi bir moda olsaydı bu sitedeki ve bu sitede olmayan binlerce lord of the rings fanı deli bir tek sen akıllı olurdun.
  bence sen kitapları tekrar eline al ve bu sefer ANLA***** okumaya çalış lütfen
  Larien...


  [ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

  Re: Bu ne Çılgınlık ve Modaya kapılış beyler bayanlar (Puan: 1)
  Gönderen SaglamYayBeleg Tarih: Ağustos 27, 2008 - 18:57:16
  (Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
  bu adam saçmalamış.tolkien bence dünyanın en iyi yazarı.adam o kadar ok uğraşmış ki bi dil yaratmış bi dünya yaratmış .okadar da karakter yaratmış.her baba yiğidin harcı değil.


  [ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

  Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
  Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
  Lord of The Rings - Turkish Fan Site
  yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012