Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 43 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine..
Yayınlanma tarihi Ocak 04, 2002 - 11:25:28 Gönderen RingMaster

LOTR / Medyada yüzükler HINCAL ULUÇ 04.Ocak.2002

Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. Önce Hobbit'i okudu Holly.. O okurken, elime alıp bakmıştım.. Bir bilim kurgu romanından çok bir belgesele benziyordu. Haritalarına varıncaya dek bir ülke, sözlüklerine dek bir ulus anlatılıyordu.. Hayali bir belgesel okumak beni sarmadı pek. Elimde fazla kalmadı.. Hala kitaplığımda bir yerlerde duruyordur.. Sonra "The Lord of the Rings" çıktı evde ortaya.. Çok ama çok kalın bir kitaptı. Cep kitabı boyunda.. Ve de o kalınlığa rağmen, sığsın diye minnacık harflerle basılmıştı.. O kitabı okuduğu sürece, Holly'nin yaşamı adeta durdu.. Evde, işte, tüm boş vakitlerinde, sadece Yüzüklerin Efendisi'ni okuyordu.. Arabada da, yanındaki koltukta duruyordu, kitap.. İnanıyorum ki, trafik kitlendiğinde, hatta kırmızı ışık yandığında, kendisini yüzüklere kaptırıyordu.. Ben de çok nefes almadan kitap okudum.. Ama böylesi değil.. O kitap bitene kadar, başka hiçbirşey yaşamadı Holly.. Bitirmesini bekledim, kitabı elime almak için.. Açtım.. Gene Hobbitler çıktı karşıma.. Tolkien, daha önce tanıttığı Hobbitleri, bu kitabının baş kahramanı yapmıştı.. Okumaya başladım.. Okumam giderek ağırlaştı.. Zorlamaya başladı.. Kendimi sıktım.. Zorladım.. Gitmedi.. Birkaç gün sonra tekrar elime aldım.. Gene zorladım.. Iıı.. Iııhh.. Birkaç gün sonra, bir daha.. Sonra bir daha.. Olmadı, olmadı.. Bu duyguyu çocukken Sefiller'i okurken yaşamış, kitabı bitirememiştim.. İleri yaşlarımda da Orhan Pamuk, ayni şeyleri hissettirdi bana.. "Bu kadar meraklı bir romansa nasılsa filmini yaparlar" diye düşündüm ve ısrardan vazgeçtim.. Holly'nin ıcığını, cıcığını çıkardığı o kitap da, kitaplığımın bir yerinde duruyordur mutlak.. Sonunda filmi yaptılar.. Kitap gibi kocaman bir film yaptılar.. 9 saata yakın.. Ve üçe böldüler.. Her yıl birini sinemalara dağıtmak üzere.. İlki geldi.. Yüzük Kardeşliği..

..Ve de tüm dünyada olduğu gibi, bizim ülke de ikiye ayrıldı.. Fena halde Tolkienci olanlar ve de olmayanlar.. Olanlar, olmayanlara fena halde saldırdılar, internet aracılığı ile.. Payını alanlardan birinin de Haşmet olduğunu yazısından öğrendim.. Filmi fazla beğenmemek günahını işlemişti.. Ben daha da günahkarım.. Hiç sarmadı.. Sırf gazeteci olduğum için sonuna dek sinemada kaldım.. Sade bir seyirci olsam, ikinci yarıda beni salonda zor bulurlardı.. Bakın ben, "Masal"ı çok severim.. Bu ülkede yayınlanıp da okumadığım masal kitabı olmadı, tüm çocukluğum boyunca.. Masalların çok yararlı olduğuna, çocukların hayal gücünü geliştirdiğine, sosyal ve ahlaksal kişiliğinin gelişmesine çok yardımcı olduğunu, kendi örneğimle biliyorum.. Yüzüklerin Efendisi de bir masal.. Ama tıpkı kitabı gibi, filmi de çok uzun bir masal.. Öyle şurup gibi akıp gitmiyor.. Zorluyor insanı.. Yani benim gibi düşünenleri.. Tolkienciler için, her saniyesi sindirilecek bir yapıt olabilir, onu bilemem tabii. Bu birinci bölüm, Homeros'un İlyada'sının tarihin daha da gerilerine düşmüş bir uyarlaması sanki.. Başından sonuna renkli, ama başından sonuna tehlikeli yolculuğu yapan Yunanlı Ulises yerine, bu defa Hobbit ülkesinden Frodo var.. Frodo, dünyaya kötülerin ve kötülüklerin egemen olmasını sağlayacak "Hain" ama "Çok güçlü" bir yüzüğü yok etmenin ve dünyayı kötülüklerden kurtarmanın tek yolunun, yüzüğü yapıldığı dağdaki ateşlere atmak olduğunu öğreniyor ve yola çıkıyor.. Yanında, onu bu görevinde yalnız bırakmak istemeyen Yüzük Kardeşleri, arkasında, yüzüğü ele geçirmek isteyen Kötü'nün canavarları ve orduları.. Tıpkı Ulises gibi maceradan maceraya sürüklenerek sonunda dağa ulaşıyorlar.. Birinci film de orada bitiyor.. Yani film bitiyor, serüven bitmiyor.. Daha altı saat toplam iki film daha var.. Tolkienciler, yeni filmleri iple çekecekler.. Ben artık merak etmeyeceğim.. Bundan sonraki filmleri seyretmeyi içim çeker mi bilmem..

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· LOTR / Medyada yüzükler Hakkında
· Yayınlayan Editör: RingMaster
· Ana Sayfa


LOTR / Medyada yüzükler Hakkında en çok okunan :
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ BELGESELİ


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.." | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 11 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
beyler asrın en iyi filmerinden biriydi (Puan: 1)
Gönderen psyco (psyco@kolaymail.com) Tarih: Ocak 04, 2002 - 17:43:18
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
şimdi arkadaşlar bu siteye yeni üye oldum filmine geldi ertesi gün gittim......... filmde çok başarılı sahneler film çok heyecanlı 4,4ük bir yapım siz ne dersiniz bilemiyorum ama tek kelime ile çok başarılı kitabını yeni okumaya başladım.. o da çok mükemmel diablo 2 oynayan varsa legolası amzonda hatırlayabilir bence birdaha gidilecek bir film ...........


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 04, 2002 - 20:53:50
kardeşim hıncal denen yalova kaymakamının dediklerini ne diye bu sütunlarda yazıp işgal ediyosunuz.sergen veya deniz akkaya değil ki bu anlasın,basmaz da çamur atar. Geçiniz onu....


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 1)
Gönderen gladriel (elisir_@hotmail.com) Tarih: Ocak 04, 2002 - 21:41:39
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
"masalları severim ama..."şeklinde bir cümle var yukarıda..sanırım kavramlaştırma dediğimiz olgu burada işe karışıyor.
birşeyi,nesneyi,olayı(hatta insanları) anlayabilmek için onları kavramlaştırırız,kavramlaştırmada en önemli yardımcı daha önceden bildiğimiz birşeye, olan veya olmayana benzetmedir.ancak kavramlaştırırken-benzetirken- önyargılarımızı mümkün olduğunca işe karıştırmamalı,birşeye olduğundan az yada çok değer vermemeliyiz.aksi halde fazlasıyla yanılmalarla, sefiller'in ağır bir roman olduğu düşüncesiyle onu yarıda bırakmalarla karşılaşırız.ve tabi birde ilgi alanı durumu var.
buarada.. masal nedir? sonu çoğunlukla iyi biten şeker pembesi fantaziler,peki tarih nedir? ülke ve/veya ulusların geçmişlerini ve bugünlerini anlatan-ama çoğu zaman geçmişleri için kullanılan bir terim- olaylar örgüsü.ve ikisinin birleştiği ortak nokta ,anlatılan kişinin bunları zihninde canlandırmasıyla hayat bulması.
peki tolkien nedir,masal ama 'masal' dan öte, tarih ama 'tarih' daha akıcı...çünkü en azından kendime bakıp değerlendirdiğimde, masalları çoktan bırakan ve tarih okumaktan sıkılan benim için çekim gücü yüksek olan bir dünya...
tolkien ile ,masal ve tarih arasındaki bağlantı belkide bu ikisinin birbiriyle olan hayal gücüne dayanmaları bağlantısından öte birşeyde değil.. dolayısıyla buğdayı, sapı, samanı, çöpü ve de ekmeği birbirine karıştırmayalım..sevgiyle:))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 1)
Gönderen gladriel (elisir_@hotmail.com) Tarih: Ocak 04, 2002 - 21:45:07
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bir önceki yorumda "tarih ama 'tarih' ten..." olacak özür..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 1)
Gönderen Gildor_Inglorion Tarih: Ocak 04, 2002 - 22:52:17
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aslına bakarsanız bence güzel bir yazı. Beğenmemiş olabilir gayet normal; fakat beni üzen şey orkların çirkinliğiyle kötülükten bahsettiği yer oldu. Bir insan bilmeden yazmamalı. Hatırlarsanız Melkor elfleri sakatlıyordu ve kötülükle besliyordu. EE sakatlanmış ve kötüyle beslenmiş bir elf ne kadar güzel olabilir ki? :)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 1)
Gönderen mollahaci Tarih: Ocak 04, 2002 - 23:20:49
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
slm dostlar... ilk oncelikle film gittim ve kesinlikle ve kesinlikle kitap okumayan geyikler (Hıncal ULUÇ) için kesinlikle masal,hikaye can sıkıntısı...Bana sorarsanız bende beğenmedim kesinlikle kitapın havasını yansıtmıyor.bunlarda üst üste gelip birde hıncal uluc gibi herseye heryerden muhalif olup sivrilme sevdalısı olan bir ınsan birleşince boyle bir yorum ortaya cıkar.ama yorumdur saygı duyarız ve okuruz.bunu daha fazla uzatıp bu adamın rekalmını yapmaya gerek yok.
film icin nacizhane yorumum kesinlikle kitabın yerini tutmaz.alıp mutlaka okuyun.ondan sonra isterseniz filme gidin.not olarak şunuda ekliyim sakın kalın kitaplardan korkmayın ve kalın kitaplarin 100-200 lü sayfalarinda romani birakmayin.hep ordan sonra hikaye başlar.boylece sıkıntınız bosa gitmiş olur.sabırla 300 gelin ve goz acıp kapayıncaya kadar 3 kitabi bitirirsiniz....


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 06, 2002 - 12:14:13
Bok atma ama...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİSTOTELES (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 06, 2002 - 21:06:19
Hıncal Uluç a gelen aggressive yorumları okudum şimdi.hıncal ın altındaki yazı bana ait(biri beni durdursun)o yazımdan da anlaşıldığı üzere tolkien sevenlerdenim fazlasıyla ve inanılmıycak derecede takdir etmek isterdim yaşasaydı,ortaya çok büyük bi energie çıkabilirdi bu takdir etme sırasında,maymun olabilirdim yani.
Hıncal Uluç a karşı gelenler tolkien e karşı geldiklerinin farkındalarmı acaba?Tolkien eserinde kaderciliği tamamiyle ön planda tutmuş ve hayatın gidişatını ufak bişilerin bile değiştirebileceğini,kaderde varsa bunun olabileceğini muhteşem bi şekilde uyarlamış,bağlamış kitabında.
''KADER''...Hıncal Uluçta bir kader.Sizin benim gibi bu dünyanın ufak kaderlerinden biri...Açık konuşayım ''YÜZÜKLERİN EFENDİSİ''nden önce bi çok fantastik kitap okudum,''Ejderha Mızrağı''en güzeliydi içlerinde ve biri bi gün bana ''YÜZÜKLERİN EFENDİSİ'' ni verdiğinde ve konusundan bahsettiğinde,yadırgamıştım küçücük bişi nasıl kahraman olur diye okumam ben bunu demiştim..okumaya başladım ve aynen Hıncal uluç un anlattığı gibi bi kaç deneme oldu ve can sıkıntısı oluşturdu bende,o kadar fazla detay vardıki kitapta...tolkien in hayatını okudum sonra daha sonra ilk çıkan kitaplarını ve daha sonrada ''YÜZÜKLERİN EFENDİSİ'' ni..ve afal oldum..böyle birşey yaratılabilkirmi,yazılabilirmi,düşünebilinirmi..hepsine hayır.bence tolkien yaşadı bi şekilde bi uyerlerde orta dünya da ve anlattıklerı gerçek, masal değil..daha öncede dediğim gibi HIncal Uluç ve onu gibi düşünenlere karşı gelmek Tolkien e karşı gelmektir..ARistoteles okuyanlar bilirler,''TÖZ'' lerden bahseder(insan,at,köpek vs. yani kendi başına varolan)birde ''İLİNEK''(ilinek ise varolmak için töz e ihtiyacı olan, madde ler)ben her zaman medyatik olmak için kendi kişiliğini reddeden medyatikleri ''İLİNEK''olarak görüyorum,Hıncal Uluç ilinek değildir..(herşeye rağmen)Hıncal Uluç tamamen kişisel düşüncelerini kusmuş gazeteye..Ona tepki verenleri kınıyorum,Tolkien de kınardı...
(SerdarB)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 1)
Gönderen Gothmog Tarih: Ocak 06, 2002 - 23:00:03
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Her zaman Yüzüklerin Efendisine masal diyenler karşısında beni bulur.Kim ne derse desin ben Hıncal Uluç'a da karşı çıkacağım. Yüzüklerin Efendisi kesinlikle bir masal değildir. Masal olduğunu düşünenler konu hakkında yeterince bilgiye sahip değillerdir. Masallarda tarih yoktur. Ama bu romanda tarih vardır. Coğrafya vardır. Felsefe vardır. Sosyoloji vardır.
Bir çok edebiyatçı ve üniversitelerdeki edebiyat profesörleri Yüzüklerin Efendisini Felsefik,edebi-fantastik kurgu romanı olarak kabul ediyor. Ama bu işlerden anlamayan, medyatik olmaya çalışan ve sadece bir gazeteciden(eleştirmenden bile saymam) başka birşey olmayan Hıncal Uluç ise bu romanı masal zannedip böyle sağda solda salak salak yazılar yazmaya çalışır.
Kusura bakma Hıncal Uluç ama sen git paparazzi dergilerinde milletin kıyafetlerini eleştir. O sana daha çok yakışıyor.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 1)
Gönderen Gimli-lotr (drobolsu@hotmail.com) Tarih: Ocak 07, 2002 - 01:23:04
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Valla arkadaşlar, bizden olmayanı yok sayamayız..ben hıncal uluç'u beğeniyorum valla (özellikle 90 dakikayı:) ama o sevmemiş olabilir..yalnız eleştiri yaparken bile niye hala bu hakaret tarzından vazgeçmiyoruz onu anlayamıyorum.. sonuçta bu yazdıklarımızı belki de Yüzüklerin Efendisi'nin ismini duyarak sitemize gelen biri okuyacak ve bir tarafta filmi beğenmemesine rağmen tavsiye etmiyorum demeyen hıncal uluç..bi yerde de benim ayıp olarak niteleyeceğim tarzda eleştiri yazan ama filme bayılan biz..biraz objektif olursak hangimiz daha anlamlı gelir insanlara? hiç birimiz sabah kalktığımızda kitabı okuyup büyülenmedik...ya bi dostumuz tavsiye etti ya bir şekilde dikkatimizi çekti.. bir kişi bile bu siteden hoşlanıp kitabı okumaya başlasa bence kazanılmış bir değerdir ve o insanlara lütfen itici gelmeyelim..bu arada hıncal uluç beye katılmıyorum o ayrı ama ona bir mail atarak niye katılmadığımı anlatmaya çalıştım..benim de yapabileceğim budur...demokrasi hesabı:))barışla kalın...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Yüzüklerin Efendisi.. Ya da Tolkienizm üzerine.. (Puan: 1)
Gönderen LiTTLe_HoBBiT (hobbit182@yahoo.com) Tarih: Ocak 08, 2002 - 14:04:57
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
tabiiki kimsenin beğenmesini bekleyemeyiz ama en azından saçma yorumlar yapmasınlar bari.. bide şu büyüklere masal olayına uyuz oluyorum.. ne masalı ya bu gerçek.. bide maceradan maceraya sürüklenerek dağa ulaşuyorlar..1. filmde orada bitiyo demiş.. ne dağı ya 1. filmde hüküm dağına mı ulaştılar filmi kısaltmak için.. orda dağın tepesinden baktıkları dağyla karıştırdı sanırım bu hıncal..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012