Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 70 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)

Eylül 14, 2009 - 10:17:45
· the Hobbit yapımcı ve yönetmeniyle Röportaj (7)

Temmuz 24, 2009 - 11:44:45
· Başımız Dönmeden... (2)

Temmuz 24, 2009 - 11:36:18
· Yüzüklerin efendisinin psikolojik cözümlemesi (11)

Temmuz 24, 2009 - 11:29:28
· Elf hakkında her şey (1)


Eski Yazılar

LOTR: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ
Yayınlanma tarihi Kasım 07, 2001 - 18:49:11 Gönderen RingMaster

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Gimli-lotr göndermiş "ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ

Ortadünya’da gezen hiç bir varlık Gandalf kadar elflerin sevgisine nail olmadı. Ama hiçbir varlıkta onun kadar merak edilmedi. Gri cübbesi, uzun sakalı ve tepesi sivri külahı ile boy gösterdiği her yerde bir merak ve bu merakla karışan bir sevgi veya nefret gördü. Gandalf’ın kimliği ile ilgili bir çok varsayımın geliştirildiği de bilinen bir gerçek. Hobbitlerin gözünde ara sıra topraklarına uğrayan garip, bazen çocuklarla şakalaşacak kadar sevimli, çokca da onlara fişekler ve ne olduğunu anlamadıkları hikayelerle gelen gizemli bir kişiydi; Elfler ise onu Gri Hacı ya da Mithrandir olarak biliyor ve ona karşı eksilmeyen bir sevgi ve saygı besliyorlardı; halkımın dilinde adı Tharkun’du ve Khuzdul’u konuşabilen çok az kişiden biriydi ama gene de ona karşı beslediğimiz en kuvvetli duygu sevgi olmuştur. İnsanlar arasında ise, o hep kötü olaylarla birlikte gelen ve sıkışık durumları daha da sıkıştıran bir giz di, ama onda karşı koyulamayan bir güç, sevecenlik, hiddet ve ikna kabiliyeti olduğu da bir gerçekti. İşte böyle bilinirdi çemberin Arifi Gri Gandalf Ortadünyanın batı ve kuzeyin de.

Ama her şeyin temelinde her zamanki gibi iyi ile kötünün çarpışması ve bu çarpışmayı izleyen Ortadünya tanrıları vardı. Gandalf’ın esas ismi Olorin’di ve Ortadünya’nın 3. çağının 1000. yılına kadar bir maia ruhu idi. O tarihte 5 tane İsthari batı limanlarından Ortadünya ya, Elf’lere ve İnsanlar’a yardım etmek için, geldiler.Bunlar Gri Gandalf, Boz Radagast, Ak Saruman ve maviler olarak bilinen Alatar ve Pallando idiler. Alatar ve Pallando’nun görevlerinin ne olduğu ölümlülerden gizlenmişti ve onlar kendi yollarına gittiler. Ama kalan üç tane büyücü yollarını Ortadünya ve onun halklarına çevirmiştiler. Bunlar arasında o anda en güçlü olarak görüneni Ak Saruman’dı, ama limanların lordu Cirdan içlerinden bir tanesinde daha başka bir ruh ve kökü derinlere dayanan bir ariflik gördü. Bunun üzerine kendinde olan bir hazineyi ona emanet etmekten çekinmedi. Bu kişi Gandalf’dı ve verilen hazine ise ölümsüz topraklara dönene kadar sahip olacağı Muhteşem güç yüzüğü Kırmızı Narya idi. (Daha sonraları karanlığa yönelen Saruman’ın Gandalf için kötü hisler duymaya başlamasının bir sebebi de belki verilen bu hediye olabilir.)
İşte bu şekilde Ortadünya ya ayak basan Gandalf Ortadünya’dan gene aynı şekilde bir gemi ile ayrılacağı 3021 yılına kadar durmadan daima kötülüğe karşı savaştı.
Bir diğer İsthari ise Boz Radagast’tı, onun yetenekleri ve çalışmaları ise daha çok Ortadünya’nın güzelliklerini arttırmak ve düzenini sağlamak amacı ile Hayvanlar ve Bitkiler üzerinde yoğunlaşmıştı. Genelde iki ayaklı varlıkların işlerine karıştığı çok az görülmüştür. Ak Saruman ise Ariflerin başkanı olarak en güçlü yanı olan konuşma ve inandırıcı olma yeteneğini uzun zaman boyunca kötü olanlara karşı kullanmışken, iradelerin sınandığı son Yüzük savaşlarında yenilmiş ve tutkularının esiri olarak karanlığı seçmiştir. Bu yüzden asası Gandalf tarafından kırılmış ve İsthar Nizamından kovulmuştur. Ortadünya’dan ne şekilde ayrıldığı ise kırmızı kitabı okuyanlar için sır değildir. Görüldüğü gibi gelen beş Büyücünün de diğerlerinden farklı ve ön planda olan bir gücü vardı. Gandalf’ın yeteneklerinin ise hangi yönde geliştiğini bilmek gerçekten zordur. Ama bilinen en kuvvetli yönünün sıcak çatışma anlarında bir anda büyüyen ve Balrog’u bile çaresiz bırakan, Yüzüktayflarından birçoğuna aynı anda karşı koyabilen direnme gücü olduğu düşünülür. Gene de diğer Büyücülere ihsan edilen her güçten bir kısmını üzerinde taşıdığı da gözden kaçmamalıdır. Gri Gandalf Balrog’la yaptığı ölümcül savaştan yenilenen bir ruh ile döndüğünde artık beyazlar içindeydi ve o zamandan sonra Ak Süvari hiçbir savaşın dışında kalmadı. Belki ilgisiz bir anlatım olsa da Gandalf’ın Hobbitler’den öğrendiği Pipo-otu sanatında da ustalaşmakta gecikmediğini ve en sevdiği içkinin kırmızı şarap olduğunu belirtmeliyiz:)
Tom Bombadillo konusunda söylenecek çok şey vardır ama onu anlatmak başka bir yazının konusu. Şu anda onun için söylenecek tek şey bir maia olduğu ve gene kendi gibi bir maia olan eşiyle birlikte yaşayanlardan gizlenen bir görev için Ortadünya’da yaşadığıdır. Barışla kalın...."

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: RingMaster
· Ana Sayfa


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 42 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Kasım 13, 2001 - 17:41:32
Maviler olarak bilinen Alatar ve Pallando hakkında daha çok bilgi yazabilirmisiniz?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen Mukan Tarih: Kasım 23, 2001 - 20:54:13
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yazın harika olmuş.Hem içeriği hem anlatım tarzınla tam okunası bir yazı yazmışsın.Tebrikler..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Aralık 13, 2001 - 10:37:41
Tom Bombadil hakkında sadece bir maia deyip geçmek haksızlık olur gibime geliyor. Bilinen bütün maiların yüzükten etkilendiği göz önüne alınırsa maia olması imkansız gibi gözüküyor. Fakat isim değiştirmiş valardan biri olabilir. Belki de romantik bir yaklaşımla Tolkienin kendisi bile diyebiliriz. Ağaçsakal ilk yaşıyan benim derken buna benzer bir tarifin Bombadil tarafından da kullanılması( ben ilkim) Tolkienin kendisi olma ihtimalini kuvvetlendiriyor( fakat Tolkien'in mezar taşında beren yazdığını untmamalıyız). Başka bir yaklaşımla middle earth'ü anlmaaya çalışırsak illa bir şey olması gerekmez Tom BOmbadilin, frodonun sorusuna cevabı ben TOM BOMBADİL'im demek olmuştu. Ama kesinlikle bir maia olamaz. Sevgilerle, MİTHRANDİR


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bombadil konusu.... (Puan: 1)
Gönderen Gimli-lotr (drobolsu@hotmail.com) Tarih: Aralık 16, 2001 - 00:32:23
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sevgili Mithrandir, Bombadillo gerçektende dediğin gibi üzerinden kolayca geçilecek bir karakter değil ve ayrı bir yazı konusu ama genede bir maia olabileceğini eklemeliyim. Niyesini esasında gönüllü bir arkadaşın yazacağı etraflı bir Bombadil yazısı açıklamalıydı bence:) Mesela sen böyle bir yazıyı kaleme alabilirdin(ve alsan çok da güzel olur bence, çünkü anladığım kadarıyla gerçekten bombadillo fanatikleri baya var:) ama ben genede fikrimi biraz açayım. Esasında yazının sonunda maia olabileceği söylenmeliydi maiadır denmemeliydi ama o durumda da yazı uzayıp amacından uzaklaşabilirdi. Olabilir çünkü sen de biliyorsundurki onu koyabileceğimiz sadece maia var, kalanlardan olmadığı kesin. vala olabileceğini ve isiminin değişebileceğini yazmışsın ve haklısında. Ama bilinen 40 kadar vala ismi arasında isminin olmadığı için o bir vala olamaz gibi bir fikir pek yok zaten. vala olmamasının en kuvvetli iki kanıtı Esasında tolkienin bir çıkmazında yatıyor. ortadünya ya ilk gelen vala kimdi sorusuna Tolkien farklı kaynaklarda iki ayrı cevap yazmış. Birinde Melkor öbüründe ise Manve ve varda olarak geçiyorlar. Ama bombadillonun Kara Lord gelmeden öncede ortadünya da olduğunu kendi anlatımlarında buluyoruz. Elf olmadığıda kesin, ent değil, Hobbit veya insan keza değil..Geriye bir tek Maia kaldığı için bu tanımı kullanmayı seçtim açıkcası ama senin dediğin bir doğru var o da onun kendine has bir figür olduğu ve adının Tom Bombadil olduğu..Barışla kal..


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 03, 2002 - 22:14:22
bende uzun zamandan beri bu tom bombadil olayını düşünüyorum.bence tom ilk doğan(kitaptaki yaklaşım) yani dünyaya ilk gelen.ama söyle bir açık kalıyor;neden yüzüğü taktığı halde Frodoyu gördü??Daha once arastırdıgım bır yerde bu konuyla ılgılı soyle bır acıklama vardı;
--(bıre bır yazmıyorum)tom bombadılın ruhu yasamı boyunca asla kotulukle bozulmadı o hep ıyıyı dusundu ve kotuluk yapmak aklına gelmedı yanı gunahsızdı dıye bılırız(bır melek gıbı)bu yuzden yuzugu gorebıldı.
ben pek tomun bir maia yada vala olma ihtimali üzerinde durmuyorum.Ama belkide en iyisi onu Tom Bombadil olarak bırakmak.herkese sewgıler.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 03, 2002 - 22:17:03
yav su Alatar ve Pallando hakkında daha geniş bişeyler yazabilirmisin ben SİLMARİLLİONDA onların hakkında birşey görmedim.açıkçası baya bi şaşırdım hehe


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Şubat 15, 2002 - 10:56:27
Arifler bu kitapta daha çok bilge varlıklar olarak gösterilir.Bu varlıklar zeki ,sabırlı ,yetenekli ,anlaşılması güçlük çekilen varlıklardır.Bundan dolayı diğer varlıklar tarafından(insanlar,elfler,hobbitler,vb)sevilir ve saygı duyulur.Çeşitli yorumları diğerlerini çok etkiler bunun yanı sıra değişik güçleride vardır.Mesela Gandalf Orta Dünya'nın en zeki ariflerinden biridir ve güçleri de oldukça fazladır.Bu arif birçok konuda diğer varlıklara yardımcı olur.Gandalf ariflere iyi bir misaldir ama arif olupta amacından sapmış olanlarda vardır.Bunlar azdır ama görülebilir.Bu çeşit ariflere en iyi örnek Saruman olur.Saruman bir zamanların en iyi ariflerindendi ama o amacından saptı ve karanlıklara katıldı.

Benim kısa yorumum bu umarım yalnışım yoktur bana yanlışımı anlatmak ve daha çok bilgi vermek için benim E-mail adrasime yazın lütfen.Adresim legolasim@hotmail.com dur.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen Boer Tarih: Şubat 20, 2002 - 13:51:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Super olmus Mavılerı nerden buldun soyleye bilirmisin (ya da arıf lerle ilgili ek bir kaynak)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Nisan 17, 2002 - 16:34:17
Tom Bombadil konusu belkide Arda da en çok konuşulmuş olan konudur
Şu ana kadar ki tartışmalardan hiç bir şey çıkmamıştır çünkü Tolkien Tom Bombadil olayını diğer yazılarıyla alakasız olarak yazmıştır.
Tolkien'e Tom Bombadil hakkında soru sorulduğunda verdiği cevap Bombadilin kendi içinde bir enigma olduğu ve ne olduğu hakkında kesin bir bulgu olmadığıdır.
Bence bu tarışma yersizdir. Tolkien bile Bombadilin kimliğini tam olarak tanımlamamış ve bir bilmece olarak bırakmıştır. Valar olamaz çünkü sayısı belli, maia desen yüzük onu etkilmiyo bence İluvatarın ortadünyadaki görünümü olduğudur. Bir nevi avatar. Yarattığı dünyada bir hakem gibi etliye sütlüye karışmadan gözlem yapıyo.
İsteyenler Encyclopedia of Arda da Bombadil hakkında daha çok şey okuyabilir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen asenawolf Tarih: Mayıs 24, 2002 - 20:02:48
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://communities.msn.com/TheLordOfTheRingsLegends
Şunu merak ediyorum,Saruman en bilge olan maia idi,ancak hakkında en az şey anlatılanda takendisi.
Gandalf'a Pilgrim Grey diyen elfler hem onun bilgisini,hemde sevgisini övmüşlerdir ama Saruman'a dair böyle birşey de yok?


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ağustos 19, 2002 - 12:52:27
mrb bende tom hakkında aydınlatılmak istiyorum fatih tutucu@hotmail.com teşekkürler


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen feonor (kanka264@yahoo.com) Tarih: Eylül 23, 2005 - 10:39:00
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
çok güzel bir yazı ancak Tom Bombadil konusunda bence bu kadar kesin konusmayanız. Tom Bombadil çok ayrı bir tartısmadır ki arastırırsan bircok sitede bunun örneklerinin görebilirsin. bir örnek vermek gerekirse Tom'un maia olması çok zor çünkü maia da olsa yüzükten etkilenmelidir.gandalf, saruman, hatta sauron nasıl etkileniyor ise o da etkilenmeliydi. diger iddalara gecmiyecem ama tartısmak isteyen arkadaslar var ise onları burada aydınkatabilirim:). aslında aydınlanacak tek sey Tom'un Tolkien'in yarattıgı bir enigma oldugudur ancak Tolkien Tom'un kim oldugunu aslında bence bilmektedir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Kasım 23, 2002 - 16:29:26
aslında tom bombadil hakkında yazılanlar için bence hepsinde biraz yanlışlıklar var çünkü silmarilion d onun için bir YÜKSEK ELF denilmiştir yani elf soyundandır.ama burda bi sorun var ELROND bile yarıelf olduğuna göre ne zaman bi ayrılma odu.ve neden bombadil bilindiğine göre o elflerin başkanı deil?ayrıca sadece yüksek elf olarak tek o mu kaldı orta dünyada?yüksek elf tam olarak nedir?bu soruların cevabının tam olark verilmesi lazım bence .ozama benim için tam bir açıklama olur


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Kasım 23, 2002 - 16:30:46
aslında tom bombadil hakkında yazılanlar için bence hepsinde biraz yanlışlıklar var çünkü silmarilion da onun için bir YÜKSEK ELF denilmiştir yani elf soyundandır.ama burda bi sorun var ELROND bile yarıelf olduğuna göre ne zaman bi ayrılma oldu?ve neden bombadil bilindiğine göre o elflerin başkanı deil?ayrıca sadece yüksek elf olarak tek o mu kaldı orta dünyada?yüksek elf tam olarak nedir?bu soruların cevabının tam olarak verilmesi lazım bence .o zaman benim için tam bir açıklama olur


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Aralık 23, 2002 - 01:58:22
cok güzel yazmışsın arkadaşım gercekten tolkienin kitaplarını çok dikkatli okuduğun belli oluyor.fakat sana bir sorum var.ben tolkienin yüzüklerin efendisi ve onun öncesini açıklayan tüm kitaplarını okudum ama alatar vepallando isimli ishtarilerin adına dair ne silmarillion da ne hobbite nede güç yüzüklerine dair adlı kitaplarda birşey ile karşılaşmadım.bunları nerden öğrendin hangi kitapta vardı bana cevap verebilirmisin.bu çalışmandan dolayı bir yüzüklerin efendisive tolkien hayranı olarak sana çok teşekkür ediyorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen Naendogin Tarih: Aralık 25, 2002 - 18:11:56
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Öncelikle böyle bir yazı yazdığın için teşekkürler.Ama ben Tolkien in bütün kitaplarını okudum ama maviler olarak bilinen büyücülerin hakkında pek hiçbirşey görmedim. Daha ayrıntılı bilgi verir misin?Ayrıca Tom 'un bir maia olduğu konusunda sana katılıyorum. Ama Tom'un Orta Dünya'daki görevi ve birlikte yaşadığı karısı hakkında daha fazla şey öğrenmek isterim.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Aralık 30, 2002 - 12:35:53
Ben TOM BOMBADİL hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Ocak 13, 2003 - 17:01:12
eksikleri olan ama çok beğendiğim bir yazı olmuş tom bombadil hakkındaki yazını da bekliyorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen Thief Tarih: Ocak 25, 2003 - 16:58:20
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Böyle bir yazı yazdığın için teşekkür ediyorum. Lakin Alatar ve Pallando ile ilgili daha fazla bilgi içeren başka bir yazı yazmanın beni ve diğer tüm LOTR fanlarını sevindireceğine eminim.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen Merry-Lotr Tarih: Şubat 15, 2003 - 14:44:11
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://www.merakli.net
Beyler dediğinzi gibi Saruman en arif olan değildir. Maiaların en bilgesi Gandalf'tır. Dikkat edin İstari değil, Maiaların. Simarillionun 30 ile 39 sayfaları arasında bir yerden olacak orada yazıyor.... Sevgiyle Kalın...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen SalihKARA (salihkara@hotmail.com) Tarih: Mayıs 03, 2003 - 13:40:11
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sevgili lotr sever;yazını Orta Dünya'nın Yorulmaz Elleri Cüceler yazından hemen sonra okudum(3 mayıs 2003).Orada sana başka yazın varsa başlıklarını yazar mısın demiştim.Artık bu yazını da okuduğuma göre tekrar geriye kalan yazılarının başlıklarını yazarmısın diyorum.Bu yazın da Cüceler hakkında olan kadar güzeldi ama bir çok eksik var.Bunları sanırım yazmaya gerek yok çünkü diğer tüm yorumlarda bu eksiklikler belirtimiş.Yazı kabiliyetin gerçekten yüksek çünkü;okuduğunu ya da bir yerde yazan bir yazıyı gerçekten güzel bir üslupla yazıyorsun,diğer yazılarının başlıklarını istememin en büyük nedeni de bu olsa gerek.Yazılarının devamını ben ve eminim tüm LOTR severler bekliyoruz.Kendine iyi bak, başka biryazında görüşmek üzere bye LOTR sver...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen orodreth Tarih: Temmuz 22, 2004 - 17:20:10
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
tolkien ölümüne kadar üzerinde calısmıs orta dünyanın(yani okuduğum böyle)..belki de bombadillo hakkında baska planları vardı ve ne yazık ki biz bunları öğrenemicez..ama yinede yorumlar da mükemmel yazılarda öyle ve bu yazılar ve yazılara yapılan yorumlar devam ettikçe orta dünya yalnız kalmıyacak...tesekkurler:))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen berenestel Tarih: Kasım 02, 2004 - 20:03:44
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
selam khazad. ben de merak ettim bu maviler meselesini. bi de kırmızı kitap üçlemeden ayrı başka bir kitap mı? şaşırdım açıkçası. tolkien ın yayınlanmamış notlarını bana gönderecek bir elf dostu varsa ona ömrüm boyunca borçlu kalırım.
e-mail: warningman1975@hotmail.com
ya bi de şu kırmızı kitap meselesini açsaydık..ii olurdu. tom a gelince muamma nın kralı o. gizemli kalmalı (mı?) ...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen Heru_Raider Tarih: Ağustos 22, 2006 - 19:01:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Tom Bombadil; o ne bir elf ne de bi Maia'dır. Ne de başka bir şey. O kendisinden başka bir şey değildir. ne yüzükten etkilenir. ne yüzük onu etkileyebilir. babasızdır. ilk ve sondur. düşünceden başka bir şey değildir. dikkat ederseniz tüm maia ların kendilerine ait ruhlarından başka bir bedenleri vardır. ve zarar görürler. fakat bombadillo'nun bedeninde hiç bir yara veya yorgunluk yoktur. o kendi bahçesinden dışarı çıkmaz ve onun izni olmadan o bahçeye kimse giremez. o hiçbir savaşa katılmamıştır. çünkü o savaşın sonucu ne olursa olsun zarar görmeyeceğinden emindir. o karanlıkların lordu sauron dan bile daha yücedir. çünkü tektir. sauron melkor'un uşağından başka bir şey değildir. fakat tom bombadillo hem gökte hem yerde hem yeraltında hem tanrı saraylarında tektir. onun hakkında başka bir şey söylemek yanlıştır. Tom Bombadillo Tektir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen Hiko Tarih: Ocak 19, 2008 - 17:51:10
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Selamlar, Tom Bombadil'in efendi olduğu doğrudur. Ancak Elrond'un divanına bakacak olursanız Glorfindel şöyle demiştir; "Eğer tüm diğer yerler ele geçerse Bombadil de düşer." Yani Bombadil aslında yenilmez değil. Üstelik yüzükten tam anlamıyla etkilenmiyor demek doğru da olmaz çünkü yüzüğü serçe parmağının ucuna takmıştır. Bilindiği üzere yüzük sahibine yaklaştıkça gücü artar, oysa sahibinden çok uzaklarda olmasına rağmen Bombadil yüzüğü tam olarak parmağına geçirmemiştir. Saruman'a gelince, elfler ona da isim takmıştır ve marifetli adam anlamına gelen Curunir demişlerdir. Bende LOTR hayranıyımdır ama şunu belirtmeliyim ki sadece kitabın. :)
Saygılar...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: ARİFLER ÜZERİNE BİR KAÇ KELAM YA DA ORTADÜNYANIN BÜYÜCÜLERİ (Puan: 1)
Gönderen darKnight Tarih: Nisan 15, 2009 - 22:17:15
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ellerine sağlık güzel olmuş ama Tom Bombadil kısmı işin daha gizli ve bilinmeyen kısmı olduu için bu yazını eğer olursa okumayı daha çok isterim başarılar...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012