Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 47 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Yüzüklerin Efendisi Kişi, Eşya ve Yer Sözlüğü (G-Z)
Yayınlanma tarihi Kasım 13, 2007 - 16:27:39 Gönderen iarwainbenadar

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Maske göndermiş "
H

Haldir: [S] “Uzun Gözcü” (Brethil’li Halmir’in oğlu; Dor-Lómin’li Hador’un kızı Glóredhel ile evlendi; Nirnaeth Arnoediad’da öldürüldü.)
Helcaraxë: [Q] “Buz Dişleri”; “Gıcırdayan Buz” (Araman ve Orta Dünya arasındaki boğaz.)
Hobbit: (Orta Dünya’nın konuşan ırklarından ve özgür halklarından biri. Anduin vadisi boyunca huzur içinde yaşayıp Üçüncü Çağ’a dek diğer ırklar tarafından dikkate alınmadılar. Kasvetormanı’ndan etrafa yayılan kötülükler yüzünden batıya doğru göç ettiler ve sonunda Shire bölgesine ulaşarak yerleştiler.)
Huan: [S] “Büyük Köpek” (Oromë’nin Celegorm’a verdiği Valinor’un büyük kurt köpeği. Beren ve Lúthien ile dost olup onlara yardım etti; Carcharoth tarafından öldürüldü.)

I

Ilúvatar: [Q] “Herkesin Babası”; “Eru” (Tanrı.)
Imladris: [S] “Yarığın Derin Vadisi”; “Ayrıkvadi” (Puslu Dağlar’ın üzerinde Elrond’un yaşadığı vadi.)
Ingwë: [Q] (Elflerin Cuiviénen’den batıya yaptıkları üç yolculukta ilk topluluğun, Vanyar’ın lideri. Aman’da Taniquetil’de oturdu ve tüm elflerin Yüce Kral’ı olarak kabul edilir.)
Isengard: (Gondor tarafından yapılan, doğal bir taş duvarla çevrelenen ve sonradan Saruman’ın yerleştiği kaleye Rohan halkının verdiği isim.)
Isil: [Q] “Gümüş Parıltı”; [S] “Ithil” (Ay.)
Isildur: (Elendil’in büyük oğlu. Babası ve kardeşiyle Númenor’un batışından kurtuldu. Minas Ithil’in Efendisi. Elendil’in kırılmış kılıcı Narsil’i kullanarak Sauron’un elinden Tek Yüzük’ü keserek aldı. Ferah Çayırlar’da kaçmak için girdiği Anduin Nehri’nde yüzüğün parmağından kayarak çıkması ile görünür hale geldi ve orklar tarafından oklanarak öldürüldü.)
Istari: [Q] (Büyücüler)
İnsanlar: (Güneş’in ilk doğuşuyla Hildórien’de uyandılar. Tarihlerinin başlangıcı Melkor tarafından karartıldığı için pek bilinmez.)

K

Kartallar: (Manwé ve Yavanna tarafından yaratıldılar; kuşların en soyluları ve görkemlileri. Çocuklar’ın uyanışından önce Kelvar’ın efendileri sayılırlar.)
Kelvar: [Q] “Hareket Edenler” (Yavanna’nın özeni altında yaşayan, Ilúvatar’ın Çocukları, Entler ve Cüceler dışındaki hayvan türlerinin tümünü anlatan sözcük.)
Kementári: [Q] “Dünya’nın Kraliçesi” (Yavanna’ya verilen isimlerden biri.)
Khazâd: [K] “Cüce”; [S] “Hadhod” (Cücelerin kendi dillerinde (Khuzdul) kendilerine verdikleri isim.)
Khazad-Dûm: [K] “Cüce Konakları”; [S] “Hadhodrond” (Durin soyundan gelen Cücelerin Puslu Dağlar’daki büyük konakları.)
Khuzdul: [K] “Cüce Dili” (Aulë tarafından ilk uyanışlarında öğretilen dil. Cücelerin dışında çok az kişi tarafından öğrenilebilmiştir.)

L

Lembas: [S] “Yol Azığı”; [Q] “Coimas” (Elflerin uzun yolculukları için yanlarına aldıkları uzun süre taze kalabilen ve doyurucu yiyecek.)
Lórien: [Q] “Altın” (Vala Irmo’nun bahçelerinin ve yaşadığı yerin ismi.)
Lothlórien: (Celebrant ve Anduin nehirleri arasındaki, Celeborn ve Galadriel tarafından yönetilen ülke. Büyük olasılıkla ismi Vala Irmo’nun Valinor’da bulunan Lórien bahçelerine gönderme yapılarak konmuştur.)
Lúthien: [S] “Ağacın Çiçeği”; “Çiçeklenen”; “Tinúviel” (Kral Thingol ve Maia Melian’ın kızı. Silmaril Macerası’nın tamamlanmasının ve Beren’in ölümünün ardından ölümlü olmayı, onun kaderini paylaşmayı seçti.)

M

Maiar: [Q] (Valar’dan daha düşük dereceli Ainur. Tekili Maia)
Mandos: [Q] “Hapsediliş”; “Güçlü Zindan” (Bir Vala ve yaşadığı yerin adı.)
Manwë: [Q] “Kutlu-İyi-Saf”; “Súlimo” (Ainur’un en soylusu ve Aratar’ın en kudretlisi. Melkor’un kardeşi ve Varda’nın kocası. Eru’nun en sevdiği ve düşüncelerini en iyi anlayan Ainu. Arda Kralı ve Valar Efendisi olarak divanları yönetti. Tahtı Taniquetil’in zirvesindeki Ilmarin’dedir ve oradan tüm dünyayı izler. Eldar arasında en çok Vanyar’ı sever. Şiirden zevk alır.)
Melian: [S] “Sevgili Armağan”; [Q] “Melyanna” (Lúthien’in annesi; Valinor’u terk edip Orta Dünya’ya gelen bir Maia. Zaman içinde Doriath’da Kral Thingol’un kraliçesi oldu, kötülüğün girmemesi için bölgenin etrafına sihirli bir kuşak yerleştirdi. )
Melkor: [Q] “Güç İçinde Yükselen”; “Morgoth”; “Bauglir”; “Belegurth” (Büyük asi Vala’nın adı. Başlangıçta Ainur’un en güçlüsüyken zamanla kötülüğün yaratıcısı haline geldi. Ulu Savaş’ın ardından yakalanarak Valar tarafından Eä’nın dışına Boşluk’a atıldı.)
Minas Anor: [S] “Güneş Kulesi” (Mindolluin Dağı’nın doğu eteklerine kurulan ve palantír’in bulunduğu Anárion’un kale kenti. Osgiliath ve Minas Ithil’in küçülmesinin ardından Gondor’un asıl kenti konumuna yükseldi; kraliyet sarayı oraya taşındı; Ak Kule inşa edildi. Minas Ithil’in düşüşünden sonra Minas Tirith diye anılmaya başlandı.)
Minas Ithil: [S] “Ay Kulesi” (Ephel Dúath’ın batı yamacında kurulan Isildur’un kale kenti. Nazgûl tarafından ele geçirilmesinin ardından Minas Morgul olarak anıldı. Yüzük Savaşları’nın ardından kötülükten temizlenerek yeniden Minas Ithil adını aldı ama korkular varlığını sürdürdüğü için eski görkemine ulaşmadı. Kulesindeki palantír, Nazgûl tarafından Barad-dûr’a götürülmüştü.)
Minas Morgul: [S] “Kara Büyü Kulesi” (Nazgûl’un eline geçmesinin ardından Minas Ithil’e verilen isim. Etrafa yaydıkları korku ve dehşet yüzünden Ithilien bölgesi terk edildi.)
Minas Tirith: [S] “Muhafız Kulesi” (Tol Sirion’da Finrod tarafından yükseltildi. Finrod, Nagrothrond’a yerleşince yönetimi kardeşi Orodreth’e bıraktı. Bragollach’dan bir süre sonra Sauron’un eline geçti. Daha sonra da Lúthien tarafından yıkıldı. Uzun yıllar sonra Minas Anor’a bu isim yeniden verildi.)
Mithlond: [S] “Gri Liman” (Lhún Körfezi’ndeki Elf limanları.)
Mithrandir: [S] “Gri Gezgin” (Olórin’in yani Gandalf’ın Elf dilindeki adı.)
Mithril: [S] “Gri Parıltı” (Sadece Khazad-dûm’da bulunan bir metal. Gücü ve dayanıklılığı zayıflamadan dövülüp inceltilerek işlenebiliyordu; hafif ve sağlamdı. Bu metal cüceleri o kadar zenginleştirdi ve damarın peşinden toprağın derinliklerinde ilerleyen cüceler o kadar derinlere indiler ki tutsak kalan bir Balrog’un kurtulmasına yol açtılar. Balrog’un yarattığı dehşet yüzünden Cüceler Khazad-Dûm’u terk ettiler; böylece mithril üretimi kesildi.)
Mithrim: [S] “Gri Halk” (Noldor’un Beleriand’a dönüşünden önce o bölgede yaşayan Gri Elfleri betimler.)
Mordor: (S) “Kara Diyar” (Ephel Dúath ve Ered Lithui dağlarıyla çevrelenen topraklar. 2.Çağ, 1000 yıllarında Sauron’un yerleşmesiyle birlikte kötülüğün en güçlü krallığı olacaktı. Barad-dûr gibi kulelerin bulunduğu topraklar, Son İttifak ordusunca kötülükten temizlendi ama Büyük Veba’nın ardından kötülük ve Sauron yeniden dönecekti.)
Morgoth: [S] “Kara Düşman” (Bu isim Melkor’a ilk kez Silmaril’leri zorla elde etmesinden sonra Fëanor tarafından verildi.)
Moria: [S] “Kara Kanyon” (Khazad-dûm’un sonraki ismi.)
Morwen: [S] “Karanlık Hanım”; “Eledhwen” (Barahir’in yeğeni, Beren’in babası olan Baragrund’un kızı, Húrin’in karısı, Túrin ve Nienor’un annesi.)

N

Nahar: [Q] (Oromë’nin atı. Eldar tarafından kişnemesi yüzünden adlandırıldığı söylenir. Büyük olasılıkla Noldor ve Rohan atlarının atasıdır.)
Namó: [Q] “Yargıç”; “Takdir Edici” (Bir Ainu, Vala. Aratar arasında sayılır. Genellikle yaşadığı yerin adı olan Mandos diye çağırılır.)
Narsil: (Nogrod’lu Techtar tarafından yapılan Elendil’in kılıcı. Sauron ile girdiği ölümüne dövüşte kırıldı. Kırık parçalar uzun yıllar sonra II. Aragorn tarafından yeniden birleştirildi ve Andúril adı verildi.)
Narya: (Elf yüzüklerinin üçüncüsü. Ateş Yüzüğü, Kızıl Yüzük. Kızıl bir taşı olan yüzük, yürekleri güçlendirirdi. Círdan kendisine verilen bu yüzüğü kendisi deniz kıyılarından ayrılamayacağı için gizlice Gandalf’a emanet etti.)
Naugrim: [S] “Bodur bırakılan halk” (Özellikle İlk Çağ’da Elflerin Cüceler için kullandığı en yaygın tanımlama. Tekili Naug.)
Nazgûl: [K.L] “Yüzük Hayaletleri”; “Yüzüktayfları”; “Úlairi” (Dokuz Yüzük’ün kölesi haline gelmiş dokuz varlık; Sauron’un hizmetkârlarının reisleri. Başlangıçta (2.Çağda) Sauron’dan yüzükleri alırken insandılar ve aralarından üçü Kara Númenórean’dı. Büyük güç tutkuları yüzünden zamanla çürüyüp Yüzüktayfları’na dönüştüler. Gözle görülemezler ve kendilerine özgü keskin bir kokuları vardır. Gözlerinden çok koku alma duyularını kullanırlar ve Yüzük’ün varlığını hissedebilirler. Gerçek adları bilinmez.)
Nenya: (Elf yüzüklerinin ikincisi; Su Yüzüğü, Serttaşı Yüzüğü. Galadriel tarafından taşınır. Mithril’den yapılmış yüzüğün yumuşak ışıklar saçan ak bir mücevheri vardır.)
Nessa: [Q] (Bir Ainu, Valië. Oromë’nin kız kardeşi ve Tulkas’ın karısı.)
Nienna: [Q] “Yas Tutuş” (Bir Ainu, Valië, Aratar içinde sayılır. Merhametin ve matemin hanımı. Mandos ve Lórien’in kız kardeşi. Gözyaşları iyileştiricidir. Olórin onun en iyi öğrencisidir.)
Nienor: [S] “Yas Tutuş”; “Ağıt” (İnsanların Üçüncü Hanedanı’ndan; Húrin ve Morwen’in kızı, Túrin’in kız kardeşi. Glaurung tarafından Nargothrond’da büyülenerek kim olduğunu bilmeden Niniel adıyla Brethil’de Túrin ile evlendi. Sonunda gerçeği ve ondan gebe kaldığını öğrenince kendisini Cabed-en-Aras’tan attı.)
Nimloth: [S] “Ak Çiçek” (Númenor’un Ak Ağacı. Celeborn’dan oluşturuldu; Isildur tarafından alınan bir meyvesi Minas Ithil’in Ak Ağacı’nı oluşturdu.)
Níniel: [S] “Gözyaşı Kızı” (Túrin’in kardeş olduklarını bilmeden kız kardeşine verdiği isim.)
Ninquelótë: [Q] “Ak Çiçek” (Telperion’un başka bir adı. Bkz. Nimloth)
Noldor: [Q] “Bilgeler” [S] “Golodhrim” (Cuiviénen’den batıya yolculukta Finwë’nin yönettiği ikinci Eldar topluluğu. Tekili Noldo.)
Númenor: [Q] “Batıil”; “Anadûnê”; “Andor”; “Elenna”; “Akallabêth”; “Aralantë”; “Mar-nu-Falinar”; “” (Valar tarafından İlk Çağ’ın ardından Belagaer’in batısındaki sularda, Edain için yurt olarak hazırlanan büyük ada.)
Númenórë: [Q] “Batı Halkı”; “Dúnedain” (Númenor’lu İnsanlar’a verilen ad.)

O

Olórin: [Q] “”; “Mithrandir”; “Gandalf” (Bir Ainu; Maiar’ın en bilgesi. Lórien’de yaşadı. Nienna’dan merhameti ve sabrı öğrendi. Istari arasında sayılır. )
Ork: [S] “Goblin” (İlk Çağ’da Morgoth’un yakalatıp zindanlarında kötülükle besleyip değişime uğrattığı Elflerin oluşturduğu bir ırk. Melkor’un Zincirlenişi Dönemi’nde çoğaldılar. Zaman içinde Melkor’un ve Sauron’un askerleri, hizmetkârları haline geldiler. Kabileleri arasında şekilsel farklılıklar vardır.)
Oromë: [Q] “Boru-üfleme”; “Boruların Sesi”; “Aldaron”; “Tauron” [S] “Araw” (Bir Ainu; Vána’nın eşi; Aratar ve Valar Efendileri arasında sayılır; büyük bir avcıdır, ormanları ve ağaçları çok sever. Cuiviénen’de ilk görüp yöneten Vala’dır. Borusunun adı Valaróma’dır.)
Orta Dünya: (Büyük Deniz’in doğusundaki topraklar.) [Q] “Endórë”; [S] “Ennor”
Orthanc: [S] “Çatallanmış Yükselti” (Isengard çemberi içindeki Gondor’lu Dúnedain tarafından yapılan çok güçlü bir kale. 3. Çağ’da terk edilişinden sonra Saruman’ın yerleşmesine dek uzun süre boş kaldı. 4. Çağ’da yeniden Gondor’un kontrolüne geçti.)
Osgiliath: [S] “Yıldızlar Kalesi” (Anduin nehri üzerine kurulan Gondor’un ilk başkenti. Akraba-çekişmesi sırasında yandı ve en görkemli binası olan Yıldızlar Kubbesi yıkıldı. Büyük Veba sırasında halkın büyük kısmı kenti terk etti ve saray Minas Anor’a alındı. Akraba-çekişmesi sırasında harap olana dek Güney’in ana palantír’i orada bulunuyordu. Mordor’dan gelen saldırı ve istilalar sonucunda büyük zarar görüp tamamen boşaltılan kentin 4. Çağ’da yeniden yapıldığına dair hiç bir kayıt yoktur.)
Ossë: [Q] [S] “Gaerys” (Bir Maia, Ulmo’nun sadık adamı, onunla Arda’nın sularına girdi; İç Denizler’in yöneticisi, Teleri halkının sevgilisi ve öğretmeni.)
Ossiriand: [S] “Yedi Nehir Ülkesi”; “Lindon” (Beleriand’ın en doğusunda, Mavi Dağlar ile Gelion Nehri arasındaki bölge. Yeşil Elflerin ülkesi.)

P

Palantír: [S] “Uzakları Gösteren” (Aman’da Fëanor’un yaptığı kristal küreler.)
Periannath: (Buçukluklar, Hobbitler.)

Q

Quendi: [Q] “Seslerle Konuşanlar” (Tüm Elflere verilen isim.)
Quenya: [Q] “Dil”; “Lisan” (Kadim dil, tüm Elflerin ortak dili; Valinor’da biçimlendi ve Noldor sürgünleri tarafından Orta Dünya’ya taşındı ama günlük konuşmadaki kullanımı terk edildi.)

R

Radagast: (Bir Istari. Kasvetormanı’nın güney sınırına yakın Rhosgobel’de yaşar. Özellikle kuşlarla yakın dostluk kurmuştur. Şifalı bitkiler ve hayvan ilmi üzerinde uzmandır.)
Rohan: [S] “At Ülkesi” (Geniş otlakları yüzünden, Gondor’daki Calenardhon bölgesinin sonraki adı ve insanların orada kurduğu Rohirrim krallığı.)
Rohirrim: [S] “At Efendileri Halkı” (Kendilerine “Eorl oğulları” diyen, Rohan’a yerleşen uzun boylu sarışın insanlar. Orta Dünya’nın en iyi atlarını yetiştirirler ve en iyi binicilerdir.)

S

Saruman: “Marifetli Adam” (İnsanların Curunír’e verdiği isim.)
Sauron: [Q] “İğrenç”; “Nefret uyandıran” [S] “Gorthaur”; “Ölümbüyücüsü”; “Kızıl Göz”; “Yüzüğün Efendisi”; “Kara El” (Melkor’un en önemli hizmetkârı, onun hizmetine girmeden önce Aulë’nin Maia’larından biriydi. İlk Çağ’ın sonunda Morgoth’un Dünya’dan sürülmesinin ardından Valar’ın elinden kaçarak gizlendi; zaman içinde gücünü tekrar toplayarak sayısız kötü ünvanını kazanmasını sağlayacak kötülükler yarattı.)
Silmarilli: [Q] “Ak ışıltılı Parlaklık” (İki Ağaç’ın yok edilmesinden önce Fëanor tarafından yapılıp onların ışığıyla doldurulan ve Varda tarafından kutsanan üç canlı mücevher. Tekili Silmaril.)
Sindar: [Q] “Gri Olanlar”; “Gri Elfler” [S] “Edhil” (Orta Dünya’ya dönen Noldor sürgünlerinin Beleriand’da buldukları, Ossiriand’lı Yeşil Elfler dışındaki, Teleri kökenli tüm elflere bu isim verildi. )
Sindarin: [Q] “Gri Elf Dili” (Beleriand Elf Dili, ortak elf dilinden türemiştir, ama uzun çağlar boyunca Valinor Quenyası’ndan çok farklı bir hale gelmiştir. Beleriand’daki Noldor sürgünleri tarafından kullanılmışlardır.)
Súlimo: [Q] “Nefes verici”; “Arda Soluğunun Efendisi” (Manwë’nin ünvanı.)

T

Tek Yüzük: “Ulu Yüzük”; “Güç Yüzüğü”; “Yüzük”; “Tek” (Güç Yüzükleri’nin en kudretlisi. Diğer güç yüzüklerinin yaratılmasının ardından Sauron tarafından diğer yüzükleri ve onları taşıyanları kontrol altına almak için volkanik bir dağ olan Orodruin’de gizlice dövüldü. Sauron’un ilk yenilgisinden sonra (2. Çağ, 3441) Isildur’un eline geçti ama Ferah Çayırlar Savaşı’nda parmağından düşerek Anduin nehrinde kayboldu. Bir hobbit olan Déagol tarafından bulundu ve onu öldüren Gollum tarafından ele geçirilerek (yaklaşık 3. Çağ, 2463) Puslu Dağlar’ın dibinde karanlık bir mağarada uzun yıllar boyunca saklandı. Gollum’un orada kaybettiği yüzüğü Bilbo Baggins bulacak (3. Çağ, 2941) ve iyi amaçlar için kullanıp ardından Frodo Baggins’e (3. Çağ, 3001) verecekti ve yüzük 3019 yılında Orodruin’de yok edilecekti. Görünüşte altın bir halka şeklinde olan Yüzük, onu takanı kendisine bağımlı hale getirip bedenini biçimsizleştirse de ömrünü uzatır ve görünmez kılardı.)
Telperion: [Q] “Gümüş”; “Ak Ağaç”; “Ninquelótë” (Valinor’un İki Ağacı’nın yaşlı olanı. Zehirlenişinin ardından Ay’ın yaratılmasında kullanıldı.)
Thingol: [S] “Gri Pelerin/Örtü” (Kardeşi Olwë ile Cuiviénen’den Teleri ordusunun lideri ve daha sonra Doriath Kralı olan Elwë’nin Beleriand’da bilinen ismi. Bkz. Elwë.)
Tinúviel: [S] “Alacakaranlığın Kızı” (Beren’in Lúthien’e verdiği isim; bülbül anlamına gelen şiirsel bir sözcük. Bkz. Lúthien.)
Tulkas: [Q] “”; “Astaldo” (Ainu, Arda’ya en son giren, güç ve cesaret işlerinde en görkemli olan Vala.)
Turambar: [Q] “Kadersizliğin Efendisi” (Túrin’in savaşmaktan vazgeçerek Brethil Ormanı’nda saklanırken kendisine verdiği isim.)
Túrin: [Q] (Húrin ve Morwen’in oğlu. İnsanların Üçüncü Hanedanı’nın en kudretli ve en kadersiz efendisi. Glaurung’u öldürdü.)

U

Üç Yüzük: (Elflerin Güç Yüzükleri. Celebrimbor, Sauron’un yardımı olmadan yüzükleri yarattı; böylece onun kötülüğü yüzüklere geçmedi. Tek Yüzük tarafından kontrol edilseler de onun yok olmasının ardından da güçlerini koruyacaklardı. İnşa etme, anlama ve iyileştirme güçleri vardır. Bkz. Vilya, Nenya, Narya.)
Ulmo: [Q] “Akıtıcı”; “Yağdırıcı”; “Suların Efendisi”; “Denizin Kralı” (Ainu, ikinci en kudretli Vala, Aratar içinde sayılır.)
Undómiel: [Q] “Akşamyıldızı” (Eldar’ın sönüş yıllarında, Elf hanımları arasında eşine rastlanmayan güzelliği yüzünden Arwen’e verilen isim.)
Ungoliant: [S] “Örümcek” (Dev ölümcül örümcek; kötülük ruhu; bir Maia; Melkor’la birlikte Işıksızlık örtüsünü kullanarak Valinor Ağaçları’nı zehirledi. Yüzüklerin Efendisi’nde (İki Kule, IV-9) geçen Shelob için “mutsuz dünyayı rahatsız etmek için Ungoliant’ın son çocuğuydu” denir.)
Utumno: [Q] “”; [S] “Udûn” (Melkor’un Orta Dünya’nın kuzeyinde bulunan ilk güçlü kulesi, Güçler Savaşı’nda Valar tarafından yıkıldı.)

V

Vairë: [Q] “Dokumacı” (Bir Ainu, bir Valië; Mandos Námo’nun karısı.)
Valar: [Q] “Güçlü olanlar”; “Ulular”; “Batı’nın Efendilerii” (Zaman’ın başlangıcında Eä’ya inerek Arda’yı kurup yönetme görevini üstleen ulu Ainu’lara verilen isim. Tekili Vala.)
Valaraukar: [Q] “Gücün İfritleri” (Sindarin’deki Balrog’u karşılar.)
Valimar: [Q] “Valar-evi” (Valinor’daki Valar şehri. Galadriel’in Lórien’deki ağıtlarında (Yüzük Kardeşliği II-8) Valinor’a eşit kullanılmıştır.)
Valinor: [Q] “Valar Ülkesi” (Kuzeyde, güneyde ve doğuda Pelóri dağları ve batıda Ekkaia ile sınırlanan Aman’daki Valar toprakları.)
Vanyar: [Q] “Güzel olanlar” (Cuiviénen’den batıya yolculukta Ingwë’nin yönettiği ilk Eldar topluluğu. İsimleri altın rengi saçlarını ima eder.)
Varda: [Q] “Yüceltilmiş”; “Yıldızların Hanımı”; “Elbereth”; “Gilthoniel”; “Elentári” (Bir Ainu, bir Vala, en kudretli Valië’dir ve Aratar içerisinde sayılır. Manwë’nin karısıdır ve onunla birlikte Taniquetil’de yaşar. Elflerin en sevdiği Vala’dır.)
Vilya: (Elflerin Üç Yüzüğü’nden biri, Hava Yüzüğü, Safir Yüzük. Gil-galad ve Elrond tarafından taşındı.)

Y

Yarmavadi: (Elf dilinde Imladris denilir. Egladil’de dik bir uçurumun eteğinde, gizli bir vadidir. Eregion’un yıkılmasından sonra Elrond tarafından kuruldu.)
Yavanna: [Q] “Doğurgan” (Bir Ainu, bir Vala, ikinci en kudretli Valië. Aratar içinde sayılır. Aulë’nin karısı ve Vána’nın ablası. Arda’da büyüyen her şeyi, özellikle de olvar’ı, korur. Arda’daki tüm bitkilerin ilk tohumlarını o ekmiştir.)
Yedi Yüzük: (Cücelerin yedi hanedanının krallarına verilen Güç Yüzükleri. Sauron’un planlarına rağmen Cüceler üzerinde hakimiyet kuramamıştı. Yine de onları takanların altına ve değerli şeylere duydukları açlığı doyurdu. Bu yenilgi sonucunda Sauron cücelerden nefret etti ve yüzükleri geri almaya çalıştı. Üçünü geri alabildi ama dört tanesi ejderler tarafından yok edildi.)
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwainbenadar
· Ana Sayfa


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Yüzüklerin Efendisi Kişi, Eşya ve Yer Sözlüğü (G-Z)" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 2 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Yüzüklerin Efendisi Kişi, Eşya ve Yer Sözlüğü (G-Z) (Puan: 1)
Gönderen mahar Tarih: Kasım 16, 2007 - 09:15:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
çalışmanın devamını temenni etmiştim okumuşsan.tebrikler.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012