Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 27 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Film Üzerine
Yayınlanma tarihi Haziran 28, 2006 - 14:56:26 Gönderen iarwainbenadar

idriel göndermiş "Yüzüklerin Efendisi filmi değerlendirilirken pek çok olumsuz eleştiri yapılıyor. Ancak bir filmi değerlendirirken birden çok değerlendirme ölçütü kullanırız. Teknik açıdan konu, işleniş teknikleri, planlar ve kamera kullanımı ,efektler, oyuncu seçimi , oyuncu performansı, anlatım dili, dekor ,kostüm vb... Ve filmi değerlendirirken de şunu diyebiliriz. Evet bu film şu açılardan iyi bu açılardan ise yetersizdi.

Diğer yandan, içerik açısından değerlendirdiğimizde şunu kabul edelim arkadaşlar Lotr beklentilerin hat safhada yüksek olduğu bir projeydi ve bu beklentileri tam olarak karşılamaması onu bütün olarak kötü yapmaz. Bizler olayı kendi açımızdan değerlendirdiğimizde haklıyız. Buradan bakıp ben PJ'in yerinde olsaydım derken de haklıyız. Ama şu da bir gerçek ki biz PJ'in yerinde değiliz. Ve birinin yerinde olmayı varsaymakla olmak tamamiyle aynı şey değildir. Bizler filme yönelik tüm eleştrilerimizi yaparken kendi perspektifimizden bakıyoruz. Yüzüklerin Efendisi üçlemesini büyük ihtimalle Silmarillion'u, Güç Yüzüklerine Dair ve diğer kitapları okumuş, bir Ortadünya vizyonu oluşturmuş Ortadünya'nın döngüsünü algılayabilen kişiler olarak filmlere bakıyoruz. Lakin filmin ulaşması düşünülen yegane kitle biz değiliz. Ortadünya kavramı ile ilk kez bu filmle tanışacak çok büyük bir izleyici kitlesi vardı. Bizlerle aynı bakış açısıyla filmi izleyemeyecek bir izleyici topluluğu. Ve bu izleyici kitlesine ulaşmak amacını da gözardı edemeyiz. Film bunu başarabilmiş midir ? Lotr'u bilen ya da bilmeyen herkesin gözünde bir Ortadünya imgelemi ve Ortadünya atmosferi yaratabilmiş midir ? Bence evet. Bunu başarabilmek göründüğü kadar kolay mıdır ? Pek sanmıyorum. O sinema koltuğunda oturan Ortadünya'yı, maiaları, istarileri, yüzükleri, elfleri , hobbitleri tanımayan, olayların arka planı hakkında fikri olmayan dolayısıyla hikaye ile bağı olmayan insanlara küçücük bir yüzüğün nasıl olup da bütün çağın ve ülkelerin kaderini değiştirebileceğini anlatabilmek, onları bu atmosferin içine katabilmek kolay değildir. Ve malesef bazı koşullarda kitaba moda mod bağlı kalarak, hiç bir eklenti yapmadan bunu tam anlamıyla başarabilmeniz de mümkün olmayabilir. Bunlar Lotr'u orjinaline en uygun şekliyle izlemek arzumuz için rahatsız edicidir. Evet umduğumuzu tam anlamıyla bulamadık. Ama bu bulduğumuzun tam anlamıyla değersiz olduğunu gösterir mi ? "

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
·  Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwainbenadar


Hakkında en çok okunan :
Ormanın Hediyeleri


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Film Üzerine" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 7 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Film Üzerine (Puan: 1)
Gönderen witchking Tarih: Haziran 28, 2006 - 18:35:57
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
'Ancak bir filmi değerlendirirken birden çok değerlendirme ölçütü kullanırız. Teknik açıdan konu, işleniş teknikleri, planlar ve kamera kullanımı ,efektler, oyuncu seçimi , oyuncu performansı, anlatım dili, dekor ,kostüm vb... Ve filmi değerlendirirken de şunu diyebiliriz. Evet bu film şu açılardan iyi bu açılardan ise yetersizdi. 'katılmıyorum...bence bir filmi değerlendirirken bunları göz önüne almazsın...oturur izlersin güzelse güzeldir..lezzetli bir yemek yediysen nasıl ya da neden yapıldığını sormana gerek yoktur sadece merak ediyorsan sorarsın...biz de lotr a meraklı olduğumuz için bunları tartışıyoruz sık sık


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Film Üzerine (Puan: 1)
Gönderen idriel Tarih: Haziran 28, 2006 - 18:43:07
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Öncelikle yorumun için çok teşekkürler
elbette ki katılmayabilirsin. ancak benim bildiğim sinema görsel- işitsel sanatlardan biridir. nasıl ki bir kitapta kullanılan dile kelimelerin ifadelerin akıcılığına dikkat edilebiliniyorsa filmde de görsel tekniklerin nasıl kullanıldığına dikkat etmek çok da yanlış değil diye düşünüyorum. bu açıdan baktığımda da bu filmde büyük ölçüde olumlu gözlemlerim olduğunu söyleyebilirim. :)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Film Üzerine (Puan: 1)
Gönderen kavrangoz Tarih: Haziran 29, 2006 - 14:31:50
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Hiç bir şey tam anlamıyla değersiz değildir. Ama insanlardan bir film hakkında kendi duygularını, düşüncelerini bir kenara bırakarak yorum yapılması beklenilemez, ki bu çok mekanik bir dünya olurdu. Bir film güzelse güzeldir, değilse değildir benim için. Ben kendimi o yönetmenin yerine koyup "ama şimdi adamın seslendiği bir kitle var da, ona göre davranması gerek de, falan da filan da.... yani o yüzden böyle olmuş" diyemem kusura bakmayın hiç. Ne gerek vardı bu eseri bütün dünyanın beynine zorla sokmaya? Herkes bilince değeri mi artacaktı yani? Az olsun öz olsun güzel olsun. Tam anlamıyla değersiz olamaz hiç bir şey ama kötü kötüdür, kavramları derinleştirirsek "hiçbirşey tam kötü değildir" e varır sonuç, herşeye anlayışla bakarsak evimizi soyan hırsıza da "ama adamın parası yok naapsın" dememiz gerekir. Film kötü işte kötü, piyasa filmi, fifty cent dinleyip dans eden boş amerikan gençliği için yapılmış, bu filmden bir şey bekleyen okuyucularda hata var aslında...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Film Üzerine (Puan: 1)
Gönderen idriel Tarih: Haziran 29, 2006 - 17:28:34
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
keşke bu filimde şu da olsaydı yada bu olmasaydı.
keşke şu şöyle değil de böyle olsaydı. bunu demek başka bir şeydir. ama film çok kötüydü. demek başka. ben kendi fikrimi belirttim. evet eksikleri olabilir. hataları olabilir ama genel olarak ele aldığımda eksileri artıları değerlendirdiğimde ben bu filmi izleyebilmiş olduğum için mutsuzum keşke izlemeseydim diyemiyorum.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Film Üzerine (Puan: 1)
Gönderen prince-imrahil Tarih: Temmuz 01, 2006 - 21:26:52
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Öncelikle ellerine sağlık idriel !
Yazı değerlendirecek olursam, seninle "tam anlamıyla" aynı fikirde değilim. Eğer filmi görsel efektlerine göre değerlendireceksek, güzel olmuş. Ayrıca Lotr'u geniş kitlelere tanıttığı içinde PJ'ye teşekkür edebiliriz. Ancak rotk'u izlerken, imrahil'i görmediğim andaki hayal kırıklılığımı anlatamam. Adam gitmiş, Legolas'a ekstra sahne eklemiş. Legolas'ın sahnelerini çıkarsak, ortaya yeni bir film çıkar. Yani PJ belki YE'yi dünyaya tanıtmış olabilir ama şu da bir gerçek ki, okuyucuları hayal kırıklılığına uğratmıştır.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Film Üzerine (Puan: 1)
Gönderen haldiroflorien Tarih: Temmuz 02, 2006 - 16:51:38
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Çok sevgili İdriel, ellerine sağlık öncelikle. :)

Esas soruya gelirse naçizane fikrim; hiçbir şey asla tam anlamıyla değersiz değildir. Yani hayatta karşılaşılan en kötü bir olay bile bize yeni bir şey öğretir; tecrübemiz yoksa oluşturur, varsa da üstüne ekler.

Ancak film içinde Peter Jackson'un kitapta geçmediği halde orjinalden saparak yaptığı değişiklikler veya kitapta geçtiği halde katmadığı gerçeklikler; bizim kitabı okurken hayalgücümüzde oluşturduğumuz olaylar sıralamasıyla uyuşmadığından, bizim kitapta olan herşeyi birebir görsel olarak izlenimleyemediğimizden dolayı eksik veya hatalı olarak yorumlanabilir. Yani elbette ki tam anlamıyla değersiz değildir ama bizim hayalgücümüzden daha aşağı bir seviyededir diye düşünüyorum.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012