Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 54 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Bitmemiş Öyküler: GONDOLİN KAPILARI -1-
Yayınlanma tarihi Haziran 03, 2005 - 10:19:49 Gönderen iarwainbenadar

Bitmemiş Öyküler Çevirileri. Elsa_ göndermiş "Uzun bir süre, ta ki daha fazla ilerleyemeyene, karanlık bastırana kadar Kuru Nehir’ in o taşlı kayalı yolunu takip ettiler. Yol onları bayırın üstüne doğru tırmandırdı ve sonunda dağın eteklerinde ki kayalıklara vardılar. Tuor yukarı doğru baktığında bu dağın daha önce gördüklerine hiç benzemediğini fark etti. Bu farklılıklardan biri de dağın her iki tarafında da boy sırasına göre dizilmiş gibi duran dimdik kayaların yükselmesiydi.. Gün batıp gölgeler vadiyi doldurduğunda Voronwe Tuor’ u Dimbar bayırlarında, karanlık bir mağaraya yöneltti. Sessizce içeri girdiler. Burada sessizce son azıklarını da tükettiler. Yorulmuş, üşüyorlardı yine de uyumadılar. Takvim Hisim ayının 18. gününü yani Ulmo tarafından Yazgı’ nın ve felaketin elinden kurtarılıp Turgon’ un ikametine; Echoriath kulelerine doğru çıktıkları yolculuklarının 37. gününü gösteriyordu.

Günün ilk ışıkları Dimbar’ ın sisli başından süzülmeye başladığında, Kuru Nehir üzerindeki yollarına yeniden çıktılar. Bir süre sonra nehir yatağı doğuya doğru döndü. Dimdik duvarlar ve önündeki sonu görünmeyen uçurum korkunç bir manzara oluşturuyordu. Dik kayalar ve dikenli çalılıkların yetiştiği bir bayır yükseliyordu. Bu çalılıkların içinde taşlık bir yoldan girdiler. Burası hala gece gibi karanlıktı. Durdular, geçişin iki yanından uzanmış çalılar üstlerinde bir çatı vazifesi görüyordu. Bazen bu çatı o kadar alçalıyordu ki Tuor ve Voronwe emeklemek zorunda kalıyorlardı.

Fakat sonunda, üstün gayretlerinin bir sonucu olarak, tepenin eteklerine vardılar. Orada bir giriş buldular. Dağın içinden gelen bir su sayesinde açılmış olan bu tünele girdiler. Hiç ışık yoktu, yine de Voronwe yoluna devam etti. Tuor’ sa elini onun omzuna koyarak ilerleyebiliyordu. Böylece bir sure kör karanlıkta adım adım ilerlediler, ta ki ayakları çakıl taşlarından kurtulana kadar. Sonra durdular ve derin bir nefes aldılar. Hava temiz kokuyordu ve onlara güç kattı. Ortalık çok sessizdi, suyun sesi bile duyulmuyordu. Tuor Voronwe’ nin şüpheye düştüğünü hissederek fısıldadı, “Muhafız kapısı nerede? Yoksa cidden geçtik mi kapıyı?”

“Hayır” dedi Voronwe, “ endişeliyim, zira hala karşımıza kimse çıkmadı, korkarım karanlıkta bir şeyler var.”

Fısıltıları, yükseldi, genişledi ve çoğaldı , tavandan, görünmeyen duvarlardan mırıltılar, fısıltılar halinde yankılandı ve son buldu. Tuor, karanlığın içinde, Elf dilinde konuşan birilerini duydu. Önce, Noldor’ un yüksek lisanında bilmediği sözcüklerdi bunlar, sonra kulağına garip gelen bir lehçeyle Beleriand dilinde tekrarlandı.

“Durun! Kımıldamayın, dost ya da düşman kımıldarsanız ölürsünüz.”

“Biz dostuz” dedi Voronwe.

“Öyleyse dediğimizi yapın”

Söylenenlerin yankısı sessizliğin içinde kayboldu. Voronwe ve Tuor hareket etmeden durdular, zaman Tuor’ a ilerlemiyormuş gibi geldi, kalbi sanki daha önce bir tehlikeyle karşı karşıya kalmamış gibi, korkuyla doldu. Sonra ayak sesleri duyuldu, sanki bir Trol birliği o tarafa doğru geliyordu. Sonra aniden bir elf fenerinin ışığı yayılıverdi, ve Tuor’ dan önce Voronwe’ yi aydınlattı. Ve Tuor anladı ki, ışık üstlerinde olduğu sürece ne ilerleyebilir ne de kaçabilirdi.

Bir anlığına, ışığı gözlerine tuttular. Ve ses yeniden konuştu, “yüzünüzü gösterin” Ve Voronwe başlığını geriye doğru attı. Yüzü ışıkta parladı, bir mezar kadar sert ve kararlı görünüyordu. Tuor için bu güzel yüzü görmek bir mucizeydi. Ve Voronwe gururla konuştu; “gördüğünün kim olduğunu biliyor musun? Ben, Fingolfin hanedanından, Aranwe oğlu Voronwe’ yim. Yoksa kendi topraklarımda unutuldum mu? Orta dünyanın ötesine yaptığım bu uzun yolculuktan sonra bile ben senin sesini hatırlayabiliyorum, Elemmakil.”

“Öyleyse Voronwe topraklarımızın kanunlarını da hatırlıyor olmalı. Dışarı çıkanlar, dönebilirler, ama yanlarında bir yabancıyı getirmemelidirler. Bu yüzden O kralın huzuruna ancak bir tutuklu olarak çıkabilir. Şimdi onu buraya getir.”
Sonra Voronwe Onu ışığa yönlendirdi. Bu esnada zırhlara bürünmüş pek çok Noldor, karanlıktan çıktı ve etraflarını sardı. Ve Elemmakil, muhafızların komutanı, yaklaştı ve uzun uzun inceledi onları.

“Bu senin için oldukça garip, Voronwe” dedi, “uzun süredir arkadaşız, neden şimdi beni seninle arkadaşlığımız ve kanunlarımız arasında bırakıyorsun? Eğer Noldor’ dan birini getirmiş olsan anlardım ama sen bir de tutup ölümlü bir insan getirmişsin. Artık asla buradan özgür bir adam olarak ayrılamayacak. Ve akrabalarından biri buna kalkışırsa, senin arkadaşın olsun olmasın onu öldüreceğim.”

"Geniş topraklarda Elemmakil, pek çok tuhaf şey yaşadım, ve önceden tahmin edemediğim görevler üstlendim.” Dedi Voronwe ve devam etti, “Görevim, muhafızın kanunlarından önce gelir, ve beni ve O’nu yalnızca Kral yargılayabilir.” .

Sonra Tuor korkusunu yenerek konuşmaya başladı, “Aranwe oğlu Voronwe ile geldim, çünkü O Suların efendisi tarafından, Suların ve Valar’ ın gazabından kurtarılarak, benim rehberim olarak seçilmişti. Fingolfin oğlu için Ulmo’ dan haberler getirdim, ve onunla konuşacağım”.

Bu sözleri duyan Elemmakil, merakla Tuor’ a baktı. “peki sen kimsin? Ve nereden geldin?”

“Adım, Tuor, Hador hanedanından Hurin akrabası Huor’ un oğluyum. Söylediğim bu isimler Saklı krallıkta bilinmiyor olamaz. Nevrast’ tan buraya büyük tehlikeler aşarak geldim.”

“Nevrast’ tan?” dedi Elemmakil, “İnsanlarımız ayrıldığından beri, orada yaşayan hiç kimsenin kalmadığı söylenmişti.

“Bu doğru” diye cevapladı Tuor, “Vinyamar soğuk ve boş, oradan henüz geldim. Şimdi beni o eski salonları inşa edenin yanına götürün.”

“Bu karar bana ait değil.” Dedi Elemmakil. “Sana ışığa kadar öncülük edeceğim, orada seni Büyük Kapı’ nun Muhafızına teslim edeceğim.”

Sonra Tuor ve Voronwe ikisi önlerinde üçü arkalarında beş muhafızın ortasında ilerlemeye başladılar. Düz bir koridordan yukarıya doğru ilerlediler, Tahminen bir kat yukarıya çıktılar. Burada tavandan soluk ışık süzülüyordu. Böylece, yüksek sütunlu, taştan yapılmış geniş bir kemere vardılar. Tahtadan yapılmış, demir çivilerle sağlamlaştırılmış, mazgallı kapının önünde durdular.

Elemmakil ona dokundu ve kapı yavaşça yükseldi. İçeri girdiler. Tuor kuzeyin dağlarında onca gezdiği halde hayal bile edemeyeceği bir koyaktan çıktıklarını gördü.

“Birinci kapıyı geçtin, Ağaç kapıyı,” dedi Elemmakil, “Yolumuz burada. Acele etmeliyiz.”"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· Bitmemiş Öyküler Çevirileri. Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwainbenadar
· Ana Sayfa


Bitmemiş Öyküler Çevirileri. Hakkında en çok okunan :
Galadriel ve Celeborn’a Dair


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Bitmemiş Öyküler: GONDOLİN KAPILARI -1-" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 6 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: GONDOLİN KAPILARI -1- (Puan: 1)
Gönderen NarwingAnglachel Tarih: Haziran 03, 2005 - 10:33:00
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ya gayet güzel olmuşta bişi sorcam bunları sen kendin kafanda kurdun hiçbir kitaptan okumadın deilmi ?çünkü ben bu sahneleri hiç hatırlamıyorum


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: GONDOLİN KAPILARI -1- (Puan: 1)
Gönderen Dark_Grond Tarih: Haziran 05, 2005 - 21:01:52
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Anlatılmaz yaşanır dedirten bir yazı yazmışsın elsa....tebrikler yazılarının devamını bekliyoruz.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Tebrikler.. (Puan: 1)
Gönderen Elnaen Tarih: Haziran 05, 2005 - 14:01:26
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Mükemmel okumaya doyamıyor bir sonrakini bekliyorum..Bu öykü Kayıp Öyküler Kitabındaydı yanılmıyorsam Narwing.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: GONDOLİN KAPILARI -1- (Puan: 1)
Gönderen ISENGARD Tarih: Temmuz 27, 2009 - 15:32:35
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Kardeş bu söylediklerin kitapta hiç yazmıyor ama sen kafandan yazdın her halde ilginç...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012