Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 45 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Elfler Hakkında - I
Yayınlanma tarihi Nisan 04, 2005 - 10:01:29 Gönderen iarwainbenadar

YAZILAR / Ortadünya Yazıları EREINION-GIL-GALAD göndermiş " Elfler ilk olarak yaratılan ve Orta Dünyaya ilk gelen ırktır. Eru'nun onlara bahşettiği hediyeler ve duygular sayesinde etraflarındaki ölümlü halklara sanki ruhları içerlerinde hafifçe parıldıyormuş gibi görünür. Elflerden başka hiç bir ırk kader tarafından ne daha fazla kutsanmış ne de daha fazla lanetlenmiştir.

Yapı olarak temelde ölümlü insanlara benzerler, fakat bazı önemli farklılkları vardır. Orta Dünya üzerinde elfler uzun boylu olarak tanımlanmışlardır ancak insanlara göre daha ince yapılıdırlar ve vücutları üzerinde kıllarıda saçları ile sınırlıdır. Pürüzsüz, güzel ve göze hoş gelen yüzleri birde parıldayan gözleriyle beraber büyülü bir hava katar elflere. Duyma duyuları oldukça gelişmiştir. Bunun yanında çok hafif adımları vardır ki yeni yağmış ince kar tabakası üzerinde bile iz bırakmadan yürüyebiirler. Hastalıklara yakalanmazlar ve bu sebeble halsizlik gibi durumlara düşmezler. Onların bu narin görünüşüne rağmen önemli derecede yüksek ısılara dayanabilmeleri, fiziksel olarak dayanıklı olmaları önemli bir konudur.Elfler ölümsüzdür denmişti. Fakat sıklıkla iki şekilde ölebilirler bunlardan birisi katledilmeleri diğeri ise dünyanın onlar üzerinde yaratacağı derin keder ve hüzünler. Elfler bu ölümsüzlük hediyesinin yanında, uzun uzadıya sürüp giden yaşamları sonucu yaşam iradelerini kaybetmekle lanetlenmiş gibidirler. Orta Dünyada ölen bir elf daha sonra ölecek olan bütün elfler Valinor'da Mandos'un Salonlarında toplanırlar ve dünyanın sonuna kadar burada bekleşirler. Bazen onların ruhları orta dünyada başka bir elf üzerinde zuhur edebilir. Bu bakımdan ölen elflerin daha sonra soylarından doğan bireyler olarak yeniden doğduklarına inanılır. Bu bakımdan aslında elfler tam olrak ölümsüz denilebilir. Aslında elfler için ölüm çok farklı bir şeydir. Sadece yeniden doğmak için bir bekleme ve yenilenme sürecidir denilebilir.

Elflerin temel bir din anlayışı yoktur. Onlar yüceler diye tanımladıkları vaların hepsine birden saygı duyarlar ve saygılarını yazdıkları şiirler ve şarkılarla, çeşitli festivallerde onlara sundukları hediyeler ile belirtirler. Orta Dünya'nın Valar tarafından yapılan yüce müzikle yaratıldığına inanırlar ve dünya üzerinde olacak herşeyin Eru tarafından daha önceden hükme bağlandığını ve bunun değiştirilemeyeceğini kabul ederler. Valar arasında en yüce tuttukları Varda (Yıldızların Kraliçesi, Elentari veya Elbereth)'dir.

Elflerin uykuya ihtiyaçları yoktur. Onlar daha çok 2-3 saat kadar süren meditasyon benzeri bir dinlenmeyle yetinirler. Bu esnada akıllarındaki bütün kederleri ve düşünceleri bir kenara bırakıp sadece dinlenirler. Elfler bu meditatif süreçte iken uyandırılmaları zordur. Bu dinlenmeleri genellikle geceleri yıldızların altında olur ki insanların onlara yıldızların halkı demesi için geçerli sebeblerinden biriside sanırım budur. Yıldız ve ay ışığı altında, gölgeli ormanlarda ve bulutlu günlerde diğer bütün halklardan daha üstün bir görüş ve hareket kabiliyetine sahiptirler. Yıldızsız ve ay ışığı olmayan bir gecede yani tam bir karanlıkta diğer ırklar gibi onlarda hiç bir şey göremezler.

Elflerin duyma yetenekleride oldukça iyidir. Ancak bunun onların müziğe olan tutkularından kaynaklandığı söylenemez. Onlar için müzik tarihlerini ve önemli olan bazı şeylerin gelecek olan yeni nesiller ile halklara aktarılması ve bu bilgilerin saklanmasıdır. Elfler Orta Dünya üzerinde kelimeleri ilk olarak kullanan ve sonradan gelen bazı ırklara konuşmayı öğreten ırktır. Bu yüzden diğer ırklar tarafından "Quendi" " Kelime ile Konuşanlar" adı ile anılmışlardır. Bütün konuşmaları müzikal bir havadadır.


Fiziksel Karakteristikleri:

Noldor: Elflerin içerisinde en güçlü olanlarıdır. Kuvvetli bir yapıları olmasına karşın insanlardan daha ince yapılıdırlar. Sıklıkla koyu renk saçlı ve gri gözlüdürler. Fingolfin ve Finarfin soyundan gelenlerde ise Vanyar kanılarından dolayı saçlar genelde açık renk ve gözler mavidir.

Sindar: Noldor ırkına göre biraz daha kısa ve ince yapılıdırlar. Çoğunlukla açık renkli saçlar ile açık mavi ve gri gözlere sahiptirler. Soğuğa karşı daha dayanıklıdırlar.

Silvan: Boy olarak insanlarla aynı boydadırlar. (Diğer elfler insanlardan ortalama olarak uzun fakat ince yapılıdırlar) Diğer elflere göre daha ufak tefek bir yapıya sahiptirler. Orta dünya üzerinde yayılmış olduklarından standart bir saç ve göz renkleri yoktur. Ama en sık olarak sarı saçlar ile mavi ve yeşil gözlere rastlanır.


Kültürel ve Toplumsal Karakteristikleri:

Noldor: Zenginliklerini ve güçlerini simgelediği için özellikle süslü, zengin görünümlü ve iyi işçilik ürünü giyecekleri tercih ederler. Toplum olarak sistemli bir şekilde ve belirli bir otoriteye bağlı olarak yaşarlar. Yeni yerler ele geçirdiklerinde aldıkları yeni yerleşim yerlerinde otoriteyi hemen sağlarlar ve ardından buralarda güçlü ve korunaklı şehirler inşa ederler. Evlilik hayatında tek eşliliği benimsemişlerdir. Bazen aralarından ölümlü insanlarla evlenenlerde çıkmıştır. Valar arasında en değer verdikleri Aule ve Varda'dır.

Sindar: Noldor'da olduğu gibi gösterişli giysiler yerine iyi yapılmış ve kullanışlı giysileri tercih ederler. Kuzenleri olan Noldor'un zengin ve süslü giyim tarzını tasvib etmezler. Gri ve gümüş renkleri tercih ederler. Sindar elfleri orta dünya üzerindeki en açık ve ilişkileri en gelişmiş topluluktur. Onlar bütün ırklar için mükemmel eğitmenler ve ustalardır. Noldor'un aksine ki Noldor Morgoth'dan intikam almaya yemin ettiğinden dolayı sürekli bir takip ve savaş içerisindedir, belirli bölgelerde yerleşik yaşarlar. Bir çok başka ırkla ilişkileri olduğundan dolayı onların yerleşim yerlerinde bazı liman kentleri kurmuşlardır. Mükemmel birer denizci ve gemi yapımcısıdırlar. Noldor'da olduğu gibi tek eşlilikten yanadırlar ve bazen insanlarla aralarında evlilik olabilir. Valar içerisinde Varda ile birlikte Suların Efendisi Ulmo en yüce tuttukları Vala'dır.

Silvan: Özellikle ormanlık alanlarda kullanılışlı olan yeşil, gri veya kahverengi renklerde ve üzerlerinde yaratıcılıklarını simgeleyen süslemeleri olan giysileri tercih ederler. Küçük köyler kurarak ve dağınık olarak yaşarlar. Bir çok kez işgale uğramışlardır. Fakat daha sonra Noldor ve Sindar elflerinin hakimiyetinde yaşamaya devam etmişlerdir. Silvan elfleri için hayat sanki bir oyun gibidir. Aralarından maceraperest ve gezgin çok çıkar. Müzik onların hayatında önemli bir yere sahiptir. Silva elfleri ağaçlar ve ağaç işçiliği konusunda ustadırlar. Noldor ve Sindar'da olduğu gibi tek eşlidirler. Valar arasında Varda'dan sonra en yüce tuttukları Vala Karanlık Yaratıkların Avcısı Orome'dir.
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwainbenadar
· Ana Sayfa


YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında en çok okunan :
Elf hakkında her şey


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Elfler Hakkında - I" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 7 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Elfler Hakkında - I (Puan: 1)
Gönderen luthien_arwen61 Tarih: Nisan 10, 2005 - 13:45:34
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bence de çok ii olmuş.tebrikler. benim ilgimi en çok elfler çektiği için olsa gerek bu tarz yazılara çok severek okuyorum. en büyük dileğim ise bu sitede bu konuda daha çok yazı çıkması:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Elfler Hakkında - I (Puan: 1)
Gönderen Aldueren (aldueren@yahoo.co.uk) Tarih: Nisan 06, 2005 - 18:20:18
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Çok güzel ve faydalı oldu. Romanımı yazarken zaman zaman düşündüğüm konulara açıklık getirmişsin.

Teşekkürler

Alduéren


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Elfler Hakkında - I (Puan: 1)
Gönderen Turambar80 Tarih: Nisan 06, 2005 - 21:35:31
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Güzel ve faydalı ve hatırlatıcı bilgiler,çok saol,eline sağlık.
Elf'lerin yeniden Orta Dünya'ya dönüşüne gelince;yabancı bir sitede okumuştum,hiçbir elfin adı başka bir elfe konulmamıştır,her elfin ismi farklıdır,bunlardan Glorfindel müstesna,hem Gondolin'de yaşayan ve karşılaştığı Balrog'la amansız bir mücadeleye tutuşup Balrog'u öldürüp kendisi de ölen Gorfindel,bir de yüzüklerin efendisinde hobbitlere ve Aragorn'a yardım eden Glorfindel.bir elfin ismi başka bir elfe verilmediğine göre (Tolkien bir yazısında büle yazmış) Gondolin'de ölen Glorfindel,Orta Dünya'ya olan sevgisi ve bir Balrog'u öldürme yeteneği sayesinde Orta Dünya'ya tekrar döndürülmüştür,diye düşünenlerin sayısı çok fazla.tıpkı bir Balrog'u öldüren Gandalf'ın bu gücü ve yeteneği sayesinde Orta Dünya'ya level atlayarak Gandalf the White şeklinde dönmesi gibi......


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Elfler Hakkında - I (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar (iarwain@yuzuklerinefendisi.com) Tarih: Nisan 04, 2005 - 10:15:43
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://www.yuzuklerinefendisi.com
Sevgili Gil-Galad dostum. Uğraşılmış, emek verilmiş bu güzel yazı için teşekkür ederim öncelikle.
Ve aklıma takılan bir konuyu da yazayım. Öldükten sonra, kendi soylarından birinin vücudunda yeniden hayat bulmaları konusu. Bu, bana sadece bir inançmış gibi gelmiştir hep. Yani, bunu ispatlayan bir örnek yok. Doğan bir elfin gözlerinde ulu Atalarından birini gördüklerini düşünmüşlerdir. Ve böyle bir inanca kapılmışlardır.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Elfler Hakkında - I (Puan: 1)
Gönderen arwenqueen Tarih: Nisan 22, 2005 - 10:40:22
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Tek kelimeyle mükemmel olmuş..Işık senin üzerine olsun...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Elfler Hakkında - I (Puan: 1)
Gönderen earendill Tarih: Mayıs 15, 2005 - 14:30:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
yazın gerçekten güzel olmuş.dostlarım elfleri bir kolcu olarak ben dahi bu kadar iyi bilmiyordum.yazılarınızı zevkle bekleyeceğiz
:))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012