Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 49 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Balroglar
Yayınlanma tarihi Haziran 07, 2004 - 11:28:40 Gönderen iarwain-ben-addar-

YAZILAR / Ortadünya Yazıları EREINION-GIL-GALAD göndermiş "Diğer İsimleri: Valaraukar (Anlamı:Güç İblisleri)
Cinsleri: Maiar
Irkları: Ainur


Ardaya henüz yaratıldığı safhalarda gelmişlerdi. Balroglar Arda'nın yaratılışı sırasında Melkor tarafından kendi tarafına çekilmiş ateş ruhlarıydı ve Melkor tarafından Arda'nın kuzeyinde bulunan kalesi Utumno'ya yerleştirilmişlerdi. Birinci Çağ boyunca Balroglar Melkor'un kuvvetleri arasında en çok korkulan hizmetkarları olmuşlardır. Görünüm bakımından Balroglar humanoid (Dik duran, İki ayakları üzerinde) bir yapıdaydılar, fakat ateşten oluşmuşlar ve karanlık bir gölge ile çevriliydiler. Ateşten bir kamçı taşırlardı ve yandaşlarıda dahil olmak üzere etraftaki her canlı üzerinde büyük bir dehşet yaratırlardı. Öfke Savaşları sırasında Morgoth (Melkor) Valar kuvvetleri tarafından mağlup edildiğinde Balrogların da büyük bir kısmı yokedilmişti. Bu yıkımdan kaçabilen çok az sayıdaki Balrog Mavi Dağları aşarak Orta Dünya'ya saklanmışlardı. Durin'in Felaketi olarak bilinen ve Cüceleri Moria'dan süren yaratık bu Balroglardan birisiydi.
Birinci Çağ Öncesinde Balroglar:

Balroglar köken olarak Saruman, Sauron veya Gandalf gibi birer Maiar'dır. Arda'nın yaratılışının başlangıcında Melkor en görkemli olduğu zamanlarında onları yozlaştırmış ve baştan çıkararak kendisine hizmetkar olarak almıştır. Balrogları büyük ölçüde etrafına toparlaması ise Lambaların Çağında kadim kalesi Utumno'dayken olmuştur ta ki Valar bu kaleyi tamamen yok edinceye kadar. Sağ kalan az sayıdaki Balrog ki kaç tane olduğu bilinmiyor, Angband'ın derinliklerinde saklanıp pusuya yatmışlardır.


Birinci Çağda Balroglar:

Melkor ve Ungoliant Silmarillerle birlikte Valinordan kaçtıkları sırada Balroglar hala Angband'ın yıkıntılarında gizlenmekteydiler. Ungoliant Melkor'u Silmarilleri almak için ağında tuzağa düşürdüğü sırada Melkor'un hizmetkarları olan Balroglar saklandıkları yerden çıkarak gelmişler ve Efendilerini kurtarmışlardır.
Balroglar görünüşe göre Elfler ile Birinci Çağın ilk yılında meydana gelen Beleriand Savaşlarından Dagor-nuin-Giliath sırasında karşılaşmışlardır. Noldor'un Morgoth'un Orkları karşısında kazandığı büyük zaferden sonra Feanor Angband'a ilerlemiş fakat Balroglar burada karşılarına çıkmışlardır. Burada Feanor oğullarının bu ateş iblislerine karşı durmasına rağmen Balrogların Efendisi Gothmog tarafından ölümcül bir şekilde yaralanmış, kısa bir süre sonrada hayatını kaybetmiş ve ruhu Mandos'un salonlarında ki yerini almıştır.


Balrogların Görünüşü ve Doğaları:

Balroglar ateş ruhlarıydılar ve yaşam kaynakları ateşti. Bunlar ellerinde ateşten kamçılar taşırlar, kendilerini karanlık ve gölge ile sararlardı. Görünüşleri ile ilgili olarak en geniş açıklamayı Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği İkinci Kitap 5. Bölüm olan Khazad-Dum Köprüsü adlı bölümde Gandalf'ın Balrog ile karşılaşması sahnesinde bulabiliyoruz. Burun deliklerinden çıkan alevler onların ateş temelli bir yapıya sahip olduklarının en temel belirtisidir.


Balroglar İle İlgili Tartışma Konuları:


Balroglar Kanatlara Sahip miydiler ?

Bu soru basit bir soru gibi görünmesine karşın ince düşünüldüğünde cevaplanması hayli zor bir soru haline gelmektedir. Bu konuda Tolkien'in takipçileri ikiye ayrılmaktadırlar. Bu gruplardan birisi Balrogların kanatlara sahip olduğuna inanmakta diğerleri ise bunun doğru olmadığına inanmaktadır. Genel olarak bakıldığında iki tarafında düşüncesinde haklı olma ihtimali eşittir. Burada bu tarz tartışmaları belirtmekteki amacım sizin kafanızdaki Balrog imajını sağlıklı olarak yaratmanıza olanak sağlamaktır. Siz kitabı ilk okuduğunuzda Balrog'u kanatlı olarak mı yoksa kanatsız olarak mı hayal ettiniz?
Burada konu dışı olarak bir noktaya değinmekte yarar var. "Gölge" ne demektir? "Gölge" terimi fantastik edebiyatta bizim bildiğimiz ve modern bakışla anlaşılan ışığın ulaşamadığı yerde oluşan karanlık bölge anlamı dışında kullanılmıştır. Gölge kötü varlıkların üzerlerinde taşıdıkları karanlık güçleri karşılayan bir terimdir.

Bu Konuda Ortaya Sürülen Tezler:

1-"Duvardan duvara uzanan kanatlar"

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği İkinci Kitap 5. Bölüm Khazad-dum Köprüsü adlı bölümdeki Durin'in Felaketi olarak ta bilinen ve daha önceleri Cüceleri kadim evlerinden süren Balrog ile Gandalf'ın karşılaşması bu tartışmanın merkezinde yatan noktadır. Balrog'un ilk betimlemesi Gandalf'ın bakış açısından verilmiştir:

"Düşmanı tam karşısına gelince tekrar durdu ve etrafındaki gölge iki engin kanat gibi açıldı."
Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği İkinci Kitap 5. Bölüm

Burada Balrog'un karanlık gölgesinin kanat benzeri şekilde açılması gerçek bir kanat olduğunu kelimesi kelimesine karşılamaz. Bununla birlikte sorun iki paragraf sonra şu cümleler ile başlıyor.

"Yavaş yavaş köprüye doğru adım attı ve aniden upuzun dikildi, kanatları bir duvardan bir duvara uzandı;..."
Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği İkinci Kitap 5. Bölüm

Kanatların gerçekte olmadığını savunan gruba göre yukarıdaki cümlelerdeki bağlantılar dikkate alınarak Balrog'un etrafındaki karanlık gölgenin iki kanat (Gölge-Kanatlar) benzeri açılması ve ikinci cümlede ise gölgenin tamamen genişlemesi olarak yorumlanmalıdır. Diğer gruba göre ise ilk cümledeki örtülü anlatım ikinci cümlede açıklığa kavuşturulmuş ve iki tane Gerçek Kanadın olduğu belirtilmek istenmiştir diye yorumlanmalıdır.

Peki yukarıdaki örneklemeler sizde bazı soru işaretleri oluşturdu mu? "Evet" diyorsanız hadi devam edelim.

Yukarıdaki örneklerin daha açıklayıcı olması için şu şekilde düşünelim kitapta o bölümde kanat yerine kol kelimesi kullanılmış olsaydı. Oradaki kolların gerçek kol olma ihtimalini rahatlıkla kabul edebilecektik. Fakat kol yerine uzantılar denilmiş olsaydı bu seferde bu uzantıların gölge-uzantılar olduğu konusunda daha ağır basan düşüncelerimiz olacaktı. Yine çıkmazdayız.
Daha önceki cümlelerde Gandalf'ın uçar gibi merdivenlerden aşağı geldiği ve grubun ortasında yere kapaklandığı yazılıyor. Bu bir metafordur, kimse Gandalf'ın gerçek anlamda uçtuğunu iddia edemez. Buradaki cümlede Gandalf'ın uçarcasına yani hızlıca gelmesi gibi bir anlam çıkaran kişinin Balrog ile ilgili pasajlarda da benzer anlamı çıkarması gereklidir. Tolkien bu tarz anlatımlara (metafor) bir çok defa girmiştir. Örnek vermek gerekirse:

"Toprakların üzerinde uzun bir gölge var,
batıya uzatmış karanlık kanatlarını."
Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü I. Kitap 2. Bölüm

Burada yukarıdaki gibi bir anlatım sözkonusudur. Balrog gerçek kanatlara sahipse o zaman Oroddruin dağının da millerce uzanan kanatları olmalı mı?


2-"Kanatla Ulaşılabilecek Hızlar"

Balrogların gerçek kanatları olduğunu savunan grubun tezlerinden biriside Morgoth ile Ungoliant arasındaki mücadele sırasında Balrogların efendilerini kurtarmak için hızla gelmesidir. Burada dikkate alınması gereken önemli bir nokta çok yüksek hızlara ulaşmak için kanatlara kesinlikle ihtiyaç var mıdır? Orta Dünya üzerinde hızla hareket eden canlıların hepsinin kanadı olduğunu biliyoruz. Örneğin Kartallar ve Nazguller.

Kanatları olmadığını iddia eden grubun en önemli tezleri ise şunlardan oluşuyor. Eğer Balrogların gerçek anlamda kanatları varsa Gandalf ile Balrog arasında dağın zirvesinde gerçekleşen mücadele sonunda Gandalf'ın onu dağdan fırlatması ile ölümü nasıl açıklanır. Kanatları olsa uçarak kendini kurtaramaz mıydı?
Benim fikrime göre bu soru gayet mantıklı ancak gözardı edilen bir husus var. Bu aşamaya kadar Gandalf ve Balrog sert bir şekilde savaşmışlardı. Balrog'un mevcut kanatlarından birisi veya ikisi kullanamayacağı derecede yaralanmış olamaz mı?

Aynı şekilde Silmarillion'da Glorfindel ile Balrog mücadelesinde de ikisi beraber yüksekçe bir yerde savaşıyorlar ve ikiside düşerek ölüyorlar. Yukarıdaki durumun aynısı.

"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwain-ben-addar-
· Ana Sayfa


YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında en çok okunan :
Elf hakkında her şey


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Balroglar" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 7 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Balroglar (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar (iarwain@yuzuklerinefendisi.com) Tarih: Haziran 07, 2004 - 12:57:07
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Filmdeki Balrog`u görünce, '' Bu ne be. Bu resmen şeytan '' demiştim. John Howe`un çiziminde de aynı şey vardı. Ama bunların genel görünüm itibariyle insana çok benzediklerini hayal etmiştim ben hep. Sanki öyle bir betimleme var gibiydi.

Kanat olayını da okurken, gölge`nin kanatları şeklinde anlamıştım. Yani Balrog`un kanatlı olduğunu sanmıyorum. Onların asıl korkunçluğu, görüntüleri kadar, ellerindeki ateş kırbacından kaynaklanıyor. Ungolliant bile korkmuştu bu kırbaçlardan.

p.s. : Ayrıca bu güzel çalışma için teşekkürlerimi sunarım Burak dostum.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Balroglar (Puan: 1)
Gönderen Earhim Tarih: Haziran 07, 2004 - 13:29:33
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bence bu tartışmaya hiç gerek yoktu. Çünkü Kayıp öyküler-I kitabında; Manwe,Varda ve onların maiyetleri dışında (melkor'un bile) hiç kimsenin uçamayacağını söylüyor. Ama yazın genelde güzel ellerine sağlık


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

  • Re: Balroglar Gönderen Canpolat Tarih: Haziran 07, 2004 - 20:14:36
    • Re: Balroglar Gönderen Earhim Tarih: Haziran 08, 2004 - 00:30:37
Re: Balroglar (Puan: 1)
Gönderen EREINION-GIL-GALAD (b_karaoglu@yahoo.com) Tarih: Haziran 07, 2004 - 23:03:15
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder) http://ereinion_gil_galad.sitemynet.com/tengwar
Kanatlar konusunu yazma sebebimi yazıda yazmıştım zaten :) Sadece bu konuda bir çok internet sitesinde tartışmalar var! Bu tartışmaları ufacıkta olsa buraya yansıtmak istedim.

Bu arada her ne kadar da site forumuna yazamasamda sizleri unutmadım arkadaşlar. Bu aralar yazılar sıklaşabilir :) vakit bol !


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Balroglar (Puan: 1)
Gönderen TheLightBringer Tarih: Haziran 08, 2004 - 13:56:44
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
güzel bi yazı yazmışsın EREINION-GIL-GALAD fakat Earhim'in de dediği gibi bu durum açıkça belirtilmiş kayıp öykülerde...
yine de bunu bizimle paylaştığın için teşekkür ederim, ışıkla kal...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Balroglar (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar (iarwain@yuzuklerinefendisi.com) Tarih: Haziran 24, 2004 - 14:09:14
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aşağıdaki linkte, Balroglarla ilgili bayağ bi tartıştık. Hala da devam ediyoruz. Merak eden olursa diye söylüyorum. :)

http://www.yuzuklerinefendisi.com/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=997


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012