Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 43 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Numenor Hakkında
Yayınlanma tarihi Nisan 19, 2004 - 09:08:09 Gönderen iarwain-ben-addar-

YAZILAR / Ortadünya Yazıları EREINION-GIL-GALAD göndermiş "Númenor

Bölüm 1: Númenor Hakkında Genel Bilgiler

Númenor'un Kökeni

Númenor Prof. J.R.R. Tolkien'in fantastik eserleri içerisindeki bir ada-krallıktır.

Ada Númenor'lara II. Çağın başlarında Valar tarafından I. Çağın sonunda yapılan savaşta Morgoth'a karşı Elflerle birlikte savaştıkları için verilmiştir. Savaştan sonra Sürgünlerin Valinor'a dönmesine izin veren Valar, Númenor halkı içinde bu adayı denizlerden yükseltmiştir. Ada Valinor ile Orta Dünya arasında ortadadır.

Númenor'luların ilk kralı Earendil ile Elwing'in oğlu Elros'du. Onların her ikiside Yarı-Elf'di. Birinci Çağın sonunda onlara hangi ırkın içinden sayılmak istedikleri ile ilgili seçme hakkı tanınmış ve Earendil seçimi karısına bırakmıştır. Elwing Elfler arasında yer almak istediğini belirtmiş ve sonuç olarak ta Earendil'de buna uymuştur.Orta Dünya'da ise oğullarından Elros insan olarak yer almak istemiş ve Númenor'a liderlik etmiştir. Kardeşi Elrond ise elf olarak yaşamayı tercih etmiş ve Orta Dünya'nın Yüce Elf Kralı Gil-Galad'ın Baş Danışmanı olmuştur.
Dúnedain'e, Númenórean olarak adlandırılırlardı, Valar tarafından insanların yaşamının üç katına kadar yaşam ömrü bahşedilmiştir. Elros'a ise bir istisna olarak 500 yıl yaşam bahşedilmiştir.Númenor'un Coğrafyası

Númenor 5 uçlu bir yıldız şekline sahipti. Adanın merkezi yıldızın her ucuna yaklaşık eşit olarak 400 km uzaklıktaydı. Adanın merkezinde Meneltarma dağı bulunmaktaydı (Cennetin Direği). Kralların şehri olrak adlandırılan Armenelos bu dağın güney doğu eteklerinde bulunmaktaydı.Ülkenin en büyük sehri ve en önemli liman kenti Rómenna idi, Adanın doğu ve güneydoğu uçları arasındaydı. Şehrin ikinci büyük ve önemli liman kenti Andúnië ise adanın kuzey batı ucunda yer almaktaydı.

Númenor Dilleri

Kuşkusuz ki burada anlatılacakların hepsi Tolkien'in anlattıkları ile sınırlı olacaktır. Númenor'da üç çeşit dil kullanılmıştır. Bunlar Quenya, Sindarin ve Adûnaic dilleridir.

Quenya Valinor'da yaşamış olan yüksek elflerin kullandığı bir dildi. Bu dil Noldor tarafından birinci çağda Orta Dünya'ya taşınmıştır. Daha sonraları bir çok sebebten dolayı Noldor Sindarin lehçesini kullanmayı tercih etmiştir. Quenya Númenor tarafından bilim ve tarih dili olarak kullanılmış, Önemli yer ve kişilere Quenya dilinden isimler verilmiştir. Quenya Númenor tarafından hiç bir zaman konuşma dili olarak kullanılmamıştır. Daha sonraları ise bu yerler Sindarin ve Adûnaic kökenli isimlerle de adlandırılmışlardır.

Sindarin köken olarak Beleriand elfleri tarafından kullanılan bir dildir. Bu dil orta dünyadaki bütün elfler tarafından 1. ve 2. Çağ boyunca temel dil olarak konuşulmuştur. Númenor'larda bu dil yasaklanana kadar kullanılmıştır. Özellikle Kuzey batı'da bulunan Andúnië şehrinde.

Adûnaic ilk çağlarda insanların Beleriand'a girmeden önce kullandıkları dilden köken almaktadır. Tam olarak bir elf lehçesi olarak kabul edilmese de Sindarin dilinden oldukça etkilenmiştir. Númenóreanlar tarafından sıklıkla kullanılan bir konuşma dili olmuştur, ta ki Númenóreanların elf kökenli her şeyi reddetmeye başladıkları zamana kadar. Ar-Adûnakhôr zamanında ise bütün bu diller yasaklanmış ve sadece Westron (Orta Dünya'da kabul gören ortak lisan) dili kullanılmaya başlanmıştır.

Númenor Kralları

Numenor'u toplam olarak 25 yönetici yönetmiştir. Bunlardan 3 tanesi Kraliçe kalanı ise Kral sıfatı ile yönetimde bulunmuşlardır. İlk kral Earendil ve Elwing'in oğlu olan Elros'tur. Çok uzun yaşadığından dolayı, ölümünden sonra Oğlu Vardamir'in çok yaşlanmış olması sebebi ile Vardamir Kraliyet Asasını süratle kendi oğlu Amandil'e devretmiştir. Vardamir'den Tar-Atanamir dönemine kadar süregelen zaman diliminde krallar Kraliyet Asasını oğullarına devretmişlerdir. Kurallara göre bu asa sadece Elros'un soyundan gelen Erkek veliahtlara geçmeliydi.Daha sonra bu kural Kralın en büyük varisine kadın erkek olma ayırımı yapılmadan uygulanmaya başlanmıştır.

Numenor'da krallık simgesi Bir asa idi. Bu asa ile ilgili detaylı bir bilgi olmamasına rağmen Mithril'den yapıldığı düşünülmektedir. Ar-Pharazôn Valinor'a ayak bastığında bu asayı taşıyordu. Ölümünden sonra bu asa ile beraber gömülmüştür. Kralların kılıcı Aranrùth'dur, köken olarak Doriath'lı Thingol'e ulaşır. Bu kılıcın da Ar-Pharazôn ile birlikte gömüldüğü düşünülür. Kralların aile yadigarı olarak bilinen başka bir nesne ise Tuor'un baltası ve Barahir'in yüzüğüdür. Numenor'un çöküşünden sonra sadece bu yüzük kalmış ve Tar-Elendil tarafından kızkardeşi Silmarien'e verilmiştir. Sonuç olarak yüzük bu sayede Andùnie Efendilerine geçmiştir. Elendil bu yüzüğü Orta Dünya'ya getirmiş ve hanedanının bir sembolü olarak Arnor Kralları tarafından kullanılmıştır.

Andunie Lord'larının sembolu hala bir Asa (Andunie Asa'sı) idi. Gümüş bir asa olarak tarif edilmiştir ve büyük ihtimalle mithril'den yapılmıştır. Elrond üçüncü çağın sonunda bu asayı Aragorn'a vermiştir. Bu asa insanların sahip olduğu en eski insan yapısı objedir.
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwain-ben-addar-
· Ana Sayfa


YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında en çok okunan :
Elf hakkında her şey


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Numenor Hakkında" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 1 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Numenor Hakkında (Puan: 0)
Gönderen Anonim Tarih: Temmuz 19, 2006 - 15:13:41
öncelikle verdiğin bilgiler için teşelkürler.cevap biraz geç yolluyorum.farkındayım.siteye yeni üye oldum.neyse benim asıl merak ettiğim sonmunenor kralının denizide ölmediğimi.sen valinurda öldüğünü söylüyorsun.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012