Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 292 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

Filmler: Kast İncelemesi - I
Yayınlanma tarihi Mart 22, 2004 - 15:33:35 Gönderen iarwain-ben-addar-

FİLMLER III Kralın Dönüşü greensleeves göndermiş "Sevgili arkadaşlar,

Oscar döneminde çok tartışılan "kast" konusuna eğilmeye karar verdim. Evet, bu sorunu hep birlikte çözeceğiz:P Yalnız, LOTR'in çok geniş bir kadrosu olduğu için yazılarımı dizi halinde sunmayı doğru buldum. Alfabetik olarak 3'er 3'er yazacağım her hafta. Bu haftaki karakterlerimiz Aragorn, Arwen ve Arpadam Kaymakpürüzü.

Önceliği, herkesin üstünde uzun uzun durduğu, pek çok olumlu/olumsuz eleştiri alan Viggo Mortensen'e veriyorum. Zaten alfabeye bağlı kalacaksak, sıra onun:) İlk iki filmde Viggo, tam olması gerektiği gibi, gördüğümüz görebileceğimiz en iyi kolculardan biriydi. Onun bu tutuk-gizemli havası, birçokları tarafından "yetersizlik" olarak algılanmışsa da aslında o tam olması gerektiği gibi arka planda kalan bir kolcuydu. Gizeminin amacına ulaştığını söylersek yalan olmaz, zira adam dünyanın sayılı "seksi" erkeklerinden biri seçildi. Eh pek yakışıklı olmadığını düşünürsek... Karizmasının inkar edilmez boyutları olduğu bir gerçek. Yine de amacımız, popülist takılıp, Viggo'nun karizmasını övmek değil. Ayrıca, oyunculuğuyla da yeterince övgü alacağına inandığım bir aktör kendisi.Savaş sahnelerinde yönetmenin de tercihi olarak biraz fazla cesur davrandığını söyleyebiliriz. Yine de oyunculuğun savaş sahnesi çekmek demek olmadığını hepimiz biliriz. Bence bir oyuncunun kalitesini, karakterini canlandırırken veridiği ayrıntılar belirler. Bu noktada "alt metin" kavramıyla karşılaşıyoruz, ki bu da Viggo Mortensen'in bu role neden uygun olduğunu iyi açıklıyor. Özellikle İki Kule'de tepe noktası ulaşan bir detay oyunculuğu vardı, gözlerden kaçmaması gereken. Oyunculukta bir önemli konu da beden dilidir. Bu anlamda da yetersiz bir Aragorn gördüğümü hatırlamıyorum. Oyunculuk üçüncü filme kadar aynı doğrultuda ilerledi ve genel olarak istikrarlıydı; ama nedense kral Aragorn'a bir türlü ısınamadım ben. Elbette saç, sakal, kostüm ve makyajın değişmesini yadırgamış olabilirim. Ancak bu filmde -krallığıa layık başkaları da varken- taç giyme töreninin zayıf kaldığını düşündüm. Askerlerinin başında Kara Kapı önündeki kral gitmiş, yerine pısırık, pasif bir adam gelmişti. Ayrıca, PJ ve görüntü yönetmeninin de bu bölümde büyük eksiği olduğunu düşünüyorum. Koskoca kral olmuş, taç giymiş adamı sen nasıl olur da göğüsten çekersin kardeşim! Ya portre al, ya da en iyisi boydan ver! Her neyse, sonuçta Aragorn gibi zor bir karakteri, üstelik bu denli göz önünde olarak, canlandırmak her yiğidin harcı olmasa gerek.

Filmin "ağır toplarından" Arwen'e, yani Liv'imize, gelince... Filme ticari amaçlarla dahil olduğunu düşünsem ve bu nedenle kendisine önyargıyla yaklaşsam da, kendine düşeni hem ticari anlamda hem de sanatsal anlamda yeterince yaptığına inanıyorum. Ciddi anlamda oyunculuk gerektiren 1-2 sahnesi olmasına karşın bence azımsanmayacak bir hali vardı. Zırt pırt görüntüye girmesi gibi bir dezavantajı taşıdı 3 film boyunca. Eh, kolay mı günah keçisi olmak! Yine de kusursuz makyajıyla birlikte gerçek bir "güzel"di (Kahretsin ya! Hatun taş gibi!). Kamera sürekli yüzünü çektiği için beden dili konusunda yorum yapmak yanlış olur; ama mimiklerini sınırlı rolüne karşın başarılı buldum; özellikle de "It was a gift. Keep it!" bölümünü...

Bu hafta son olarak filmin yan karakterlerinden Arpadam Kaymakpürüzü, yani David Weatherley'in üstünde duracağım: Şişman hancı, en sevdiğim yardımcı karakterlerden biriydi. Özellikle yüzünü, mimiklerini çok iyi kullanışıyla "Ben aktörüm" diyordu. Açıkçası tam Kaymakpürüzü olarak yaratılmıştı! Nazgulların içeri girişi sırasında, gözlerindeki korkuyu okumak ve yaşamak hiç de zor değildi. Bu anlamda, rolünü yaşayanlardan biridir diyorum:)

Şu ana kadar değerlendirdiğim 3 oyuncunun hiçbiri için "Oscar'lıktır" diyememiş olsam da, pek çok filmde izlediğimden daha ÖZENLİ yaratılmış karakterler olduklarını iddia edebilirim. Bundan aldığım feyzle, kastı değerlendirmeye devam edeceğim.

Haftaya: Bilbo, Boromir ve Celeborn..."

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· FİLMLER III Kralın Dönüşü Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwain-ben-addar-
· Ana Sayfa


FİLMLER III Kralın Dönüşü Hakkında en çok okunan :
LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"Filmler: Kast İncelemesi - I" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 6 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Kast İncelemesi - I (Puan: 1)
Gönderen Aldueren (aldueren@yahoo.co.uk) Tarih: Mart 22, 2004 - 17:12:50
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
eee...LEGOLAS???? nerdee??? isteriz isteriz...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kast İncelemesi - I (Puan: 1)
Gönderen Elsa_ Tarih: Mart 22, 2004 - 17:50:10
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bize söylenecek pek bir şey kalmamış anlaşılan. :)
dün carlito' nun yolunu izlerken tekerlekli sandalyede bir adam gördüm. gözlerinden tanıdım desem yeri. neyse efendim sonra gözümün önüne bir başka film geldi... perfect murder' dı galiba adı. o iki filmde ki viggo ile kralın dönüşündeki viggoyu karşılaştırınca adamın elinden gelenin en iyisini yaptığını düşünmeye başladım. başka aragorn bulamazlardı diyemem ama viggo iyi bir tercihti. film ilk çekilirken çıkan röportajlarda deneme çekimi için dağlarda yatıp kalktığını okumuştum. faydası olmuş... son bir şey daha o kılıçla koşarken ki sekişlerine de hayranım.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Kast İncelemesi - I (Puan: 1)
Gönderen Bruinenn Tarih: Mart 22, 2004 - 19:42:52
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Selam Yüzükdostlarım,
bence de Viggo Mortensen Aragorn rolü için çok ideal bir seçimdi ve ayrıntı oyunculuk ve mimkler, beden dilini kullanma kabiliyeti dört dörtlüktü. Tabi burada görüntü yönetmeni ve kameramana da önemli görev düşüyor. Mesela birinci filmin sonunda Aragorn gidip orkları avlayalım demeden önce, Legolas ve Gimli'ye bir bakış atıyor ve o arada da bileğindeki birşeyi bağlıyor. Mesela orada birşey söylemediği halde bir an kamera onu gösteriyor. Öyle doğal ve içindeymişiz gibi hissediyor ki insan seyrederken. Ya ayrıntılar çok şey farkettiriyor.
Arwen'e gelince, o da dört dörtlük bir seçimle canlandırıldı, Kaymakpürüzü de. Hakikaten Nazguller hana girdiğinde adamın duvarın arkasına çöküp ecel terleri döküşü, o an o korku ve dehşeti ben de yaşamıştım, ilk seyrettiğimde. Hakikaten olağanüstü, yani bütün bu ayrıntıları kurgulamak her şeyden önce süper ilham gerektirir.
Liv Taylor'dan daha kusursuz bir Arwen mümkün olamaz gibi geliyor bana. Onu sık sık görmekten oldukça memnun oldum.
Diğer oyuncu ve roller hakkındaki yorumlarını merakla bekliyoruz :)

Bruinen


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012