Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 46 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

öğrendiklerim.
Yayınlanma tarihi Ocak 12, 2004 - 11:58:19 Gönderen iarwain-ben-addar-

YAZILAR / Genel ithilien göndermiş "Bu satırların yazılma nedeni Ankara Toplantısında Burak’ın söyledikleriydi. ”Burada olan herkes bir şekilde Yüzüklerin Efendisi’nden etkilenmiştir” demişti Burak... Evet ben etkilendim...Bunu itiraf niteliği taşıyor bu yazı.

Duygularımı aynen yansıtması adına , yazıyı hiçbir değişikliğe uğratmadan yolluyorum. Kusurlarım eksiklerim varsa şimdiden af ola...

İTİRAFLAR

Hayatımı değiştiren her şey bir kitapla başladı...1996-1998 yılları arasında okuduğum.

Hayatın önüme serdiği yola çıktığım ilk anda ,arkadaş olarak Frodo’yu seçtim. Çünkü onunda benim gibi büyümeyi,olgunlaşmayı öğrenmesi gerekiyordu... Birbirimizi anlıyorduk,yolun başında bende onun gibi gönülsüzdüm, benimde taşımam gereken ,adına hayat denilen bir yüküm vardı...

Benimde düşmanlarım vardı yenmem gereken..Frodo’nun aksine benim düşmanlarım kendi içimdeydi. O düşmanları yok etmeye çabalarken benimde yol gösterenim vardı, Gandalf gibi yol gösteren, Sam gibi sonuna dek yanımda olan... Hala yanımda...Ona “iyi ki yanımdaydın, sen olmasaydın bu yolculuğu asla başaramazdım “ diyorum her zaman.

Benimde yüzüme gülen dost görünen, ama içten içe düşmanlık besleyen,beni yok etmeye çalışan insanlar vardı çevremde,saruman gibi, gerçek yüzlerini fark ettiğimde yollarımı ayırdığım...

Bu aşamaya gelene dek çok yol aldım ruhsal anlamda ve bu kitap benim itici gücüm ,manevi desteğim oldu yolculuğum sırasında. Zor zamanlarımda ,kitaptaki karakterler sayesinde kendimi buldum...

Ve yaptığım bu yolculuk sırasında “yüzüklerin efendisi.com” a düştü yolum bir gün. Ve asıl yol arkadaşlarımın oradakiler olduğunu anladım. Onlarla tanıştığımda ,benim gibi hisseden bir çok kişi olduğunu, yalnız olmadığımı fark ettim . Çevremdeki insanlar “ Yüzüklerin efendisi” sevgimi anlamasalar da, onlar beni anlıyorlardı,Birbirimize anlatacağımız ,paylaşacağımız ortak çok yanımız vardı.

Yüz yüze tanışmak istediğim insanlar vardı aralarında.Ve sonun başlangıcında, macera sona ererken, tümüyle olmasa da bu isteğim de gerçekleşti.

20 aralık 2003... Ankara yüzük kardeşliği toplantısı... Benim için unutulmayacak bir gün...Sıcacık sohbetleriyle, hüzünleriyle, sevinçleriyle, Polgara ’ nın sinema salonundaki sürpriziyle...Harika ! ama kısacık bir gündü.

son olarak diyorum ki ;

İyi ki varsınız yol arkadaşlarım ,

İyi ki varsınız Ringmaster ve siteye emeği geçen tüm arkadaşlarım ,siz olmasaydınız bu sitede olmazdı ve sizlerle tanışamazdım...

Ve hepsinden önemlisi Tolkien , iyi ki bu kitabı yazdın...Bu kitap sayesinde büyümenin ne kadar zor ve acı verici olduğunu öğrendim ve bu kitap sayesinde buradaki yol arkadaşlarımı tanıdım... Bu kitap sayesinde kendimi keşfettim...

"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· YAZILAR / Genel Hakkında
· Yayınlayan Editör: iarwain-ben-addar-


YAZILAR / Genel Hakkında en çok okunan :
Bitmemiş Öyküler Çıktı


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"öğrendiklerim." | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 13 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: öğrendiklerim. (Puan: 1)
Gönderen polgara (buyucu_polgara@mynet.com) Tarih: Ocak 12, 2004 - 18:43:48
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
seninle yol arkadaşı olmak emin ol çok güzeldi. daha beraber çok günlerimiz olacak buna emin olabilirsin:)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: öğrendiklerim. (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar (iarwainbenaddar@yahoo.com) Tarih: Ocak 19, 2004 - 09:04:42
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bu mesajın biraz geç kaldığının farkındayım ama ; ancak elim klavyeye uzandı.

Sen de iyi ki varsın İthillien. Senin gibi sanatçı bir öğretmenle ve senin gibi bir yüzük dostuyla tanışmak, sohbet etmek ve yanyana film seyretmek gerçekten mükemmeldi. Bizler, birbirimize beslediğimiz sevgiyi; barındırmaya devam ettikçe kurduğumuz güzel dostluklar hiçbir zaman bitmeyecek.

Ve elghorn, inanır mısın, senin kaygılarını ben de yaşamıştım. Hatta eminiim herkes öyle bir kaygı duymuştur. Ama, buradaki insanların buluştukları ortak nokta, temiz yüreklerin kardeşliğini anlatmıyor mu? Ben de aynen senin hissettiklerin gibi, birini bir iki gün görmeyim, meraklara düşüyorum. Tanıştığım veya tanışamadığım ,bu güzel düşünceleri benimle beraber paylaşan herkesi çok seviyorum.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: öğrendiklerim. (Puan: 1)
Gönderen EveningMaid (evenstar@mynet.com) Tarih: Ocak 13, 2004 - 23:13:37
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Pazar gecesi O'nunla aynı şeyi konuştuk.''Doktor olduğun günü görecek miyim acaba?'' dedi ''Tabii ki!1.5 sene sonra görüşüyor olmayacak mıyız zaten?'' dedim ''EVET!'' dedi.Güvenmesem mi acaba :)

Şunu anladım,biz yolun çok başındayız.Bu yol arkadaşlığı daha çok uzun süre omuz omuz devam edecek....


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: öğrendiklerim. (Puan: 1)
Gönderen Bruinenn Tarih: Ocak 14, 2004 - 10:01:05
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sevgili İthilien,
duygularını çok iyi anlıyorum ve her zaman şunu söylüyorum; bu eser etrafında birleşen insanların çok farklı bir yapısı, duygu dünyası ve kalitesi vardır ve bu yüzden herhalde birbirimizden hiçbir zaman kolay kolay kopamayız. En kısa zamanda yeniden görüşmek üzere.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: öğrendiklerim. (Puan: 1)
Gönderen white-lady-of-rohan Tarih: Ocak 16, 2004 - 17:08:29
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Bütün bu Ankara buluşmaları yorumlarını okuduktan sonra Ankara'dan taşındığım günü hiç yaşamamış olmayı diliyorum. Ankara'da otursaydım bende gururla bu arkadaşlık bitmeyecek diyebilirdim. Aslında yine de diyorum, belki sizin yüzünüzü hiç göremeyeceğim, ancak bu site varolduğu sürece hepinizin yanındayım. Ama bir gün olur da bir toplantı günü yolum Ankara'ya düşerse, kesinlikle yanınızdayım :) :)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: öğrendiklerim. (Puan: 1)
Gönderen elghorn Tarih: Ocak 17, 2004 - 21:16:49
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
madem itiraflarla başlanmış bir yazı bu, bir itirafda benden. üniversiteyi kazandığım senenin güz ya da bahar aylarında sınıf arkadaşımın elinde gördüm kitabı. ingilizce dersinde kitabın çok güzel oldugundan bahsediyordu. rica etsem okuyabilir miyim dedim tabi dedi. o akşam oturdum ve okudum. fotr' ı okurken tuhaf bir tanıdıklık farkettim. belkide yıllar önce izlediğim bir film veya çizgi filmin aslıdır bu dedim. ttt ve rotk' ı okumak için yaklaşık 3 sene daha beklemem gerekti gandalf ölmüş müydü yolculukları iki kitap edecek kadar nerelerden geçiyordu. sonra bir ara elime tekrar bir şans geçti ve her şey değişti. çok ama çok sıkıntılı bir zamanda öyle derin şeyler hissederek okudum ki.... arkadaşlık dostluk kayıp kazanç irade sevgi erdem tanrım o an dünyamda hayal bile edemeyeceğim şeyler yıllar önce yazılmış bir kitapta avuçlarımdaydı. her an her dakika orta dünyada geziniyor kah sam olup frodoya yardım ediyor kah frodo olup merryi özlüyor kah pippin olup tatlı tatlı ahmaklıklar yapıyordum. onlar her biri ayrı ayrı bendim. içimde 9 ayrı kişilik birden varolmuştu ve yalnızca benim içimdeydiler. ah diyordum benim kadar anormalide olamaz. sonra film piyasaya çıkınca bir sürü site türedi. ve ben arda ne varda kim galadriel neden bu kadar ulu gandalf nereden gelmiş diye ararken bir baktım buradayım. önce bir süre takip ettim sonra kaydoldum. önce acaba benide kabul ederler mi aralarına endişesi taşıyarak pek bulaşmadım. çünkü sanki herkes birbirini tanıyor gibi dost muhabbeti içerisindeydiler. bir an abi abla bir an kardeş oluyor, tartışıyor anlaşıyorlardı. korktum ya yabancı birini istemezlerse diye. sonra yazıları okudukça "aaa " dedim bu benimde aklımdan geçen şey. evet bende olsam bunu sorardım, yada cevaplardım. anladım ki bu yazıları yazanlara yabancı değilim.
tuhaf şimdi bir gün birisinden ses çıkmasa endişeye kapılıyorum; hasta mı ve ya sınavları nasıl gidiyor acaba diye düşünüyorum. biraz uzak kaldım mı herkesi özlüyorum.
konuşurken çok şey öğreniyorum, bir an sivriliyor bir an törpüleniyor ruhum, her gecen dakika büyüyorum. yasadıklarınızı yazdığınızda dersler çıkarıyorum kendime. uzaktalar ama yanımdalar diyorum, iyi ki varlar.
eksik kalan yanımdınız tamamladınız, teşekkür ediyorum.
derler ya beni güldürdünüz Allah' da sizi güldürsün.
her şey için teşekkürler


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: öğrendiklerim. (Puan: 1)
Gönderen elaidel Tarih: Ocak 22, 2004 - 14:46:27
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ben senin bir zamanlar hissettiklerini yaşıyorum elghorn
senin gibi olmasını umuyorum sonumun:)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012