Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 14 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Umutsuzluk Çanları
Yayınlanma tarihi Eylül 24, 2003 - 12:05:04 Gönderen ringmaster

> GENEL / Yüzüklerin Efendisi bucukluk göndermiş "Umutsuzluk Çanları(Spoiler Alert)

Bir kitabı elimize alıpta konusunun iyi ile kötünün farklı formlara bürünmüş kahramanlarının karşılaşması olduğunu anladığımız zaman kaçınılmaz son iyinin belki büyük kayıplar verecek olacağı ama sonuçta kazanacağını düşünürüz.Her zaman da böyle olur.Kötünün galip gelmesini hem isteriz hemde istemeyiz.İsteriz çünkü kötüler ilginçtir.Davranışları daha spesifiktir ve gizemli ve karanlık oluşu bizi çeker.Üstelik iyi ile kötü teraziye vurulduğunda ilk bakışta kötü her zaman ağır çeker.Ama birşeyler olur ve kaybederler.Ama bir taraftanda kötünün kazanmasını istemeyiz çünkü eser boyunca tanıtılan,eserin içinde yaşayan kahramanlarla artık arkadaş olmuşuzdur ve aklımızın bir yerlerinde onlar yaşıyordur ve ölmelerini yada kaybetmelerini istemeyiz.

Ama başa dönersek eserin sonunda iyinin kazanacapını biliyor olmak aslında dezavantajdır.Bu dezavantajı eser kendisi için avantaja dönüştüremezse çok tatsız bir şey ortaya çıkabilir.Ama lotr söz konusu olunca Tolkien bu dezavantajı müthiş bir şekilde avantaja çeviriyor.

Birincisi diğer eserlerin neredeyse hiçbirinde olmayan farklı bir dünyanın içindeyiz ve neler olacağını tahmin etme şansımız bu bakımdan imkansız.Bu sonun tahmin edilebilir olması ihtimalini yok eden en küçük etken.En büyük olanı ise daha yolculuğun başlamasından yıllar önce başlayan umutsuzluk.Umutsuzluk o kadar iyi işleniyor ki özellikle TTT ın sonunda ve Mordor un içinde.Oraya gelene kadar da öyle şeyler oluyor ki okuyucu(en azından ben)iyinin kazanamayacağına bahse girecek hale gelebiliyor.Eser ne olursa olsun şaşırtıcı olmalıdır ve öyle bir hale geliyorsunuz ki okurken iyinin kazanması sürpriz oluyor ve şaşırtıyor.

Umutsuzluğu bu kadar körükleyen etkenleri tek tek saymanın imkanı yok ama en baskın olanları yüzüğü taşımanın tehlikesi(fiziki ve ruhi),savaşta korkulan Sauron iken birde işe Saruman ın katılması yani İki Kule nin birleşmesi,orclar korkulası düşmanlarken birde ortaya orcların dezavantajlarına sahip olmayan Uruk-hai lerin girmesi.Gandalf ın ölümü ise başlı başına,daha baştan umutsuzluk çanlarını çaldırıyor.Geri dönmesi ise öyle bir zamanda oluyor ki bir an dönse ne olur dedirtebiliyor çünkü durum öyle umutsuz ki Gandalf ta farkında.Boromir in ölüşü her ne kadar yüzük tarafından ele geçirilmiş olsa da yüzük kardeşliğinin kırılgan olduğunu gösteriyor.Miğfer dibi savaşı kazanılsa da ve Gondor korunabilse de bu pek fazla bir şey ifade etmiyor çünkü işi bitirmek için giden ordu ise Sauron un ağzının dediği gibi tepelerden gelen herhangi bir eşkiyanın bile toplayabileceği kadar.Hele Pippin in 5. Kitabın sonunda ki sözleri ve ‘’gözleri bir daha görmedi’’sözü yumru olup oturabiliyor gırtlağa.Yüzüğün yolculuğu ise öyle bir hale geliyor ki Frodo ve Sam in susuzluktan ölüp oracıkta kalması bile şaşırtmayacak bir hale geliyor durumları göz önüne alındığında.Nazgul.Zaten en büyük güçleri yukarlarda biryerlerde uçup aşağıya umutsuzluk yüklemek.Gondor lu asklerlerin tiz çığlıklar altında nasıl sindiği gözümün önüne geliyor.Frodo nun son adımda dirayetinin biterek ‘’Yüzük Benimdir’’demeside bu umutsuzluk çamlarını noktalayan gong olarak çalıyor zaten.

Bunlar sadece bir düşünmede sayabildiklerim.Tam bunlar oluyor ve sona gittikçe hem Aragorn Gandalf ve diğerlerinin Kara Kapı ya yapılan yolculuğunun hemde Frodo ve efendi Samwise ın dağın kalbine yaptığı yolculuğun intihar saldırısı olduğuna inanıyorsunuz.Hatta böyle bir durumda umut beslemenin pekde ‘’akıllıca’’ olmadığını farkediyoruz.Ve olması gerekenler olduğunda öyle ani oluyor ki hem Mordor un karanlığına hem Sauron un yüzüne hemde okuyucuya tokat gibi patlıyor.Herşeyin kendine özgü yaratıldığı bir dünyada sona böyle varılıyor ve inanamıyor ilk okuyuşunuzda o paragrafı dönüp bir daha okuyorsunuz.
Sonuçta Lotr bu konuda üstüne düşeni bildiğin en başarılı şekilde yapıyor ve iyi ile kötünün savaşı olduğumuz andan başlayıp birkaç sayfa sonra başlayan umutsuzluk rüzgarıyla öyle bir sarmalıyor ki sonunda dediğim gibi kötünün kaybetmesi büyük sürpriz oluyor.

Bunları yazmamın nedeni mi?Sakın bana kimse kitabın sonu basit olmuş falan demesin!
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· > GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında
· Yayınlayan Editör: ringmaster
· Ana Sayfa


> GENEL / Yüzüklerin Efendisi Hakkında en çok okunan :
Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne?


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Umutsuzluk Çanları" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 3 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Umutsuzluk Çanları (Puan: 1)
Gönderen elghorn Tarih: Eylül 24, 2003 - 14:17:40
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bu kitapta beni ilk okuyusumda etkileyen sey yuzuk yok edildiğinde kitabın bitmeyişiydi. umutsuzluk o kadar hakim değildi bünyeme. bu da ne demekse...
aslında kitabın ilk sayfasından son sayfasına surekli umutların tukenmekta oldugu asılanıyorsa da ben de oyle degildi.tolkiene hep alkış tuttum bu yüzden.. cunku dunyamda yani hayatımda hersey umut dolu ilerliyordu. butun acılara umutla goguz geriyordum butun sıkıntılara vs. kitabın i,çine girince gercekten hersey umutsuz. ama bakıyorumda onca umutsuzluga ragmen her biri frodo sam legolas aragorn gandalf gimli merry pippin boromir ve hatta gollum oyle umutla ilerliyorlar dı ki.... daha ne soylenebilir ne anlatılabilir.... benden bu kadar


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Umutsuzluk Çanları (Puan: 1)
Gönderen iarwain-ben-addar Tarih: Eylül 25, 2003 - 10:36:46
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ben sonlara doğru sam yüzüğü taktığı zaman işte herşey burada biter diye düşünmüştüm. dağa ve barad-dur`a o kadar yakın bir yerde yüzüğün takılması... kesin aldı nazgul bunları derken: olmadı. bir şekilde hikaye devam etti. sonradan bu kısım kafama çok takılmıştı zaten...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012