Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 39 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum
Yayınlanma tarihi Ağustos 21, 2003 - 11:17:56 Gönderen ringmaster

YAZILAR / Ortadünya Yazıları bucukluk göndermiş "Bu aralar hem forumda hemde anasayfada tartışılan lotr gerçeklerden uzaklaştırırmı tartışması uyandırmaya başladı içimde bu isteği.Sadece kitapları okurken değil,sıradan hayatımı yaşarken de lotr hep aklımdadır ve birşeyler devamlı bana orta dünya yı çağrıştırır.Sonbahar da kızıla boyanmış bir gün batımı,sanki bu betonarme dünyaya ait değilmiş gibi gelir bana ve özellikle de dışardaysam hafiften üşüyorsam ve rüzgar yüzüme vuruyorsa sanki kendi mi Rohan da hissederim.Eve giderken Cerrahpaşa da hastanenin içinde ki minik olsada kasvetli ağaçlık bana KuytuOrmanı hatırlatır.Yani bir şekilde hep aklımdadır Orta

Dünya yıllardır kopamam.

Özellikle bu aralar Orta Dünyadan Bir Hatıra yazısında anlattığım rüyayı görmem beni garip hissettirmeye başladı.Rüyaların bazen ne kadar gerçek olduğunu bilirsiniz.Buda öyleydi,kendi hayalimde ki Galadriel(cate blanchete değil) beline kadar uzun altın sarısı saçları ile,beyazlar içinde ki kıyafetini,endamını,asaletini,nazik gülümsemesinin içimi titretmesini hissettirecek kadar gerçek ti.Uyanmama neden olan yan komşuyu bağırarak çağıran aşağıdaki kadına lanetler okudum fazla suçlu olmasa da.O kadar kötü oldum o rüya daha fazla sürmedi diye.

En son üçlemeyi okuduğum sıralar fazlaca aklımda olan bir rüya görüp rüyamda hayalini kurduğum yerleri görmek,kişilerle konuşmak isteğim tekrar arttı bu rüyayla.Şöyle bir rüya görmek isterdim.(Rüyam yüzüksavaşından sonra Gondor hesabıyla 4. Çağın başlarında geçer)

Önce shire da olmak Elanor ve Altın bukleyi görmek isterdim,(güzel bir elf hanımı yada insan nasıl olur fazlasıyla anlatılıyor ama böylesi hobbit hanımefendiler biraz es geçilmiş.) tabi faramir took ve fastred ten sopa yemezsem.Will Nebzeayak ın ve efendi Tolman Pamuk un elini sıkmak(nedense hep bu kişiyi sevmişimdir)isterdim.Shire ı gezdikten sonra ve brendi badesi köprüsünde etrafı seyrederken pipo tüttürdükten sonra Bree de ömrü vefa ettiyse bizim Arpadam ın hanına uğramak bir bira içmek ve midillileri sevmek isterdim.Lothlorien e gidip Galadriel in ayak bastığı yerlerde dolaşmak,elflerin ayrılmasıyla hüzne boğulan ağaçların sıkıntısına ortak olmak isterdim.Daha sonra Rohan a uğramak,altın konağı görmek,en soylu atlarını izlemek ve Miğferdibi ne gidip yapılan savaşların acısını hissetmeye çalışmak isterdim,kitabı okurken oraya saklanan halkın hissettikleri duygulara ulaşmaya çalışmak isterdim.Gondor a uğramak ve büyük kralın mezarına bir ziyaret yaparak Peregrin Took,Meriadoc Brandybuck ve Elassar ın mezarını görmek her birine Lorien den getirdiğim belki de dökülen son altın yapraklardan birer tane bırakmak isterdim.Mordor a gitmeye cesaret edemezdim herhalde ne olur ne olmaz ama bir orc görmek ve gözlerinde acaba elfliğin ışıltısından bir nebze kalmış mı diye bakabilmek isterdim.

Aslında neler neler yapmak isterdim böyle bir rüyanın içinde olsam ama aslında bunları düşünmek bile çok güzel böyle hayal ettiğim gibi uzun metrajlı rüyalar göremesemde.Kafanızı şişirdim galiba kendi hayallerimle ama buraya yazın bende sizinkileri dinleyeyim ödeşelim.
"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında
· Yayınlayan Editör: ringmaster
· Ana Sayfa


YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında en çok okunan :
Elf hakkında her şey


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 18 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum (Puan: 1)
Gönderen Aldueren (aldueren@yahoo.co.uk) Tarih: Ağustos 21, 2003 - 16:39:44
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Seni çok iyi anlıyorum buçukluk,

Yolda yürürken, eve iş yaparken, pencereden dışarı bakarken görmeyi umarım hep, gözlerim arar o eski ve bu dünyaya artık ait olmayan dostlarımı. Zaman zaman seslerini duyar gibi olurum. Üzüntülü anlarımda..mutlu anlarımda. Benimle, hala benimle olduklarını söylerler sanki

4 yıl kadar önce Abant'a gitmiştik. Voleybol oynarken top ağaçların arasına kaçtı. Arkasından koştum. Topu yakaladım fakat garip birşey oldu. Ağaçlar.. tüylerim ürperdi. Ağaçlar...görüntü bir başka görüntüyle birleşti. Beynimde bir genç kızın kahkahasını duyduğumu canlandırdım. Bir grup genç kahkahası ve tok nal sesleri. Sesleri duymuyordum ama sanki olduğunu varsayıyordum. Soğuk terler boşaldı alnımdan. Arkamdan bana bağıran onlarca insanı duymuyordum bile. Topu onlara fırlatarak ağaçların arasına daldım ve koşmaya başlarım. İçimden nerdesiniz nerdesiniz diye haykırıyordum. Eşim bendeki garipliği farkedip arkamdan koşmaya başladı. Bir müddet sonra durdum. Ağlamamak için zor tuttum kendimi. Sanki eskiye ait birşey canlanıvermişti yine gözlerimin önünde. Çok istedim onları görmek. Şu ağacın arkasından çıksalar ne olur sanki dedim içimden.
Gözlerim aradı onları ama bulamadım. Çok istedim bana gözüksünler diye ama gözükmediler. Duymak istedim ama duyamadım onları ama hissettim.

İthilien'e anlattığım birşeyi anlatacağım. Bu benim hayallerimden birisi. Arkadaşlarımın, özellikle işyerindekiler, çoğu dalga geçer benimle yüzüklerinefendisi filan okuyorum diye. Onlara göre çocuk romanı ya. Varsın öyle kalsın.
Pikniğe gittiğimizi hayal ettim hepbirlikte. Bir ormana. Yürüyüş yaparken yanlışlıkla bir geçitten geçip boyut atladığımızı hayal ettim. Bir anda bir toz, bir duman, kör edici bir ışık ve..perde...bambaşka bir alemdeyiz. Yanıma geliyorlar beni kaldırmak için. Malum hepimiz bir yana savrulmuşuz kuvvetli bir rüzgarla. Fakat yanıma geldiklerinde "Esra..fakat..ama..sen..." bendeki değişikliği görüyorlar. Ayağa kalkıyorum. Çok daha uzunum. Çok daha güzel. Uzun kulaklarımın arkasına atılmış saçlarım da öyle. Giysilerim kısa geliyor. Ayağa kalkıyor ve bunlara bakıyorum. Biraz sersem gibiyim, görüntü puslu. Kendime gelince telaşla etrafa bakıyorum. "Geldim." diyorum "Evime geldim". Herkes şaşkın. Bir kayanın üzerine çıkıyorum. Uzaklara bakıyorum "Çok uzak değiliz. Rivendell şu tepenin ardında." Kimse birşey anlamıyor. "Beni izleyin" diyorum. Sessizce ilerliyoruz. Ormanın içinden vadiye yaklaştıkça yeşil giysili elfler çevreliyor bizleri. Elfçe birşeyler söylüyorum. "Hanımımız geri döndünüz. Hoş geldiniz" diyorlar. Elflerin eşliğinde giriyoruz Rivendell'e. Arwen, Elrond, Gandalf orada karşılıyorlar bizi. "Ama" diyorum nasıl olur.
Yanımdakiler şok içinde. Olanlara inanamıyorlar bir türlü. Sonradan öğreniyorum ki bir lanetten ötürü bu dünyaya sürüklenmişim. Güç yüzüklerinden biri göya bendeymiş ve Tek yüzük diğer yüzükleri bir araya getirmek istediği için beni geri çağırmış fakat açılan kapıdan beraberimde yanımdakileri de getirmişim. Ertesi gün divan toplanıyor. Ben de yüzükkardeşleri ile birlikte yola çıkıyorum ama benin yolum dünyayaaçılankapı'ya kadar sürüyor ancak..vs. vs.. gerçek olmasını ne kadar da çok isterdim.

Ben de işte böyle şeyler türetiyorum kafamda. Yakında Bakırköy'e tıkacaklar :)

Sadece bu değil, hep söylerim. Bizler uyuduktan sonra eşyalar canlanır ve aralarında konuşurlar gibi gelir bana. Saksıdaki çiçek dillenir "Ay beni çok susuz bıraktı bu ara." Vazo der ki "O da birşey mi. Toz alırken az daha kırıyordu beni." Eski püskü olmuş terlik hayıflanır "Yine şanslısınız. Yakında beni çöpe atarlar artık." O yüzden tüm eşyalara ve canlılara iyi davranmaya çalışırım. Kuşlarımla, çiçekle

Yorumun devamı...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum (Puan: 1)
Gönderen elghorn Tarih: Ağustos 21, 2003 - 18:33:42
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
bir bakırköy biletide bende var.
okuldayken pek de umursamazdım aniden yüzümde beliren gülümsemeleri. kimse merak edip sormazdı çünkü, ne oluyor, niye gülüyorsun diye? ama evde soruyorlar... onlara nasıl anlatırım, nasıl derim?
"biraz once ofkeden diliriyordun kızım şimdi noldu
sey baba pippin olacak serseri cok güzel espriler yapıyor dayanamadım güldüm".
"kızım sende bir garipsin
ama anne baksana su samin şekrliğine... güleyim diye zıvanadan cıktı cocuk"
"abla ne güzel bir sarısındı değil mi o? hıh, sen bir de su yanda ki elflre bir baksana"
bazen gercekten o dünyada olmak istiyorum galiba. ama gölge gittikten sonra. ve ülkem buçuklukların diyarı olmalı. onların o tasasız neselerini duymalıyım içimde. zor cok zor. orada bile tasasız kalamam herhalde, yani, insanız sonucta. tutar sam' e kapılır gül pamuk yüzünden ulaşamam, eh sonum shire ruh ve sinir olur! keh keh keh :)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

BEN DEEEE... (Puan: 1)
Gönderen WindRider_of_Arnor Tarih: Ağustos 21, 2003 - 22:11:10
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Kim istemez ki, orta dünya da bi rüya görmeyi? Off of. Anlatamam, gerçek olmayacağını düşündükçe kederleniyorum.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum (Puan: 1)
Gönderen bucukluk (erdemilker@hotmail.com) Tarih: Ağustos 22, 2003 - 00:35:41
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
aldueren yorumunda anlattıkların resmen içime işledi.Bende tam bundan bahsediyorum.Hayali kabul edememe bende de var.Bu ilk ormanda şirinlerin köyünü aramakla başladı 2 arkadaşımla ve lotr ye kadar gitti.Bakırköy olayına gelince,siz daha gidip kaçmadınız mı ordan :)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum (Puan: 1)
Gönderen Silmaril_ Tarih: Ağustos 22, 2003 - 10:21:47
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Ben orta dünya ile ilgili bi hikaye gördüm bile!!!bundan yakla$ık 1-1.5 sene önce.hemen anlatıyorum.zaten çok azını hatırlıyorum.

"ben mordor'a gitmi$im.ama mordor bildiğimiz mordor gibi değil çorak bi ova $eklinde fazla dağ falan yok.elimde bi kılıç var ve etrafta iskelet sava$çılar var.ve kırmızı bi ı$ık saçarak geliyorlar.onlarla sava$ıyorum ve o sıra galadriel'in sesi bana nereye gitmem gerektiğini söylüyor.ama iskelet sava$çılar hep üzerime geliyor.ve ben -tam hatırlamıyorum ama - ya "Galadriel A Elbereth" ya da "Gilthoniel A Elbereth" diye bağırıyorum.ama ilki daha büyük ihtimal galiba.sonra da rüya bitiyor.ve yemin ediyorum bu rüyayı gördüm.rüyayı yanlı$ anlatmak büyük günahtır.tabi bu rüyayı tek en büyük abime ve hanga cirdan'a anlatmı$tım.ba$kası kıçın açık kalmı$ diyecekti çünkü. :P


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum (Puan: 1)
Gönderen arwen_ff Tarih: Ağustos 23, 2003 - 14:32:38
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ah ah ben daha bu kitabın hayal ürünü olmasına direnenlerdenim. Ne olurdu yani gercek olsaydı diyenlerdenim.
LOTR yi düşündüğümde içimi bir sıcaklık kaplar sanki uzak bir diyardan tekrar eve dönmüşüm beni karsılayan elrond mus gibi.
Evde dünya haritalarını karıstırırdım LoTR ninkine benzer bi şey bulabilmek için.
Ama artık ben de rüyalara bıraktım işi.... Onlar alıp beni Lothlorien e Shire e Ayrıkvadi ye Gondor a götürüyorlar...............
rüyalarımız hiç bitmesin!!!!!!!!!!!!
:))


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum (Puan: 1)
Gönderen glamd_ring Tarih: Ağustos 29, 2003 - 18:24:48
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
yazını henüz okumadım o yüzden yazın hakkında yorum yapamıycam
ama sana bi tavsiyede bulunmak istiyorum bi tavsiye uyarı değil bazı yorumlarında özellikle karşı tarafa katılmadığın yorumlarda çok ağır bi üslüp kullanıyosun daha iyimser olsan bence daha iyi olur
sadece bi dost tavsiyesi


sauronun uğuru sizi korusun


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Rüya İkilemesi Yazı 2:Bir Rüya Görmek İstiyorum (Puan: 1)
Gönderen elollyra Tarih: Eylül 12, 2003 - 22:20:44
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
ben elessar ın ve arewn in son uykularına yatışlarını,

sam ayrılışını,

legolas ve gimli nin denize açılışlarıı görmek isterdim.
her ne kadar hüzünlü olsa da........


aman ın ışığı yüzünüzde olsun...........


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012