Ana Sayfa Hesabınız Yazı Ekleyin FAN ART FRP - RPG
J.R.R.Tolkien Kitaplar Galeri Biz Kimiz
Üye ol Üye girişi
Yazı aramak istediğiniz
Sitede 33 ziyaretçi, 0 kullanıcı var.
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

Seçenekler
· Ana Sayfa
· Yazı Gönderin
· İstatistikler
· Bizi Tanıtın
· Forum
· Yükle
· En iyiler
· Linkler
· Hesabınız

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

J.R.R.Tolkien
Hayatı, eserleri, kronoloji, röportaj, resimler...

Kitaplar
Özetler, kapak örnekleri, incelemeler...

Resim Galerisi
Sanatçılara göre sınıflandırılmış 100'lerce resim...
Önceki Yazılar
Mart 21, 2013 - 08:08:57
· Kızıl Yolculuk (1)

Kasım 07, 2012 - 16:17:32
· Bitmemiş Öyküler Çıktı (10)

Kasım 07, 2012 - 16:00:58
· Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine (0)

Kasım 07, 2012 - 15:56:46
· Hobbit Fragmanları (0)

Aralık 21, 2011 - 08:18:56
· Hobbit Trailer (0)

Ekim 10, 2011 - 10:09:41
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (2) (0)

Haziran 13, 2011 - 10:37:47
· Orta Dünya Tarihi: Kayıp Yol ve Diğer Yazılar (1) (5)

Haziran 13, 2011 - 10:34:53
· Hobbit Vizyon Tarihleri ve Isimleri Açıklandı! (0)

Haziran 13, 2011 - 10:18:39
· Oyun Fikirleri (2)

Aralık 03, 2010 - 08:08:20
· BBC Tolkien röportajı (0)

Kasım 22, 2010 - 11:15:26
· The Hobbit icin Gazete Ilani (2)

Ekim 22, 2010 - 11:31:19
· Hobbit oyuncuları (10)

Ekim 13, 2010 - 09:27:41
· Yüzüklerin Efendisi'nin Sırrı Ne? (2)

Haziran 02, 2010 - 07:54:36
· HOBBİT TEHLİKEDE (4)

Nisan 06, 2010 - 09:13:39
· Muhiddin-i Arabi'nin Eserleriyle Lotr ve Silmirallion'a Bakın (5)

Nisan 06, 2010 - 09:13:33
· Gölgelerin İçinden (0)

Ocak 19, 2010 - 08:58:13
· Born of Hope. LOTR Fan Filmi (11)

Ocak 08, 2010 - 15:45:13
· Hobbit'le İlgili Bazı Sorular (0)

Ocak 08, 2010 - 15:44:59
· Mucizeler Savaşı (6)

Ocak 08, 2010 - 15:44:38
· LOTR Filmlerindeki Sinir Bozucu Sahneler (18)


Eski Yazılar

LOTR: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak
Yayınlanma tarihi Ocak 27, 2003 - 18:30:33 Gönderen ringmaster

YAZILAR / Ortadünya Yazıları gimli-lotr göndermiş "Genç bir adamdı. 25 belki 26 yaşlarında ancak vardı. Hepimiz
gibiydi; ne eksik ne de fazla. O da öğrenciydi ve Anadolu'nun bilmem hangi köşesinde, o zamanlarda çile olarak gördüğü, şimdilerde ise hayatının en güzel anları olduğunu anladığı günlerini geçiriyordu. Dertleri hepimiz gibiydi; evden gelecek harçlık, yakında başlayacak olan finaller, belki kız arkadaşıyla olan kavgası , ya da komşularla gürültü yüzünden yapılan bir tartışma. Dışardaki dünyayı anlamıyordu, dahası tanımıyordu da. Ama ona göre her şeyi en iyi kendisi bilirdi. Ama, çoğumuzdan farklı olduğu bir kaç nokta vardı: İnanılmaz bir biçimde içki içmeye başlamıştı son zamanlarda
ve gittikçe de miktarı artırıyordu. Hayatı bitmeyecek bir çizgi gibi görmeye başlamıştı. Akşamlar sabahlara karışıyor, dersler gittikçe kötüleşiyor, ailesi ve arkadaşlarından uzaklaşıyordu. Tutunmak istiyordu bir yerlere... Bu bazen bir sevgili oluyordu, bazen de bir dostunun sohbeti ama çoğunlukla ardı ardına içilen biralar ve devamında gelip herşeyi unutturan sarhoşluk.
Bir gün bir dost edindi; içkiden daha sarsıcı bir dost... Onunla yatmaya ve onunla uyanmaya çalıştı. Parası kalmıyordu belki ama bu dostu onu çok iyi anlıyordu. Onunla birlikteyken hayatından uzaklaşıyor, düş ile gerçeklik birbirine karışıyordu. Sıkıca sarıldı bu yeni tanıdığa. Bazıları onu eleştirmeye cesaret ediyordu, yüzüne karşı ve mertçe, ama onlara kulak bile asmıyordu.

Geçici dostluklarla kaybedecek zamanı yoktu... Artık sabahları ilk işi alkole uzanmak ve yeni tanıştığı arkadaşıyla buluşmak için zaman geçirmekten ibaret olmuştu. Dersler kötüye gitmeyi aşmış, artık okul kantininde gezinen bir hayalet olmuştu sanki... Bocalıyordu ama bocaladıkça daha sıkı sarılıyordu alışkanlıklarına. İdareden ya da sevdiği hocalarından aldığı uyarılar yetmezmiş gibi bir de okuldan atılmakla karşılaştı bu dönemlerde. Şaşkındı... Sevmediği bir şeyin hayatında yarattığı boşluğa karşı olan bir şaşkınlıktı bu. Okul önemliydi demek ki... Ama nerdeyse çok geç olacaktı.

Arkadaşlarının yardımıyla bir dava açtı dönmek için geriye ve sonucu beklerken aynen devam etti yaşantısına. Dedikodular duyuyordu arkasından "Pis esrarkeş" diye ama takmıyordu. Birkaç yeni öğrenci "Abi sen de mal varmış, satıyormuşsun " deme cüretini bile göstermişlerdi yanına sokulup. Sıkılmıştı, açmazları artmıştı ve tutunamıyordu. Tırnaklarının kanadığını hissediyordu bir yerlere geçirme çabasından. Yuvarlanıyordu. Ve parası bitince dostu da onu terk etmişti. Kararlar alıp , kararları bozmakla tüketiyordu zamanını.

Bir gün bir arkadaşı ona bir kitap getirdi "Sen seversin böyle şeyleri" diyerek. Okul yıllarında Almanca'sını okumuştu ama pek de takmamıştı açıkcası: "Herr der Ringe" ya da "Yüzüklerin Efendisi" idi kitabın adı.

Sonra... Sonra değiştirdi hayatında bir çok şeyi... Cüceler gibi inatçı olmayı denedi kararlarında... Gandalf kadar bilge... Kendine zarar verenlere karşı Eomer gibi dirençli davrandı zaman zaman... Gollum'daki ucubelikte geleceğini gördü tuttuğu yanlış yolun... Sam gibi dostlarına değer verdi... Aragorn gibi bağlı olmayı düşledi kendi aşkı için ölümsüzlükten vazgeçen bir kıza... Elfler gibi doğayı sevmeyi istedi, ölümlülerde olmayan ışığı yakalamaya çalıştı... Ve Frodo gibi imkansızı istedi. Kimseden yardım almadan sorunlarını Kıyamet Çatlakları'na atmaya çalıştı...

Ve kendi hikayesini hatırladı yıllar sonra şöminenin karşısında bir bardak şarabı kavrayan ellerini seyrederken... Yüzüklerin Efendisi sadece içi boş bir macera kitabıymış öyle mi??

O basit, uyduruk çocuk kitabı birilerinin hayatını değiştirdi durmadan ama anlayamazsınız. Sizin çok bilmiş psikiyatristleriniz var ya da gerçekten çok ama çok normal insanlarsınız. Hayatınızda kötü giden şeyleri değiştirebilecek çelikten bir iradenizde olabilir. Basit belki, ama o gencin yoktu böyle bir iradesi ya da sizin gibi birileri tarafından kırılmıştı bir şekilde. Küçümsemeye devam edin; kitapları da, bizi de... Hatta oylamalar yapın filmde kim daha karizmatik, kim daha yakışıklı diye... Sonra da dalga geçin: "Bunlar kafayı yemiş, elfçe öğreniyolar baksana" diye... Tolkien'in bir yerlerden etkilenip etkilenmediğini tartışın ya da bu hikayeyi nereden yürüttüğünü ispatlayın bize. Ne de olsa siz çok akıllısınız ve beyninizi gerçekliğe vermişsiniz; bizim gönlümüz ise adalara doğru gün batımına yelken açan beyaz gemilerde... Sizin gerçekliğiniz sizinle olsun bizim hayallerimiz bizimle...

Gerisini takmıyorum zaten!

Barışla kalın...

(Gecelerden birinde yazılıp bir kenara atılmış bir yazı.. neye kızmışım bilmiyorum ama sizinle paylaşmak istedim..)

Not: Çok sevgili dostum, sitemiz kurucularından gimli_lotr'a tekrar merhaba. Birçok yüzük dostuna esin kaynağı olan içtenlik dolu yazılarını özlemiştik.
Ringmaster (yuzuklerinefendisi.com webmaster'ı)"

 
Oturum Aç
Takma isim

Parola

Henüz bir hesabınız yok mu? Yeni bir tane yaratabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yöneticisi, yorum yönetimi ve kendi adınızla yazı girişi gibi imkanlardan faydalanabileceksiniz.

İlgili Linkler
· YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında
· Yayınlayan Editör: ringmaster
· Ana Sayfa


YAZILAR / Ortadünya Yazıları Hakkında en çok okunan :
Elf hakkında her şey


Yazıcı Dostu Sayfa  Bu Yazıyı bir Arkadaşınıza Gönderin

"LOTR: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak" | Oturum Aç/Yeni Hesap Yarat | 11 yorum
Puan
Yorumlar gönderene aittir. İçeriğinden hiçbir şekilde site ve site yönetimi sorumlu tutulamaz.
Re: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak (Puan: 1)
Gönderen Taniquetil (taniquetil@mynet.com) Tarih: Ocak 27, 2003 - 21:25:37
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
özlenilen yazılar, okumayı özlemişim.... hakkında yorum yapamayacağım bir yazı karşısında düşünmeyi özlemişim. sitedeki fırtınaları başlatan kişi sen oldum gimli abi, sevgili rinmaster'ın da dediği gibi.
son cümle her şeyi özetlemiş, bunun hakkında yazmayı önereceğim arkadaşlarıma. İnsan şiddetli duygular hisstettiğinde daha iyi yazıyor sanırım, kızdığında üzüldüğünde ya da sevindiğinde. ya da gerçekten kafayı bulduğunda. hayallerimiz en çok o zaman büyümüyor mu?
ve Yüzüklerin Efendisi gerçekten o gencin hayatını çok değiştirmiş. Duydum ki o genç çok hızlı yol alıyor. Bu yorumu 1 Şubat'ta yollamak isterdim de hemen yazmak istedim :) o gencin başarılarının devamını dilerim ... umarım tutunabilir.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak (Puan: 1)
Gönderen Gondorian_Flame Tarih: Ocak 28, 2003 - 10:46:06
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Siz bu kitaptan ne anladınız yada ne buluyorsunuz diyenlere böyle anlamlı ve esaslı bir cevap başkasından gelemezdi zaten. Ancak gerçeklik adına at gözlüklerinin arkasına saklananların bunu da anlamasını beklemiyorum.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Sonunda :) (Puan: 1)
Gönderen QueenofGalad Tarih: Ocak 28, 2003 - 18:51:43
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Seni ve yazılarını öylesine özlemişim ki.. Yine eskiye dönüyoruz galiba ve bu beni çok mutlu ediyor.. Sitenin böyle içi dolu bir yazıya öylesine ihtiyacı vardı ki.. En iyi cevabı sen verdin boş boş konuşup aklı sıra bilmişlik edenlere.. Tercüman oldun gerçek yüzük dostlarına.. Umarım bu yazıyı okuyunca insanların kafasına dank eder ne için çabaladığımız.. Hoşgeldin Gimli-Lotr, seni yeniden görmek çok güzel.. Sevgiyle kal ve yazılarını siteden esirgeme lütfen.. Biliyorsun ihtiyacın büyüklüğünü.. Tekrar teşekkürler...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak (Puan: 1)
Gönderen kingfingolfin Tarih: Ocak 28, 2003 - 19:14:33
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Gimli_lotr dostum bu yazının üstüne söyleyecek hiçbir söz bulamıyorum gerçekten muhteşem bir yazı tebrik ediyorum..... bu siteye anonim olarak saçma sapan yazı yazanların okuması gereken ve eğer iddia ettikleri gibi akılları varsa bir şeyleri anlamasını sağlayacak bir yazı..yazılarının devamı dileğiyle


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak (Puan: 1)
Gönderen axana (luthien_tinuviel@mynet.com) Tarih: Ocak 29, 2003 - 20:12:51
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Sevgili Gimli_lotr, bu yazinla son zamanlarda sayilarini artirarak bizi üzen densizlere cevabini vermis oldun sanirim. Sitenin gerçek niteligini gösterdin. Artik bu isyandan sonra kulak ardi edecek kadar yüzsüzlük etmemeleri dilegiyle.
Bazi seyler insanlar tarafindan ne kadar da kolay küçümsenebiliyor degil mi? Hem de hakkinda neredeyse hiçbir sey bilmedikleri bir konuda ne kadar çabuk sonuca variyorlar. kendi beyinlerini daima karsilarindakinden üstün tuttuklari için onlarin hakli olabilecegini akillarindan bile geçirmek istemiyorlar. Basit bir hayal ürünü oldugunu düsündükleri için kitabin yüzlerine bagirdigi mesajlari duymak istemiyorlar, burunlarinin dibine sunulan gerçekligi de... Bir kere karar vermisler bir kere, hepsi saçmalik ve tüm bunlari okuyanlar da yazanlar da bu saçmaligin pesinde kosan aptallar diye. Bunlari fani seyler olarak görenler, fantezinin özellikle benzersiz olan LOTR'un sundugu gerçegi göremeyecek kadar kör olanlar, kendi kiymetlilerine bagli Gollum'lar sadece...
Herkesin hayatinda dönüm noktalari vardir. Iste bazen okunan bir kitap da insanin hayatina yon verebiliyor. En azindan bunu görebilseler keske. Artik bizim için LOTR sadece bir kitap olmaktan çikmis olsa bile, sadece bir kitap olarak görmek de çok sey ifade eder aslinda.
Aslina bakarsaniz araniza katildigimdan beri çevremde bana "ne bu manyaklik" diyenlere (ki bence manyak görmemisler) cevap verebilecek çok güzel yazilar yayinlandi. Ama belki de bu onlar içinde en güzeliydi Gimli_lotr. Daima bu basarini sürdürürsün umarim.
Sen de barisla kal Gimli_lotr, her zaman kalmis oldugun gibi:)


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Hayat.. Ah hayat!! (Puan: 1)
Gönderen Angelic Tarih: Ocak 30, 2003 - 12:57:17
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Hayat her şeye ver herkese inat devam ediyor.
Sevgili gimli teşekkürler.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak (Puan: 1)
Gönderen elf_q Tarih: Ocak 30, 2003 - 14:35:08
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Alın bu Yüzük'ü efendim.Çünkü sizin uğraşınız çok zorlu olacak; ama bu yüzük, üzerinize alacağınız yorgunluk içinde size destek olacaktır.Bu ateş yüzüğüdür, bununla birlikte, belki, giderek soğuyan bir dünyadaki yürekleri yeniden tutuşturabilirsiniz.Ama ben, benim yüreğim Deniz'le birlikte ve son gemi yelken açana dek gri sahillerde yaşayacağım. Orada sizi bekliyor olacağım .
... Cirdan

Giderek soğuyan bu dünyada Tolkien'in yürekleri tutuşturabildiğini duymak ve yalnız olmadığını hissetmek ne hoş.


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak (Puan: 1)
Gönderen Maglor_ Tarih: Şubat 01, 2003 - 00:41:55
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Yıllardır tartışamadığım duymadığım özlemini çektiğim şeyler var bu diyarlarda,bu yazıda onlardan bir tanesi,hayattan bir kesitin yansıması.
Mutluluğum çok büyük.
Sevgiler....


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Re: Karanlığa Doğru Yol Alırken Tolkien'i Anlamak (Puan: 1)
Gönderen AragornII Tarih: Şubat 01, 2003 - 22:44:42
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
TOLKİEN İ ANLATMAYA SAYFALAR YETMEZ AMA DOSTUM SEN O KADAR İYİ DOKUNDURMUŞSUN Kİ BİZE APTAL GÖZÜYLE BAKAN GERÇEKÇİLİK MASKARALARINA BU KISA YAZINDA GERÇEKTEN KUTLANACAK ŞEY.BİZ TOLKİENİSTLER ÇOGALDIKÇA ONLARIN SÖZÜNÜ KİMSE DİNLEMİYECEK SEN MERAK ETME VE BİR GÜN Kİ YAKIN OLDUĞUNU HİSSEDİYORUM İNSANLAR BİZİ ANLAYACAKLAR VE ASIL OLMASI GEREKEN DÜNYAYI BİZE KARANLIGIN İÇİNDEN ÇIKARTARAK GERİ VERECEKLER


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

teşekkürler gimli_lotr, sonsuz teşekkürler sana!!!! (Puan: 1)
Gönderen eowyngreenleaf (eowyngreenleaf@hotmail.com) Tarih: Mart 18, 2003 - 18:52:26
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
"Hatta oylamalar yapın filmde kim daha karizmatik, kim daha yakışıklı diye... "

Bilmem inanır mısın, ağlayarak yazıyorum yorumumu...Yazın harika olmuş, tebrikler;

İki gündür siteye yeni girdiğim gün yazdığım bir yorum yüzünden düşünüyordum. "Aragorn mu, Boromir mi?" adlı yazıya filmde yakışıklı olduğu için sevildiğini sandığım Aragorn'a inat BOROMİR diye cevap vermiştim, yorumları soruya cevap verdikten çok sonra, dün okudum tesadüfen. Gloin adlı bir arkadaş bunun saçmalık olduğunu söylüyordu. Çok düşündüm, sonra kendimce açıklamaya çalıştım ona nedenimi, bir yorum bir de cevap yazdım, gece gözüme uyku girmedi. Ringmaster'a bile mesaj attım yorumlar ve cevaplar silinebiliyor mu diye. Sonra her zaman başkalarına sorduğum soruyu ilk defa kendime sordum."Neden?" "Bu gerçekten saçmalık mı?" Gene bütün gün düşünmüştüm bugün, ta ki yazını okuyana dek, tüm sorularıma cevap verdin Gimli_lotr. Artık yazdıklarımdan pişman değilim, bana çok güzel dersler verdi. 13 yaşımdayım ben 26' ya kadar beklemek zorunda bırakmadığın için teşekkürler, sonsuz teşekkürler sana...

Umut, güç ve ışık seninle olsun
Yolun sonuna kadar...
Farkedene kadar,
Yolun uzayıp gittiğini.
Biz vazgeçmedikçe onun bizi terketmediğini
Anlayana kadar.
Cesaret, bilgelik sende olsun
Vazgeçene kadar
Gözlerin görmez, yüreğin hissetmez olana kadar
Dilerim ışık hep kalbinde olsun...

Sevgiler

[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Düzeltme (Puan: 1)
Gönderen eowyngreenleaf (eowyngreenleaf@hotmail.com) Tarih: Mart 18, 2003 - 20:53:47
(Kullanıcı Bilgisi | Mesaj Gönder)
Aradığımı bulmanın heyecanıyla biraz yanlış yazmışım, düzeltiyorum...

İki gündür siteye yeni girdiğim gün yazdığım bir yorum yüzünden düşünüyordum. "Aragorn mu, Boromir mi?" adlı yazıya filmde yakışıklı olduğu için sevildiğini sandığım Aragorn'a inat BOROMİR diye cevap vermiştim, yorumları soruya cevap verdikten çok sonra, dün okudum tesadüfen. Benden çok önce Gloin adlı bir arkadaş oylamaların saçmalık olduğunu söylemiş. Çok düşündüm, sonra kendimce açıklamaya çalıştım ona nedenimi, bir yorum bir de cevap yazdım, gece gözüme uyku girmedi. Ringmaster'a bile mesaj attım yorumlar ve cevaplar silinebiliyor mu diye. Sonra her zaman başkalarına sorduğum soruyu ilk defa kendime sordum."Neden?" "Oylamalar gerçekten saçmalık mı?" Gene bütün gün düşünmüştüm bugün, ta ki yazını okuyana dek, tüm sorularıma cevap verdin Gimli_lotr. Artık yazdıklarımdan pişman değilim, onlardan ders aldım. 13 yaşımdayım ben 26' ya kadar beklemek zorunda bırakmadığın için teşekkürler, sonsuz teşekkürler sana...


[ Anonim kullanıcı iseniz, lütfen kayıt olun ]

Bu site filmin, kitapların, veya yazarın resmi sitesi değildir.Tamamen Türk yüzük dostları tarafından hazırlanan konu odaklı bilgi, haber, düşünce ve materyal paylaşımını amaçlayan bir fan sitesidir.
Sayfada yer alanlar ancak izin alınarak ve kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Lord of The Rings - Turkish Fan Site
yuzuklerinefendisi.com / 2001 - 2012